25x25x25 Dikkat etmem gereken hususlar?


alper-Çevrim Dışı

Kayıt: 14/12/2013
İl: Istanbul
Mesaj: 92
alper-Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Aralık 2013 17:37
Merhabalar,
Forumda dolaşırken bir arkadaşın küçük akvaryumdaki hızlı değer değişimlerinden bahsettiğini okudum. Hızlı değer nasıl değişir bilemedim. Her ne kadar hayatım boyunca çeşitli dönemlerde akvaryum tecrübelerim oldu ve bir hayli bilgi birikimim var ise de bu işin uzmanı değilim.

4 ay önce ufak bir akvaryum yapmaya karar verdim. Taban camı 6mm, yan camlar 4mm  25x25x25 cam kestirdim ve şeffaf slikon ile yapıştırdım. 3 ay kadar içinde sadece su, kum, kaya,ısıtıcı ve 1 tane elma salyangozu vardı. Sonra 1 tane daha elma salyangozu aldım. granül bir yemle besledim. 2 hafta önce eski olan salyangozum ölünce çok üzüldüm ve akvaryumla ilgilenmeye karar verdim. filtre aldım, midye balık ve bitki ile zenginleştirdim.

Akvaryumun biyolojik hayatı henüz iki haftalık. Suyu dinlenmiş çeşme suyuydu sanırım. 10lt'lik satın alınmış su da olabilir hatırlamıyorum en son ne yaptım.

Akvaryumum 25cm³=15,6lt (10lt su)
Dış filtre mini sunsun hw-603 B 400lt/1h (%60 debi ile çalıştırıyorum)

Isıtıcı 50w
Işıklandırma ikea tived 110 lumen (18W 60cm floresan lambalar 950 Lümen)

Kum beyaz ince
Kaya muhtemelen granit

1 Beta
2 albino çöpçü
1 cüce vatoz

2 elma salyangozu
2 midye
2 cüce karides (
Amano karidesi)
6-7 adet su minaresi
(akvaryumcu bedavaya verdi ve o kadar arsızlar ki bunlardan bıkacaksın dedi. lakin ben çok çok memnunum)

Günde 1 damla sıvı gübre
2 günde bir küçük tutam sera bettagran granül yem

Bitki konusunda biraz özensiz davrandım, sanırım ithalatta bir sorun var kimsede bitki kalmamış, çorak görünümden bıktığım için ilk bulduğum hoşuma giden bitkilere saldırdım. Bana satan kişi bitkilerin durumlarından ötürü yarı yarıya ucuz verdi :)  1 anubias ve 3-4 su mercimeği dışındaki iki cinsin adlarını bilmiyorum. Akşam fotoğraf koyduğumda bitkilerin türü konusunda da yardımcı olursanız ayrıca sevineceğim.


ilk olarak şunu demek istiyorum Beta aldığım için biraz pişman gibiyim. Ben betaların çok narin olduklarını ve diğer balıklar tarafından zarar görebileceklerini düşündüm aldım fakat kendisinin başka canlılara zararlı olabileceğini düşünmemiştim. Beta yüzünden 2 cüce karidesimin küçük olanını 10cm çapında cam bir kaba aldım, akvaryumun yüzeyinde yüzdürüyorum. Görece büyük olanı ise bitkilerin arasında kayaya tutunmuş saklanıyor bakalım. Bu benim dikkat etmem gereken ve geç kaldığım bir husustu...


*Filtremi hiç kapatmıyorum, çünkü tekrar açtığımda filtredeki soğumuş suyun akvaryumun decesini aniden düşürmesini istemiyorum.  Ancak elektrik kesintisinden korkuyorum. Ufak bir ups alıp korkumu gidermek isterim.

*Isı kaybını önlemek için dış filtremi ayrıca içi gazete kağıdı ile doldurulup yalıtılmış kutusuna koydum. Ayrıca ısı meselesini o kadar çok sorun ettim ki, aşağı inen su hortumunun etrafına yukarı çıkan hortumu sardım ki ısı kaybı nispeten azalsın sitiyorum. Filtreye doğru giden sıcak su, etrafına sarılı hortumun içindeki soğumuş suyla soğurken, filtreden çıkan soğuk su, etradında sarılı olduğu sıcak suyla ısınıyor. Bunu penguenlerin ayaklarındaki kan dolaşım sisteminden esinlenerek yaptım. Gerçi hortumların birbirine teması pek düşündüğüm kadar başarılı olmadı ama çabamı takdir ettim:)

*havalandırma için filtrelenmiş suyun akvaryuma biraz yüksekten akmasını sağladım(1cm)

*Dış filtrem küçük ve ucuz. İçinde 3 farklı renkte sünger var ancak renkleri hariç pek farklı olduklarını sanmıyorum. Orta kısımdaki süngeri çıkartıp naylon çorap içinde zeolit koymayı düşünüyorum. Ancak tavsiye ve önerilere açık olduğum bir konudur.

*Suyunun olgunlaşmasını bekliyorum. Henüz 1/4 su değişimi yapmadım. Bu boyuttaki bir akvaryumda ayda bir dinlenmiş musluk suyu ile 1/4 su değişimi yeterli olacağını düşünüyorum. Yine bu konuda da önerilere açığım

*Balık ve bitki alınca dereceyi 20°den 28°e çıkardım. Midyelerin sıcak sevmemesine üzülüyorum ama yapacak bir şey yok (yoksa var mı?)

*Bitki olarak kumlu alanın 1/4'üne riccia koyacağım.

*CO2 lazım olur mu bilmiyorum ama ben bunun için pet şişe+şeker+su+maya yöntemini kullanacağım. Kafamda çeşitli reaktör fikirleri var. Suya batıracağım şeyin kesinlikle cam olmasını ve güzel gözükmesini istiyorum. Belki ince akvaryum hortumunu filtreden gelen suyun akvaryuma boşaldığı çok memeli aparatın bir memesine bağlayayıp co2'nin suya karışmasını sağlayabilirim. bilmiyorum. Şimdilik bu plan askıda. Çok zevkle ilgileneceğim bir konu olarak beni bekliyor.

*bitkileri tamamlayınca bir sürü daha cüce karides almayı düşünüyorum. hem yosun yiyici olarak, hem de hoş bir görüntü açısından bunu yapmak istiyorum. Lakin beta almam pek iyi olmadı. gerçi akvaryumun gülü durumunda salına salına geziyor ama ne diyeyim ömürleri 3 seneymiş idare edeceğiz artık

*ısıtıcım, filtrenin su çektiği yerde. ısının dağılması açısından iyi gibi duruyor ve görsel olarak ikisi yan yana daha çok tecih ettim fakat doğrusu nedir açıkçası araştırmadım.

Şimdilik diyeceklerim bunlar. canlı çeşitliğini arttırmak için içine belki zararsız ve sakin 1-2 küçük balık ve daha başka muhtelif değişik canlılar katmayı düşünüyorum.  fakat bunları yaparken akvaryumumda 10lt su olduğunu ve içine beta gibi canlı bir şeyler yemeye meyilli bir balığım olduğunu hatırlayarak yapacağım.

Varsa önerilerinizi ve dikkat etmem gereken daha başka husuları söylemeyi benden eksik etmeyin. Selam ve dua ile :)
alper-2013-12-18 23:06:45

Alper Filiz

ufuk4179Çevrim Dışı

Kayıt: 25/01/2011
İl: Kocaeli
Mesaj: 385
ufuk4179Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Aralık 2013 17:59
10 lt zaten çok küçük betadan başka canlı eklemeyin 10lt de beta bile bakılmaz yaşar yaşamasına ama yaşıyor diye o hacimde tutulması bence yanlış. Filtreniz uygun brz daha büyük bir akvaryum yapabilirseniz ona geçmenizi tavsiye ederim. en azından 20-25lt gerekir betanın sağlıklı olabilmesi için.
Beta yanlız beslenmesi gereken bir balık türüdür dişisinide alacak iseniz en azından 70 lt ve bitkili mağralı fln bi akvaryum lazım.
ufukisik2013-12-18 18:00:59


alper-Çevrim Dışı

Kayıt: 14/12/2013
İl: Istanbul
Mesaj: 92
alper-Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Aralık 2013 19:27
10lt suyu olan 15lt hacimli bir akvaryumun tercih ettiğim canlılar için çok küçük olmadığını hatırlatmak isterim :) Sonuçta milyon tonlarca suyun içinde yaşaması gereken canlılar bunlar ve 500lt bir tankın içinde de olsa biyolojik denge sağlanmadıktan sonra sonuç başarılı olmayacaktır. Ben başarılı bir biyolojik denge oluşturduğumu ve kaliteli bir su sağladığımı düşünüyorum. Suyun balıklar tarafından kirletilmesini de istiyorum ki bitkilerim ve bakterilerim yaşasın. Su olgunlaşsın.

balık ekleme konusunda zaten oldukça titizim. Yunus, gurami, kılıç, melek gibi isimleri teleffuz etmedim. ki zaten sevmem de. Çöpçü dedim, cüce vatoz dedim, beta dedim :)) Beta bir an doğru bir karar olduğunu düşündüm ama akvaryumumun içinde görmek istediğim küçük canlılar açısından tehdit olacağı aklıma nedense hiç gelmedi.

bundan sonra belki 2 tane bitki arasında yaşayan ve betanın rahatsız etmeyeceği küçük bir cins balık ile (ki öyle bir balık aklıma gelmiyor ve bulacağımı sanmıyorum) 2 tane kuma gömülen yılan balıklarından ekleyebilirim. Farkındaysanız küçük de olsa akvaryumdaki canlıların her birinin tercih ettiği yaşama alanı birbirlerinden farklı. vatoz kayaya yapışmış, salyangozlar camlarda, çöpçüler kum karıştırıyor, beta hepsiyle ilgilenip meraklı gözlerle devriye geziyor, midyeler bir orda bir burda, bir kumda bir dışarda. karidesim de kayaya tutunmuş bitki yaprakları altında saklanıyor. sabaha sağ çıkacak mı merak ediyorum ... minareler ayrı dünya, dışarı da çıkıyorlar kuma da gidiyorlar, bitki üzerinde de duruyorlar.

yapabileceğim şeylerin sınırlı olduiunun farkında olarak bir kaç cins canlı daha kesinlikle ekleyeceğim ve değerli görüş ve tavsiyelerinize her zaman açığım. Teşekkür ederim

Alper Filiz

crunchÇevrim Dışı

Kayıt: 23/05/2009
İl: Ankara
Mesaj: 236
crunchÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Aralık 2013 20:26
[QUOTE=alper-]

bundan sonra belki 2 tane bitki arasında yaşayan ve betanın rahatsız etmeyeceği küçük bir cins balık ile (ki öyle bir balık aklıma gelmiyor ve bulacağımı sanmıyorum) 2 tane kuma gömülen yılan balıklarından ekleyebilirim. Farkındaysanız küçük de olsa akvaryumdaki canlıların her birinin tercih ettiği yaşama alanı birbirlerinden farklı. vatoz kayaya yapışmış, salyangozlar camlarda, çöpçüler kum karıştırıyor, beta hepsiyle ilgilenip meraklı gözlerle devriye geziyor, midyeler bir orda bir burda, bir kumda bir dışarda. karidesim de kayaya tutunmuş bitki yaprakları altında saklanıyor. sabaha sağ çıkacak mı merak ediyorum ... minareler ayrı dünya, dışarı da çıkıyorlar kuma da gidiyorlar, bitki üzerinde de duruyorlar.

[/QUOTE]
öyle bir anlatmışsınız ki 10lt lik akvaryumu akvaryum değil sanki göl şaka yapıyorum. şimdi akvaryumunuzdaki canlıların farklı yerlerde farklı görev ve yaşayış biçimleri olabilir fakat hepsi aynı akvaryumu paylaşıyorlar aynı suyu soluyorlar. bu canlıların bu akvaryumda yaşaycaklarına ben %100 eminim hiç şüphem yok. Bir insanı bile hapse attıklarında senelerce yaşıyor. şu an bulunduğunuz evde 20 kişi yaşadığınızı düşünün.. yaşarsınız elbette ama nasıl yaşamak. Ben mi çok hassasım bilmiyorum ama empati yapmak bazen iyidir. Ağızları var dilleri yok küçücük can taşıyorlar.Bence ufuk beyi dinleyin yada daha fazla kalabalık etmeyin akvaryuma ve bunları dediğim için beni yanlış anlamayın.

imla
crunch2013-12-18 20:30:23

Yiğit G.

1907emrebozkurtÇevrim Dışı

Kayıt: 09/01/2013
İl: Istanbul
Mesaj: 390
1907emrebozkurtÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Aralık 2013 21:03
Çok güzel akvaryumun


EMRE BOZKURT

MatmanKaraÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 29/08/2011
İl: Kocaeli
Mesaj: 839
MatmanKaraÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Aralık 2013 21:05
Öncelikle akvaryumunuz hayırlı olsun, baya heveslisiniz bu işe anlaşılan.

Filtre seçimi hacminize göre fazla ama %60 açmışsınız sanırım. Bettalar durgun su sever, gözlemlediğiniz kadarıyla su durgunsa sıkıntı yok demektir. Bende nanolarda dış filtre kullanıyorum Resun Cy-20 cylone, sizinkinin yarısı debiye sahip, zaten alanınız küçük iç filtreyle iyice daraltıp görüntüyü de bozmamanız iyi olmuş. Ya şelale yada mini dış filtre en iyisidir nanolar için. Bir katına akvaryum elyafı, bir katına seramik koyabilirsiniz, 3 kat sünger yerine. 

Isı olarak 24 derece en iyisidir. 28 derece canlılarınız ve bitkileriniz için gereksiz ve hatta zararlıdır.

Yem olarak daha fazla çeşit eklemeniz canlılar için her zaman daha iyi olur. 

Gübre kullanmanızı kesinlikle önermem, karides akvaryumlarında gübre önerilmez, zaten 2 adetmiş, onları da kaybedersiniz.

Canlılarınıza gelirsek; 2 midye o hacim için çok fazla hatta bir tane bile fazla olur, muhtemelen onların ömrü kısaca olacak, zaman zaman akvaryum içinde yolculuk yaparlar, bu sırada tüm kumda gömülü bitkilerinizi dağıtacaklardır.

Akvaryumunuz betta için uygun, zaten o hacim için ya betta olur yada karides, başkada pek şansınız görünmüyor.
Eğer yeterince saklanacak yer ve sık bitki olursa karideslerinize betta kolay kolay bişey yapamaz, karides sayınızı 10-15e çıkarta bilirsiniz.Şuan benim akvaryumumda durum o şekilde.  http://www.akvaryum.com/Forum/20lt_bitkili_betta_akvaryumu_k739326.asp
Yalnız saklanacak yer amaçlı dekorları çoğaltırsanız iyice alan daralır, en iyisi en küçük boyundan bir mango kökü olabilir.
 Kısaca midyeler, çöpçüler ve vatoz akvaryumunuzda fazla şuan, daha da balık ekleyeceğim diyorsunuz, onu yapmamanızı tavsiye ederim.
Elma salyangozlarının da bazen dışarı çıkıp gezinesi tutabilir, arada sırada akvaryumun etrafını kolaçan etmekte fayda var :)
İlla canlı ekleyecekseniz nerite zebra salyangoz öneririm, nano tanklarda cam temizliği işinde 1 numaralar. Hemde görünüş olarak çok güzeller.

Tankın değerlerinin bozulmasını ise co2 denemelerinizde yapma olasılığınız var ve gübre kullanımızda. Öteki türlü durduk yere bir şey eklemezseniz, hiçbir şey olmaz.


Sedat Tanrıkulu

alper-Çevrim Dışı

Kayıt: 14/12/2013
İl: Istanbul
Mesaj: 92
alper-Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Aralık 2013 21:09
[QUOTE=crunch]
öyle bir anlatmışsınız ki 10lt lik akvaryumu akvaryum değil sanki göl şaka yapıyorum. şimdi akvaryumunuzdaki canlıların farklı yerlerde farklı görev ve yaşayış biçimleri olabilir fakat hepsi aynı akvaryumu paylaşıyorlar aynı suyu soluyorlar. bu canlıların bu akvaryumda yaşaycaklarına ben %100 eminim hiç şüphem yok. Bir insanı bile hapse attıklarında senelerce yaşıyor. şu an bulunduğunuz evde 20 kişi yaşadığınızı düşünün.. yaşarsınız elbette ama nasıl yaşamak. Ben mi çok hassasım bilmiyorum ama empati yapmak bazen iyidir. Ağızları var dilleri yok küçücük can taşıyorlar.Bence ufuk beyi dinleyin yada daha fazla kalabalık etmeyin akvaryuma ve bunları dediğim için beni yanlış anlamayın.

imla
[/QUOTE]
Estağfurullah kesinlikle bir artniyet ya da kötü bir yanlış anlama sözkonusu değil. Bilakis yorumlarınız benim için çok değerli. Lakin şu espriyi de yapmadan geçemeyeceğim, sizi de dinleyince sanki bunlar çöpçü ya da beta veyahut salyangoz değil okaynusta gezen balinalar mübarek :D

evden işe işten eve gelen bir İNSAN olarak yaşadığım alan; işyeri1500m2+ev 100m2 toplamda 1600m2 bir alanda yaşıyorum. Vallahi balıklar sıkışık değil:D akşam fotoğraf ve video ekleyeceğim ;)  [QUOTE=MatmanKara]Öncelikle akvaryumunuz hayırlı olsun, baya heveslisiniz bu işe anlaşılan.

Filtre seçimi hacminize göre fazla ama %60 açmışsınız sanırım. Bettalar durgun su sever, gözlemlediğiniz kadarıyla su durgunsa sıkıntı yok demektir. Bende nanolarda dış filtre kullanıyorum v, sizinkinin yarısı debiye sahip, zaten alanınız küçük iç filtreyle iyice daraltıp görüntüyü de bozmamanız iyi olmuş. Ya şelale yada mini dış filtre en iyisidir nanolar için. Bir katına akvaryum elyafı, bir katına seramik koyabilirsiniz, 3 kat sünger yerine. 

Isı olarak 24 derece en iyisidir. 28 derece canlılarınız ve bitkileriniz için gereksiz ve hatta zararlıdır.

Yem olarak daha fazla çeşit eklemeniz canlılar için her zaman daha iyi olur. 

Gübre kullanmanızı kesinlikle önermem, karides akvaryumlarında gübre önerilmez, zaten 2 adetmiş, onları da kaybedersiniz.

Canlılarınıza gelirsek; 2 midye o hacim için çok fazla hatta bir tane bile fazla olur, muhtemelen onların ömrü kısaca olacak, zaman zaman akvaryum içinde yolculuk yaparlar, bu sırada tüm kumda gömülü bitkilerinizi dağıtacaklardır.

Akvaryumunuz betta için uygun, zaten o hacim için ya betta olur yada karides, başkada pek şansınız görünmüyor.
Eğer yeterince saklanacak yer ve sık bitki olursa karideslerinize betta kolay kolay bişey yapamaz, karides sayınızı 10-15e çıkarta bilirsiniz.Şuan benim akvaryumumda durum o şekilde.  http://www.akvaryum.com/Forum/20lt_bitkili_betta_akvaryumu_k739326.asp
Yalnız saklanacak yer amaçlı dekorları çoğaltırsanız iyice alan daralır, en iyisi en küçük boyundan bir mango kökü olabilir.
 Kısaca midyeler, çöpçüler ve vatoz akvaryumunuzda fazla şuan, daha da balık ekleyeceğim diyorsunuz, onu yapmamanızı tavsiye ederim.
Elma salyangozlarının da bazen dışarı çıkıp gezinesi tutabilir, arada sırada akvaryumun etrafını kolaçan etmekte fayda var :)
İlla canlı ekleyecekseniz nerite zebra salyangoz öneririm, nano tanklarda cam temizliği işinde 1 numaralar. Hemde görünüş olarak çok güzeller.

Tankın değerlerinin bozulmasını ise co2 denemelerinizde yapma olasılığınız var ve gübre kullanımızda. Öteki türlü durduk yere bir şey eklemezseniz, hiçbir şey olmaz.

[/QUOTE]

mesajınızı sonradan gördüm, gerçekten değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Isı ile ilgili bölümü okuduğum an fırladım ve gittim ısıyı kıstım. şu an 26 derecede, 1 saat sonra 24e düşüreceğim. Ayrıca beni balık eklemekten gerçek anlamda vazgeçiren açıklayıcı bir yazı olmuş. Bunun için de teşekkür ederim.

balık eklemeyceğim
:)

*yosun ve bitki olmalı diyorum ama Gübre kullanmayacaksam bitkilerim nasıl beslenecek?

*henüz benim için çok erken fakat sonuçta bir gün co2 gerekmeyecek mi bu bitkilere? co2 denelemerim ile su değerlerinde stabilizeyi nasıl yakalayabilirim? Bu kadar küçük bir akvaryumda co2 hiç denememeli miyim?

*midyeler için gerçekten üzgünüm. Bunların hareket edebilen canlılar olduklarını bilmiyordum. Daha doğrusu hareket edebilen fakat hareket etmemeyi tercih eden canlılar olarak tanıyordum ama öyle değillermiş :) ama akvaryum küçük olduğu için neden az yaşayacaklar anlayamadım? Su miktarı az olduğu için süzdükleri su da az olacak ve gıdasız mı kalacaklar? Diğerlerine zarar vermeden midyeler için ne yapabilirim?

*çöpçüler ve vatoz gerçekten fazla mı? Çöpçülerin boyutu ve ilgi duydukları alan açısından bu ortamın yeterli olduğunu düşündüm. Keza büyük akvaryumlarda bir köşeye yapışmaktan başka bir şey yapmayan, yem vakti karnını doyurup tekrar yerine dönen vatozun cücesi de bana uygun gibi gelmişti.

Karidesleri sevdim, değişik renk ve boyutlarda eklemeyi düşünüyoroyum. Küçük bir kerevit alacaktım fakat hem saldırgan bir donanıma sahip olması hem de akrebe benzemesinden dolayı vazgeçtim. İtici yaratıklar, akvaryum huzurunu bozacağı çok bariz belli. Küçük bir alanda yaşayacak tiplere benzemiyor. Huzur arayan ve yalnız yaşamayı seven yaşlı aksi insanlar gibi bir tipi var:D  Ayrıca Bir de yuva için kayaya delik açmak istemedim :) Ama oluru varsa düşünebilirim.

[QUOTE=MatmanKara]Elma salyangozlarının da bazen dışarı çıkıp gezinesi tutabilir, arada sırada akvaryumun etrafını kolaçan etmekte fayda var :)[/QUOTE]

Ölen elma salyangozum zaten bir gün firar etmeye çalışmış. O gün işten geldiğimde akvaryumu boş buldum ve aradığımda yerde köpürmüş şekilde yatıryordu hayvancağız. koydum hemen suya ve ölmezse arkadaş alacağıma söz verdim. Nitekim iki ay daha yaşadı arkadaşıyla ve bir gün öldü gitti. Sanırım yaşlıydı :) Filtresi de yoktu. Yanlış yaptım neyse.

[QUOTE=1907emrebozkurt]Çok güzel akvaryumun[/QUOTE]

Teşekkür ederim ama o eklediğim fotoğraftaki akvaryum maalesef benim değil:) ama benim akvaryumum da güzel ve daha da güzel olacak inşaallah;) Ancak önceliğim canlıların mutlu ve rahat bir ortamda yaşamaları.

Değişik ebat ve şekillerde tasarımlar düşünüyorum en ve boy 30ar santim ama yükseklik 90 santim salonun köşesinde yerde duran 80lt'lik uzun dalları olan dekoratif bir bitki akvaryumu yapabilirim. Şimdilik 500lt'lik bir tank düşünmüyorum ama ömrüm ve durumum olursa muhakkak yapacaklarım arasında inşaallah. Tüm yorumlar için tekrar teşekkür ederim. alper-2013-12-18 22:09:09

Alper Filiz

MatmanKaraÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 29/08/2011
İl: Kocaeli
Mesaj: 839
MatmanKaraÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Aralık 2013 22:27
Balık eklememe kararınıza sevindim :)

Gübre konusunda karides akvaryumlarında kesinlikle önerilmiyor, gübre istemeyen kolay bitkilerle bu işi halledersiniz. Ben kendi nanomda kullanmadım her bitkide sadece ışık ile gelişme gayet iyi. Dip çekimide yapmıyorum, canlılar doğal gübreleme yapıyordur :)

Co2 olayını nano da deneyen çok fazla kişi var, başarısız olanda çok ama başarılı olanda var. O konuda forumda araştırma yaparsınız illaki bişeyler çıkar. Ben co2 de kullanmıyorum. Co2 tabletleri var nanolar için, onlar nasıldır karideslere zarar verir mi yine bir deneyimim yok.

Midyeler için alan sıkıntı olmazda, dediğiniz gibi gıdasız kalırlar, genelde o sebepten ölüyorlar zaten. Öldüklerinde de kabukları açılıyor ve baya akvaryumu kirletiyorlar. Onların ayrı bir şekilde zaman zaman çıkartılıp beslenme durumu olabilir , denene bilir.
Ama bitkili akvaryumlarda, özellikle bitkiler kütük üzerinde değilde kumdaysa hareketleri deprem etkisi yaratıyor :)

Çöpçüler ise esasında sürü balıklarıdır, sürü olarak çok hareketli olurlar, izlemesi de aşırı keyiflidir. O alan dar gelsede, bundan sonra ekleme yapmazsanız çokta sıkıntı olmaz.

Yemi atacaksınız ilk bir betta kapacak, yere düşen olursa çöpçüler ve karidesler direk çöker onlara, vatoz garibim idrak edip yem kapamaz kolay kolay. Onun için, salatalığın kabugunu soyup, diklemesine ikiye bölüp bir çay kaşığına batırıp akvaryuma bırakabilirsiniz. Vatoz çekirdek kısmını afiyetle yer, sonra suyu bozmadan 2-3 saat içinde alırsınız. Çok sık yapmanıza gerek yok, yoksa yosunların yüzüne bakmaz.


Sedat Tanrıkulu

alper-Çevrim Dışı

Kayıt: 14/12/2013
İl: Istanbul
Mesaj: 92
alper-Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Aralık 2013 23:14
[QUOTE=MatmanKara]Balık eklememe kararınıza sevindim :)

Gübre konusunda karides akvaryumlarında kesinlikle önerilmiyor, gübre istemeyen kolay bitkilerle bu işi halledersiniz. Ben kendi nanomda kullanmadım her bitkide sadece ışık ile gelişme gayet iyi. Dip çekimide yapmıyorum, canlılar doğal gübreleme yapıyordur :)

Co2 olayını nano da deneyen çok fazla kişi var, başarısız olanda çok ama başarılı olanda var. O konuda forumda araştırma yaparsınız illaki bişeyler çıkar. Ben co2 de kullanmıyorum. Co2 tabletleri var nanolar için, onlar nasıldır karideslere zarar verir mi yine bir deneyimim yok.

Midyeler için alan sıkıntı olmazda, dediğiniz gibi gıdasız kalırlar, genelde o sebepten ölüyorlar zaten. Öldüklerinde de kabukları açılıyor ve baya akvaryumu kirletiyorlar. Onların ayrı bir şekilde zaman zaman çıkartılıp beslenme durumu olabilir , denene bilir.
Ama bitkili akvaryumlarda, özellikle bitkiler kütük üzerinde değilde kumdaysa hareketleri deprem etkisi yaratıyor :)

Çöpçüler ise esasında sürü balıklarıdır, sürü olarak çok hareketli olurlar, izlemesi de aşırı keyiflidir. O alan dar gelsede, bundan sonra ekleme yapmazsanız çokta sıkıntı olmaz.

Yemi atacaksınız ilk bir betta kapacak, yere düşen olursa çöpçüler ve karidesler direk çöker onlara, vatoz garibim idrak edip yem kapamaz kolay kolay. Onun için, salatalığın kabugunu soyup, diklemesine ikiye bölüp bir çay kaşığına batırıp akvaryuma bırakabilirsiniz. Vatoz çekirdek kısmını afiyetle yer, sonra suyu bozmadan 2-3 saat içinde alırsınız. Çok sık yapmanıza gerek yok, yoksa yosunların yüzüne bakmaz.

[/QUOTE]

Gübre'den de vazgeçtim:) co2 dediğim gibi daha çok erken ama yeterli bilgiye ulaştıktan sonra deneyeceğim inşaallah.

Midyeleri yaş maya ile ara sıra başka bir ortamda beslemeye karar verdim ama istediğim bu değildi.

Salatalık hiç aklıma gelmemişti ve gelmezdi de. Bu öneri için de teşekkür ederim. Yarın salatalık alıp gleiyorum:)

Dağınık olan düşüncelerimi oldukça toparladım. Yardımcı olmak adına yorum yapan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Ek: Kerevit yengeç gibi yaratıklara hiç bulaşmamalı mıyım?
alper-2013-12-19 01:24:49

[QUOTE=MatmanKara]Balık eklememe kararınıza sevindim :)
Midyeler için alan sıkıntı olmazda, dediğiniz gibi gıdasız kalırlar, genelde o sebepten ölüyorlar zaten. Öldüklerinde de kabukları açılıyor ve baya akvaryumu kirletiyorlar. Onların ayrı bir şekilde zaman zaman çıkartılıp beslenme durumu olabilir , denene bilir.
Ama bitkili akvaryumlarda, özellikle bitkiler kütük üzerinde değilde kumdaysa hareketleri deprem etkisi yaratıyor :)

Yemi atacaksınız ilk bir betta kapacak, yere düşen olursa çöpçüler ve karidesler direk çöker onlara, vatoz garibim idrak edip yem kapamaz kolay kolay. Onun için, salatalığın kabugunu soyup, diklemesine ikiye bölüp bir çay kaşığına batırıp akvaryuma bırakabilirsiniz. Vatoz çekirdek kısmını afiyetle yer, sonra suyu bozmadan 2-3 saat içinde alırsınız. Çok sık yapmanıza gerek yok, yoksa yosunların yüzüne bakmaz.

[/QUOTE]

Salatalık attım bu akşam, vatoz ve salyangozlar bayram etti :) Mdiyeleri de ayrı bir vazoya usulünce koydum, içine bir parça yaş maya attım. Akvaryumdan çıkartıp başka bir yere almak nasıl bir etki yapar sonuçları faydalı mı olur ne olur bilmiyorum. Bu da benim bir tecrüben olacak. Akvaryum ahalisi salatalık için size teşekkür ediyorlar bildirmek istedim:) selam ve dua ile...

Alper Filiz

QarabağlıÇevrim Dışı

Kayıt: 27/12/2011
İl: Igdir
Mesaj: 105
QarabağlıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2013 03:37
Alper bey kurulumunuz hayırlı olsun,kullandığınız mini dış filtre hakkında görüşlerinize başvurabilirmiyim acaba?

volkan ARPA "öd tengri yaşar kişi oğlı kop ölgeli törümiş" zamanı tanrı yaşar insan oğlu hep ölümlü yaratılmıştır(bilge kağan abidesi güney cephesi)