Yavru Yunus Büyütme Aşamalarım (SİLİVRİLİ


SİLİVRİLİÇevrim Dışı

Kayıt: 27/09/2007
İl: Istanbul
Mesaj: 888
SİLİVRİLİÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Ekim 2007 15:16
Selamlar,
 
     Herkes baktığı balıktan yavru almak ister, bir anlamda emeğinin karşılığıdır bu. Tekrar bir heves alır bizi, bir heyecan. Yeni serüvenler başlar, bildiklerimizi yapmaya çalışır, hayatta tutmaya çalışırız yavruları. Bir taraftan ölen yavrular endişelendirir, kötü tecrübeler edinir, sayelerinde yeni bilgiler ediniriz.
 
      Yunustan yavru almak biraz daha zor oluyor. Çabuk strese girip yavruları hemen tükürüyor. 1 yıl kadar bekleyip, yumurta alma ergenliğine ulaşmasını bekliyoruz ve ağzındaki yumurtalar bir bakıyoruz gitmiş ve hayal kırıklığına uğruyoruz. En kolay yavru alma, tek tür yunus beslemekle olacaktır. 1 erkek 3 - 4 dişi 250 - 300 lt akvaryumda başarıya ulaşacabiliriz.
 
      Kendi yunuslarımdan yola çıkarak, yavru aldığım süreci resimlerle sizlere anlatarak yardımcı olmaya çalışacağım.
 
      
 
     Dişi balığımız tüpçük çıkartır ve 1-2 gün içinde yumurta dökmeye hazır hale gelir. Erkek balığımız titreyerek dişiyi çiftleşmek için davet eder.Dişi yumurtaları 3'er, 5'er döker, erkek döller, dişi ağzına toplar.
 
    
 
     Resimde gördüğünüz gibi dişi döner yumurtaları toplar. İşte serüven başladı. Stressiz bir ortam sağlarsak, o yumurtaların yavru olduğunu görebiliriz. Yunus en ufak hızlı bir hareketten yumurtaları tüküreceği için, ağzı dolu dişiyi ayırmak çok zor olacaktır. İki şıkkımız vardır. Biri akvaryumun içine kovayı sokmak ve kovaya doğru balığı götürerek sudan hiç çıkartmadan diğer akvaryuma almak. Tabiiki diğer akvaryumdada risk devam etmektedir. Bir çok hobiciden duyarız, başka akvaryuma aldım yine kustu diye. Diğer yöntemde benim yaptığım yöntem. Şimdiye kadar hiç balığım tükürmedi bu yöntemle.
 
    
 
     Duşakabinlerin plastik camlarını biliriz, onları akvaryumun ölçüsüne göre kesip, balığı hiç sudan ve yaşadığı akvaryumdan çıkartmadan kepçe ile alttan bıraktığımız boşluğa doğru iterek diğer bölmeye alabiliriz. Bu plastıği kullanmadaki sebep, hem karşı tarafı görememesi, hemde hafif, çivi ile delik açma şansımız olması. Vantuzlarla tutturarak akvaryum içine sabitleyebiliriz. Ama kesinlikle hava hortumunu oraya çekmeyi unutmayınız.
 
 
     
 
 
       Resimde gördüğünüz gibi ağzı dolu dişi bölmede ymurtalarını çiğneyerek anaçlığını yapmaktadır.
 
       Kusturmadan yavruları almak daha iyi fakat yer darlığı ve salacağı balıkları başka balıklara yedereceği için ben 10-11. gün kusturmak zorunda kalıyorum. Confused  Geniş bir kovaya akvaryumdan aldığım suyla beraber anne balığımızı alıyoruz. Yunus balığı bu kadar strese dayanamadığı icin elimize alır almaz, balığı zedelemeden hemen kusacaktır zaten.
 
     
 
      İşte yeni yavrular geldiBig%20smile saydığım kadarı ile 100 adet kadar yavru yunusum oldu, darısı sizin başınıza. Şimdi diğer dişiyide kustaralım.
 
      
 
      11. gün biraz keseli yavrular, ilk balık 1 gün önce yumurta almıştı, ikinci balıkta 1 gün sonra, keseler bir günde bile çok fark ediyor. İki dişide ağzını doldurması yer bakımından beni biraz zorluyor.
 
        
 
      Çıkan 200 kadar yavru yunusun keselerinin kaybolması için akvaryuma astığım süzgeçte altına hava vererek oynatıp keselerinin kaybolmasını bekliyorum.
 
     
 
      Süzgeçin ortasına süs camlardan koyuyorum ki damızlık balıklar alttan ittirmesin, havadan yukarı çıkmasın diye. En iyi yardımcı akvaryuma attırdığımız kayıt oluyor. Bu süzgeçide pazarlarda satılan, plastık kaplı tel iple bağlıyorum ve çok sağlam oluyor.
 
           
 
     İşte bebekler hareketlenmeye başladı. Burada tutma sürece keseler kaybolana kadardır. Erken kusturulmuş yavrularda, daha fazla alttan hava verilmelidir. Çünkü altta durduğu yerde balık oynamazsa mantarlaşacaktır. Keseler kaybolana kadar da kesenlikle yemlenme yapılmaz.
 
    
 
    Yavruları sudan çıkarmadan diğer akvaryuma alıyoruz. Artık çok az keseleri kaldı ve 1 2 gün içinde yem yemeye başlayacaklardır. Keseleri kaybolmadan kesinlikle yem atmıyoruz, sadece suyu kirletmiş oluruz. 1 haftada su değişimi hiç yapmıyorum.
 
    
 
     Yavrulara artemia veya toz proteinli yem vermek gerekmektedir. Ben kahve değirmeninde çekerek toz haline getirdiğim alabalık yemi ve artemia veriyorum. Toz hale gelmiş alabalık yemi.
 
    
 
     Sizler artemia düzeneğimi de göstermek isterim. 1,5lt. su şişesini 1 lt. su alacak biçimde ama iki üç parmak üstten kesiyoruz. Elektirikçilerde satılan kalın kablo ile hava hortumunu aşağıya kadar inmesini sağlıyoruz. Yavru akvaryumumuza mandal veya kayıtlar yardımıyla içine koyuyoruz.
 
    
 
     Fotoğrafçılarda bulunan, film kutuları artemia için tam bir ölçek oluyor. Bakkallarda satılan turşu için toz iyotsuz tuz alıyoruz ve bir kutu doldurup dinlendirilmiş suya katıyoruz.
 
    
 
     Bir çay kaşığı artemiayı silme şekilde doldurup, suya atıp, hafif havayı açıyoruz. 24 saat sonra artemilarımız hazır bulunmaktadır. İnce bir tül ile süzüp, dinlendirilmiş suda bir kere süzgeçin üstünden döküp (Tuz gitmesi açısından) yavrulara veriyoruz.  
 
05.09.2007 çekilmiş resimler, yaklaşık 10 gün sonraki halleri.
 
 
   
 
 
Sabah artemia akşam kahve değirmeninde çekilmiş alabalık yemi, Tetra Discus vererek, bakıyorum.
 
 
1 cm kadar oldular. Yavru balıklarda artemianın çok büyük rolu var, bunun yanındada büyük akvaryumunda. Balıklar ne kadar geniş alan bulurlarsa, ve su değişimi sıklıkla yapılırsa büyümeleride hızlanıyor. Hiç bir kimyasal ilaç kullanmayın.
 
 
 
(Artemianın çıkmış ve süzülürken olan resimleri ekleyeceğim)
 
NOT: BALIKLARIN TÜM AŞAMALARINI SİZLERLE BURADAN PAYLAŞACAĞIM.
 
     
 
 
      İşte tek bir akvaryumla başlıyoruz ve üç adet akvaryum oldu bile. Her akşam uğraşmaktan inanın oturup kendim dinlenemiyorum.
 
 
      Tüm arkadaşlara faydalı olması açsından eksik veya yanlış yerler varsa bana iletirseniz, hem ben tekrar düzeltmiş olurum, hemde yanlış bilgi vermemiş oluruz.
 
      İşte 1 cm yunus bu kadar uğraş verdiriyor bizlere.
 
      Bu kadar bilgiyi edindiğim ve sayelerinde yavru ladığım Atilla Tarhan, Reis ve Akvaryum.com'a teşekkür ederim. Bu bilgilerin çoğunu sitedeki arkadaşların paylaşımlarından elde ettim ve sizlerle paylaşmaya çalıştım.
 
Artemia çıkarmak için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz;
 
 
 Tüm Hakları bana aittir. Alıntı yapılmaması rica olunur.
 
 Yazan: Mehmet Bekar

SİLİVRİLİ2008-05-28 17:55:04


HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

BarışÇevrim Dışı

Kayıt: 19/07/2006
İl: Izmir
Mesaj: 1015
BarışÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Ekim 2007 15:28
Paylaşım için teşekkürler. Çok yararlı bilgiler. Pek çok kişinin işine yarayacağından eminim. Barış2007-10-02 15:28:55

Öztekin (Barış) Ot İzmir\Bayraklı-Alsancak Deu Elk&Elektronik Müh. Tınaztepe Dağı Vahşi Yaşam Alanı Kampüsü

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
Kayıt: 01/01/2003
Mesaj: 0
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 02 Ekim 2007 16:05
Böye bir paylaşım için Teşekkürler. Bu işe yeni başlayanları aydınlatıyorsunuz
 
    Saygılar...

Ziyaretçi

antebiÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
Kayıt: 19/12/2006
İl: Gaziantep
Mesaj: 295
antebiÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2007 01:49
Arkadaşım paylaşımın için teşekkür ederim.Nacizane bir tavsiyem olcak.Artemia süzmek için aşagıda linkte bulunan süzeği kullanabilirsin.Ben kullanıyorum.Süzmeside kolay tuzunun giderilmeside.Emin ol bir tek artemia kaçamıyor.

http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=79311&KW=artemia
antebi2007-10-05 01:51:08

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/19026.jpg[/img] Evcilland Akvaryum & Pet Ürünleri/Gaziantep

w.raptorÇevrim Dışı

Kayıt: 14/05/2006
İl: Istanbul
Mesaj: 302
w.raptorÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2007 04:02
 
   Güzel bir makale..Tebrikler Mehmet bey..
 
   Saygılar..

[url=http://imageshack.us][img]http://img391.imageshack.us/img391/1230/shshshshnf3.jpg[/img][/url]

ŞAFAKÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 24/12/2006
İl: Istanbul
Mesaj: 234
ŞAFAKÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2007 05:06

Selamlar;

 
Mehmet kolay gelsin tekrar klasiklere devamClap...Ama tekrar ortalardan kaybolmaWink
 
 
Saygılar..


0 (RH) +
Kadın kasa gibidir, şifresi bilinmeden açılmaz ....

SİLİVRİLİÇevrim Dışı

Kayıt: 27/09/2007
İl: Istanbul
Mesaj: 888
SİLİVRİLİÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2007 10:42
Selamlar,
 
Şükrü bey, onu gördüm ve denemeyi düşündüm. Ama ben çok şanslıyım Atilla Tarhan'dan çok yardım alıyorum bu konularda ve ondan öğrendim. Kendisinde  artemia süzmek için özel net yani resimlerde gördüğünüz tül var. O süzgeçi kullanmak kolay, basit, ama kaçırabilir riskini göze alamadığım için denemedim. Benimkide çok kolay.
 
Fatih bey ben teşekkür ederim.
 
Şafak abi teşekkür ederim, klasiklere daha devam bunlar beni kesmez. Arada ayrılık gerekli, kıymet bilinmesi için.  


HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

SuLeYMaNÇevrim Dışı

Kayıt: 03/08/2005
İl: Tekirdag
Mesaj: 876
SuLeYMaNÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2007 11:28
Mehmet bey çok güzel bir makale olmuş. Eline emeğinize sağlık. Birçok üye için aydınlatıcı bir makale. Kendi adıma teşekkür ediyorum.

Süleyman ÇELİKBAŞ [img]http://img297.imageshack.us/img297/365/turkqu7.gif[/img] [IMG]http://img294.imageshack.us/img294/4160/fener6jx5.png" onload=NcodeIm

1089Çevrim Dışı

Kayıt: 19/09/2007
Mesaj: 55
1089Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Ekim 2007 23:18
Ellerinize sağlıkThumbs%20Up lafayette2007-10-28 23:38:40

Ahmet Karabek

_mavi_Çevrim Dışı

Kayıt: 01/10/2007
İl: Ankara
Mesaj: 7
_mavi_Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ekim 2007 23:21
Saygılar,paylaşım için teşekkürler. lafayette2007-10-28 23:40:24

Alper...

mcanxÇevrim Dışı

Kayıt: 07/10/2007
İl: Istanbul
Mesaj: 44
mcanxÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Kasım 2007 20:11
Ben kısa bir aradan sonra tekrar yunus beslemek istiyordum o yüzden bayağı nir bilgi topluyorum(öncekiler ölmüştü) benim için o kadar yararlı bir konu oldu ki anlatamam çok teşekkürler.
 
Saygılar...

Mehmetcan...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
Kayıt: 01/01/2003
Mesaj: 0
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2007 20:25
Paylaşımınız için saolun ama yeni  arkadaşları yanlış yönlendiriyorsunuz bence 11. günde balık kusturmuşsunuz daha kesesi duruyor <<ama artemia çıkarmayı resimli anlattığınız için teşekkürler 1 tane yavrum kaldıda uygulamaya deymez diye düşünüyorum işallah 1 ay sonraki gelecek olan yavrularıma veririm...

Ziyaretçi

çaylak_sakÇevrim Dışı

Kayıt: 06/11/2007
İl: Ankara
Mesaj: 207
çaylak_sakÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2007 20:46
Paylaşım için teşekkür yetmez ama çok teşekkür ederim emeğinize sağlık.


SİLİVRİLİÇevrim Dışı

Kayıt: 27/09/2007
İl: Istanbul
Mesaj: 888
SİLİVRİLİÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2007 10:38
[QUOTE=]Paylaşımınız için saolun ama yeni  arkadaşları yanlış yönlendiriyorsunuz bence 11. günde balık kusturmuşsunuz daha kesesi duruyor <<ama artemia çıkarmayı resimli anlattığınız için teşekkürler 1 tane yavrum kaldıda uygulamaya deymez diye düşünüyorum işallah 1 ay sonraki gelecek olan yavrularıma veririm...
[/QUOTE]
 
"Kusturmadan yavruları almak daha iyi fakat yer darlığı ve salacağı balıkları başka balıklara yedereceği için ben 10-11. gün kusturmak zorunda kalıyorum. Confused"
 
Kusturmak konusunda illa kusturun demiyorum. Resimlerde görüldüğü gibi, yer imkanım olmadığı için zorunlu olarak yapıyorum. Bunun içinde keseli oluyor. Gerekli açıklamaları yapmış bulunuyorum. En çok sorulan sorulara resimlerle göstererek, hobici arkadaşlara yardımcı olmak istiyorum, kimseyi yanlış yönlendirme yapmıyorum. Bunların hepsini ben çevremdeki deneyimli abilerimizden ve sitede araştırarak öğrendim uyguluyorum. Bu site sayesinde aldığım bilgileri, tekrar sitede ki yeni öğrenmeye çalışan arkadaşlara aktarabiliyorsam, ne mutlu bana. Big%20smile 
SİLİVRİLİ2007-12-03 10:40:35


HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....