Cyphotilapia frontosa


explosionÇevrim Dışı

Kayıt: 16/03/2006
İl: Yurtdisi
Mesaj: 46
explosionÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Mayıs 2006 23:35

Afrikan’ nin Tanganyika Gölünün kralı olarak bilinen Cyphotilapia  frotosa, bu güne kadar en fazla 31 cm (12 inches) olarak büyüdüğü görülmüştür.Akvaryumcular tarafından bu kadar populer bir tür olmasının sebebi sadece büyüleyici ebatları olmamakla birlikte,sağlam ve güçlü karakteriylede ilgi çekmiştir.

             Cyphotilapia  frotosa beyaz yada mavı vücuduyla ve üzerinde 6-7 siyah dikey kalın desenlerle tanımlanabilir.Ayrıca yetişkinlerdeki ‘kafa yapma’ özellikleri, akvaryumcuları kendine bağlamışlardır.Oluşan bu kafa,balığın yaşına ve boyutuna göre boyutu değişektedir.

             Cyphotilapia  frotosa Tanganyika gölünün çok farklı bölgerinde bulunur, ancak 10-50 m derin alanlarda yaşadığı görülmüştür. Uzun ömürlü diğer hayvanların aksine Cyphotilapia  frotosa alışagelmiş bir durum olmamakla birlikte 25 yılın üzerinde yaşar.Bu farklılık bulunduğu ortamdaki coğrafi değişikliklerden kaynaklandığı sanılmaktadır.Resimde görülen bir Brundi Frontosa dır. Diğer soylar Kigoma,Bulu, Point, Mpimbwe, Samazi , Kasanga , Chaitika, Kapampa, Kavala ve Zaireden gelmektedir. Farklılıkları ve yaşadıkları yerleri harita üzerinde görmek icin http://www.cichlid-forum.com/articles/frontosa_variant_map.p hp linkten yararlanabilirsiniz.

             Dişi ve erkek   Cyphotilapia  frotosa’ yı birbirinden ayırmak oldukça zordur. Erkekler dişilere oranla daha büyük ve geniş kafa yaparlar ancak bu cinsiyet ayrımında kesinlilik anlamına gelmez. En sık kullanılan method cinsel organından anlaşılmaktadır, tabiki bu da belli bir yaşa kadar kesin sonuçlar vermez. Cyphotilapia  frotosalarda cinsiyet ayrımı deneyim gerektirir. Erkekler dişilere göre daha büyüktürler , 31 cm ulaştığı görülmüştür fakat dişilerin 30 cm ulaşması bir mucizedir. Tabiki deneyimleriniz dışında bu da kesin bir cinsiyet ayrımı sayılmaz.

             Cyphotilapia  frotosalar uyuşuk ve yavaş hareket ederler. Doğal ortamlarında yem bulmak icin cok enerji sarfetmeleri gerekmez. Doğa onların bu dezavantajına karşılık cömertliğini göstermiş ve açlıktan ölen Frotosa ya bu güne kadar rastlanmamıştır.

             Akvaryumunuzda Frontosa beslemek icin hazır bulunan kuru yemlerden ve canlı yemlerden faydalanabilirsiniz.

             Doğal ortamında Cyphotilapia  frotosalar grup ve koloni halinde yaşarlar.Dişi ve erkek sayısını ayarlayabildiginiz taktirde.büyük bir akvaryumda koloni kuramamanız icin hic bir engel yoktur. Akvaryumunuzdaki dişi,erkek oranı 1 erkek/3 dişi olacak şekilde ayarlamalısınız. Bu oranla yavru almanız da kolaylaşacaktır.

             12-15 tane yavru Cyphotilapia  frotosanın genellikle yarısı dişi olacaktır. Yetişkin birer dişi ve erkek olmaları icin somut olarak 3-4 yıl geçmesi gerebilir.

             Akvarumunuzun dizaynını,içerisine bir miktar kayalıktan mağara yaparak düzenleyebilirsiniz. Bu dekor utangaç Cyphotilapia  frotosa cichlidlerine güven ve sağlam karakter sağlamakta yardımcı olacaktır. 10 tane yetişkin bir koloni kumak icin 480 Lt akvaryuma ihitiyacınız olacaktır.

             Diğer cichlidler gibi yumurtlayarak ve erkeğin yumurtaları dölleyerek ürerler. Yumurtadan çıkan yavruların başka bir akvaryuma ayrılması şiddetle önerilir.

explosion2006-5-28 23:52:26

Hasan YILDIZ

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
Kayıt: 01/01/2003
Mesaj: 0
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 28 Mayıs 2006 23:48
Yazı karekteri çok kötü okurken zorluk çektim.Eminimki diğer arkadaşlarda zorlanacaklardır.Eğer mümkünse yazı karakterini düzeltebilir misiniz_?

Paylaşımınız için teşekkürler.

Ziyaretçi

explosionÇevrim Dışı

Kayıt: 16/03/2006
İl: Yurtdisi
Mesaj: 46
explosionÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Mayıs 2006 23:53

Merhaba;

umarim simdi okunuyordur :)


Hasan YILDIZ

mrcemcemÇevrim Dışı

Kayıt: 27/10/2005
İl: Bursa
Mesaj: 565
mrcemcemÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Mayıs 2006 06:08

Merhaba;

Paylaşım için teşekürler biryeri düzeltmemiz gerekmektedir 480 lt bir tankta ancak 6 adet bakılabilmektedir.Her balık için 80 lt ayrılmalıdır en az 10 adet biraz fazla gelir.

Saygılar,

 explosionÇevrim Dışı

Kayıt: 16/03/2006
İl: Yurtdisi
Mesaj: 46
explosionÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Mayıs 2006 12:24

Merhaba;

Bu tur yazilar hepimizin katkisiyla vazgecilmez bir kaynak olacaktir.Bu yuzden duzeltmeniz icin tesekkurler


Hasan YILDIZ