Akvaryum Resimleri

akiFÇevrim Dışı

İl: Istanbul
akiFÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Kasım 2006 20:24
Balıklar sağlıklı görünüyor. Hoş bir akvaryum fakat bende yapay bitkileri çıkarmanızı tavsiye edicem. Onların yerine canlı bitki koymanızda fayda var. Ortaya bir anubias çevresine gül yada çınar tarzı bitkiler güzel olur. Yada hızlı büyüyen eledoa da gayet hoş olur fakat benim canlı doğuranlarım bütün eledoalarımı yedikleri için akvaryumumdan çıkarıp attıp hepsini.. Arka planada bir fon düşünebilirsiniz. Yanlız fon resmini öyle kayalı cicili bicili resimler değilde koyu ve tek ton renk seçerseniz daha iyi olur kanısındayım. Özellikle koyu mavi bir fon seçerseniz akvaryumunuz biraz derinlikte kazanmış olur.

Lepistes eklemeyi düşünmüyorum demişsiniz ve bence çok doğru bir karar vermişsiniz. Bu balık popülasyonu içerisinde lepistesleriniz kısa sürede kuyruklarını kaybediceklerdir. Resimler tam net değil ama sanırım kılıçkuyruklarınızda var ve kılıçkuyruklar lepistesleri rahat bırakmazlar. Akvaryum popülasyonunuz bence gayet iyi hatta biraz fazla gibi bile. Başka balık eklememenizde fayda var.

Bu arada tekrar bitki konusuna gelicek olursak yeteri kadar bitki ortamı yaratabilirseniz yani saklanıcak yerler yaratabilirseniz yavru balıklarınızı ana akvaryumunuzun içinde rahatlıkla büyütebilirsiniz. Gerçi hernekadar bitki ortamı yaratsanızda bu kadar kalabalık bir akvaryumda riskli olur.

Sağlıklı balıklar..!

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

gendarmeÇevrim Dışı

İl: Manisa
gendarmeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Kasım 2006 09:09

Serdar bey

1-) akvaryumunuzda kaç tane canlı doğuran var ?

2-) ayda kaçbalığınız hamile kalıyor?

AtlanticÇevrim Dışı

Özel Üye
AtlanticÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Kasım 2006 17:43

Sertaç Bey merhaba,

Güzel bir akvaryumunuz var. Daha da güzelleştirmek isterseniz eğer birkaç yorumda bulunmak isterim. Uygulayıp uygulamamak size kalmış

1. Akvaryum suyunu biraz daha yükseltebilirsiniz. Aradaki boşluk ışığı çok kaçırıyor ve hoş olmayan bir görüntü oluşuyor.
  2. Plastik süsleri akvaryumunuzdan çıkarın. Plastik süslerden kastım, yapay bitkiler ve hazine sandığı/balıkadam/su değirmeni.
  3. Plastik bitkiler yerine birkaç kök canlı bitki koyun. Arka plana koyacağınız 2-3 kök sazlık, bir süre sonra alttan sürgün vererek çoğalacak ve çok hoş bir görüntü oluşacaktır. Orta kısma Anubias veya gül de koyarsanız daha da hoş bir görüntü oluşacaktır. Bitki sayısını istediğiniz kadar, ekebildiğiniz kadar çoğaltabilirsiniz aslında ama çok fazlası da hoş olmuyor. Bitkiler çok pahalı diyorsanız, bence balıkları bitkilerle takas edip balık sayısını azaltabilirsiniz. Zira akvaryumunuzda çok fazla balık bulunmakta.
  4. Arka fona koyu renk bir fon yapıştırabilirsiniz. Bu koyu mavi veya siyah olabilir. Çok hoş bir görüntü olur o şekilde de.
  5. Bir de ısıtıcıyı en sol dip köşeye çekin bence. Ortadayken çok dikkat çekiyor.

Bunun haricinde kum seçiminiz çok güzel. Kütük hoş duruyor. Söylediklerimi yaparsanız daha güzel olacağına eminim.

Sağlıklı ve bol yavrulu balıklar dilerim.

olgi2006-11-25 17:44:26

PAVESEÇevrim Dışı

PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2006 13:03

Teşekkür ederim arkadaşlar, Akvaryuma canlı bitki koymaya çekiniyorum, bakımlarını iyi yapamayacağımı düşünüyorum, (CO2 ve ışık ihtiyaçları gibi) daha büyük bir akvaryum kurunca bitkili kurmayı düşünüyorum, hem daha fazla tecrübe edinirim, en azından hangi bitkilerden nereye koyacağımı yazmışsınız, benim için iyi bir referans olur bu,

dün 2 çöpçüm, bir büyük platim ölmüş, erkek kılıçkuyrukta akvarumdan atlamış yerde buldum, kurumuştu...

Sayın Oğulcan,

- Akvaryumda yaklaşık 25 canlı doğuran ve 6-7 tane çöpçü var

- Henüz aldığım balıklardan sonradan hamile kalan olmadı. Zaten hamile olarak aldığım balıklardan doğuranlar oldu, onlar da doğumdan sonra çoğunlukla öldüler. Akvaryumu kuralı yaklaşık 1,5 ay oldu.

Akif Bey,

lepisteslerime kılıçlar saldırmadı, kuyruklarını da kaybetmediler, ama hep zayıf düşüp öldüler, o yüzden şimdilik beslemeyeceğim,

Ana akvaryumum da mevcut durumda da 10-15 kadar yavru var, gayet güzel saklanıyorlar,

Olgay Bey,

Su buharlaşması sebebi ile eksilme oluyor, ben ekleyip tamamlıyorum, resmi çektiğim zaman kısa süre için su seviyesi eksik bulunuyordu sonrdaan ekledim, dediğiniz gibi ışık yansıması çok oluyor. Suyu tam doldurunca çok güzel oluyor,

Isıtıcıyı akvaryumcu, ısı dağılımı daha iyi olsun diye filtreye yakın takmıştı. Ama sakıncası olmazsa sol köşeye çekerim.

İşte ben de aşağıdaki gibi akvaryumlardan kurmak istiyorum, ama sadece malzeme almakla olmuyor işte. Ben o kadar temiz, bakımlı ve sağlıklı tutabilirmiyim böyle bir akvaryumu?

PAVESEÇevrim Dışı

PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2006 13:10

Ayrıca yukarıdaki, yine akvaryum.com üyelerinin akvaryum boyutlarına dikkatinizi çekerim

AtlanticÇevrim Dışı

Özel Üye
AtlanticÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2006 17:01

Sertaç Bey,

Bence ısıtıcıyı sol dip köşeye alın yinede. Filitreniz suyu çevirip ısıyı eşit dağıtacaktır.

Resimdeki akvaryum gerçekten de çok güzel. Zamanla sizin de böyle bir akvaryumunuz olabilir tabiki. Neden temiz ve bakımlı tutamayasınız ki? Sitede konuyla ilgili bir çok makale mevcut. Bence canlı birkaç kök bitki alıp denemeye başlayın. Zamanla akvaryumunuz çok daha güzel olacaktır.

Saygılar,

SeyhanÇevrim Dışı

İl: Mugla
SeyhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2006 17:08
Çok güzel akvaryumun varmış inşallah hep böyle kalır.

PAVESEÇevrim Dışı

PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2006 08:52

Teşekkür ederim Sn. Seyhan,

Forumda da yazıldığı gibi, dekorasyonum fazla yapay oldu, ileride alacağım daha büyük akvaryum da herşeyi daha farklı ve güzel yapmayı düşünüyorum.

Olgay Bey,

Fikirleriniz için teşekkür ederim.

Daha sonra daha büyük bir akvaryuma geçmeyi planladığımı gözönüne alırsak, bu akvaryumu o zaman sadece japon veya tetra ve neon gibi balıklara ayırmayı düşünüyorum, daha önce ortaya bir anubias, arkaya da iki üç kök sazlık güzel olur yazmışsınız.

Bu tarz ileride kullanacğım amaç için de uygun olur mu?

Bir de canlı bitki koyarsam başka ne gibi şeylere dikkat etmem gerekir. Mesela bende pembe bir grolük lamba var, normal floresan koymak istemiyorum yanına, çabuk yosunlanma yapıyormuş, zaten yarım kapakta bir tane floresana yer var. Işıkları akşam işten gelince 18:30 - 19:00 gibi açıyorum, gece 24:00 01:00 gibi de kapatıyorum, bunlar yeterli olacak mı?

Teşekkürler.

PAVESEÇevrim Dışı

PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2006 08:59

Bir de, suyun üzerinde duran deniz mercimeklerinden koysam güzel olur mu?

Sanırım hem suyun dengesine katkıda bulunup, hem de çok güzel ışık oyunları meydana getiriyormuş, yavrular içinde güzel bir saklanma ortamı oluyormuş.

Tabii bir de bunları bulmak var. İnsanlar her istediğini nereden buluyor anlamıyorum, ben pek çok akvaryumcuda anubiastan başka bitki bulamadığım gibi, hala cüce vatoz ve elma salyangozu da bulabilmiş değilim...

Özen GünayÇevrim Dışı

Özen GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2006 14:07

Çok güzel olur. Yavrular için de saklanma yeri olur. Yaprakların üzerine çıkıp korunuyorlar.

Bu bitkiyi ben www.bilyap.com.tr nin sanal mağazasından sipariş etmiştim. Siz de oradan bulabilirsiniz. Ama çöpçünüz varsa tavsiye etmem. Benim çöpçülerim yemişlerdi hep

PAVESEÇevrim Dışı

PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2006 15:47

Ooo hayret Özen Hanım,

Ben de artık benimle ilgilenen sadece Olgay Bey kaldı diye düşünmeye başlamıştım.

Cevap yazdığım mesajın üstünde yer alan mesajıma da birşeyler yazsaydınız keşke.

7 tane çöpçüm var. Yani çöpçüler su mercimeğini mi yerler, yoksa anubias ve saz gibi diğer bitkileri de yerler mi?

PAVESEÇevrim Dışı

PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2006 16:23

Su mercimeği akvaryuma nasıl yerleştiriliyor, kökleri bir yere dayanıyor mu, yoksa suyun üstünde salınıyor mu?

Bu arada şu java moss ta hoşuma gitti, acaba benim akvaryumun tabanında da bir yerlere tutunup çimlenebilir mi? ya da çimlenmesi için bir şeyler koyabilirmiyim?

Akvaryumum da küçük işte, bütün bu istediklerimi gerçekleştirmek için yeterli yükseklik ve derinliğim yok, o yüzden daha büyük bir akvaryum aldıktan sonra yapmak istiyordum bunları, neyse az da olsa yine de deneyeceğim,

Bitkilerin tutunması için daha fazla kum eklemeli miyim bu arada?

balikci23Çevrim Dışı

[B]9885,2[/B]
İl: Elazig
balikci23Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2006 18:44
Resimlerden kumun yeterli olacağı görünüyor.

Özen GünayÇevrim Dışı

Özen GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2006 22:26

Su mercimeği suyun üzerinde öylece yüzerler kökleri hemen hemen 1cm kadar olur.

Bendeki çöpçüler su mercimeğinin köklerini yemişlerdi. Diğer bitkilere zarar vermediler.

Sertaç bey her sorunuza cevap vermemi beklemeyin ben sadecde yardımcı olmaya çalışıyorum.