Ana Sayfa Ana Sayfa
  Favorilerim Favorilerim   Cevapsız Konular Cevapsız Konular   Favori Forumlardaki Aktif Konular Favori Forumlarım
Yönetime Mesaj  Yardım Yardım  Bilgi Agaci Bilgi Ağacı
  Aktif Konular Aktif Konular  Arama   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 Akvaryum.com Forum : Akvaryum Kurulum Teknikleri ve Sistemleri : Akvaryum Bilimi
Tasarruflu Ampülde Radyasyon
Bu Forumdaki: Önceki Konu - Sonraki Konu
  Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
ELPRESACANARİO
Forum Özel Üyesi
Simge
Yorumlarim
Durumu: Çevrim İçi

Alıntı ELPRESACANARİO Alıntıbullet Konu: Tasarruflu Ampülde Radyasyon
    Gönderim Zamanı: 5 Saat 25 Dakika önce IP
Akvaryumlarımda tasarruf ampül kullanıyorum ve hepsi odamda. Genelde tasarruf ampülleri küçük bitkili akvaryumlarda tavsiye ediliyor ve memnun olduğum için ben de tavsiye ediyordum ancak bugün bu habere denk geldim. 

Özellikle kalitesiz tasarruf ampüllerinde radyasyon oranı tehlikeli seviyedeymiş. 

Orjinalini yazan:

"Yaydıkları radyasyon nedeniyle her odada tercih edilmemeli. Çocuk odaları ve çalışma masalarında ise bu tür ampuller asla kullanılmamalı."Enerji tasarrufu için evin içindeki ampuller tasarruflu olanlar ile değiştiriliyor. Ancak elektrikten tasarruf ederken sağlığınızdan olmayın. Sakarya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Çerezci, tasarruflu ampullerin yaydıkları radyasyon sebebiyle her odada tercih edilmemesi gerektiğini söylüyor. "Tasarruflu ampuller ancak yüksek tavanlı odalarda yahut başımızdan 50-60 cm yukarıda kalacak şekilde kullanıldığında olumsuz etkileri en aza indirilebilir." diyen Çerezci, çocuk odaları ve çalışma masalarında bu tür ampullerin asla kullanılmaması konusunda vatandaşları uyarıyor.

Yaygın olarak kullandığımız tasarruflu ampullerin kırılması durumunda ev ve işyerimizde takip edilmesi gereken hareket tarzı aşağıda belirtilmiştir. Bir tasarruflu ampul kırıldığında şu yönergeleri takip edin; 1. Derhal odayı kırıklara basmadan terk edin. 2. En az 15 dk o bölgeden uzak durun ve ortamı iyice havalandırın. 3. Kırıklara ve civa partiküllerine çıplak el ile dokunmayın. 4. Kırıkları ve yerlere saçılan cıva partiküllerini temizlemek için elektrik süpürgesi kullanmayın. Saçılan cıva partikülleri elektrik süpürgesi sayesinde ortama yayılarak solunum yoluyla zehirlenmelere sebebiyet verebilir. 5. Plastik eldiven takın ve yerdeki cam kırıklarını bir faraşın içine süpürün. Civa partiküllerini ise ıslak bir mendil veya yapışkan bant ile temizleyin. 6. Faraşta topladığınız parçaları kilitli bir poşete veya bir plastik torbanın içine atın ve ağzını iyice kapatın. 7. Plastik torbayı evsel çöplerin içine atmayın. Bunun yerine pil atık kutusuna veya belediyelerce tehlikeli atıkların toplandığı veya imha edildiği yere götürün. 8. Kırık ampulden çıkan tozu solumamaya çalışın. 

CNN Haberi

Düzenleyen ELPRESACANARİO - 5 Saat 15 Dakika önce

Furkan Güner

Yukarı Dön
Akvaryum.Com
Reklam
Simge

Alıntı MiSoSiKiaNbullet Akvaryum.Com Reklam
    Gönderim Zamanı: 30/01/2015 18:59:40
Akvaryum.Com Reklam
Reklamı Kaldır

Yukarı Dön