400 Lt için İç Filtre mi Dalga Motoru mu?

sonbahar78Çevrim Dışı

İl: Ankara
sonbahar78Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Temmuz 2013 11:39
Arkadaşlar 125*50*65h ölçülerinde bir akvaryumum var ve 25 adet ilangi yavrusu besliyorum. Daha önce iç filtre kullanıyordum ama bozuldu. Yine iç filtre almayı düşünüyordum. Şöyle konuları incelerken gözüme çarptı. Tropheus besleyenlerin çoğunluğunun dalga motoru kullandığından bahsediliyor. Biraz araştırdım ama kafam karıştı.

Acaba iç filtre mi almalıyım yoksa dalga motoru mu? Bunların artıları eksileri nedir? Ama dalga motorlarının 15-20 TL ye olanı da var 80-100 TL ye olanı da. Ben en fazla 25-30 TL lik birşey alabilirim. Ayrıca dalga motoru için hangi modelin hangi akvaryulara uyduğu konusunda açıklayıcı bilgi pek bulamadım. Dış filtre de veya iç filtrede 3-4 katı çevirmesi lazım tamam ama dalga motorunda neye göre karar vereceğiz.

Düşündüğüm modelleri de söyleyim.
İç filtre için:
Dalga motoru için de:

Dediğim gibi tam iç filtre almak üzereyken dalga motoru düşünmeye başladım. Dalga motoru kullanan çoğu kişi dip temizliği yapmaya gerek kalmadığından bahsetmiş. Bu güzel bir artı olsa gerek.  Mutlaka iç filtreyi de dalga motorunu da kullanmış çok arkadaş vardır. Ne tavsiye edersiniz?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ufukbasarÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Içel
ufukbasarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 31 Temmuz 2013 18:15
Dipteki biriken balık pislikleri , yem artıklarını dalga motoru çok daha etkili bir biçimde havalandırır. Ancak dalga motoru bu havalandırdığı pislikleri toplamaz. Yani bir iç veya dış filtre (Akvaryum hacminiz ve beslediğiniz balık türü göz önüne alınırsa kesinliklikle dış filtre) şart. Filtrenize yardımcı olmak, akıntı yaratarak pisliklerin dibe çökmesini engellemek , daha az dip çekimi yapmak için extra olarak dalga motoru kullanabilirsiniz. Şart değildir, olursa iyi olur.

GOLFMK2Çevrim Dışı

Özel Üye
GOLFMK2Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 31 Temmuz 2013 19:34
İç filtre mekanik dış filtre biolojik temizlik yaptığı için iç filtre almanızı öneririm.

erulusoyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Içel
erulusoyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Ağustos 2013 14:28
Merhabalar. Ben unistar 3L kullanıyorum. İç filtre veya dalga motoru olarak kullanılıyor. Ucuz ve verimli. Evcilal da vardı. İyi günler

sonbahar78Çevrim Dışı

sonbahar78Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ağustos 2013 11:47
Pek yorum yazan olmamış. Dediğim gibi ben zaten iç filtre alacaktım. İç filtre araştırırken dalga motoru kullananları gördüm. Dalga motoru da tavsiye edilmiş, hatta kullananlar iç filtreden daha iyi falan demişler. Dip çekimine gerek kalmıyor v.s. O yüzden acaba dalga motoru alsam daha mı iyi olur diye düşündüm. Çünkü belli bir süre sonra dip çekimi falan insan üşeniyor. İlk kurulumdaki gibi düzenli olmuyor yani.