Kedi Balıkları \ Ancistrus sp. (Cüce, Boynuzlu Vatoz)

Arama Balık BulucuResim 1- 2- 3- 4- 5
Bu Türü Besleyen Üyeleri Gör
Yeni Tür Önerisi - Hata Bildirme
Latince Adı: Ancistrus sp.

Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika kıtasının Brezilya bölümü, Rio Negro havzası

Beslenme Biçimi: Etçil - Otçul

Davranış Biçimi: Sakin ve barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Yüzme Seviyesi: Dip, ayrıca camda ve aksesuarlarda da hareket ederler.

Cinsiyet Ayrımı: Erkeklerin ağızlarının üstünde dikenler oluşur. Bu dikenler sık ve kalındır.

Üreme: Düz yumurta dökerler, yumurtalarını korurlar.

Sıcaklık: 22°C - 27°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 100 litre

Su Sertliği: 8 - 12 °dH

pH: 5.8 - 7.8

Zorluk Seviyesi: 1

Genel Yorum: İlk bakışta yakın akrabaları olan vatozlara çok benzeselerde davranış olarak çok farklıdırlar. Bugüne kadar herhangi bir şekilde diğer balıklara saldırdıkları gözlemlenmemiştir ama kendi türleri içinde bölge kavgaları olabilir. Cinsiyet ayrımı vücut şekillerinden yapılabilir, geniş yuvarlak vücutlular dişi, ince uzun vücutlu olanlar erkektir. Yumurta dökmek için karanlık ortamları tercih ederler. Bunlar hindistan cevizi kabuğu, yan yatırılmış testiler ve mağara şeklinde mango kökleri olabilir. Anne va baba yavrularını korumada sosyal davranışlar sergileyebilirler. Baba yumurtaları havalandırma görevini üstlenebilir, bozulmuş yumurtaları mağara dışına taşıyabilir. Özellikle bölgelerini korurken kişisel değil kolonisel hareketler sergilerler. Ne kadar sosyal davranışlar gösterselerde yavrular toplanıp anne babadan ayrı olarak büyütülmeli yemlemede de artemia ve toz yemler kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler: Ancistrus dolichopterus
rekurrens14
Forum Üyesi
06/11/2013 12:19:14
Severek beslediğim çalışkan canlılar. Sakal yosunu ve yeşil nokta yosunu temizleyemiyorlar onun dışındakiler için çok iyi bir temizleyici. Yavaş büyüyor ve en fazla gördüğüm 10 cm oldu. Tavsiye ederim.
Emir Erol
murat acr
Forum Özel Üyesi
11/07/2013 23:27:25
İyi yosun temizliyorlar fakat çok fazla dıskılıyorlar. Daha sonra cüce vatoz yerine salyangoz bakmayı düşünüyorum bu yüzden.
Murat ACAR
muril
Forum Üyesi
18/03/2013 21:38:31
Barışçıl bir türdür.Sadece kendi işine bakar ve tankınızı temiz tutar.Diğer vatozlar gibi çok irileşmemesi de artı bir yönü.salatalık, ıspanak gibi yeşillikleri arada bir verirseniz onu mutlu edersiniz...
murat ilsev
Umut Başar
Forum Özel Üyesi
09/03/2013 11:40:42
Siyah türleri albinolarına göre daha serttir. Bende iki türdende mevcut. Siyah olanlar Albino longfinlerimi deli gibi kovalıyorlar.. Sürekli bi didişme halindeler. Ama bu didişmeler tabiki ölümcül değil. Bölgelerine sadık ve korumacılar.Herkesin akvaryumuna en az bir adet tavsiye ederim...
umut basar
AHMET
Forum Üyesi
22/01/2013 08:41:49
Çok güzel canlılar, Gold formdakiler daha çok ilgimi çeksede, bir yosun canavarı olarak bilinir bu konuda başarısıda şüphesiz tartışılmaz.Bitkili tanklarda sayıyı artırarak hoş bir görüntü ve üremesi açısından ortam saglayacaktır, popületesi bence hiç bitmeyecek balıklardan birisidir.
Ahmet Ayten
1 2 3
Yorum eklemek için tıklayınız.