Arka Fon (Son resimleri ekledim.)

halilgençÇevrim Dışı

halilgençÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Mart 2006 14:05
tebrikler

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ataoğluÇevrim Dışı

İl: Trabzon
ataoğluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Mart 2006 20:03

Ulvi Bey, umarym a??a?ydaki ifadelerim fazla uzun olmamy?tyr. Tekrar te?ekkürler.

Projenin maliyeti : 5 YTL (Sadece silikon için):

Malzemelerin temin edilebilece?i yerler :Ta?lar için en ideali ta? ocaklary, bunun dy?yndakiler için; in?aat ve kyrtasiye malzemesi satan ma?azalar.

Kullanylan malzemeler :

1-) Taze, ayry?mamy?, sert(ancak çekiç darbesi ile kyrylabilen), yüzeylerinde ya da içinde cevher minerali içermeyen ta? parçalary.

2-) Yakla?yk 50 cm boy, 60 mm çaply pvc boru (atyk su borusu),

3-) Plastik dosya kapa?y.

4-) Akvaryum silikonu,

Kullanylan aletler :

1-) Falçata,

2-) Çekiç, (yanynda keski de olabilir),

3-) Asetat kalemi,

4-) Uygun boyutta cam plaka,

5-) Metal testere a?zy,

Projenin yapym a?amalarynyn anlatymy :

Bu uygulamanyn ana malzemesi, kullanylan ta?lardyr. Bunun dy?yndaki tüm malzeme ya hepimizin evinde hazyr bulunan yada çar?ydan kolayca temin edilebilen türlerdendir.

Ben burada sadece silikona para verdim. Di?er malzemeler ev avadanly?yndan temin edilmi?tir.

Öncelikle yukaryda da belirtti?im gibi; her tür ta? olabilir. Ama ayry?mamy?, ve cevher minerali içermeyen, suda çözünmeyen yada çözünecek kysymlar bulundurmayan türden olmasy gerekiyor.

Ben ta?lary ta? oca?yndan temin etti?im için, istedi?im ?ekil ve boyutta seçme imkany bulabildim. Zira bu tür yerlerde hiç çekiç kullanmanyzy gerektirmeyecek güzellikte parçalar temin etmek mümkün. Ancak yinede bazy eklemeleri yapmak için parçalamak gerekti. Bunuda gördü?ünüz 20 yyllyk arkada?ym Estwing ile gerçekle?tirdim.

Yapty?ym fonun akvaryum arka camyndan daha geni? olmamasy için bir cam plaka kullanyp üzerine çizgi ile fonun synyrlaryny çizdim.

PVC boruyu uygun boyutlarda kesip, metal testere a?zy ile her iki ucuna giri? çyky? delikleri açtym. Borularyn uçlaryny, silikon kullanarak, plastik plaka ile kapattym, sonrada bunlary birbirine ekledim.

Bundan sonraki a?amada, cam üzerine, çizgi ile belirlenmi? alan içerisine bir plastik plaka sermenizi tavsiye edece?im (ben böyle yapmadym, yaparken fark ettim). Tüm bunlaryn üzerine alt çizgiden itibaren yakla?yk 5 cm kadar bir bo?luk byrakarak, borulary yerle?tirdim ve ta?lary silikonla yapy?tyrarak dizdim. Burasy; ta?laryn dizilmesi, tamamen size ve hayal gücünüze kalmy?. E?er plastik levha kullanyrsanyz,ta?lary hem birbirlerine, hemde arka levhaya yapy?tyryrsynyz. Bir gün sonrada bu plakayy çeker çykartyr, geriye sadece ta? ve silikon bir kütle kalmy? olur.

Herkese te?ekkür. Ömer Bey aslynda daha da net oldu?u halde 480X640 resim çözünürlü?ü görüntüyü bozuyor. Fakat yine de çeker ula?tyryrym. Murat Bey kullandy?ynyz ta?laryn ne oldu?unu tam olarak bilemiyorum. Umarym benimkinde olmaz. Ama olursada arka cama sabitlenmedi?i için çykaryp temizlenir dü?üncesindeyim. zira arka fon tek parça. Filtre için ayryca te?ekkür ederim, yalnyz akvaryum boyutlary çok küçük. Yç filtreyi de benzer ?ekil de gizleyecek olursam ve hatta Arda Bey, sizinde önerinizdeki gibi yan yüzleri de kaplayacak olursam evet görüntü harika olur ama iç hacim çok küçülür diye dü?ünüyorum. Ylerisi için 150 cm'lik bir akvaryum yapma dü?üncem var, onda bu fikirleri muhakkak uygulayaca?ym. Murat Bey (elektra) size de te?ekkürler  

Herkese iyi çaly?malar.

atao?lu2006-3-30 10:19:55

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 31 Mart 2006 19:58
Cok te?ekkürler Erhan Bey katkylarynyz icin, projeniz envantere eklendi linkten bakabilirsiniz ; http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=10913& PN=1
Saygylarymla...

ataoğluÇevrim Dışı

ataoğluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Nisan 2006 09:07
Te?ekkürler.

ataoğluÇevrim Dışı

ataoğluÇevrim Dışı

erciyesÇevrim Dışı

İl: Kayseri
erciyesÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2006 00:29
Erhan Bey , kayraklaryn neden kahverengine dönü?tü?ünü ö?rendim.Onlar yetersiz y?klandyrmadan ötürü olu?an kahverengi yosunlar imi?.Balyklarynyz yeni ortamdan ve yuvalaryndan çok memnun görünüyor...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2006 17:49
Resimleri düzenleyerek güncel resimler olarak ilk mesaja girdim, te?ekkürler Erhan Bey
Saygylarymla...

mbalbayÇevrim Dışı

İl: Tekirdag
mbalbayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2006 20:51

Çaly?manyz gerçekten çok ba?aryly sizi tebrik ederim.

BA?ARILAR..

DemirÇevrim Dışı

İl: Mugla
DemirÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2006 21:23

Çok güzel olmu?. Tebrikler.

Oldukça fikir verici bir çaly?ma.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2006 12:27
abicim dicek kelime bulamyyorum hayran kaldym.yapymy bukadar basit ve ekonomik bi?iyi bizlerle payla?ty?yn için çok te?ekkür ediyorum.e?er o ta?lardan bulabilirsem bende aynysyndan yapmak istiyorum.fakat eserinizde bir eksiklik gözüme çarpty.borularyn içini koyu renkte bi?eylerle kaplasaymy?synyz görüntü daha güzel olucakmy? te?ekkür ederim iyi günler.

ataoğluÇevrim Dışı

ataoğluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2006 20:01

Tebrik ve ele?tirilere yürekten te?ekkür ederim.

Bunu yaptyktan sonra benimde kendime bir sürü ele?tirim oldu aslynda.

Elimde henüz camlaryny yapy?tyrdy?ym bir akvaryum var. Bunun için yapaca?ym arka duvarda;

1- kesinlikle pvc boru kullanmayaca?ym, (evet haklysynyz o beyaz renk gerçektende do?ally?y çok bozuyor, kar?ysyna geçti?imde hakikaten rahatsyz oluyorum), yine ta?lardan ama yassy olanlardan uygun kovuk ve kanallar olu?turaca?ym.

2- kesinlikle ta?lar arasynda bo?luk byrakmayaca?ym;bu bo?luklar zaman içinde çe?itli kirle doluyor temizlemek sorun oluyor. Bunun için gerekirse 5 mm'den küçük tüm açyklyklary dolduraca?ym. Bunlar ayryca Yeni yumurtadan çykan balyklar içinde çok büyük bir sorun. 200 yavru bir gecede 100'e indi.

3- Bu seferkinde kesinlikle silikon kullanmayaca?ym. Bakteri üretmeyen derz çimentosu kullanarak yapmayy dü?ünüyorum.

?u an tek ihtiyacym zaman. Tekrar te?ekkür ederim, saygylar.

ec3406Çevrim Dışı

İl: Ankara
ec3406Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ağustos 2006 03:06

Akvaryumda doğallık gibisi yok. Gerçekten tebrik ederim sizi. Hem doğal, hem de doğallık katacak kadar başarılı bir şaheser bu.

Bir soru sormak isterim çalışmanızla ilgili. Gönderdiğiniz fotoğraflarda, ilk günlere ait fotoğraflarda suyun bulanık olduğu açıkça görülüyor. Sonraları bu sorun ortadan kalmış.  Bulanıklık, kullandığınız silikon gibi malzemlerden mi kaynaklandı, yoksa zemindeki kumdan mı kaynaklı. Yani sormak istediğim balıklarınızın sağlığını bozan bir durumla karşılaştınız mı silikon vs.'e bağlı?

Tekrar tebrik ve teşekkür ederim.

ataoğluÇevrim Dışı

ataoğluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ağustos 2006 18:04

Ercan Bey,

Ben teşekkür ederim.

Bulanıklık, tamamen kumdan kaynaklandı. Zamanla geçti. Silikondan kaynaklanabilecek bir olumsuzlukla hiç karşılaşmadım.

Doğrusu tek sorunum, balıklar büyüyünce kovuklar dar gelmeye başladı.

Sizde yapacaksanız, kovukları fazla dar yapmayın.

Kolay gelsin.

Saygılar.

sniperÇevrim Dışı

İl: Manisa
sniperÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Ağustos 2006 01:05

arkadaşlar bu kayrak taşı hakkında biraz bilgi alabilirmiyim ve nerelerde çıkar..... Mesela Kıklarelinde bulabilirmiyim..