Contra-Ichthyo

cihanevitanÇevrim Dışı

İl: Istanbul
cihanevitanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 08:02

Merhaba balıklarımda beyaz benek oluştu.Tankım bitkili.Başlığı hastalıklar bölümün açtım,sadece birkaç arkadaştan  cevap verdi.Onlarda çoğunda bitki yokmuş.Perşembe günüden beri dereceyi 30 çıkardım ve ektozon kullandım.(bitkili akvaryumtuzu) bir faydasını göremedim.Contra-Ichthyo kullanmayı düşünüyorum.Bitkilere zararı olurmu?Kullanan varmı?yada başka ne olabilir.     tankı kuralı daha 3 hafta oldu.

cihanevitan2009-01-19 08:07:26

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 12:10
Bitkiye doğrudan hiç bir zararı olmaz ama akvaryumdaki biyolojik sistemi dağıtacağından dolayı daha büyük sorunlara zemin hazırlar.

30 derece bitkiler için sakıncalı bir sıcaklık.
onuruygun2009-01-19 12:11:25

cihanevitanÇevrim Dışı

cihanevitanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 12:57
Peki beyaz beneği nasıl yencez?Ne kullanıcaz? Net cevap alırsam çok sevinirim teşşekürler.Ne yapmam gerekiyor.cihanevitan2009-01-19 13:01:48

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 13:10
İlaç kullanacaksanız ayrı bir tankta uygulama yapın. bu bitki akvaryumu da olsa başka bir akvaryumda olsa aynıdır. Metilen mavisi biyolojik sistemi çok ciddi şekilde dağıtır. Sonunda eski haline gelmesi için 2-4 ay bekleyeceğiniz bir akvaryumunuz olur.

Tabii balıkları güçlendirmek de tedavide çok önemlidir. Ben beyaz beneğe genelde tedavi uygulamam. Su değerleriniz iyi değilse su değişimi ile değerleri iyi hale getirin, beslenmeyi kaliteli ve bol çeşitli yemler ile yapın. Eğer elinizde varsa tedavi süresince yemlere fishtamin vb. vitamin katkıları ekleyin. Işıklandırmayı düzenli apın, her gün belli saatte ışık açılıp kapansın ki canlıların biyoojik ritmi oturup bağışıklık sistemleri düzenli olsun. Hastalık çok ilerlemediyse ve balıklar çok hassas türler değilse beyaz benek bir süre sonra geçecektir.

Tabii bu riskleri olan bir uygulama, her balıkta ve her akvaryumda uygulanmaz. Siz buna ek olarak balıkları ayrı bir akvaryumda gerek tedaviye alabilirsiniz gerekse 1 litreye 10 damlalık çözeltide 10-15 dakika banyo ettirebilirsiniz.

fsariÇevrim Dışı

İl: Ankara
fsariÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 13:18
temel kural ısıyı yüksek tutmanız. yani 30 derece. Beyaz beneğe sebep olan bakteri bu ısıda daha cabuk olgunlaşıp ölür ve daha hızlı kaybolur. İleç kullanımından mümkün mertebe kaçınmaya çalışın ve 2 günde bir temiz, dinlenmiş ve imkan varsa Sera Aqutan ya da tetra Aquasafe eklenmiş su ile %15-20 oranında değişim yapın(not: su düzenleyiciyi yeni suya ekledikten sonra mutlaka en az 10 dk bekleyin). Akvaryumu temiz tutun ve oksijensiz kalmamasına dikkat edin.

Düzenli günlük kontrol yapın. Yaklaşık 1 hafta içinde hastalık neredeyse tamamen etkisiz hale gelecektir.

Dip not: Önerdiğim yöntemle teleskop,pengasus,japon,çöpçü,beta ve vatoz bulunan 80 lt tankımda (su düzenleyici kullanmadan) denenmiş ve başarılı olmuştur. Yani burada herzaman söylendiği gibi "Ben de bu şekilde oldu. Sizinkine garanti veremem ama ben yaptım işe yaradı."

Geçmiş olsun...

omerÇevrim Dışı

omerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 13:28
Arkadaşım beyaz beneğin tek ve en etkili çözümü ısıyı 30-32 derece arasına yükselt. akvaryum litresine göre 1. gün 1 litre 1 damla hesabı ile metilen mavisi koy 2. gün 2 litre 1 damla 3. gün yine 2 litre 1 damla 4 gün akvaryum suyunu %50 oranında değiştir. ısıyı yavaş yavaş eski seviye ye getir. kesinlikle bir anda 30 dereceden 26 -27 dereceye düşürme. gün gün azalt.

cihanevitanÇevrim Dışı

cihanevitanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 13:37
Teşşekürler bilgiler için.biliyorsunuz bitkilide balık yakalmak imkansız.o YÜZDEN 2 tercih olan.su değişimi yapcam.Zaten nutrafin aqua plus kullanıyorum su düzenlicisi olarak.Teşekürler.

KesiciÇevrim Dışı

KesiciÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 17:55
[QUOTE=omer]Arkadaşım beyaz beneğin tek ve en etkili çözümü ısıyı 30-32 derece arasına yükselt. akvaryum litresine göre 1. gün 1 litre 1 damla hesabı ile metilen mavisi koy 2. gün 2 litre 1 damla 3. gün yine 2 litre 1 damla 4 gün akvaryum suyunu %50 oranında değiştir. ısıyı yavaş yavaş eski seviye ye getir. kesinlikle bir anda 30 dereceden 26 -27 dereceye düşürme. gün gün azalt. [/QUOTE]
1 Litreye 1 damla sizcede fazla değilmi 300 lt lik bir tanka 300 damla damlatmıcaz heralde 20 lt ye 1 damla yeterli gelir.Göz%20KirpmaMetelin mavisini bitkilere hiç bir şekilde zarar vermemektedir.Yalnızca yararlı bakteriler için zararlıdır.Yararlı bakterilerin zarar görmesi akvaryumun dengelerini altüst eder
Kesici2009-01-19 17:57:49

reddiyeÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Hatay
reddiyeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Nisan 2011 18:19
Kullanım kılavuzunda 10 lt ye 2 damla (1. gün, diğer günler 10 lt 1 damla toplamda 3 gün) olarak geçiyor.