Back To Nature Arkafonlar


 • GENEL BİLGİ VE GÖRSELLER
 • Back To Nature ile tanışmam ünlü cichlid üstadı Ad Köning's kitapları vasıtası ile olmuştu. Afrika cichlidleri ile ilgili olanlarını Ad Köning's'in yazdığı back to nature serisinin bildiğim 10'u aşkın kitabı mevcut. Bu kitaplarda örnek akvaryumlarda kullanılan back to nature arkaplanlarına hep imrenerek bakmıştım. Bu ürün nihayet Türkiye pazarına geliyor.

 • Ürünün 2016 kataloğuna bu linkten ulaşabilirsiniz (İngilizce)

 • Üç boyutlu arkaplan yapmak için çok büyük uğraşlar veriyorduk. Örneğin bu linkte görebileceğiniz yaptığım bir arkafonda istenilen derinliği verebilmek için 10 cm straforu havya ile oyup, oluşturduğum yüzeye suya salınım yapmayacak uygun derz bulmaya çalıştım. Tek renk derz ile gölge vermek çok zor, doğaldurması için yosunlaşmayı beklemek gerekiyor. Kütüklu arkaplanları ise ince işçiliği beceremediğim ve uygun rengi bulamadığım için yapamıyordum. Straforlu arkafonlar hem yüzdüğü için kurulu akvaryumlara uygulanamıyor, akvaryum boşalttıktan sonra fonu silikonlayıp kuruması beklenmeli, hem de çok fazla su hacmi kullanıyor akvaryumdaki su konulabilir alan azalıyor. Isıtıcı, filtregibi aksamlar arkafonun arkasına gizlenemiyor.

 • Back To Nature arkaplanları 1994'de üretilmeye başlanmış, seneler içinde kullanımda eksik yerler görünüp en iyi hale getirilmiş, akvaryuma kesinlikle sınıf atlatıyor. Arkalarına filtre ve ısıtıcı saklanabildiği gibi, filtre ısıtıcı ve akıntı motorları arkasına gizleyebilen özel modülleri de bulunmakta.
  Firma ürünlerine 10 yıl renk ve desende bozulmama garantisi vermekte. Oliver Knott'un da 17 sene önce ilk kullanımını belirttiği yazısını broşürde okumak mümkün.

 • Nereden Alabilirim? bölümünden size yakın satıcılara ulaşabilirsiniz.

  Refet Ali YALÇIN
  Akvaryum.Com Site Sahibi