-doctore-Çevrim Disi

Özel Üye
Kayit: 29/06/2012
İl: Samsun
Mesaj: 1279
-doctore-Çevrim Disi
Özel Üye
Gönderim Zamani: 9 Saat 56 Dakika önce
Abartma kısmına tabi ki katılıyorum. Abartanlar çok, ancak bunların bir çoğu daha tecrübe sahibi olmamış, internette kesin bilgi olarak verilmiş bir çok saçmalığı doğal olarak ciddiye alan arkadaşlardır. Bunlara yol göstermek de bize düşer.

Ben ne olursa olsun sebepleri yukarıda da birçok kişi tarafından söylenmiş durumlardan ötürü doğa ile akvaryumu kıyaslamama taraftarıyım. Doğanın milyonlarca yılda oturmuş mükemmel dengesini ve bu denge içinde oluşan değişiklikleri aynı şekilde akvaryuma uyarlamak doğru olmaz. Bizim suyumuz, kumumuz, dekorumuz, yemimiz hatta balığımız bile doğal değil ki. Bir çoğunun bağışıklık sistemi pamuk ipliğine bağlı.

Sıcaklık farkına gelince, akvaryumda da aslında gün-gece arasındaki yavaş değişen birkaç derecelik sıcaklık salınımı balıklar için yararlıdır. Doğada hiçbir değer ekstra bir durum, müdahale olmadığı sürece aniden değişmez. Ancak ufacık hacimleriyle akvaryumlarımız böyle değildir. Buna dikkat etsek yeter.

Teşekkür Edenler: [T]96785,melektrikci[/T]
Tebrik Edenler: [T]96785,melektrikci[/T]
+1: [T]173168,Tunc Berk[/T][T]34115,The Ozz[/T][T]176226,Selanikli[/T][T]96785,melektrikci[/T]


300 lt Güney Amerikan
100 lt Bitkili platy
100 lt A.Kakadu & Pandurini
30 lt bitkili karides ...

AhesyaÇevrimiçi

Kayit: 09/11/2014
İl: Istanbul
Mesaj: 86
AhesyaÇevrimiçi
Gönderim Zamani: 9 Saat 12 Dakika önce
Barış kardeşim,
Yüzde yüz haklısınız. Bu önemli sorunun çözümü konusunda, ilgilendiği türde (bitkiler dahil) uzmanlaşmış kardeşlerimize büyük sorumluluk düşüyor.
Bilgi ve tecrübe sahibi kardeşlerimizin, [B]beslediğimiz canlıların bağışıklık sistemlerini güçlendirme ve güçlü tutma[/B] konusundaki birikimlerini paylaşmaları ve bu paylaşımların forum yönetimi tarafından derlenip sabit başlıklar haline getirilmesi elzemdir.[EDIT]Ahesya,2015-10-13 12:49:19[/EDIT]

+1: [T]176226,Selanikli[/T]

Turan İLHAN Bir akvaryumum bile yok

fateÇevrim Disi

Kayit: 17/03/2014
İl: Istanbul
Mesaj: 379
fateÇevrim Disi
Gönderim Zamani: 8 Saat 4 Dakika önce
Sıcaklık değişiminin kendi akvaryumumda büyük etkiler yarattığını görmedim. Açıkçası ben ilk defa bu kış ısıtıcı bağladım 23.5 dereceye ayarlı şekilde, onda da galaxy rasbora ekledim. Bu balıklar hakkında bilgim yok diye garantiye almak istedim. Bunca zaman ısıtıcı bağlamadım balıklara ve karideslere hiç bir şey olmadı. Kışın 22 derece, yazın 31 derece civarı oluyor. Aydınlatma yanınca 2 derece her gün ısınıyor su. Sönünce yeniden soğuyor haliyle. Her gün bir ısı değişimi var yani. Bir sıkıntı göremdim. Çok hassas balıklar bakanlar olabilir. Elbette sıcaklıktan daha erken etkilenenler olabilir. Sonuçta doğada sürekli bir balık ölümü var. Büyük balıklar küçükleri yiyor, soğuktan ölenler, vs vs.
Akvaryumumuzdaki balıkların hiç biri ölmesin diye bu hassas uğraşılar. Ancak genel hatlarıyla hiç bir balık 2 derece 4 derece farklarla ölmez. Doğada 365 gün 24 saat aynı sıcaklığını koruyan hiç bir nokta yoktur.
[EDIT]fate,2015-10-13 13:57:27[/EDIT]

+1: [T]176226,Selanikli[/T][T]167786,Ahesya[/T]

Gökhan

ExedraÇevrimiçi

Kayit: 16/09/2015
İl: KKTC
Mesaj: 1505
ExedraÇevrimiçi
Gönderim Zamani: 7 Saat 47 Dakika önce
Tabi bu konu baktığımız canlılara ve akvaryuma göre değişir.Örneğiz tuzlu akvaryumlarında ısı ve ph degeri önemlidir sıcaklık 28 olursa canlılar huzursuzlanır,ph değişirse mercanlar huzursuzlanır.Yani bu konuyu tuzlu su üstünde tartışırsak bazı cevaplar değişebilir çünkü tuzlu su canlıları daha sabit değerler ister.

+1: [T]176226,Selanikli[/T]

 Eğer sorarsan asla öğrenemezsin, öğrenirsen sorman yeterli.  [IMG]http://oi59.tinypic.com/xo0841.jpg[/IMG] Erdoğan Ö.

SelanikliÇevrim Disi

[B]11781,2[/B]
Kayit: 21/07/2015
İl: Istanbul
Mesaj: 438
SelanikliÇevrim Disi
Gönderim Zamani: 6 Saat 51 Dakika önce
[QUOTE=Tunc Berk][QUOTE=Selanikli]El bebek-gul bebek durumlari yani :) Ya da belki en kucukten degisken ve zor sartlara alisiyorlardir. Belki de vucutlarinin degisimlere cok direncli olmamalari bizim sucumuz...[/QUOTE]

En güzeli biyotop yapmak bence.Sadece su değişimi ile bırakacaksın kendi haline, tabi filtre sistemi olacak haliyle.Dip çekimi falan yapmayacaksın.
[/QUOTE]
Biyotop konusu aslinda biraz "sikintili"... Soyle ki, tanka birkac kaya ve ayni cins balik koyan hemen herkes tankina "biyotop" diyor. Ben de AGA'nin yarismalarinda, juri uyesi abla biyotop dalinda katilan bir yarismaciyi "bu bir aquascape! Bu kategoriye neden katildiniz?" seklinde resmen fircalayinca uyandim ise ve sonra arastirdim. Bir tankin biyotop olabilmesi cidden belki de en zor is. Baligin yasadigi tum ortami habitati ve dekoru aynen tanka koymaniz gerekiyor. Yapabilsek, dediginiz gibi super olur. Hayvan dogasinda nasil yasiyorsa oyle yasar. Hatta sudaki larvalarla, sinekle bocekle beslenir falan. Ama ona da bahceye havuz gibi birsey yapmak lazim. Simdilik "benzetilmis" minik dunyalarda devam maalesef...

Baris Kuleli