Güney Amerika Cichlidleri \ Aequidens sp. Goldsaum (Green Terror)

Arama Balık BulucuResim 1- 2- 3- 4- 5- 6- 7- 8- 9
Bu Türü Besleyen Üyeleri Gör
Yeni Tür Önerisi - Hata Bildirme
Latince Adı: Aequidens sp. "Goldsaum"

Coğrafik Kökeni: Kuzey Peru ve Güney Ekvador'un akarsuları, göletleri ve sızıntı kanalları.

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

Yüzme Seviyesi: Taban - Orta

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler nisbeten daha büyük boydadır ve renkleri daha parlaktır. Erişkin boya geldiklerinde kafa yapabilirler. Dişilere oranla daha ihtişamlı üst ve alt yüzgeçleri vardır. Gövde yanında bulunan noktalar dişilerde daha belirgindir. Üst yüzgeç ve kuyrukta bulunan turuncu bantlar erkeklerde daha kalındır. Dişilerin solungaç kapağındaki desenler erkeğinkine göre daha düzensizdir. Bu ayrımları yavru balıklarda yapmak çok zordur.

Üreme: Düz bir kayanın üzerine 400'e kadar yumurta bırakırlar. Yavrularını korurlar.

Sıcaklık: 26°C - 27°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 25 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 200 litre (tek erkek için)

Su Sertliği: 5 - 10 °dH

pH: 6.5 - 7.5

Zorluk Seviyesi: 3

Genel Yorum: Büyük akvaryumlarda bakıldığı taktirde rahat beslenebilecek sorunsuz bir balıktır. Küçük akvaryumlarda dar bölgede agresfilikleri artacaktır. Bazı yerlerde Blue Akara olarak pazarlanmaktadırlar, ancak Blue Akara daha farklı bir türdür. Yutabileceği boydaki balıklar için tehlikelidir,. Karma akvaryumlarda tek olarak bakılabilir; fakat burada dikkat edilmesi gereken yanındaki diğer türlerin boyutları ve akvaryum hacmidir. Vieja türleri, jack dempsey, astronot ve diğer orta derecede agresif amerikan türleriyle birlikte beslenebilir. Bu balık hakkındaki şikayetler akvaryum hacmi genişletildiği zaman genelde sonlanır. Türdeşlerine karşı oldukça agresifdir. Diğer türlere karşı, yem yeme zamanı dışında pek saldırganlık göstermez. Yem yerken isminin hakkını verir. En gösterişli ve en popüler büyük amerikan türlerinden biridir. Büyüme hızı Orta Amerikalı büyüklere ve astronotlara göre oldukça yavaştır. Son derece interaktif, agresifliği ve karakteri bireye göre değişiklik gösterebilen bir türdür.

İlgili Makale:
Her Şeyiyle Green Terrorler
unreats
Forum Üyesi
07/08/2012 06:17:50
İlk göz ağrım amerikan türüne ilgi duyduktan sonra bir arkadaşımın beni tanıştırdığı köprünün altından akan onca suya rağmen,kazandığım onca acı tatlı tecrübeye ve beslediğim ,merak duyup illaki akvaryumuma almayı başardığım birçok balıktan ve bazılarından hevesim geçtiği halde asla bırakamadığım ve bu forumda ne yazmaya nede anlatmaya vaktimin yetmeyeceğini bildiğim yaşayan efsane ve Gireceği her akvaryumun iyi yürekli kabadayısı olacak tek türdür.
Tufan PAMUK
DOKTORE
Forum Üyesi
05/09/2011 22:23:25
Beslemesi son derece zevkli dayanıklı güzel renkte bir tür. Yeterli hacimli tankta kendi halinde sürekli bitmeyen bir enerji ile oradan oraya yüzer. Yanlız takıştımı öldürene kadar hırpalayabiliyor. Karma için uygun, tek eşle kolayca yavru alınabiliyor.
Hakan Koray
Barbarossa42
Forum Özel Üyesi
20/04/2011 16:00:27
Son derece agresif bir tür. 330 litrelik tankımda bir çift beslemekteyim, 5. batım yavrularımı aldım.Tanka bırakın balık eklemeyi, ben bile yaklaştığımda erkek agresifleşerek cama doğru geliyor. Kesinlikle tek tür bakılması gereken bir tür. Karma tankta da bakmayı denedim. Şunu söyleyebilirim, yanında eşi olduğu zaman, inanılmaz güzel renklerini sürekli gösteriyor. Eşsiz ise şuursuz şuursuz dolanıyor. En keyifli, en karizmatik ve en güzel Amerikan çiklit türü.
serkan sahinkaya
aycan kurt
Forum Özel Üyesi
23/02/2011 15:46:48
Bir süre amerikan karmasında beslemiştim. Ufak boylarda diğer amerikanlardan daha pasif olduğunu söyleyebilirim. Büyüdükçe özellikle erkeklerin vücut formu garipleşiyor gibi geliyor bana. Renkler süper.
Aycan Kurt
Türk
Forum Üyesi
04/02/2011 22:30:10
Arkadaşlar bu balığı ilk Amerikan türlerine ilgi duyduğum zaman görmüştüm ve gercekten renkleri beni etkilemişti ve daha sonra 100 lt akvaryumuma 4 adet almiştim.Fakat sonradan ogrendimki bu balıklar en az 300lt hacim isteyen ve bu hacimden aşagısında bakıldıgında o resimlerde gordugumuz guzelliklere ulasamayan türlerdi.Buda beni akvaryumu buyutmeye goturdu.Su anda 324 lt'de 2 erkek greenterror ve karma Amerikan cikletlerine bakmaktayim.Kendinden buyuk olan ateşkafaya dahi saldırabilen akvaryumda hic bir baliğa tabiri yerindeyse eyvallah demeyen bir türdür.Sert balık sevenlerin tam aradigi bir balıktır diyebilirim.Alacak kişilerinde tek tür beslemelerini yoksa temsili resimlerde gördükleri gibi bir gt hic bir zaman sahip olamaycaklarını belirtmek isterim.
Burhan Sanuks
1 2 3 4
Yorum eklemek için tıklayınız.