Nitrifikasyon Bakterileri ve Diğerleri

EchoeÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
EchoeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Şubat 2007 21:09

Merhabalar;

Şunu merak ediyorum. Nitrifikasyon ve diğer yararlı bakterilerin ömürleri ne kadardır ve ne şekilde ürerler?

Hayır bakteri üretimi gibi bir planım yok, fakat şöyle bir durum var; uzun süredir kurulu olan ve biyolojik döngüsü oturmuş olan akvaryumum bir buçuk haftadır boş çalışıyor. Dün ölçüm yaptım; nitrit:0 , nitrat:50-60 mg/l çıktı. Şimdi akvaryumumda nitrit olmadığına göre bu canlılar yaşamlarını nasıl devam ettirecekler, ne kadar süre daha yaşayabilirler, ömürleri ne kadardır. Ben belki bir hafta daha akvaryuma balık ekleyemeyeceğim. Bu süre belki daha da artabilir. Bu biyolojik döngünün bozulmasına neden olur mu?

Evet akvaryuma eser miktarda yem atmam döngüyü devam ettirmemi sağlayabilir belki ama aslında bu sorduklarımı da bir taraftan çok merak ediyorum.

Cevap yazacak arkdaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

babatorikÇevrim Dışı

İl: Istanbul
babatorikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Şubat 2007 21:21
Bildiğim kadarıyla bir gurup bakteri amonyağı nitrite çevirirken diğer bir grup bakteri de hemen üretilen nitriti nitrata çeviriyor.Bu işlem eş zamanlı yapıldığı için nitrit akvaryum suyuna katılmadan nitrata dönüştürülüyor olabilir.Eminim daha açıklayıcı cevaplar gelecektir.

numanoglu1986Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
numanoglu1986Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Şubat 2007 22:20
Erdem Bey'in de söylediği gibi işlem eşzamanlı yapıldığı için nitrit 0 gözüküyor. Üretilen nitrit yeterince çoğalmış olan bakteriler tarafından direk nitrata dönüştürülüyor. Bahsettiğiniz süre zarfında döngünün bozulması sözkonusu değil, akvaryumun tabanında ve filtre malzemelerinde birikmiş olan tortu amonyak üretmeye devam edecektir ve bu bakterilere besin sağlayacaktır diye düşünüyorum.

TheWindÇevrim Dışı

TheWindÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Şubat 2007 22:35

Refik ve Erdem beylere katılmıyorum eş zamanlı olduğu doğru fakat gerçekten amonyak bitmiş ise o zaman bakteriler ölecektir. Ölmediklerini varsaysak bile amonyak miktarındaki düşüş bakterilerin bir kısmının ölmesine sebep olacaktır bu da balık eklemelerinde ani bir nitrit amonyak artışına sebep olabilir. Bu sorunun cevabını en net şekilde deneyle anlaşılır kanaatimce. Yüksek miktarlarda nitrit-amonyak ve nitrat değerlerine çıkarılan suyu oturmuş bir akvaryum her saat (veya düşüş hızına göre dak veya saatler) ölçümler ile ne kadar sürede sıfır nitrite ulaştığı tespit edilirse bu geçen zaman üzerinden mantıklı tahminler yapılabilir.

Saygılarımla

burakÇevrim Dışı

Özel Üye
burakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Şubat 2007 22:40
Güzel bir konuya değinmişiniz arkadaşlar.Benimde kafamda buna yakın bir sorun vardı dış motorun haznesindeki zeolitin amonyak tutucu etkisi olduğunu biliyorsunuz.Amonyak olmayıncada nitrit,nitrit olmayıncada bitkiler tarafından kullanılan nitrat olmaz gibi geliyor.Kısacası zeolitin bitkiler için gerekli olan besinleri bünyesinde tutarak zararı olup olmayacaği.Teşekkür ederim.

babatorikÇevrim Dışı

babatorikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Şubat 2007 22:53
Utku Bey dediğiniz gibi amonyak biterse bakteriler ölür bende aksini söylememiştim zaten.

Burak Bey;

Zeoliti ben de kullanıyorum.Dış filitrenin en üst sepetinde duruyor.Yani su en son ordan geçiyor.Dolayısıyla amonyaklı su zeolitten önce nitrifikasyon işlemine uğramış oluyor.

tolgao2000Çevrim Dışı

İl: Ankara
tolgao2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Şubat 2007 22:56
Nitrifikasyon bakterilerinin kullandığı enerji kaynağı inorganik tuzlardır. Enerji sağlayabilmek için amonyak ve nitriti dioxidize (oksitlemek) etmek zorundadırlar. Bu bakteriler carbon ihtiyaçlarını karşılamak için inorganik karbon dioksit (CO2) yi kullanırlar.

Bu bakteriler çift halinde bölünerek çoğalırlar,

Nitrosomonas tipi bakteriler 7 saat içinde bölünürken Nitrobakteriler 13 saat içinde bölünürler. ortalam her 15-20 saatte bölünerek çoğaldıkları söylenebilir.

Bu bakterilerin hayat döngüsü ortamın ısısına , Ph 'ına, tuzuna, oksjen miktarına ve inhibitör kimyasallara bağlıdır. Bakterilerin bahsedilen b ömürleri bünyelerine aldıkları bu metaryelleri tüketme süresine bağlıdır, depoları biten bakteriler ise ölmektedir.

Büyüme Hızları :

18 Derece sıcaklıkta çoğalma hızları %50 kadar düşer.

10 Derece sıcaklıkta çoğalma hızları %75 kadar düşer.

4 Derecede herhangi bir aktivite olmaz.

0 Derecede nitrifikasyon bakterileri ölür.

49 Derecede de nitrifikasyon bakterileri ölür.

Optimum pH aralığı Nitrosomonas için 7.8-8.0

Optimum pH aralığı Nitrobacter için  7.3-7.5

2mg/lt den az  Oksijenli suda nitrifikasyon bakterileri yaşayamaz.
tolgao20002007-2-3 22:57:27

EchoeÇevrim Dışı

Özel Üye
EchoeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Şubat 2007 22:57

Bitkilerin gelişimi için nitrat olması gerektiği ve bazen sırf bunun (nitrat oluşumu) için  bitki akvaryumlarına yem atıldığını biliyorum fakat konunun merkezi bütün bunları yapan bakterilerin besinleri bittiğinde ne olacakları ve ne kadar süre yaşayabilecekleri. Dolayısıyla, akvaryumdaki biyoljik döngünün balıksız ve yemsiz ne kadar devam edeceği.

Refik Bey'in "dış filtrede ve zeminde kalan tortuların amonyak ve nitrit üreterek bu döngüyü devam ettirecekleri" yönünde söyledikleri bana doğru geliyor.

Aynı zamanda Utku Bey'in "bakterilerin besin kaynaklarının bittiği zaman ölecekleri ve balık eklendiğinde amonyak ve nitrit artışının olacağı" düşüncesi de kulağa doğru tınlıyor. Dediği gibi hassas ölçümlerle bunu anlayabiliriz belki ama sanki daha önce bu anlaşılmıştır diye düşünüyorum.

Zaten merak ettiğimde bu. Biraz da bakterilerin hayatları, ömürleri, üreme hızları ve şekilleri.

Tolga Bey, aynı zamanda yazmışız, dolayısıyla sizin yazınızı okuma fırsatı bulamadan yazmış bulunmuşum.

Echoe2007-2-3 23:1:18

seasoulÇevrim Dışı

İl: Trabzon
seasoulÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Şubat 2010 23:20
Sonuç olarak,
Akvaryumda amonyak ve nitrit yoksa nitrifikasyon bakterileri yaşamaz mı
Dış filtre ne kadar süre çalışmazsa içindeki bakterile ölür?

UĞURBABÜRÇevrim Dışı

UĞURBABÜRÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2010 00:04
Dış filtre 4-6 saat kadar kapalı kalırsa filtredeki bakteriler ölür.Ölüm sebebi oksijen yetersizliği dir.Filtredeki su akışı durduğu için bakteriler oksijensizliğe dayanamazlar.
 Ama nitritin sıfıra inmesi nedeniyle bakterilerin ölmesi bence mümkün değil.Tamam bakteri sayısında düşüş olur, ama kökü kazınamaz.Bu bakteriler normal suda da,  eser derecede de olsa bulunurlar ,  nitrit ile nitratı ve uygun ortamı bulunca (bölünerek çoğaldıkları için artış geometrik artıştır, 2,4,8,16,32,64,128,256,512,1024) deli gibi çoğalmaya başlarlar.Bu bakterilerin bulunduğu yer sadece filtre değildir.Kumda ,kayalarda ,hatta cam yüzeylerde her yerde bulunurlar.
Nitrit ile nitratı tamamen sıfırlasanız bile , ortamda  ilk hareketi başlatan bir kaç bakteri mutlaka olacaktır.Zaten aksi olsa yeni kurulan bir akvaryumda döngü nasıl başlardı ki.

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2010 14:20
[QUOTE=Echoe]

Bitkilerin gelişimi için nitrat olması gerektiği ve bazen sırf bunun (nitrat oluşumu) için  bitki akvaryumlarına yem atıldığını biliyorum fakat konunun merkezi bütün bunları yapan bakterilerin besinleri bittiğinde ne olacakları ve ne kadar süre yaşayabilecekleri. Dolayısıyla, akvaryumdaki biyoljik döngünün balıksız ve yemsiz ne kadar devam edeceği.

Refik Bey'in "dış filtrede ve zeminde kalan tortuların amonyak ve nitrit üreterek bu döngüyü devam ettirecekleri" yönünde söyledikleri bana doğru geliyor.

Aynı zamanda Utku Bey'in "bakterilerin besin kaynaklarının bittiği zaman ölecekleri ve balık eklendiğinde amonyak ve nitrit artışının olacağı" düşüncesi de kulağa doğru tınlıyor. Dediği gibi hassas ölçümlerle bunu anlayabiliriz belki ama sanki daha önce bu anlaşılmıştır diye düşünüyorum.

Zaten merak ettiğimde bu. Biraz da bakterilerin hayatları, ömürleri, üreme hızları ve şekilleri.

Tolga Bey, aynı zamanda yazmışız, dolayısıyla sizin yazınızı okuma fırsatı bulamadan yazmış bulunmuşum.
[/QUOTE]

Bitki için nitrat şart değildir. Azot kaynaği olarak amonyum, amonyak, nitrit, nitrat ve diğer pek çok temel azot kaynağini kullanabilirler. Hatta bunlar arasinda en verimsiz olani nitrattir. Buna değinip hemen konuya geçmek istedim.

Burada önemli olan bakterilerin ölüp ölmemesi değil, nüfusu olsa gerek.

Belirli başlangıç koşulları ve sonuçları üzerinden gidelim. Diyelim ki yeni kurulmuş ve içinde balık olmayan bir akvaryumunuz var. Burada doğrudan bakteri ismi vermeyeceğim çünkü bir işlemi yapan birden fazla tür bakteri olabiliyor.

Bir önbilgi; amonyak oksidasyonu işlemi amonyağın nitrite dönüşümü, nitrit oksidasyonu ise nitritin nitrata dönüşümüdür.

Akvaryuma birden bol miktarda amonyak eklemesi yapıyorsunuz. Amonyak oksidasyonu yapan bakterilerin nüfusu ciddi artış yapıyor. Bir süre sonra nitrit oksidasyonu yapan bakterilerin de nüfusunun arttığını görüyorsunuz.

Eğer amonyak eklemesini keserseniz bir süre sonra öncelikle amonyağın, sonra da nitritin azalmaya başladığını, nitrat artışının ise yavaşlayarak devam ettiğini görürsünüz. Bu yavaşlama süreci artik bakteri nüfusunuzun yetersiz besinden öncelikle nüfusunun azalmaya başladığı, hatta düşüşe geçmeye başladığı noktadır.

Bir noktadan sonra amonyak ve nitritin sıfır olduğu ve nitratin artik çok çok yavaş arttığını göreceksiniz. Suya amonyak eklemeseniz bile nitrat çok yavaş artmaktadır. Bunun en temel sebebi sistemdeki azot döngüsünün durmasına bağlı ortam değişiklikleridir. Artik bakterileriniz ölmekte, ölen bakteriler çürüme süreçlerinden geçmekte, bu süreçte amonyak üretilmektedir. Diğer bakteriler de bu amonyağı işlemektedir.

İşler bu şekilde devam eder. Ta ki bir denge koşulu sağlanıncaya dek...

Denge koşulunun sağlanması durumunda bakterilerinizin nüfusu belirli bir oranda kalacaktır. Önemli olan bu nüfusun sizin ekleyeceğiniz balık miktarını kaldırıp kaldırmayacağıdır.

Bu denge koşulu ve bu noktadaki bakteri nüfusu çeşitlilik gösterecektir. Akıntı, karbon miktarı, amonyak miktarı vs. pek çok önemli etken vardır. Balık eklendiğinde sistemin bunu kaldırıp kaldıramayacağını öğrenmenin en garanti yolu ekleyeceğiniz balıklara vereceğiniz yem kadar yemi her gün akvaryuma eklemektir. Sistem bunu kaldırıyorsa o zaman güvenlidir. Eğer sistem bunu kaldırmıyorsa o zaman balıkları eklediğinizde üzgünüm ama amonyak ve/veya nitrit patlaması yaşayacaksınız demektir.

onuruygun2010-02-12 14:40:57

seasoulÇevrim Dışı

İl: Trabzon
seasoulÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Mayıs 2010 00:35
Bu noktada secham de*nitrate denen ürünün denitrifikasyonda gerçekten bir katkısı bulunur mu?
BUlunursa bunun eheim subrate ve fluval biyolojik mataryel gibi ürünlerden nasıl bir farkı vardır?
başka bir söyleyişle gerçekten denitrifikasyon sağlayacak bir filtre malzemesi mevcut mudur?
seasoul2010-05-28 01:08:47