Tasarruflu Ampülde Radyasyon

ELPRESACANARİOÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
ELPRESACANARİOÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Ocak 2015 13:35
Akvaryumlarımda tasarruf ampül kullanıyorum ve hepsi odamda. Genelde tasarruf ampülleri küçük bitkili akvaryumlarda tavsiye ediliyor ve memnun olduğum için ben de tavsiye ediyordum ancak bugün bu habere denk geldim. 

Özellikle kalitesiz tasarruf ampüllerinde radyasyon oranı tehlikeli seviyedeymiş. 

[QUOTE=]

"Yaydıkları radyasyon nedeniyle her odada tercih edilmemeli. Çocuk odaları ve çalışma masalarında ise bu tür ampuller asla kullanılmamalı."Enerji tasarrufu için evin içindeki ampuller tasarruflu olanlar ile değiştiriliyor. Ancak elektrikten tasarruf ederken sağlığınızdan olmayın. Sakarya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Çerezci, tasarruflu ampullerin yaydıkları radyasyon sebebiyle her odada tercih edilmemesi gerektiğini söylüyor. "Tasarruflu ampuller ancak yüksek tavanlı odalarda yahut başımızdan 50-60 cm yukarıda kalacak şekilde kullanıldığında olumsuz etkileri en aza indirilebilir." diyen Çerezci, çocuk odaları ve çalışma masalarında bu tür ampullerin asla kullanılmaması konusunda vatandaşları uyarıyor.

Yaygın olarak kullandığımız tasarruflu ampullerin kırılması durumunda ev ve işyerimizde takip edilmesi gereken hareket tarzı aşağıda belirtilmiştir. Bir tasarruflu ampul kırıldığında şu yönergeleri takip edin; 1. Derhal odayı kırıklara basmadan terk edin. 2. En az 15 dk o bölgeden uzak durun ve ortamı iyice havalandırın. 3. Kırıklara ve civa partiküllerine çıplak el ile dokunmayın. 4. Kırıkları ve yerlere saçılan cıva partiküllerini temizlemek için elektrik süpürgesi kullanmayın. Saçılan cıva partikülleri elektrik süpürgesi sayesinde ortama yayılarak solunum yoluyla zehirlenmelere sebebiyet verebilir. 5. Plastik eldiven takın ve yerdeki cam kırıklarını bir faraşın içine süpürün. Civa partiküllerini ise ıslak bir mendil veya yapışkan bant ile temizleyin. 6. Faraşta topladığınız parçaları kilitli bir poşete veya bir plastik torbanın içine atın ve ağzını iyice kapatın. 7. Plastik torbayı evsel çöplerin içine atmayın. Bunun yerine pil atık kutusuna veya belediyelerce tehlikeli atıkların toplandığı veya imha edildiği yere götürün. 8. Kırık ampulden çıkan tozu solumamaya çalışın. [/QUOTE]

CNN Haberi

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=9-MdPKtx5nQ[/VID]

ELPRESACANARİO2015-01-30 13:45:47

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Yolların SonuÇevrim Dışı

İl: Istanbul
Yolların SonuÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Ocak 2015 22:07
İnce bir paylaşım teşekkürler, belki akvaryumumuzun kenarında köşesinde ufak bir kaktüs işe yarar belki şık bile durur :)

semilikÇevrim Dışı

İl: Antalya
semilikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Nisan 2015 02:36
konu biraz eski ama belirtmek isterim.
tasaruf ampülleri, hopallörler, bilgisayarlar, telefonlar elektromanyetik radyasyon yayarlar. hemde inanılmaz bir elektromanyetik radyasyon yayarlar. ancak bu radyasyonun insan veya hayvan sağlığına direk bir etkisi olduğu kanıtlanamamıştır. yani kimyasal radyasyon dediğimiz türdeki gibi hücre genetiğine direk etkide bulunmaz bu radyasyon.

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2016 19:21
[QUOTE=AkvaryumTV]konu biraz eski ama belirtmek isterim.divtasaruf ampülleri, hopallörler, bilgisayarlar, telefonlar elektromanyetik radyasyon yayarlar. hemde inanılmaz bir elektromanyetik radyasyon yayarlar. ancak bu radyasyonun insan veya hayvan sağlığına direk bir etkisi olduğu kanıtlanamamıştır. yani kimyasal radyasyon dediğimiz türdeki gibi hücre genetiğine direk etkide bulunmaz bi radyasyon./div[/QUOTE]

Yalnız yazıda kırıldıkları taktirdeki zararlarından bahsedilmiş ve içerisinde civa olduğu belirtilmiştir dogrudan kimyasal bir zehir alıyoruz yani?

KromatitÇevrim Dışı

Özel Üye
KromatitÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2016 19:27
[QUOTE=OrdiBuko]

Yalnız yazıda kırıldıkları taktirdeki zararlarından bahsedilmiş ve içerisinde civa olduğu belirtilmiştir dogrudan kimyasal bir zehir alıyoruz yani?[/QUOTE]
Cıva bildiğiniz floresanların içinde de var. Cıvalı bileşiklerin tamamına karşı nasıl bir tutum takınmak gerekiyorsa floresan veya tasarruflu ampul için de aynı şey geçerli.
Sadece tasarruflu ampuller öcü ama başkaları cici gibi bir anlatım var.
Tasarruflu ampulun radyasyonuna gelene kadar telefonun, mikrodalga fırının, saç kurutma makinesinin, yüksek gerilim hatlarının radyasyonunu gözden geçirmek lazım.

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2016 19:47
Florasan ile tasarruflu ampulü aynı kefeye koymak gerekiyor zaten. Radyasyondan ziyade burada civa ve civa zehirlenmesi önemsenmeli. Yoksa tasarruflu ampulün yaydığı radyasyonun çok da sakıncalı olduğunu sanmıyorum tabi değerlere bakmak gerek.

KromatitÇevrim Dışı

Özel Üye
KromatitÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2016 19:58
Tavandaki lamba yere düşüp parçalanmayacaksa onun da önemi yok aslında.

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2016 20:06
[QUOTE=Kromatit]Tavandaki lamba yere düşüp parçalanmayacaksa onun da önemi yok aslında.[/QUOTE]

Kırılabiliyor benim florasan kırmışlığımda tasarruflu ampulü kırmışlığımda var. Süpürgeyle çekmiştim bugün öğrendim ki yanlışmış :)