Bilinmeyen canlı(Planarya'ya benziyor)

Revo_XÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
Revo_XÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2013 20:47
Merhaba arkadaşlar.Ben bitkili bir discus akvaryumu kurma yolunda hazırlanıyorum şuan bitkileri koydum akvaryumuma java fern,anuabias,vb. basit bitkiler alıp diktim.Akvaryumun suyunun dinlenmesinin 4. günü daha elimde balık yok.Fakat bitkileri koyduktan bi yarım saat sonra akvaryuma dikkat ettim içinde ufak balık yavrusu gibi varlıklar var.Kıl kurduna benzemiyor o kadar ince değil planarya gibi ancak gözleri belli oluyor.Aynı lepistes yavrusu gibi yani ilk gördüğümde de balık yavrusu dedim yani gözleri var iki yanda şeffaf ve içi gözüken kücücük yaratıklar.Aldığım akvaryumda da balık yoktu yavruları gelmiş olamaz ve akvaryumumun içinde herhangi bir balık henüz besleyemedim.Şimdi resimlerini çekmeye çalıştım fakat çok küçük oldukları için kameranın makro çekimi yetersiz kalıyor.Şimdi soracağım soru şu bu varlık neyin nesidir,alacağım discuslar için biraz endişeliyim ve ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.. Revo_X2013-02-13 20:49:30

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

nitrogliserinÇevrim Dışı

İl: Bursa
nitrogliserinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Şubat 2013 13:33
Muhtemelen bitkilerinizle birlikte gelmiş canlılarlır, yoksa planaryalar gözleri oluşacak boyuta o kadar kısa sürede gelmezler. Gözleri belli oluyorsa büyük bir ihtimalle planaryadır. Ancak makro fotoğraf görmeden kesinlikle planaryadır demek doğru olmaz.

Size fikir vermesi açısından planarya resimleri ekliyorum.

Eğer akvaryumunuzdaki canlılar buysa planaryadır diskuslarınız için pek sıkıntı çıkartacağını düşünmüyorum.

Ayrıca çoğalmalarını istemiyorsanız dokunmayın çünkü bölünerek çoğalıyorlar kaç parçaya bölünürse o kadar yeni planarya oluşur
nitrogliserin2013-02-14 13:34:40

Revo_XÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
Revo_XÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Şubat 2013 12:51
İşte buna hiç benzemiyor zaten planarya şeklinde değil zaten bi iki gune kadar belli etti kendini aldığım akvaryumcudaki bi çöpçü balığının yavruları gelmiş olabilir çünkü hiçbir parazite benzemiyorum.Zaten akvaryuma ramirezileri falan koydum hemen hüplettiler hepsini 1 tane bile yok:)