Betta Akvaryumunda Midye ve Salyangoz Beslemek ?

YurtsevÇevrim Dışı

İl: Istanbul
YurtsevÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2013 10:09
Arkadaşlar Merhaba,

10 Lt Betta Akvaruymumda 1 adet Asolene Pulchella 2 adet Elma Salyangozu 1 adet Midye ve 1 Adet Çöpçü besliyorum. Betta, Çöpçü ve Slyangozlar oksijene ihtiyaç duymadan filtresiz akvaryumda gayet iyi yaşıyorlar fakat daha önce midye beslemediğim için hakkında bir şey bilmiyorum. Elma salyangozlarıma ek yiyecek vermiyorum ama Asolene Pulchella nasıl belenir bitkisiz akvaryumda beslenir mi bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Birde midyeyi suyu süzerek beslendiğini biliyorum. Yanlış mı doğrumu bilmiyorum.

Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşların yorum ve önerilerini bekliyorum. Şimdiden ilginiz için teşekkürler.

Keyifli hobiler.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

muslim kavakÇevrim Dışı

Özel Üye
muslim kavakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2013 10:18
Arada bir ince salatalık  atsan iştahla yiyecektir.Evet suyu süzerek beslenirler.

YurtsevÇevrim Dışı

YurtsevÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2013 10:24
[QUOTE=muslim kavak]Arada bir ince salatalık  atsan iştahla yiyecektir.Evet suyu süzerek beslenirler.[/QUOTE]

Çok affedersiniz salatalığı kesip mi yoksa bütün mü atacağım anlayamadım. Ve bunu midye mi yoksa salyangozlarım mı yiyecek 

Daha açıklayıcı yazarsanız çok sevinirim. teşekkürler.

Onur NergizÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]10751,2[/B] [B]7454,3[/B]
İl: Adana
Onur NergizÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2013 10:31
Midye yemez ,o sudaki besinleri kullanır beslenmesinde.Ama salyangozlar vatozlar ve çoğu taban balığı iştahla yiyecektir.Küçük parçalar halinde betanıza dahi verebilirsiniz.Salyangozlara verirken serçe parmak kadar bir parçayı geniş yüzeyi açıkta kalacak şekilde dibe atarsanız,rahatlıkla yiyeceklerdir.Çay kaşığına saplayabilirsiniz dibe batmıyorsa.Ama salyangozları merak etmeyin başta camdaki algler olmak üzere dibe düşen çürümüş yemler dahil herşeyi yiyebilirler.

YurtsevÇevrim Dışı

YurtsevÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2013 10:58
[QUOTE=Onur Nergiz]Midye yemez ,o sudaki besinleri kullanır beslenmesinde.Ama salyangozlar vatozlar ve çoğu taban balığı iştahla yiyecektir.Küçük parçalar halinde betanıza dahi verebilirsiniz.Salyangozlara verirken serçe parmak kadar bir parçayı geniş yüzeyi açıkta kalacak şekilde dibe atarsanız,rahatlıkla yiyeceklerdir.Çay kaşığına saplayabilirsiniz dibe batmıyorsa.Ama salyangozları merak etmeyin başta camdaki algler olmak üzere dibe düşen çürümüş yemler dahil herşeyi yiyebilirler.[/QUOTE]

Açıklayıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Gerçekten içimi rahatlattı verdiğiniz bilgiler. Midyeyi ilk gün getirdiğimde kendini yarıya kadar kumların arasına gömmüştü. Dün akşam dip çekimi yaptım ve 1/3 miktarında suyu değiştim. Midyede herhangi bir hareket olmadı bu sabaha kadar. Canlı yada ölü olduğunu anlamam için bir ipucu var mıdır ? Hareketsiz kalması normal midir ? Bu konuda bilginiz var mı acaba ?

Teşekkürler.

Onur NergizÇevrim Dışı

Özel Üye
Onur NergizÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2013 12:47
Midye beslemediğim bu konu hakkında maalesef kesin bir yorum yapamam.Ancak çevrede gördüğüm kadarıyla günlerce hareketsiz kaldıklarını biliyorum.
Şu konuyu incelemenizi tavsiye ediyorum sorularınızın çoğunu bulabilirsiniz.Sevgiler...
http://www.akvaryum.com/forum/midyeler_sorular_-_cevaplar_k130316_sn1.asp

YurtsevÇevrim Dışı

YurtsevÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2013 13:12
[QUOTE=Onur Nergiz]Midye beslemediğim bu konu hakkında maalesef kesin bir yorum yapamam.Ancak çevrede gördüğüm kadarıyla günlerce hareketsiz kaldıklarını biliyorum.
Şu konuyu incelemenizi tavsiye ediyorum sorularınızın çoğunu bulabilirsiniz.Sevgiler...
http://www.akvaryum.com/forum/midyeler_sorular_-_cevaplar_k130316_sn1.asp[/QUOTE]

Teşekkürler ama sayfa hata veriyor 

artgyÇevrim Dışı

İl: Ankara
artgyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2013 14:08
Eğer ölüyse açılır içi bomboştur.Salatalığı dikey şekilde ortadan bölerek verebilirsiniz ama max 1 gün dursun suyun dengesini bozuyor sonra.

AMFİBİÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Manisa
AMFİBİÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2013 14:19

Hasan bey merhaba..

Bu tür midyeler iki türlü oluyor. Altın midye cinsi, sapsarıdır bıraktığınız yerde kalır.

Diğer akvaryumcuların sattığı tür gezer. Gezmesini istemiyorsanız, filtrenin emiş borusunun oralara biryere ufak pet şişelerden, kumun kalınlığına göre halka şeklinde  kestiğiniz bir parçayı kuma gömün, midyeyi de onun içine koyun, biryere gidemez. 

Canlı olduğunu anlamak içinse, hafif açık olan tarafına birşeyle dokunun, hemen kapanır.

Sağlıklı hobiler, mutlu balıklar dilerim..

YurtsevÇevrim Dışı

YurtsevÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2013 15:00
[QUOTE=AMFİBİ]

Hasan bey merhaba..

Bu tür midyeler iki türlü oluyor. Altın midye cinsi, sapsarıdır bıraktığınız yerde kalır.

Diğer akvaryumcuların sattığı tür gezer. Gezmesini istemiyorsanız, filtrenin emiş borusunun oralara biryere ufak pet şişelerden, kumun kalınlığına göre halka şeklinde  kestiğiniz bir parçayı kuma gömün, midyeyi de onun içine koyun, biryere gidemez. 

Canlı olduğunu anlamak içinse, hafif açık olan tarafına birşeyle dokunun, hemen kapanır.

Sağlıklı hobiler, mutlu balıklar dilerim..

[/QUOTE]

Vermiş olduğunuz bilgilere teşekkür ederim. Akvaryumumda filtre sistemi yok Betta akvaryumunda beslemeye başladım midyeyi. Yukarıda belirttiğim gibi getirdiğim ilk gün kendini hareket ettirerek yarısını kuma gömdü. Dün akşamki su değişiminde ise yatay bir şekilde duruyordu. Kabukta açıklık filan yoktu. Umarım akşam eve gittiğimde hareket ettiğini görürüm. Gerçi hareketsizliği sağlığı açısından bir sorun çıkartmıyorsa gezmesi değil sağlıklı olması benim için daha önemli elbette.

Akşam eve gittiğimde de bir salatalık şöleni yapayım salyangozcuklarıma 

Değerli bilgilerini paylaşan herkese sonsuz teşekkürler.

Onur NergizÇevrim Dışı

Özel Üye
Onur NergizÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2013 16:37
http://www.akvaryum.com/forum/midyeler_sorular_-_cevaplar_k130316_sn1.asp Konu bu. Sitenin arama motoruna midye beslenmesi yazarsanız çıkıyor.

YurtsevÇevrim Dışı

YurtsevÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2013 17:32
[QUOTE=Onur Nergiz]http://www.akvaryum.com/forum/midyeler_sorular_-_cevaplar_k130316_sn1.asp Konu bu. Sitenin arama motoruna midye beslenmesi yazarsanız çıkıyor.[/QUOTE]

Teşekkürler eve geçtiğimde bakacağım. İlginiz için ayrıca teşekkür ederim.

Keyifli Hobiler.