Sazansıgiller \ Barbus titteya (Kiraz Barb)

Arama Balık BulucuResim 1
Bu Türü Besleyen Üyeleri Gör
Yeni Tür Önerisi - Hata Bildirme
Latince Adı: Barbus titteya

Coğrafik Kökeni: Sri Lanka

Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul. Pek çok tür kuru yemi severek tüketir. Mümkün olduğu kadar fazla sıklıkta yemlemekte fayda var.

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha kırmızı olur.Dişilerde ise turuncunun tonları hakimken daha şişkin bir vücut yapısına sahiptirler.

Yüzme Seviyesi: Orta-Yüzeye yakın

Üreme: Yumurta saçarlar.Bol bitkili tanklarda üretim yapılabilir.Üremeye teşvik etmek için,doğasını taklit etmek adına su seviyesi düşürülmeli ve sıcaklık da 26 dereceye yükseltilmelidir.Üretim tankındaki su hafif asidik ve pH 6 dolaylarında olmalıdır.Üretimdeki en yüksek verimi üretim tankına sadece bir çift koyduğunuzda alırsınız.Yumurtlama işlemi genellikle bir dahaki sabahın ilk ışıklarıyla başlar ve birkaç saat içinde de biter.Yumurtalarını yerler, bir çifti yumurtlattıktan sonra ayırma şansınız yoksa akvaryuma bol java moss koymanız yumurta ve yavruların saklanması için faydalı olacaktır. Yapılabilecek bir diğer yöntem ise yumurtlama boyunca çifti azar azar yemlemektir ve böylece yenen yumurta sayısı azalır.Dolgun bir dişi bir yumurtlamada ortalama 300 kadar yumurta bırakır.Yumurtalar 24 saat içinde canlanır.

Sıcaklık: 23°C - 26°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 4 - 5 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 40 litre

Su Sertliği: Yumuşak - Orta

pH: 6.5 - 7.0

Zorluk Seviyesi: 3

Genel Yorum: Ömürleri 4-6 yıl kadardır. Doğada türleri tamamen tükenmiştir ancak kolay üredikleri için hobideki yerlerini korumaktalardır. Tetra türleri gibi birbirleriyle yakın temas halinde sürülerde bulunmasalar da, en az altı adet beslenmelidir. Tetrazon gibi kuyruk tırtıklayan agresif balıklarla bir arada tutulmamalıdır.Hafif yumuşak sudan hoşlanmalarına rağmen,su koşullarına diğer balıklar kadar duyarlı değillerdir.Yoğun bitkili ve birkaç kütük konulmuş tanklar balığın habitatına gayet uygundur.

Fotoğraf Sahibi: Rose Martin
tunalper
Forum Özel Üyesi
16/01/2014 09:53:11
Tüm dünyada hobiye başlangıç için ideal türlerden sayılan. Beslenmesi, bakımı, üretilmesi kolay; dişi ve erkekleri arasındaki renk ve davranış farklılıkları sebebiyle görselliği de ön planda olan hareketli ve neşeli bir türdür. Canlı yem desteği ve seçici üretim sayesinde erkeklerde "super red" denilen kan kırmızı renkte erkekler elde edilebiliyor.
Alper Sezgin
closer
Forum Özel Üyesi
24/02/2012 16:09:05
Şuana kadar beslediğim en güzel balıklardan biridir kiraz barbuslar. Özellikle erkekleri çok güzel bir görüntüye sahip. Kırmızısı gözalıcı bir tonda. Dayanıklı ve de karma akvaryumumda diğer tetra ve canlı doğuranlarla uyumlu bir şekilde yaşıyorlar.Yem olarak seçici değiller akvaryumun her yerinde dolaşırlar.Beslemeyenlere tavsiye ederim.
Abdulcelil Pelitoğlu

02/02/2012 22:16:49
Süper bir tür. Ama ne yazıkki vahşi doğada bulunmuyorlar. Ben kısa bir süre besledim ve yavru aldım.Yalnız yumurtalarını yerler bu nedenle zemini java mosla kaplayın. Yumurta saçarak ürerler. ERkekler kiraz kırmızısı, dişiler ise kahvarengidir.
Tulga Can Okan
Eski Üye
Ziyaretçi
12/06/2007
Suyun orta ve üst kısmını kullanırlar . Erkekler kırmızı ,dişiler kahverengi olduğu gibi dişilerde karın boyu devam eden kahverengi kuşak daha belirgindir .Üremeleri kolaydır ,neon tetra kadar fazla yumurta dökmezler.Yaklaşık 28 gün sonra yavruların renkleri belirginleşmeye başlar.Oksijensizliğe fazla dayanamazlar.
Fatih ŞAHAN
Eski Üye
Ziyaretçi
08/06/2007
Her ne kadar akvaryumcularda "Kiraz tetra" adı altında satılsalarda bu balıklar characin grubuna değil sazansıgiller grubuna dahil Asya orjinli balıklardır.Diğer barbus türlerine oranla en az büyüyen(ortalama 4-5 cm.) kirazlar ender olarak agresiflik gösterse de genelde barışçıl bir balıktır ve kendine boyuna yakın tetra türleri ya da kendisi gibi Asyalı olan rasboralarla birlikte sorunsuz bir şekilde beslenilebilir.
Ozan Peksen
1
Yorum eklemek için tıklayınız.