Beta motorsuz yaşar mı?

furk4n3535Çevrim Dışı

İl: Izmir
furk4n3535Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2008 01:18
Merhaba arkadaşlar.Ben 8-10 litre civarı bir akvaryumda havasız beta besleye bilirmiyim?3 yıldır bu hobiyle uğraşıyorum.İlk malawi ve vatozla başladım.Şimdi ise lepistes var bende.Betalar su günlerde sevgim arttı.Hakkında bilgi sahibiyimde.Uzun lafın kısası (UL) ayrı akvaryumda hava vermeden(motorsuz) beta besliyebilir miyim?
 Saygılar...
furk4n35352008-05-31 22:45:37

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

nyucelÇevrim Dışı

İl: Çanakkale
nyucelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2008 01:26
Eğer kastettiğiniz şey akvaryuma hava vermeden betaya bakıp bakamayacağınız ise; evet bakabilirsiniz.

furk4n3535Çevrim Dışı

furk4n3535Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2008 01:29
[QUOTE=nyucel]Eğer kastettiğiniz şey akvaryuma hava vermeden betaya bakıp bakamayacağınız ise; evet bakabilirsiniz. [/QUOTE]
Teşekkür ederim.Birde  benim kocaman bir yavruluğum var onun içinde ana tankta olurmu beta?Beta yavrulukta olcak yavruluk baya büyük.Yavrulukta 30 litrelik tankımda. Yani suyuda sıcak olcak.Az çok temiz suda alıcak?Ama hayvana eziyet olur mu ? Günahına girmeyelim hayvanın.
furk4n35352008-05-31 01:30:32

rain61Çevrim Dışı

rain61Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2008 17:02

Betalar labirentli oldukları ve havadaki oksijeni kullandıkları için herhangi bir problem olmaz. Fakat temiz su değerlerine ihtiyaç duyarlar. Bulundukları ortamdaki suyun temiz olmasına ve ani ısı değişimlerinin olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Bu arada bu koşullar altında betanızı bahsettiğiniz yavrulukta besleyebilirsiniz.

rain612008-05-31 17:04:14

RüzgardegirmeniÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2008 17:08

Konunun başlığından yola çıkarsak hiç bir canlı solunum yapmadan yaşayamaz.

Balık labirentli olmasa dahi hava taşı bağlamadan besleyebilirsiniz.Suda zaten oksijen vardır ve gazların suda belirli bir çözünürlük değerleri vardır.Odanızdaki oksijenin yoğunluğuna göre maksimum çözünmeye ulaşır,ama biz aslında bunu hava veren herhangi bir şeyle sağlıyoruz. Ancak unutmamak gerekir ki suda zaten her daim oksijen olacaktır.Bu miktar balığınızın ve tankın büyüklüğüne göre yeterli gelir ya da ihtiyacınızı karşılamayabilir.
Saygılar...

M_R_TÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
M_R_TÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2008 17:09

Furkan Bey Betta'lara ne yazık ki Ülkemizde gereken değer verilmemekte. Havasız balıklabilme konusunda arkadaşlarıma katılmıyorum. Labiret Betta'ların sudaki oksijenin azalma durumlarına karşı bir savunma sistemidir. Bence Betta beslemek istiyorsanız kesinlikle hava vermeli ve ısı kontrolü yapmalısınız!

Saygılarımla.  

rain61Çevrim Dışı

rain61Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2008 17:33
Benim Bidiğim kadarı ile betaların labirent solunumu yapmaları anatomiktir ve doğasında vardır. Tıpkı balinalar ve yunuslar gibi, yani bunun sudaki oksijenle pek bi alakası yok.
Bir betayı su da bol oksijen olan bir tank a koyun, o balık mutlaka su üzerine çıkıp solunum yapacaktır. Sudaki oksijeni kullanarak solunum yapmayacaktır.

Saygılar... 

M_R_TÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
M_R_TÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2008 17:43
     Aşağıdaki bilgi sitedeki canlı tanıtımından alıntıdır;  

Beta, Cennet balığı, Gurami gibi türler Labirentliler olarak adlandırılır bunun nedeni bulundukları sudaki oksijen miktarı çok düştüğünde hayatta kalmalarını sağlayan labirent adı verilen ek solunum organlarınada sahip olmalarıdır, doğrudan havadan oksijen temin edebilirler. Fanuslarda satılmalarının nedeni Labirent olarak adlandırılan bir solunum sistemlerine daha sahip olmalarıdır. Labirentliler grubuna giren Güney Doğu Asya'nın bu kavgacı balığı genelde fanuslarda bakılmalarına rağmen en az 30 litrelik akvaryumlarda bakılmalıdır.

Yani Labirent sistemi bu canlılar için ek bir solunum organıdır..

furk4n3535Çevrim Dışı

furk4n3535Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2008 17:46
Arkadaşlar ben 30x20x15 boyutlarında (9 litre) civarlarında bir tank aldım.Suyu suan dinlendiriyorum.Hadi hayırlısı. Konu kitlenebilir.
Saygılarımla...
furk4n35352008-06-02 00:37:58

fkarakaserÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]13070,2[/B]
İl: Istanbul
fkarakaserÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Haziran 2008 11:45
[QUOTE=M_R_T]     Aşağıdaki bilgi sitedeki canlı tanıtımından alıntıdır;  

Beta, Cennet balığı, Gurami gibi türler Labirentliler olarak adlandırılır bunun nedeni bulundukları sudaki oksijen miktarı çok düştüğünde hayatta kalmalarını sağlayan labirent adı verilen ek solunum organlarınada sahip olmalarıdır, doğrudan havadan oksijen temin edebilirler. Fanuslarda satılmalarının nedeni Labirent olarak adlandırılan bir solunum sistemlerine daha sahip olmalarıdır. Labirentliler grubuna giren Güney Doğu Asya'nın bu kavgacı balığı genelde fanuslarda bakılmalarına rağmen en az 30 litrelik akvaryumlarda bakılmalıdır.

[/QUOTE]

Murat bey,

Labirent organlarına sahip balıklar oksijen ihtiyacını su yüzeyinden giderir, yani akvaryum içinde ne kadar kısıtlı yada fazla oksijen olursa olsun su yüzeyinden oksijen alamazlarsa ölürler.. Bunun bilimsel olarak deneyleri bile yapılmıştır..

Zaten normal şartlardaki bir akvaryumda  Beta yada Gurami türlerini besliyorsanız gözlemlemişsinizdir, şartlar ne olursa olsun bu tür balıklar belirli aralıklar ile su yüzeyinden oksijen alırlar..

Saygılarımla, 

eren the legendÇevrim Dışı

İl: Ankara
eren the legendÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Haziran 2008 15:37
[QUOTE=fkarakaser][QUOTE=M_R_T]     Aşağıdaki bilgi sitedeki canlı tanıtımından alıntıdır;  

[/QUOTE]

Murat bey,

Labirent organlarına sahip balıklar oksijen ihtiyacını su yüzeyinden giderir, yani akvaryum içinde ne kadar kısıtlı yada fazla oksijen olursa olsun su yüzeyinden oksijen alamazlarsa ölürler.. Bunun bilimsel olarak deneyleri bile yapılmıştır..

Zaten normal şartlardaki bir akvaryumda  Beta yada Gurami türlerini besliyorsanız gözlemlemişsinizdir, şartlar ne olursa olsun bu tür balıklar belirli aralıklar ile su yüzeyinden oksijen alırlar..

Saygılarımla, 
[/QUOTE]

Tabii bu bardakta Beta besleyebileceğiniz anlamına gelmez.

Faruk Bey yanlış anlamayın siz konuya hakimsiniz ama yeni başlayacak arkadaşlarda yanlış anlaşmalara yol açmasın diye söylüyorum. Betanızı küçük bir akvaryumda uygun su şartları altında beslemeniz gerekir.

Selamlar,

canan numanÇevrim Dışı

İl: Istanbul
canan numanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Haziran 2008 16:45
Beta labirentli balıktır yani bizim soluduğumuz havayı kullanırlar.
Bataklık balığı olarak da biliyorum. Yanlış olmasın.
Bizdeki horoz döğüşü karşılığı ülkesinde beta döğüşleri olduğunu biliyorum.
Et. kıyma severek elimden yiyorlardı. Oburlar. Aynı zamanda kuyrukları diğer balıkların iştahını açıyor. Ayna koyarsanız kendini şişirir.

Hatta üretimi yapılırken suyu değil odayı ısıttıklarını duymuştum. Çünkü yavrularda dışarıdaki havadan soluk alıyor.

Bence insanda 2 metrekarelik bir alanda yaşıyabilir. Siz 2 metrekarelik bir alanda yaşamak istermiydiniz. Ben istemem tabii ki bende ufak kaplarda besledim bu hatayı yaptım. Ama bence sorumluluğumuza aldığımız balıkların ağzı yok dili yok. İsteklerini biz düşünüp karşılamalıyız.
Bence hapsetmeyin.

Bu arada kesinlikle havaya ihtiyacı yok rahat olun. Süs amaçlı kullanabilirsiniz. (Hava taşı vs.)

Siz bilirsiniz,
Saygılar.
canan numan2008-06-04 16:46:36

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 04 Haziran 2008 16:48
Canan Hanım doğru ancak labirent sistemiyle olduğu kadar solungaçla da solunum yaparlar.

BornovaÇevrim Dışı

BornovaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Haziran 2008 17:08
Birazda balık sayısına bağlı. Tabikide yaşar.
Ben motorsuz lepistes, moli, plati, kılıçkuyruk, vatoz, çöpçü, japon ve pangasus 1 sene besledim... Gayet sağlıklılar.Wink
LepMol2008-06-04 17:12:54