Saldırgan Kaplumbaga Sorunu

syilmazÇevrim Dışı

syilmazÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Eylül 2006 17:54
Arkadaslar herkese selam..

Ben 1 yılı askın bir zamandır akvaryumda 2 kırmızı yanak su kaplumbagası besliyorum..simdiye kadar hic sorun yasamıs diilim fakat kaplumbagalarımdan bir tanesi cok saldırganlastı diger kaplumbaganın ayagını yemeye calısıor.. yakaladımı bırakmıor ayagı ısırılan zavallıda devamlı streste en ufak biseyde kacıor hayvan iyice bezdi anlayacagınız..Size sorum su; acaba bunları ayırmaktan baska bir care varmıdır basından boyle birsey gecmis arkadaslar varsa yardımlarınızı bekliorum..

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

momoÇevrim Dışı

momoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Eylül 2006 21:27

Kaplumbağaların saldırma sebepleri:

1. yemek

2. yer darlığı

3. cinsiyet farklılığı

4. tür farklılığı

5. huy (genel olarak kırmızı yanak saldırgan bir tür sayılır)

Bunları ayırmak kökten çözüm olsa da öncelikle, saldıran kaplumbağayı günde 1-2 saat akvaryumdan ayırmak gerekir. Böylece yer kavgası ile ilgili sorununa bir sınırlama getirilmiş olur. Yem verirken mutlaka ayrı ayrı verilmelidir. Gerekirse bu iş için ayrı bir kap alınmalıdır. Hem su da temiz kalır böylece.

Kavga devam ederse ayırmaktan başka çare kalmaz. Akvaryum yeterince büyükse buna göre bir düzenleme de yapılabilir. Araya cam koyma v.b. gibi düzenekler yardımcı olabilir ancak çok yararlı olmayabilir. En iyisi geniş bir akvaryum. Erkek kaplumbağalar ise dişileri genelde rahatsız ederler. Dişi ise genelde daha iri olduğu için bu sefer o saldırganlaşır. Bundan kaçış yok. Ya baştan iyi huylu olacaklar, ki büyüyünce ancak belli olur ya da hep böyle birbirlerini yiyecekler ki, kaplumbağalar ciddi yaralanmalar yaşar hatta bu kavgalar neticesinde ölebilir. Dikkatli olup iyi gözlemlemek lazım.

vipanchiÇevrim Dışı

İl: Ankara
vipanchiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2006 09:16

Boyu daha küçük olan erkek kaplumbağam dişinin ayaklarını kemiriyordu. Ben bu dönemde kaplumbağalarımı ne olduğu belirsiz(!) poşet yemlerle besliyordum. Daha sonra yemi değiştirdim ve sorun ortadan kalktı. Ben de akvaryumlarını ayırdım ve bunun da gerçekten çok faydası oldu. Ama sorun yemdeymiş!!

Bu arada "Jupiter" ve "Venus" sularını değiştirirken tırnaklarıyla ellerimi yaralıyor.Onu anlıyorum,ben de sıkılırdım onun yerinde olsam ve bir an önce oradan kaçmaya çalışırdım,ne şekilde olursa olsun.

Ancak bunun benim sağlığıma etkisi ne olur? Salmonella hastalığını duymuştum. Kaplumbağalarımın kabuklarını fırçalarım,sularını günde 2 kez değiştiririm.Yemleri de kaliteli ve sularını da kirletmiyor.Koku da yapmıyorlar.Yine de bakteri olabilir tabi ancak bu tehlikeli midir?

yasdalÇevrim Dışı

İl: Istanbul
yasdalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2006 09:44

Su değişimi için ana kural;

Haftada bir suyun %70 kadar bir kısmını, Ayda bir de akvaryumun tamamını değiştiririrsek kendi ekosistemlerini korumalarına yardımcı olmuş oluruz. Çok sık su değiştirmek, aksine zararlıdır. Özellikle su değiştirirken boşaltacağımız su ile birlikte dipteki pislikleri de çekebilecek bir aparat kullanırsak dipde kötü görünmez.

momoÇevrim Dışı

momoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2006 18:11
Salmonella riski her zaman vardır. Kaplumbağaların %80'ninde olduğu bilinir. Mutlaka hijyenik davranmak zorundasınız. Kaplumbağa sizi yaralarsa tabi bilemem. Neticede salmonella ölümcül bir hastalık değil, antibiyotik ile geçer de, rahatsızlık işte.

karazaÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
karazaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Mayıs 2007 12:56
[QUOTE=vipanchi]

Boyu daha küçük olan erkek kaplumbağam dişinin ayaklarını kemiriyordu. Ben bu dönemde kaplumbağalarımı ne olduğu belirsiz(!) poşet yemlerle besliyordum. Daha sonra yemi değiştirdim ve sorun ortadan kalktı. Ben de akvaryumlarını ayırdım ve bunun da gerçekten çok faydası oldu. Ama sorun yemdeymiş!!

Bu arada "Jupiter" ve "Venus" sularını değiştirirken tırnaklarıyla ellerimi yaralıyor.Onu anlıyorum,ben de sıkılırdım onun yerinde olsam ve bir an önce oradan kaçmaya çalışırdım,ne şekilde olursa olsun.

Ancak bunun benim sağlığıma etkisi ne olur? Salmonella hastalığını duymuştum. Kaplumbağalarımın kabuklarını fırçalarım,sularını günde 2 kez değiştiririm.Yemleri de kaliteli ve sularını da kirletmiyor.Koku da yapmıyorlar.Yine de bakteri olabilir tabi ancak bu tehlikeli midir?

[/QUOTE] vikipediden aldığım hastalıkla ilgili bilgileri paylaşmak istedim saygılar..

Hastalık [değiştir]

Kirli yiyecek veya su yolu ile bulaşır. Enfeksiyonun birincil kaynağı bağırsaklarında Salmonella bakterileri bulunan hayvanlardır. Bakterinin bulunduğu gıdalar (et ve et ürünleri, çiğ yumurta ve pastörize edilmemiş süt vb.) ile bakteriler vücuda girer. 8 ila 48 saat arasında değişen bir kuluçka (enkübasyon1) süresine sahiptir. Belirtileri (semptomları) sıralarsak:

• Karın ağrıları,
  • Kramplar,
  • İshal,
  • Mide bulantısı,
  • Kusma,
  • Ateş.

Hastalık genelde 2-5 gün sürer , bazen birkaç hafta da sürebilir.

Salmonella%20infantis
Salmonella infantis

Bakteri [değiştir]

Salmonella'nın birçok türü vardır. Salmonella typhi, tifoid hastalığına neden olur ve bir tür endotoksin üretir. Salmonella enteriditis ise sıkça görülen basit gıda zehirlenmesine neden olur. Burada rahatsızlığın ana nedeni yüksek sayılarda bulunan bakterilerden ibarettir. Glikoz fermentasyonu ile bu bakteriler büyük miktarda gaz üretiler. Enfeksiyonun ağır olduğu hastaları dışkılarının her gramında yaklaşık bir milyon Salmonella baterisi bulunabilir. Çoğu hasta rehidrasyon (su verilmesi) terapileriyle tedavi edilebilmektedirler. Bazı durumlarda damardan (intravenös) rehidrasyon gerekli olabilir.

1 - enkübasyon süresi, enfeksiyonun ortaya çıkışıyla ilk semptomların ortaya çıkışı arasındaki zaman dilimidir.

i_pekÇevrim Dışı

İl: Yurtdisi
i_pekÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Mayıs 2007 13:08
3 kaplumbağam var biri 5cm . Diğerleri 11cm . küçük olan daha bu kadarken bile saldırgan . Direk agzını acıp ısırmaya kalkıyor her bir harekette. Diğerleri uysal ve böyle bir sorun yok. Sanırım büyünce daha vahsi olacak . Artık kendisini uzaktan seviyorum :)

vipanchiÇevrim Dışı

İl: Ankara
vipanchiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2007 16:13
Merhaba öncelikle bilgiler için teşekkürler.. :)
Bu arada uzun zamandır kaplumbağalarımda ısırma sorunuyla karşılaşmıyordum. Fakat bu sabah bir olay yaşadım ve endişelenmeye başladım.Bunu sizinle paylaşmak istiyorum.Bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var.
Boyu küçük erkek kaplumbağam,büyük dişi kaplumbağamın kuyruğunu ısırdı.Önce normal karşıladım.Fakat sonra büyük kaplumbağam suda çırpınmaya başladı ve küçük kaplumbağadan kurtulmaya çalışıyordu,acı çekiyor gibi ağzını açıyordu.Yakından baktığımda erkek kaplumbağam, dişinin kuyruğunun içinden "bir parça" çekiştiriyordu.Bu parça siyah-ten rengi bi et parçasıydı ve  görüntü çok korkunçtu.
Ben de erkeğin dikkatini dağıtıp dişiyi kurtarmak için yem attım.Erkek bir süre ilgilenmedi.Sonra yemlere saldırdı.Dişi bu olaydan kurtuldu.
Dişiyi elime alıp kontrol ettim.Kuyruğunu ve bir ayağını içine çekmişti.Dışarıdan baktığımda bir yaralanma durumu yoktu.Fakat kuyruğunun içinden birşey ısırıldığı için anlayamadım.Bu arada ben kontrol ederken hızlı hızlı nefes alıp boynunun tümünü dışarı çıkarttı ve kafasını parmağımın üstüne koydu,"teşekkür eder" gibi.. <:)
Son çare olarak ikisini ayırdım.Sorunu öğrenmek ve kaplumbağalarımı kontrole götürmek için de hemen yakın çevredeki birkaç veterineri aradım fakat ulaşamadım.
Daha önce hiçbir sorunları olmadığı için veterinere götürmemeiştim.
Ama eğer Ankara'da kaplumbağalarım için güvenebileceğim bir veteriner biliyorsanız telefon numarasını verebilir misiniz?

Bilgi verirseniz çok mutlu olacağım.

Teşekkürler..

buse94Çevrim Dışı

İl: Izmir
buse94Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2007 22:49

meraba benim 2 tane kaplumbağam var.akvaryumda yaşamıyorlar.özel bir yuvaları var.3 santimler .biri dişi biri erkek....

benim sormak istedigim;herikisinede günde kaç tane yem vermeliyim ve sularını yaklasık ne kadar süre dinlendirmeliyim?lütfen bana yardımcı olun.ayrıca bugün onlara yemlerini elinde verdim.yani elimden yediler(sularına koymadım yemleri) ve aksam geldigimde parmagımı sularına soktugumda ikisi birden parmagıma dogru kosup parmagımı ısırdılar.ilk acıktıkları için normaldir heralde dedim. ama yemlerini verdigim halde gene ısırmaya devam ettiler sizce  bu normalmi ve nası bir cözüm bulabilirim? ayrıca bazen aralarında yemek kavgaları oluyor ve erkek kızı cok rahatsız ediyor buna nasıl bir cözüm önerirsiniz? lütfen yardımcı olunuz.hayatımda ilk defa kaplumbağa besliyorum (kırmızı yanaklı su kaplumbağası 2 side ) !!!......CrySmileSmile
buse942007-10-09 22:51:20

bestenurÇevrim Dışı

bestenurÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2007 13:21
Buse Hanım 1 yaşından önce cinsiyetlerini tam olarak belirleyemezsiniz. İdeal ölçü kafalarının büyüklüğü kadar yem vermenizdir. Parmağınızı ısırması gayet normal.  Yem kavgalarını bitirmek için ikisine farklı yerlerde yem verin. Sularını 2 gün kadar dinlendirseniz yeterli olur ama çeşme suyu olursa 1 hafta en az verilen müddet.

erdem96Çevrim Dışı

erdem96Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2009 21:01
Benim kaplumbağada böyle yapıyordu. Bilmiyorum sendeki de aynı sorunmu.Benimki öyle saldırmaya başladığından 1, 1 buçuk hafta sonra öldü kaplumbağam. sonra bizde mikrop falan dedik. filtreli ısıtıcılı büyük bir teraryum kurduk. şuan o teraryumda 16 tane su kaplumbağası var.İsteyen varsa verebilirim.

mertggnlÇevrim Dışı

mertggnlÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Mayıs 2010 20:47
Benimkide elime alıp kafasına dokunduğumda saldırıyo :D

toprakkapluşÇevrim Dışı

İl: Kirikkale
toprakkapluşÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Haziran 2011 21:48
Arkadasşlar benim çözmem gereken bir sorunum var :( İki tane dişi kaplumbağam var . Şu son 2 günde büyük kaplumbağam çok fazla ürkekleşti. En ufak hareketimde kaçacak yer arıyor . Kabuğunu felan hep akvaryuma çarpıyor. Sebebini bilmiyorum ve duruma üzülüyorum bana yardım edebilirseniz sevinirim ..

emirsahÇevrim Dışı

emirsahÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2012 08:11

merhaba ben emirsah 3kız 1erkek kaplumbağam var kız kaplumbağaları uyurken erkek olan hep diyerlerini ısırıyo   hayvancağız artık korkudan kıpramıyo yem yemio  öle korkuyo  bende kapları ayırdım  şimdide hem yüzüyo hemde yemini yiyio ama bende  erkek kaplumbağama üzülüyorum tek başına kalıyo  öle ne yapabilirim