Bitkili Low Tech Doğal Akvaryum


Canerinmail06Çevrim Dışı

Kayıt: 06/04/2019
İl: Ankara
Mesaj: 21
Canerinmail06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2019 23:14
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214511/060420192313471.jpg[/IMG]

İçindeki canlılar ve bitkilerle tamamen doğal ortamı taklit ederek doğal bir döngü oluşturmaya çalıştım yeni fotoğraflar ve daha detaylı bilgileri daha sonra paylaşacağım

Bitkilerim : anubias, java yosunu, elodea, tilki kuyruğu, bambu
Canlılar : Siyah Tetra, Çöpçü balığı, Kiraz karides, Amano karidesi, Narite Salyangoz, Bir adet Helena katil salyangoz, Minare salyangoz ve farklı türlerde adi salyangozlar
Akvaryum kapasitesi : 50 Lt
Ekipman : bir adet florasan lamba ve hava pompası
Açıklama : Bu mesajımdaki amaç Küçük ölçekli ve ekonomik birakvaryumda da doğayı taklit ederek evimizin bir köşesinde küçük bir su dünyası oluşturabileceğimiz göstermektir. Kısaca yapacağım açıklamalar biraz sizi şaşırtabilir.İlk ilginç konu ben bütün balıklara bizim yaşadığımız oda ısısının yeteceğini düşünüyorum o yüzden bugüne kadar akvaryumlarımda hiç ısıtıcı kullanmadım bu yüzdende hiç balık kaybı yaşamadım ikinci ilginç konu ben akvaryumlarımda filitre kullanmıyorum çünkü doğadada filitre yok nasıl bunu doğada bitkiler ve kumdaki bakteriler sağlıyorsa ( azot döngüsü) bende akvaryumumda bu ortamı oluşturdum düşünsenize bitkilerimize sıvı gübre damlatıyoruz filitre olursa bütün bu besini içine çekip süzüyor bitkilerimize hiç besin kalmıyor oysa canlıların dışkıları bile bitkiler için besin ayrıca filitre temizleme derdimde yok sadece dipte biriken tortuları dip süpürgesiyle periyodik kısmi su değişikliklerinde yüzde yirmisini alıyor yerine dinlendirilmiş temiz su ekliyorum aldığım yüzde yirmi gübreli suyuda balkonumdaki bitkileri sulayarak değerlendiriyorum akvaryumuma sadece hava pompası ve hava taşıyla oksijen sağlıyorum kimsenin sevmediği adi Salyangozları doğanın bir parçası olduğu için ben seviyorum onlarda beni akvaryumumun camlarındaki yoksunları ve dipte biriken yemleri temizleyerek ödüllendiriyorlar akvaryumuma gereğinden fazla yem atmayınca onlarda çoğalmıyorlar salyangoz sayısını dengede tutmak içinde bir adet Helena katil salyangozum bana yardım ediyor. Bitkilerim sudaki nitratı temizlerken benim akvaryumumdaki asıl filitre zemindeki kum neden derseniz özellikle bakteri döngüsü oluşsun diye zemindeki kumu yüksek tutarak dipte oksijensiz solunum yapan bakterilerede yaşam ortamı sağlayarak kumun yüzeyindeki oksijenli solunum yapan bakterilerle ortak çalışmalarını sağladım akvaryumumdaki en büyük temizleyicilerde bunlar anlıyacağınız ( akvaryumda azot döngüsüyle ilgili kaynaklardan bilgi almanızı tavsiye ederim) ayrıca karideslerimde tam bir temizlik işçisi en ufak parçaları bile kıskaçlarıyla topluyorlar bunu yaparken onlarıda izlemek çok zevkli şimdilik anlatacaklarım bukadar sorularınız olursa yanıtlamaya hazırım amacım sadece bu sevimli canlıların mutlu bir şekilde yaşamaları

Bütün akvaryum severlere başarılar dilerim

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214511/070420192129251.jpg[/IMG]

Beğenenler: [T]189427,selahaddinn[/T][T]214205,Aqua Discovery[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Canerinmail06Çevrim Dışı

Kayıt: 06/04/2019
İl: Ankara
Mesaj: 21
Canerinmail06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2019 17:59
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214511/110420191759001.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214511/110420191801341.jpg[/IMG]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

KromatitÇevrimiçi

Özel Üye
Kayıt: 14/08/2015
İl: Samsun
Mesaj: 6580
KromatitÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2019 19:39
50 litrede birkaç küçük balık baktığınız için sistem bu şekilde gidiyor. Zaten böyle bir akvaryuma ya küçük bir iç filtre önerilir ya da pipo. İkisi de bir miktar süngerden ibarettir. Sizin bu akvaryumdan eksik ettiğiniz tek şey bir avuç sünger. Eğer o da olsa zaten hava verdiğiniz için pipo filtreniz olmuş olacak. Görebildiğim kadarıyla da mosslarınızın özellikle sağ kısmı tortu ile kaplanmış.
Bunlara ek olarak bambu yavaş büyüyen bir bitki olduğu için nitrata ahım şahım bir etkisi olmaz. Sert olduğu için bitki kabul etmeyen balıkların yanına koyma olanağı vardır. Asıl nitrat emiciliği su mercimeği, yosun duvarı, elodea, tilki kyruğu gibi hızlı büyüyen bitkiler ile olur.
Aşağıda *** ile bazı uygulamalarınıza karşılık birkaç şey demek istedim.

ikinci ilginç konu ben akvaryumlarımda filitre kullanmıyorum çünkü doğadada filitre yok nasıl bunu doğada bitkiler ve kumdaki bakteriler sağlıyorsa ( azot döngüsü) bende akvaryumumda bu ortamı oluşturdum
***En büyük akvaryum dahi küçük bir dere kadarlık ekosistemi taklit edemiyor. Doğadaki filtre dediğimiz kumdur, yosundur orantılı bir şekilde küçülüp akvaryuma giremiyor. Bu kadar millet boşuna filtreye substrat koymuyor. 10 cm su yüksekliği olan derenin bile altında 10 cm kum, çakıl, toprak vardır.

düşünsenize bitkilerimize sıvı gübre damlatıyoruz filitre olursa bütün bu besini içine çekip süzüyor bitkilerimize hiç besin kalmıyor oysa canlıların dışkıları bile bitkiler için besin
*** Gübreler suda çözündüğü için filtreye takılmıyorlar. Filtreye takılanlar şelatsız veya şelatı bozulmuş eser element gübreleri. Genelde de demir olur. Tilki kuyruğu ve elodea ise gübre verilen bitkiler değiller.

ayrıca filitre temizleme derdimde yok sadece dipte biriken tortuları dip süpürgesiyle ...
***Ben de bu güne kadar dip çekmedim. Filtrem hepsini topluyordu. İkisinden birini tercih etmişsiniz. Dipteki dışkılar zaten çıkarılması zorunlu bir şey değil. Önemli olan çürümesi mümkün olan yemleri, ölüleri almak. Bir de üstüne az balık var.

benim akvaryumumdaki asıl filitre zemindeki kum neden derseniz özellikle bakteri döngüsü oluşsun diye zemindeki kumu yüksek tutarak dipte oksijensiz solunum yapan bakterilerede yaşam ortamı sağlayarak kumun yüzeyindeki oksijenli solunum yapan bakterilerle ortak çalışmalarını sağladım akvaryumumdaki en büyük temizleyicilerde bunlar anlıyacağınız ( akvaryumda azot döngüsüyle ilgili kaynaklardan bilgi almanızı tavsiye ederim)
***Denitrifikasyon bakterileri kumun 10 cm kadar altından var olmaya başlıyorlar. Etkili bir denitrifikasyon için 50 cm - 1 metre arası kuma gerek var. Ayrıca kumun altındaki su sirkülasyonu da iyi olmalı.

Beğenenler: [T]196333,Neosever[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Canerinmail06Çevrim Dışı

Kayıt: 06/04/2019
İl: Ankara
Mesaj: 21
Canerinmail06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2019 19:30
Kromatit size kısaca yanıt vermeye çalışacağım Öncelikle bu konudaki asıl amacım insanlara akvaryum hobisi çok zor ve çok yüksek maliyet gerektirir gibi yanlış bilgilerle gözlerinin korkutulup bu güzel hobiden soğumalarını engellemektir. Ülkemizde akvaryumculuk ancak bu şekilde gelişebilir Doğada çok büyük alanda az sayıda balık oranı olduğu için akvaryumlardada çok sayıda balık konulmasını doğru bulmuyorum ikici olarak hiç filitre kullanmama rağmen akvaryumumun suyu cam gibi sebebi bitkilerle, faydalı bakterilere ve diğer canlıların ortaklığıyla doğadaki döngüyü oluşturmam dipte biriken tortu lar zararsız fakat ben görüntüsünü sevmediğim için yüzde yirmi su değişimini dip çekim hortumuyla yaparak tortuları alıyorum bana kalırsa sürekli filitre çalıştırmak hem ekonomik değil ayrıca bitkilerin ve akvaryumun farklı yerlerindeki bakterilerin besinini tek noktada toplaması olumsuz birşey oksijensiz bakteriler için sizin söylediğiniz kadar derinliğe gerek yok ben şöyle yapıyorum kalın kum kullanmıyorum ve kumu hiç karıştırmıyorum dipte biriken tortularında etkisiyle zeminde oksijensiz bir alan oluşuyor bunu görmek içinde uzun süre sonra bu kumun bir noktasından zemine kadar bir oyuk açarsanız hava baloncukların çıktığını göreceksiniz bunun sebebi oksijensiz alana suyun giriş yapması telefondan yazdığım şimdilik bukadar yazabiliyorum özet olarak bence akvaryumculukta asıl amaç evimizin bir köşesinde doğadan bir parça oluşturmak bunun içinde fazla aşırıya kaçmaya gerek yok

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

intermedÇevrim Dışı

Kayıt: 08/04/2019
İl: Istanbul
Mesaj: 92
intermedÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2019 20:13
Caner bey, öncelikle akvaryumunuz gayet güzel görünüyor. Isıtıcı kullanılmayan akvaryumlarda oda sıcaklığındaki değişimin fazla olmaması gerekir. Birde baktığınız canlılar 20 22 dereceleri tolore edebiliyorsa bakılabilir neden olmasın.

Beğenenler: [T]214511,Canerinmail06[/T]
Teşekkür Edenler: [T]214511,Canerinmail06[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Canerinmail06Çevrim Dışı

Kayıt: 06/04/2019
İl: Ankara
Mesaj: 21
Canerinmail06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2019 21:18
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=7QRii54WJeA[/VID]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Canerinmail06Çevrim Dışı

Kayıt: 06/04/2019
İl: Ankara
Mesaj: 21
Canerinmail06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Nisan 2019 23:13
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214511/180420192313301.jpg[/IMG]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Yas400Çevrim Dışı

Kayıt: 24/11/2014
İl: Ankara
Mesaj: 2961
Yas400Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Nisan 2019 02:13
Caner bey öncelikle ayrıntılı bilgilendirmeniz için teşekkürler. Bitkili akvaryum kurulumu ile ilgili konulara bakarsanız zaten ortak karar olarak 5cm üzeri taban birkaç hızlı gelişen bitki ve temizlik elemanları olarak salyangoz ve karides kullanımının ortak karar olduğunu görebilirsiniz. Sisteminizi bir adım ileri götürerek ışıklandırmayı iptal edip akvaryumunuzu güneş gören bir yere taşımayı da düşünebilirsiniz. Filtre akvaryumlarda olmazsa olmaz değildir zaten önemli olan sisteme oksijen girişinin yeterli olmasıdır. Döngüler vb teknik detayları tartışmaya zaten gerek yok sisteminiz mevcut canlılarınız için yeterli görünüyor. Gübreleme konusu da mevcut bitkilerinize co2 takviyesi olmadan sadece yosun olarak dönecektir size. Aydınlatmanız biraz zayıf görünüyor güneşden faydalanmayı veya artırmayı düşünün derim.

Teşekkür Edenler: [T]214511,Canerinmail06[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

sina00Çevrim Dışı

Kayıt: 13/02/2019
İl: Yurtdisi
Mesaj: 106
sina00Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Nisan 2019 16:11
[8)]Akvaryumunuz çok güzel bir çalışma olmuş.

Low tech (düşük donanımlı) akvaryumlar hep ilgimi çekmiştir.

gübreleme ve ışık gibi konular hep görecelidir.

bitkilerin hızlı gelişmesine katkıda bulunur.

ilerleyen zamanlarda akvaryumun yeni fotoğraflarını bekleriz.

iyi hobiler. [:iyi:]

Teşekkür Edenler: [T]214511,Canerinmail06[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Canerinmail06Çevrim Dışı

Kayıt: 06/04/2019
İl: Ankara
Mesaj: 21
Canerinmail06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2019 00:43
[VID]https://youtu.be/kR7Mqh1H3A4[/VID]

Akvaryumuma kuhli balıkları ve cüce vatoz balıkları ekledim

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214511/300720190049441.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214511/300720190050141.jpg[/IMG]

Beğenenler: [T]213158,sina00[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Canerinmail06Çevrim Dışı

Kayıt: 06/04/2019
İl: Ankara
Mesaj: 21
Canerinmail06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ağustos 2019 20:29
Yasin arkadaşım aydınlatması biraz zayıf bulmuş ben co2 takviyesi yapmadığım için aynınlatmamı bilerek zayıf tutuyorum yoksa yasun patlaması olur

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir