permasol dozaj ayarlama

Blue EyesÇevrim Dışı

İl: Bursa
Blue EyesÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Eylül 2006 21:05
Merhaba arkadaşlar.Balıklarınmda mantar oluşmaya başladı.Permasol aldım.Ancak her kafadan başka ses çıkıyor.Bir ilaç şişesine kaç tablet atıp eritmeliyim.150 lt akvaryuma ne kadar damlatmalıyım*Acele cevaplarınızı bekliyorum.

Blue Eyes2006-9-26 21:15:42

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

oSCaRÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
oSCaRÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Eylül 2006 21:20

Tarık Bey, size bu konuda katılıyorum... Evet her kafadan bir ses çıkıyor. Kendi uygulamamı yazmak da istemiyorum, çünkü bilinçsiz ve rasgele bir şekilde yaptım bu uygulamayı. Ben de bu konuda bilgi almak istiyorum siz değerli akvarist arkadaşlardan..

Sağlıklı balıklar diliyorum herkese.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 26 Eylül 2006 21:40
Akvaryuma permasol atayım demeyin sakın.Permasol çok kuvvetli bir zehirdir.Bu ilaçla tedavi yapacaksanız eğer çok dikkatli olmanız gerekiyor.Benim akvaryumcu arkadaşım 20-25 litrelik bir kovaya 2 adet permasol ezip kovadaki suya atıyor.Balıkları ortalama 20-30 saniye içinde tutuyor.Bu işlem ne kadar sağlıklı bilmiyorum açıkçası.Bu ilacı kullanmadım, kullanmam da. Balik Yemi2006-9-26 21:40:15

+1: [T]174949,hveh06[/T]

volkan_denizÇevrim Dışı

İl: Izmir
volkan_denizÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Eylül 2006 22:22

Arkadaşlar;

250cl. (kola şişesi) suda 1 adet permasol tablet erittim. Tankta 5lt. için 1 damla hesabı ile kullandım. Ha faydası oldumu bilemiyorum. Ama zararıda olmadı. Bu denenmiş bir ölçü olduğu için buradan referans alarak kullanabilirsiniz..

tolgao2000Çevrim Dışı

İl: Ankara
tolgao2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Eylül 2006 22:26
Mümkünse ana tankta kullanmayalım, şişesinin üstündeki kurukafayı görebilirsiniz, ayrıca ana tankın silikonlarını da boyayabilir, bitkilere zarar verebilir tüm döngüyü silbaşta yapabilir...

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 25 Ekim 2006 23:44
Tolga Bey büyük ihtimalle dediğiniz gibi doğal döngüyü silip süpürecektir. Silikon boyaması da yapar. Çok yoğun miktarda değilse bitkilere zararı dokunmuyor.

timurÇevrim Dışı

İl: Bursa
timurÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ekim 2006 11:00
Ben permasol kullanıyorum. Yarım bardak suda 1 tablet eritip ortaya çıkan sudan enjektörle 5 cc alıp 200 litrelik akvaryuma atıyorum. Akvaryuma damlatırken özellikle balıkların üzerine gelmemesine dikkat ediyorum. Genellikle dış filtrenin su çıkardığı şelale kısma bırakıyorum ilacı ki bir an önce dağılsın. Bu dozun bir zararını görmediğim gibi slikonları boyama gibi bir sorunla da karşılaşmadım. Zaten kısa bir süre sonra ilaç gözden kayboluyor. Suyun rengi değişmiyor 

hakan60Çevrim Dışı

İl: Tokat
hakan60Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2007 22:22

Ben permasol kullanıyorum. Yarım bardak suda 1 tablet eritip ortaya çıkan sudan enjektörle 5 cc alıp 200 litrelik akvaryuma atıyorum. Akvaryuma damlatırken özellikle balıkların üzerine gelmemesine dikkat ediyorum. Genellikle dış filtrenin su çıkardığı şelale kısma bırakıyorum ilacı ki bir an önce dağılsın. Bu dozun bir zararını görmediğim gibi slikonları boyama gibi bir sorunla da karşılaşmadım. Zaten kısa bir süre sonra ilaç gözden kayboluyor. Suyun rengi değişmiyor 

Timur bey sonuç neoldu?balıklarınızda etkisi nasıl oldu bilgiverirmisiniz? 

fkarakaserÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]13070,2[/B]
İl: Istanbul
fkarakaserÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2007 22:40

Merhaba,

Akvaryum balıkları için denenmiş mantar ve bakteriyal ilaçlar varken neden permasol kullanmak istiyorsunuz?.. Zaten çok zehirli bir dezenfektan en ufak bir dozaj aşımında veya hassas balıklar üzerinde hemen ölümle sonuçlanıyor..

Ben permasolü çok dikkatli kullandığım halde kötü bir maceram olmuştu bu yüzden sadece yeni aldığım bitkilerin veya malzemelerin dezenfektanı dısında kullanmıyorum..

Zaten dış parazit ve mantar hastalıklarında ilaçlar kadar etkili bir tedavisi olduğunuda malesef gözlemlemedim..

Her zaman bu hobide hesaplı ve alternatif olacak her şeyin kullanılması taraftarıyım ama permasolü hastalık tedavisi olarak kullanılmasını forumda acemi arkadaşlarında olması ve uygulaması nedeniyle ben öneremiyorum..

Saygılar,

egemixÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
egemixÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2007 22:44
Heralde arkadaşın başlığı iyileşmiştir.Bayağı geçmişte.

fkarakaserÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]13070,2[/B]
fkarakaserÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2007 23:05
[QUOTE=egemix]Heralde arkadaşın başlığı iyileşmiştir.Bayağı geçmişte.[/QUOTE]

Ben tarihe bakmamışım aktif konu görünce

xhadesxÇevrim Dışı

xhadesxÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2007 07:35

[QUOTE=fkarakaser] [QUOTE=egemix]Heralde arkadaşın başlığı iyileşmiştir.Bayağı geçmişte.[/QUOTE]

Ben tarihe bakmamışım aktif konu görünce
[/QUOTE]