Su Altı Peyzajının Temel Unsurlarından Biri: Fern

nyucelÇevrim Dışı

İl: Çanakkale
nyucelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Haziran 2008 00:58

Su Fern'i ve Aydınlatma Arasındaki İlişki

Bolbitis heudelotii ve Microsorum type yumuşak ışık altında gelişmeye uygundurlar. Bir çoğumuz onların bu yumuşak ışıktan hoşlandığını düşünürüz. Evet zayıf ışıklı ortamda  iyi gelişirler ama çiçek açmalarını isterseniz yeterli aydınlatmayı ihmal etmemeniz gerekir. Sudaki ve karadaki fern'lerin çoğu yumuşak güneş ışığından hoşlanır ama ortama kolayca adapte olabilirler. Bir su fern'inin su yüzeyine yakın yaşayıp yaşamadığını şeklinden anlayabilirsiniz. Su yüzeyine yakın yaşamış olanların sapları kalın ve kısa, yaprakları ise uzun ve dardır. Renkleri çimeni andıran yeşildir. Eğer çiçeklikte ve parlak olmayan ışık altında yetişmişlerse yaprakları dev gibi kocaman olur ve renkleri de koyu yeşildir. Su altı peyzajı için bu iki türün karışımı kullanılır. Hızlı gelişen bitkilerin ışık ihtiyaçlarını karşılamamız gereklidir. Zemin olarak suya dayanıklı ağaç köklerini kullanabiliriz. Bitki gövdelerinden su yüzeyinde açan çiçekler olduğunda onlar kökler üzerine düşen ışığı kesecekler ve yeşil bitkiler için uygun ışık ortamını sağlayacaklardır.

Su Fern'i için diğer zorunlu kriterler

Bolbitis heudelotii ve Microsorum type için CO2 ve su hareketliliği diğer iki gerekli etkendir. Eğer bu bitkilerin gövde ve köklerine bakarsanız su dışında yetişenler kadar sert olduklarını görürsünüz, bu yüzden yeterli CO2 ve hareketli su altında yetişmeye daha uygundurlar. Su akışının az olması durumda canlılıklarını yitireceklerdir.

Bolbitis heudelotii ve Microsorum type üzerinde sakal yosunu oluşması; CO2 içeriğinin az olduğunun, sudaki organik fosfat ve nitrat gibi besinlerin çok fazla olduğunun ve su akıntısının ise az olduğunun anlaşılmasını sağlar. Bunun üstesinden gelmek için ilk olarak etkilenmiş yaprakları kesmeli, balık sayısını azaltmalı ve yemleme sıklığını ve miktarını azaltmalısınız. Eğer sıcaklık 28ºC'nin üzerindeyse su kalitesini yükseltmek için su değiştirme sıklığını arttırabilirsiniz. Ölü balıkları ve çürümüş yaprakları akvaryumdan çıkartmak onların bileşenlerine ayrılmasını önleyecektir. Bu da bakteri sisteminin yükünü azaltacaktır. Bunlar sakal yosunu ile mücadele için gerekli adımlardır. Su fern'i ve diğer yeşil bitkiler düşük sıcaklıklardan (22-24ºC), yüksek CO2 içeriğinden ve hızlı akan sulardan hoşlanırlar. Eğer su fern'i veya  başka yeşil bitkileri yaz aylarında yetiştirmek istiyorsanız yüksek sıcaklığı önlemeli, CO2 miktarını ayarlamalı ve su kalitesini kararlı hale getirmelisiniz.

Su Fern'i Nasıl Bağlanır

Su fernlerinin çoğunun karakteristiği kayalara ya da diğer bitkilere tutunmaları ve buradan ilerlemeleridir. Biz de onların doğal ortamlarını taklit etmek için kaya veya köklere bağlayıp gelişmelerine izin verebiliriz. Bu teknik su altı peyzajında çokça kullanılan bir tekniktir. Fern'i kaya ya da köklere bağladığımızda kökleri için alanlar bırakmalı ve gelişmelerine olanak tanımalıyız. Bahçe malzemesi satan yerlerde bulunan telden ağları da bitkileri sabitlemek için kullanabilirsiniz. Bir kere kökler tutunduğunda telleri açarak tankınızın içinde daha doğal bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

*Creative Aquascape Union sitesinden alıntıdır, aşağıda orijinal linki verilen sayfadan tercüme edilmiştir:

http://www.cau-aqua.net/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=41

Bu çeviriyi özgürce dağıtabilirsiniz, değiştirebilirsiniz ve değiştirdiğiniz hallerini dağıtabilirsiniz. Çeviriyi yapan olarak ismimi korursanız sevinirim ama bu bir zorunluluk değildir.
nyucel2008-06-18 23:27:52

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

sinan m.dÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kocaeli
sinan m.dÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Haziran 2008 23:20
Teşekkürler, emeğinize sağlık

Barış ERÇevrim Dışı

[B]5387,3[/B]
İl: Izmir
Barış ERÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Haziran 2008 03:18
Açıkçası beni çok aydınlattı.Paylaşım ve emeğiniziçin teşekkürler.

batuhanbayramÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,1,14686[/C] [B]2776,2[/B] [C]2,3,14686[/C]
İl: Istanbul
batuhanbayramÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 29 Temmuz 2008 14:04
Konu ile ilgisiz mesajları sildim. Lütfen konu hakkında görüşlerinizi veya beğenilerinizi sununuz.

Necdet Bey, bu arada elinize sağlık, çok öğretici  bir yazı olmuş.

BammbammÇevrim Dışı

Özel Üye
BammbammÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Mart 2010 20:20
Fernlerin kayalara ve kütüklere tuttulurması konusu hakkında benim de eklemek istediğimin bir şey var.
Malum her yüzeye bitki bağlamak her zaman kolay olamayabiliyor. Özellikle çok girintili çıkıntılı ağaç köklerinde oyuk kısımlara bitki bağlamak istediğimizde zorlanıyoruz. Ve ya bağlamak için kullandığımız malzemenin (ip, misina vs.) görünmesine göz yumuyoruz.
Buna karşılık uluslararası yarışmalarada derece alan tanklara bakğımızda çok güzel uygulamalar görmek mümkün. Bakı tanklarda, "Adam o fern'i ya da moss'u oraya nasıl tutturmuş?" demekten kendimi alamadığım bile olmuştur.
Bunun üzerine ufak bir araştırma yaptım. Ve öğrendim ki bitkileri yapıştırıyorlarmış. Superglue (japon yapıştırıcısı diye bildiğimiz) kullanarak akvaryum dışarısında bitkiyi bazı köklerinden kütüğe ve taşa yapıştırıyorlar.
Bugünlerde kendi akvaryumumda yeni tasarım yaptığımdan bende bu methodu uyguladım. Misina'nın görünmeyeceği yerlerde yine bağlama yöntemini tercih ettim fakat, misinanın görsel kirlilik oluşturacağı noktalarda bitkileri japon yapıştırıcısı ile taş ve kütüklere yapıştırdım (Uygulamayı Fern ve Moss'larda yaptım). Çok ıslak olmamak kaydı ile nemli kütük ve taşa bile çok sağlam bir şekilde tutturabiliyorsunuz bitkileri. Ciddi anlamda uygulama kolaylığı sağladı. Yapıştırma uyguladığım taş ve kütükleri akvaryuma koymadan önce 10 dakika kadar akvaryum dışında tuttuktan sonra akvaryuma yerleştirdim. Henüz 3 gün kadar oldu akvaryumdaki balık ve karideslerde herhangi bir sağlık problemi gözlemlemedim. Bitki gelişimini zaman geçtikten sonra bu başlık altında paylaşacağım.
Akvaryumum sunuma hazır olduğunda, akvaryumumu tanıttığım başlık altın bu konuya daha detaylı bir şekilde ayrıca değineceğim.

Saygılar.

Not: Eğer benzer uygulamalar kullananlar varsa, burada paylaşırlarsa sevinirim.
Bammbamm2010-04-03 01:52:09

ShotokanÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]13095,1[/B] [C]2,2,23692[/C] [B]14188,3[/B]
İl: Antalya
ShotokanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Mart 2010 20:28
Necdet bey emeğinize sağlık yararlı bir çeviri olmuş,teşekkürler.

CERKUTAYÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Manisa
CERKUTAYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2011 01:32
Uzun zamandır java fern,microsorium narrovlarımın gelişimlerini nasıl düzene sokabilirim ve nasıl daha iyi sonuç alabilirim diye araştırırken yazınızı buldum.Bilgiler için çok teşekkür.

Bitkisel_HayatÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Konya
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Mayıs 2011 14:25
Berkay abi neredeyse 2 ay olmuş. Sonuç nedir?

BammbammÇevrim Dışı

Özel Üye
BammbammÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Mayıs 2011 19:59
Merhabalar,
2 ay değil 1 yıl 2 ay olmuş neredeyse:)
Ben bu yazıyı tamamen unutmuşum. Japon yapıştırıcısı kullanmaya devam ediyorum, neredeyse her kurulumda kullanıyorum. Bitkiler sorunsuzca yetişmeye devam ediyor. Misina ile bağlayamadığınız noktalarda büyük kolaylık.

Özel Üye
İl: Konya
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Mayıs 2011 21:55
Yıla hiç dikkat etmemiştim. Vay be...  Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bana da büyük kolaylık sağlamış oldunuz...