CO2, karbondioksit tüp litre, m3, kg

emreutkuÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
emreutkuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Nisan 2009 19:22
Son günlerde aklıma takılan birşey var.
Hemen herkes tüp doldururken kilogramdan bahsediyor.
Ben bunu tam anlayamadım. Henüz tüp doldurmadım...

Bursan sınai tüp üreticisi firmasından alıntı
bursan tüp
hacim (lt)       gaz (m³)         TSE standardı   
5,34              4,00                TS 11169       

10,0              7,5                  TS 11169      

Bir başka siteden  http://ersoygaz.com.tr/  alıntı
 Bu gaz basınç altında sıvılaştığı , sıcaklık altında gazlaştığı için TSE ‘ nin belirlediği ( 0,75 kg/ lt ; TS11169 ‘da) dolum oranına göre dolumu yapılmaktadır.

Sormak istediğim şu;
1- 5,34 litre olarak satılan bir tüpe kaç m3 gaz doldurulabilir? bursanın yazdığı  gibi 4m3 mü?

2-burada  m3 olarak geçen değer kilogram olarak mı kullanılıyor?

Konuyu bilen arkadaşlar bilgi verir yada yorum yaparsa memnun olurum, teşekkür ederim...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

mustafaerdogarÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]6033,1[/B] [C]3,2,38529[/C]
İl: Istanbul
mustafaerdogarÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 28 Nisan 2009 23:26
Tevfik Bey,

1- Cevap: evet, 4 m3.

Akvaryumlarmız için kullandığımız CO2 tüplerinde karbondioksit yaklaşık 56 bar basınç altında ve uygun sıcaklıkta sıvı halde ve elbette havaya karıştığı gaz haline oranla çok daha yoğun olarak bulunuyor. Sizin verdiğiniz örnekte bu durum yaklaşık 750 kat. Yani sıvı halde 1 lt hacim kaplayan CO2, maruz kaldığı basınçtan kurtulduğunda gaz halde 750 lt hacim kaplıyor. Bu sayede bizde saniyede birkaç kabarcık ile aylarca kullanabiliyoruz. Yanlız bazı kaynaklarda seyrelme miktarı için 500 kat gibi değerler verilmiş. Bu farklılıkta, tüplerin farklı basınç yada sıcaklıklarda doldurulmasından kaynaklanıyor olabilir.

2- Bu konuda net bilgim yok ancak cevap olarak "sanmıyorum" diyeceğim.

m3 de lt de hacim birimi. Burada deveye CO2' nin özgül ağırlığı giriyor. Örneğin; kullandığımız tüplerde genel olarak belirtilen, 56 bar basınç altında ve 20 derecede sıvı haldeki CO2' nin yoğunluğu yaklaşık 770 g/lt olarak verilmiş. Yani aslında tam 1 kg değil (öyle olsaydı 2 lt' lik tüp yerine 2 kg' lık tüp dememiz normal olurdu). Yinede yoğunluk, basınç değişmese bile sıcaklık değişimi ile (örneğin düşüşü ile) artarak 1 kg/lt düzeyine gelebilir belki. Dediğim gibi tam emin olduğum bir konu değil. Bu konuda benim yorumum: Hani eskiden kapılara gelen sütçülerden 2 kg yada 5 kg süt istenirdi ama asında aldığımız 2 lt yada 5 lt süt idi ve gerçek ağırlıkları o miktarda kg değerini karşılamıyordu ama ağız alışkanlığı işte, öyle denirdi. Buda onun gibi birşey olsa gerek.

Yinede konu hakkında kendi bulduğunuz linklerle birlikte aşağıdaki iki linki de karşılaştırmalı inceleyebilirseniz belki daha doğru ve net sonuçlara ulaşabilirsiniz; ben ayrıntılı bakamadım henüz.

http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_dioxide

http://www.ibb.gov.tr/sites/itfaiye/ekipmanlarimiz/Documents/sondurme_ekipman/tasinir.pdf

emreutkuÇevrim Dışı

Özel Üye
emreutkuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2009 11:04
Mustafa bey çok teşekkür ederim. Araştırıma yaptım ama tam işin içinden çıkamayınca bu sabah habaş ı bir arayım dedim;
Litre ye kilogram olarak dolum;
10itre tüpe    6kilo       
40litre tüpe   25kilo     
50litre tüpe   35kilo

oran olarak baktığımda
10 litre  0,6
40 litre  0,625
50litre   0,7        yapıyor.

Ayrıca başka bir firma verdiği kartın arkasına kabaca yazmış;
10 litre  5 kilo alır
5 (5,34) litre 2,5-3 kilo kadar alır diye...

Bu pratik değerlerden ben şöyle anlıyorum
Piyasada 10litre (5-6 kilo) ve 5,34 lire (2,5-3kilo) C02 tüpleri var.

Benimkinin aytaç tüp ; boyu 60 cm, eni 12,5 cm ve 5,34 litre

sanırım sizinkide aynı tüp...

emreutkuÇevrim Dışı

Özel Üye
emreutkuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2009 12:47
Geçen gün 5,34 litre aytaç CO2 tüpüm bitti,
Bursadaki birkaç dolum yapan yerden fiat aldım,
Barış Bursa Habaşta CO2 Tüpünü kdv dahil kilosunu 6,6 TL doldurttuğunda, bende arayıp sormuş ve kilosunun KDV dahil 6,6 tl ye dolduğunu teyit etmiştim. Fiatın neden bu kadar yüksek olduğunu anlayamamaıştım.
Şimdi ise anladım! Çünkü bursadaki tüm dolum yapanlar aslında Bursa Habaşa dolum yaptırıyorlar. Bu nedenle Bursa Habaş kendisiyle iş yapan bu aracı firmalar mağdur olmasın diye şahıslara fiatları olduğundan çok yüksek söylüyor..

CO2 tüpünü doldurmaya gittiğimde şu litre kilo işini çözerim diyordum, ama benim tüp servis aracına konup HABAŞ a doluma gönderildiği için ögrenemedim.

Ama bugün istanbul Aytaç tüpü aradım ve bilgi aldım..
Güncel olduğu için fiatlarınıda yazayım
Aytaç Tüp                                                          
2,67 litre       2kg         80tl+kdv         53cm  (boy)
5,34 litre       4kg         120 + kdv       58cm  (boy)
10,7 litre       8kg                        

Tel: Aytaç tüp  (212) 2508292

emreutku2009-05-07 12:49:27