Kaplumbağa Hastalıkları Teşhisi

momoÇevrim Dışı

momoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Haziran 2006 23:49

Solunum yolları hastalıkları:
Sebepleri-Üşütme, Akciğer Enfeksiyonu, aşırı soğuma kaynaklı, az yem
Semptomları-Burun deliklerinden sümük akması (baloncuk) ve ağızdan, duyulabilir soluk alıp verme,Su kaplumbağasında: eğik yüzme, dalmada sorunlar ayrıca ileri safhalarda gözlerin şişmesi.
Veterine başvurma-Optimal bakım (soğuk yerde tutmayınız!), optimal yem hijyenik ortam ve veterinere başvurunuz.

İshal:
Sebepleri-Yanlış yem verme, Enfeksiyon ve bakteri, mantar ve parazit
Semptomları-Zayıf düşme, yeme isteği, ishal, aşırı su içme
Veterine başvurma-1-2 günlüğüne yemekten kesme: papatya çayı düzelmez ise veterine başvurunuz.

Kabızlık:
Sebepleri-Bağırsak içeriği birikmesi, lifli maddeler, kum, normal olmayan bağırsak içeriği, hareketsizlik
Semptomları-Uzun süreli dışkı eksikliği Günlük banyo, bol çeşitli yemleme, hareket, düzelme olmazsa veterinere başvurunuz.

Yem yememe, anoreksi:
Sebepleri-Soğuk hava-su, kış uykusundan uyanma, psikolojik rahatsızlık, Genel eksiklik,Parazit
Semptomları-Yem yememe ve zayıflık Veterine başvurunuz.

Göz hastalığı:
Sebepleri-Su kaplumbağalarında Vitamin A-eksikliği
Semptomları-Göz kapaklarının şişmesi, yapışması, hayvanın kör olması
Veterine başvurma-Veterine başvurunuz.

Mantar:
Sebepleri-Güneşsizlik, hijyen olmayan ortam
Semptomları-Beyazımsı kaplama, derinin enfeksiyon hali, kabuk kalkması, yumuşak ve kırık kabuk
Veterine başvurma-Veterine başvurunuz. Hijyen sağlayınız Güneş ışığı

Genel Eksiklikler:
Sebepleri-Vitamin ve Mineral eksikliği Eksikliği göre: Kabuğun değişmesi ve yumuşaması, Göz kapaklarının şişmesi, iskelet değişikliği, halsizlik, iştahsızlık
Veterine başvurma-Veterine başvurunuz Uygun şekilde yem veriniz

Kabuk:
Sebepleri-Enfeksiyon, Yaralanma, Gelişim bozukluğu, su kaplumbağalarında su eksikliği
Semptomları-Sebebine göre değişir.Veterinere başvurunuz Uygun şekilde bakım

Yumurta bırakmama:
Sebepleri-Cinse uygun olmayan bakım, Kalsiyum eksikliği, yumurtalıklarda sorun
Semptomları-Genel rahatsızlık hali, kum eşeleme, iştahsızlık, kloakta sümüksülük, ağızdan nefes almaVeterine başvurunuz

Bağırsak paraziti:
Çeşitli sebeplerSebebe bağlı olarak: ishal, zayıflama, halsizlik, alınan yemi kusma Veterine başvurunuz.

(kaynak:
http://www.zuerchertierschutz.ch/de/tierhaltung/krankheiten/ schildkroete.html )

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ftmkdmÇevrim Dışı

ftmkdmÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Ekim 2010 23:17
Şu anda o kadar üzgünüm ki anlatamam.. Ben kaplumbağalarımı ellerimle beslerdim onlar bnm için çok önemli birbuçuk iki ay kadar önce diğerine göre daha hareketli olan kaplumbağamın gözleri şişmeye başladı eliyle ovuyor ama açamıyordu yemek yememeye başladı araştırayım dedim tabi burayı görmedim =( eylül ayında su kaplumbağaları uyuyabilir iştahı azalır zorla yemek yedirmeyin diyordu arkadaşımın kaplumbağası da aynı şekilde davranınca kış uykusu yüzünden gözleri şişti sandım fakat şiimdi kaplumbağamdan ses geliyor ağzını açıyor ama gözleri kapalı endişelendim yeniden araştırırken burayı buldum lütfen yardımcı olun veterinere mi götüreyim nesi olabilir kaplumbağalarımın Aglama

uwanabanameÇevrim Dışı

İl: Sakarya
uwanabanameÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2010 00:00
[QUOTE=ftmkdm]Şu anda o kadar üzgünüm ki anlatamam.. Ben kaplumbağalarımı ellerimle beslerdim onlar bnm için çok önemli birbuçuk iki ay kadar önce diğerine göre daha hareketli olan kaplumbağamın gözleri şişmeye başladı eliyle ovuyor ama açamıyordu yemek yememeye başladı araştırayım dedim tabi burayı görmedim =( eylül ayında su kaplumbağaları uyuyabilir iştahı azalır zorla yemek yedirmeyin diyordu arkadaşımın kaplumbağası da aynı şekilde davranınca kış uykusu yüzünden gözleri şişti sandım fakat şiimdi kaplumbağamdan ses geliyor ağzını açıyor ama gözleri kapalı endişelendim yeniden araştırırken burayı buldum lütfen yardımcı olun veterinere mi götüreyim nesi olabilir kaplumbağalarımın Aglama [/QUOTE]

olmuş bir kere ama ben arada havuç veriyorum kaplumbağaya faydası oluyor.

ftmkdmÇevrim Dışı

ftmkdmÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2010 18:25
Bilmiyorum ki hiç birşey yemiyor hayvan =( sabah ilk işim veterineri aradım "tropikal hayvan beslemesi kolay gibi görünüyor çok zor ona optimum şartları sağlamalısın bir de antibiyotik uygula" dedi hani getireyim bakın falan dedim "yapılacak birşey yok antibiyotik uygula" dedi :s gittim doksisiklin içerikli ilaç aldım forumda yazanlara göre uyguladım gerçi kapsüllü toz halindeydi dozajından emin deilim ama akşam geldiğimde daha az inleyip daha sık nefes alıyor şu an. Gelirken gözleri için terramycin aldım onu da sürdüm antibiyotik içeriden iileştirirken belki o da gözlerine ii gelir bilmemiyorum işte =(
En çokta iki aydır bu hayvan acı çekiyor yanıbaşımda farkedemedim ne kadar körüm ona üzülüyorum..

deliÇevrim Dışı

İl: Bursa
deliÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Kasım 2011 09:39
Benim kaplumbağam 1.5 yaşında gayet neşeli ama bu sabah bir kalktım su kırmızı kan akmış bir şekilde. bir kaç gündürde dışkıya benzer şekilde bir şey çıkarmaya çalışıyordu (bayağı büyük birşey gözümle gördüm) ama geri giriyordu. normal dışkısını yapıyor ama ben bu çıkarmaya çalıştığı şeyin ne olduğunu anlayamadım. bacaklarıyla kuyruğunu saklıyor garip bir şekilde. bir kaç gecedir dikkat ediyordum sürekli sördüm napmaya çalıştığını anlayamadım dünde teleşlandım kakadan farklı birşeye benziyordu bu sabahta suyu kırmızı görünce ve kan damlası görünce iyice korktum. şu anda kendisi iyi gibi duruyor yem yiyor ama telaşlıyım çok korkuyorum ve bu sorunun cevabını hiç bir yerde bulamadım :(