Yeni Bir Başlangıç (200 Litre Bitkili akvaryum kurulumunun son hali)

a.uludagÇevrim Dışı

İl: Istanbul
a.uludagÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2012 21:58
Fotoğraf:

Boyut (cm):100+40+50
Kapasite (litre):200
Canlılar:Lepistes, Melek, Neon, Pembe Zebra, Sae, Moly, Karides, Cüce Vatoz, Çöpçü

Malzemeler:2 adet Anubias, arkalara 4 adet uzun bitki, kütük ve üzerine moss, beyaz kum üzerine orta ve küçük boy karışımından taşlar

Akvaryum Bakımı:Dış Filtre, Hava motoru, 200 watt ısıtıcı 

Kullanılan Yemler:tetra rubin

Kullanılan İlaçlar ve/veya Katkılar:Su düzenleyici ve bitkiler için sıvı gübre

Uzun uğraşlar sonucunda sonunda akvaryumun kurulumu ve her şeyi tamamlandı. Arkadaşımla birlikte çok yorulduk. Bütçe olarak da bir hayli harcamalar oldu fakat her güzel şeyin bir bedeli var ve gerçekten ortaya güzel bir görüntü çıktığını düşünüyorum. Yorumlarınızı bekliyorum 
a.uludag2012-03-26 15:49:24

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

hemkelhemfodulÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Çanakkale
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2012 22:13
Akvaryumunuz çok güzel olmuş tebrik ederim.
Fakat uyumsuz türler seçmişsiniz,lepistes ve moly leri çıkarmanızı öneririm.
Pembe zebralar konusunda bir bilgim yok onu tecrübeli arkadaşların yorumlarına bırakıyorum.

muslim kavakÇevrim Dışı

Özel Üye
muslim kavakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2012 22:14
Kumu daha ince silis kum kullanmış olsan daha güzel olurdu.Anubias bitkisinin kuma gömülmemesi gerekiyor,bir kayaya misina kullanarak sabitlersen daha iyi olur.Genel olarak güzel olmuş.

a.uludagÇevrim Dışı

a.uludagÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2012 22:16
[QUOTE=hemkelhemfodul]Akvaryumunuz çok güzel olmuş tebrik ederim.
Pembe zebralar konusunda bir bilgim yok onu tecrübeli arkadaşların yorumlarına bırakıyorum.
[/QUOTE]

Bu türleri beraber besleyen arkadaşlarım var genel olarak bir sorun olmuyor. Yine de öneriniz için teşekkürler...

[QUOTE=muslim kavak]Kumu daha ince silis kum kullanmış olsan daha güzel olurdu.Anubias bitkisinin kuma gömülmemesi gerekiyor,bir kayaya misina kullanarak sabitlersen daha iyi olur.Genel olarak güzel olmuş.[/QUOTE]

Anubias tam olarak gömülü değil sadece kökleri gömülü o yüzden bir sorun teşkil etmiyor. Moss kütüğe misina ile sarılı duruyor. Kum olarak da daha incesi bunlar için uygun değil aslında daha da kalın alacaktım fakat orta karar bir seçim yaptım.

maximuss_oneÇevrim Dışı

İl: Izmir
maximuss_oneÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2012 22:22
Bende bu ölçülere yakın bir akvaryum yaptıracağım . Cam kalınlığı kaç acaba ?

vet.hek.Çevrim Dışı

İl: Gaziantep
vet.hek.Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2012 22:24
Hayırlı olsun...

a.uludagÇevrim Dışı

a.uludagÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2012 22:27
[QUOTE=maximuss_one]Bende bu ölçülere yakın bir akvaryum yaptıracağım . Cam kalınlığı kaç acaba ? [/QUOTE]
Yağmur akvaryumun 1 metrelik akvaryumlarında standart kullanılan kalınlık mevcut. Net olarak bir bilgim yok...

Özel Üye
İl: Çanakkale
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2012 22:28
[QUOTE=a.uludag] [QUOTE=hemkelhemfodul]Akvaryumunuz çok güzel olmuş tebrik ederim.
[/QUOTE]

Bu türleri beraber besleyen arkadaşlarım var genel olarak bir sorun olmuyor. Yine de öneriniz için teşekkürler...

[QUOTE=muslim kavak]Kumu daha ince silis kum kullanmış olsan daha güzel olurdu.Anubias bitkisinin kuma gömülmemesi gerekiyor,bir kayaya misina kullanarak sabitlersen daha iyi olur.Genel olarak güzel olmuş.[/QUOTE]

Anubias tam olarak gömülü değil sadece kökleri gömülü o yüzden bir sorun teşkil etmiyor. Moss kütüğe misina ile sarılı duruyor. Kum olarak da daha incesi bunlar için uygun değil aslında daha da kalın alacaktım fakat orta karar bir seçim yaptım.
[/QUOTE]
Birbirlerine zarar verme açısından bilemeyeceğim fakat ben su değerleri açısından yorum yaptım örneğin lepistes ve moly ler sert suları severler,özellikle molyler için akvaryuma tuz atılması önerilir fakat şuanki popülasyon ile bunu uygulamanız mümkün değil.Ayrıca moly ler bitkisel lepistesler protein ağırlıklı beslenir sadece o iki tür bile uygun bir diyet uygulamazsanız uyumlu denemez.
Neonlar ise yumuşak suyu sever mangrove kökleri ile suyu yumuşatmanız gerekir.
Ben yorumumu yapayımda neyi dikkate alıp neyi almayacağınız size kalmış tabikide.
Genel görünüm olarak akvaryum çok güzel zamanla daha çok bitki eklerseniz dahada güzel olacağına inanıyorum.

a.uludagÇevrim Dışı

a.uludagÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2012 22:28
[QUOTE=vet.hek.]Hayırlı olsun...[/QUOTE]

Çok teşekkürler 

[QUOTE=hemkelhemfodul] [QUOTE=a.uludag] [QUOTE=hemkelhemfodul]Akvaryumunuz çok güzel olmuş tebrik ederim.
[/QUOTE]

[/QUOTE]
Birbirlerine zarar verme açısından bilemeyeceğim fakat ben su değerleri açısından yorum yaptım örneğin lepistes ve moly ler sert suları severler,özellikle molyler için akvaryuma tuz atılması önerilir fakat şuanki popülasyon ile bunu uygulamanız mümkün değil.Ayrıca moly ler bitkisel lepistesler protein ağırlıklı beslenir sadece o iki tür bile uygun bir diyet uygulamazsanız uyumlu denemez.
Neonlar ise yumuşak suyu sever mangrove kökleri ile suyu yumuşatmanız gerekir.
Ben yorumumu yapayımda neyi dikkate alıp neyi almayacağınız size kalmış tabikide.
Genel görünüm olarak akvaryum çok güzel zamanla daha çok bitki eklerseniz dahada güzel olacağına inanıyorum.
[/QUOTE]

Saolun. Yorumlarınız için teşekkürler...

koray ulusoyÇevrim Dışı

koray ulusoyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2012 22:40
Yani yazık etmişsin daha iyi bir peysaj olabilirdi.

a.burakÇevrim Dışı

Özel Üye
a.burakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2012 22:51
Kurulumunda baştan sona biri olarak baya emek harcadık. Harika olmuş balıkları ekliyincede. Temel besinleri eksik etmediğin sürece ve çeşitlilik sağlarsan hiç bir sorun teşkil etmez. Yıllardır ben ve babam bir arada baktık .Sonuç olarak ne lepistes öldü ne doğum yapmama gibi olaylar oldu ne moly için bunlar yaşandı.Piranhanın torf koyma olayı gibi ince ayrıtı bazı şeyler. İlk başlangıçta temel herşeye uymuşsun şimdiden teferruata gerek yok. Kocaman bir maşallah sağlıklı bir şekilde beslemen dileğimle. a.burak2012-03-21 22:52:28

a.uludagÇevrim Dışı

a.uludagÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2012 22:56
[QUOTE=a.burak] Kurulumunda baştan sona biri olarak baya emek harcadık. Harika olmuş balıkları ekliyincede. Temel besinleri eksik etmediğin sürece ve çeşitlilik sağlarsan hiç bir sorun teşkil etmez. Yıllardır ben ve babam bir arada baktık .Sonuç olarak ne lepistes öldü ne doğum yapmama gibi olaylar oldu ne moly için bunlar yaşandı.Piranhanın torf koyma olayı gibi ince ayrıtı bazı şeyler. İlk başlangıçta temel herşeye uymuşsun şimdiden teferruata gerek yok. Kocaman bir maşallah sağlıklı bir şekilde beslemen dileğimle. [/QUOTE]

Öncelikle senin emeğin ve bilgin olmasa bunu asla başaramazdım emeğine sağlık. Babanın yıllarca edindiği bilgilerden yararlanarak baya deneyimin var. O yüzden yaptığımızın güzel bir sonuç vereceğine inanıyorum. 10 numara bir iş yaptık sayende. Fazla söze gerek yok. Güzel yorumların ve dileklerin için çok teşekkürler  

koray ulusoyÇevrim Dışı

koray ulusoyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2012 23:07
Melek melek olmayaydı iyiydi tetralarla anlaşamazlar umarım sorun çıkmaz ama melek olmayaydı iyi.

blitzkriegÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
blitzkriegÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2012 23:15
Neonları çıkarırsanız gerisi idare eder. Yavru alma derdiniz yoksa kalabilir diğerleri. Ama yavru alıcam diyorsanız,zebra daniolar ve melekler izin vermezler. Ayrıca zebralar o kadar hızlıdır ki yemleri ilk onlar kapar,diğerlerinin de yiyebilmesi için zebralar bir tarafta yerken diğer taraftan da besleme yapmalısınız. Bitkiyi artırın. Yani öyle üç-beş kök değil,40-50 kök her iki yana da koyun ortası boş kalsın. Bence lepistes,molly,endler,plati,cüce vatoz ve elma salyangozu topluluğu besleyin. Görseliyle ve yavrularla çok daha doyuracaktır sizi. Yeminizi de çeşitlendirin. Tetra phyll,Sera vipan,Nls ve Tropical markasının tropik yemlerini alın. Hem sadece bitkisel,hem de proteinsel beslenen balıklarınız var.Diyeti genişletmezseniz mollyler kısa sürede bloat'dan ölür.