Ana Sayfa Ana Sayfa
  Favorilerim Favorilerim   Cevapsız Konular Cevapsız Konular   Favori Forumlardaki Aktif Konular Favori Forumlarım
Yönetime Mesaj  Yardım Yardım  Bilgi Agaci Bilgi Ağacı
  Aktif Konular Aktif Konular  Arama   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 Akvaryum.com Forum : Balık Forumları : Tüm Tatlı Su Canlıları : Kedi Balıkları Forumu
Cüce Vatoz Yumurta Ve Yavruların Gelişimi (fotoğraf)
Bu Forumdaki: Önceki Konu - Sonraki Konu
  Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
alikoc6868
Forum Üyesi
Simge
Yorumlarim
Durumu: Çevrim Dışı

Alıntı alikoc6868 Alıntıbullet Konu: Cüce Vatoz Yumurta Ve Yavruların Gelişimi (fotoğraf)
    Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2011 15:32 IP
Akvaryumumdaki bir çift vatozumun yumurtalarını ve 25 günlük gelişimini fotoğrafladım. Bunları sizlerle paylaşmak istedim.
Anne ve baba vatozum. Baba gemi enkazının içinde, yumurtaları bekliyor. Bir kısım yumurta nasıl olduysa yuvanın dışında buldum.Bende başka bir yere ayırdım. Burada onları fotoğraflama şansım oldu.
Yumurtadan ilk çıktığı an.
bir günlük hali
3. ve 4. gün
6. günden sonrası

Bu fotoğraflarıda 1 saat önce çektim. Yaklaşık 25 günlük oldular

Düzenleyen alikoc6868 - 12 Ocak 2011 15:44

Teşekkür Edenler: RuPTuR, gulay, kebodiscus,
ali-1968
O RH(+) ESKİŞEHİR

Yukarı Dön
Akvaryum.Com
Reklam
Simge

Alıntı MiSoSiKiaNbullet Akvaryum.Com Reklam
    Gönderim Zamanı: 22/10/2014 10:59:10
Akvaryum.Com Reklam
Reklamı Kaldır

Yukarı Dön
NY753
Forum Üyesi
Simge
Yorumlarim

Alıntı NY753 Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2011 18:27 IP
Ali bey harika bende hep merak ediyordum , MAAŞALLAH diyelım, ne şartlar gerekli vatozun üremesi için ?
  Ben makale ve yazılardan çok deneyimlere önem veriyorum , makale yazılanlar genelde balıkların kendi ortamları ve labaratuar ortamlarından derlenen şeyler . Evde hobicinin deneyimleri daha mantıklı geliyor , saygılarımla.

Yukarı Dön
Rüzgardegirmeni
Yönetici
Simge
Yorumlarim

Alıntı Rüzgardegirmeni Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 13 Ocak 2011 09:14 IP
Gayet güzel çekimler olmuş,elinize sağlık.
Onur ŞAHİN

Yukarı Dön
muhteşem ben
Forum Üyesi
Simge
Yorumlarim

Alıntı muhteşem ben Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2011 10:13 IP
Hayırlı olsun ben vatozu yaşatamıyorumkide üresin.Üzgün
oğuzhan aydın
15 lt=lepistes
80 lt=japon

Yukarı Dön
cihan123
Forum Üyesi
Simge
Yorumlarim

Alıntı cihan123 Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2011 10:41 IP
Arkadaşlar benim bi tane normal vatozum var yanına 1e 2d cüce vatoz alıcam bi sorun olurmu.Salıklı balıklar

100*45*35 canlı doğuran
50 lt yavru tankı
50 yavrulatma tankı
25-30 lt karantina tankı

Yukarı Dön
akt1982
Forum Üyesi
Simge
Akvaryumum Yorumlarim

Alıntı akt1982 Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2011 19:00 IP
Merhaba bende 2 adet (1e 1d) 8 cm civarında cüce vatoz var üreme aşamasına geldiklerini veya ne zaman yavru alabileceğim konusunda deneyimli arkadaşlardan bilgileri ve tecrübeleri ile bana yardımcı olmalarını istiyorum. Cevap verirseniz ve bildiklerinizi paylaşırsanız çok memnun kalacağım. Herkese sağlıklı ve iyi balıklardilerim.

Yukarı Dön
alikoc6868
Forum Üyesi
Simge
Yorumlarim

Alıntı alikoc6868 Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2011 13:51 IP
Orjinalini yazan: NY753
Ali bey harika bende hep merak ediyordum , MAAŞALLAH diyelım, ne şartlar gerekli vatozun üremesi için ?
  Ben makale ve yazılardan çok deneyimlere önem veriyorum , makale yazılanlar genelde balıkların kendi ortamları ve labaratuar ortamlarından derlenen şeyler . Evde hobicinin deneyimleri daha mantıklı geliyor , saygılarımla.

Öncelikle bende size teşekkür ederim.
İnanın üretmek için bir çaba harcamadım. Ama şöyle söyleyebilirimki, Benim akvaryumumda su sıcaklığı 26-27 derece. Erkek vatozun ilk önce yuvasını beğenmesi ve orayı sahiplenmesi gerekiyor.  Bundan sonrası zaten kendi kendine gelişiyor. Şu anda yine 1 haftalık yeni yavrularım bile oldu. Bu benim bu çiftten aldığım 6. yavrular
20-30 günde bir erkek, dişiyi devamlı kovalayıp yuvaya sokmaya çalışıyor ve orada yumurtlamasına yardımcı oluyor. Dişi yumurtladıktan sonrada erkek yuvada yumurtaların başından  ayrılmadan nöbet  tutuyor.

Orjinalini yazan: unotim123
Gayet güzel çekimler olmuş,elinize sağlık.
Teşekkür ederim. Tebessüm

Orjinalini yazan: oğuzhan bey
Hayırlı olsun ben vatozu yaşatamıyorumkide üresin.Üzgün
Ben vatozlarıma haftada 2-3 kez dilimlenmiş halde salatalık veriyorum. İnanın çok da çabuk gelişiyorlar. Hatta yavrulara bile salatalık veriyorum. Çokda severek yiyiyorlar.Göz%20Kirpma

Orjinalini yazan: cihan123
Arkadaşlar benim bi tane normal vatozum var yanına 1e 2d cüce vatoz alıcam bi sorun olurmu.Salıklı balıklar

Ben abime benim yavru cüce vatozlarımdan verdim. Abimin akvaryumunda çok sayıda japon balığı ve 2 adet yetişkin vatoz var. Bunların yanında çok sağlıklı olarak 1 aydır büyüyorlar.

Orjinalini yazan: akt1982
Merhaba bende 2 adet (1e 1d) 8 cm civarında cüce vatoz var üreme aşamasına geldiklerini veya ne zaman yavru alabileceğim konusunda deneyimli arkadaşlardan bilgileri ve tecrübeleri ile bana yardımcı olmalarını istiyorum. Cevap verirseniz ve bildiklerinizi paylaşırsanız çok memnun kalacağım. Herkese sağlıklı ve iyi balıklardilerim.

Benim gözlemlerime göre size şunu söyleyebilirim. Dişi cüce vatozun ilk önce karnı gözle net şekilde görülecek halde epey şişkin hale geliyor ve karnı hafif kızarıyor.Benim akvaryumun su sıcaklığı devamlı 26-27 derecede duruyor. Eğer erkek, dişinin yuvasının yanına geldiğinde çıkıp dişiyi  kovalayıp yuvaya sokmaya çalışıyorsa her an yumurta alabilirsiniz demektir.
ali-1968
O RH(+) ESKİŞEHİR

Yukarı Dön
onurciklet
Forum Üyesi
Simge
Yorumlarim

Alıntı onurciklet Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 18 Nisan 2011 08:26 IP
Arkadaşlar cüce vatozlar için 1. öncelik saklanacak yer özellikle torfları ve kütükleri çok seviyorlar. Ben yavruyu devamlı torfun arasında bir oyuk var oraya yumurtluyorlar hem renklerinide kamufle edebildikleri için daha huzurlu oluyorlar. Yada porselenden kovuklardan edinirseniz daha huzurlu olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca balıklar bazen yem konusunda zorduruma sokabiliyor bu nadanla birinci oncelik havuç-salatalık(Suyun içinde en fazla 2 gün kalmalı) veya tablet yem atmanız balıkların sağlığı açısından gayet iyi oluyor benim elimde üç çift var sıkıntısız bir şekilde cikletlerin içinde yavru almak tayım ekstra bir şey yapmanıza gerek yok fakat dip çekme işlemini balıkların rahatsız olmayacağı şekilde yaparsanız uygun olur ve ilk yumurtladığı gün huzursuz ederseniz erkek yumurtaları atabiliyor yada yiyebiliyor buna dikkat ederseniz uygun olur ve yavrular çıktıktan sonra su değişimleri çok önemli su değişimlerini azar azar yaparsanız çok uygun olur eğer 1/3 veya 1/2 gibi bir su değişimi yaparsanız ne kadar dinlenmiş olursa olsun yavrular toplu bir ölüm sergiliyor (acı bir tecrübe) 1 gecede 36 adet yavrum öldü yavrular bu konuda çok hassas ayrıca erkek yumurtaların gözlenmesini sevmiyor umarım bol bol yavru alırsınız

Yukarı Dön
calcite
Forum Özel Üyesi
Simge
Yorumlarim

Alıntı calcite Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 18 Nisan 2011 10:06 IP
Gerçekten çok güzel bir olay, ve sizin de bu yavruları daha yumurtadan çıkmadan önceki halleriyle resimlemeye başlayıp, belgesel şeklinde bize sunmanız takdir edilecek bir davranış.
Gökmen Karaca

Yukarı Dön
bertek
Forum Üyesi
Simge
Yorumlarim

Alıntı bertek Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 18 Nisan 2011 12:18 IP
harika fotoğraflar başarılar
barış ertekin

Yukarı Dön

-   Konuyu Paylas