Dip Çekimi

SALİHÇevrim Dışı

İl: Ankara
SALİHÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Şubat 2010 16:56
 Kendi çapımda ben de katkıda bulunmak isterim. Bence dip çekimi gerekli neden? Balık pisliği biriktikçe nitrat oluşumuna neden oluyor. O da balığın sağlığını bozuyor ve sonuçta 4 köşe bir cam suyun giriş ve çıkışı olsa amenna Utangaç  saygılar. Matrak2010-02-23 21:10:14

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

passengerÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
passengerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Şubat 2010 17:23
Nitrat siz düzenli su değişimde bulunsanızda çok kısa bir zaman sonra artış gösterecektir zaten,ki ayrıca kimse burda su değişimine karşı çıkmıyor!Dip çekimine karşı çıkıyor.Dikkat edin ikisi birbirinden farklı kavramlar.
Ayrıca dipte oluşan tortu içindeki milyonlarca faydalı bakteri hakkında konuşmamızada gerek yok zaten Onur abi bu konuları önceki mesajlarda çok açık bir şekilde anlatmıştı.

hosokawaÇevrim Dışı

İl: Çorum
hosokawaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2010 21:11
Öncelikle burada;dip çekimi yapılmaması gerektiğini savunan arkadaşlarımızın başarılı uygulamalarını biraz daha ileri götürerek eğer tankınızda tam olarak biyolojik bir sistem yerleştirebilirseniz su değişiminin bile yapılmadığı akvaryumlar kurmanın olanaklı olduğunu gördük.Ancak kesinlikle yanlış anlaşılmasın,eğer tankınızda yeterli filtrasyon yapılmıyorsa,bakteri floranız tam olarak işlev görmüyorsa(yani tankınız henüz çok yeni ise veya tankınıza çok fazla müdahale edip bakteriostatik,bakteriolitik ilaçlar kullanıyorsanız veya yeterli kum tabakanız yoksa vb.),veya yeterli sayıda sağlıklı bitkiniz yoksa dip çekimi ile yem artıklarını toplamalısınız ayrıca düzenli su değişimi yapmalısınız. 

filozoofÇevrim Dışı

filozoofÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Mayıs 2010 22:02
Selamlar,
Başlığın tamamını okuyamasam da ilk 13-14 sayfasını okudum. Akvaryumumu yeni kurdum. doğrusu biraz kafam karıştı.
80*40*50 ebatlarında bir akvaryumum var. içinde bol miktarda kaya var. bunları yerinden kaldırmam gibi bir şey söz konusu bile değil. dibinde (cinsini bilmiyorum) beyaz renkli ufak taş parçalarından oluşan bir zemini var. eheim marka saatte 440 litre su devir-daimi olan bir dış filtrem var. akvaryumumda bitki yok. vatoz da yok. sadece 3-5 cmlik arası 10 tane demasoni var. şimdilik 15 gündür yosunlanma da olmadı. yaklaşık 1 ay içinde bir kaç balık daha eklenecek. akvaryumdan dip çekimi  (dip çekiminden kastım, dipteki yem artığı ya da dışkılardan bahsediyorum) yapmalımıyım, yapmalı isem ne sıklıkta yapmalıyım. yapmama gibi bir imkanımız varsa akvaryumda döngüyü sağlamak için ne tür önlemler almalı ya da canlı ilavesi yapmalıyım?

şimdiden teşekkürler.

Mab07Çevrim Dışı

İl: Antalya
Mab07Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2010 14:27

Madem bu konu bukadar tartışıldı aynı batım yavrudan 2 akvaryuma ayırarak 1 tanesine düzenli dip çekimi yaparak geliştireceğim diğerini kendi haline bırakıcağım boylanma hızlarını ölçüp bu konu hala burda mevcut olursa buraya ekliyeceğim saygılar deney balıgım frontosa brundi.

Umut KatipoğluÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Umut KatipoğluÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2010 15:04
Bence biyolojik sistemi oturmuş bir tankta dip çekiminin faydası yok. Makaleler bölümünde Makav cichlid ile ilgili bir makalede 
Cenk Sinor (aqua_boy):
"Makav Cichlidlerimin anaçlarını elimden geldiği kadar doğal ve oldukça Biotop akvaryuma benzetmeye çalıştığım tankımda barındırdım. Yavruların bir kısmını cama cam bir kısmını ise kumlu birkaç kütük, kaya barındıran akvaryumda baktım, amacım hangi şartlarda daha iyi geliştiğini görmekti. Biotop akvaryumumda filtre olarak dış filtre ve ısıtıcı vardı. Kesinlikle dip çekmiyordum, sadece üstten buharlaşan suyu ekliyordum. Cama cam olan yavru tankımda ise 3-4 günde bir dip çekimi yapıyordum. Ekipman olarak ise pipo filtre ve ısıtıcı vardı. Kumlu hafif dekorlu olan tankımda ise haftada-iki haftada bir üstten su değiştiriyordum. Bu tankımda iç filtre kullanmıştım ve kum siyahtı. Biotop akvaryumumda ise doğaya uygun 0 numara silis kum ve biraz çakıl taşı kullanmıştım. Tabi ki Biotop akvaryumumda baktığım anaç makavlarım çok daha  hızlı, renkli ve sağlıklı gelişti. Bu tankımda 6-8 cm’lik balıklardan en büyük erkeğim 17 cm en baskın dişim ise 14 cm olmuştu. Cama cam tankımda ise birçok balık yanık kaldı ve sürekli dip çektiğim için biyolojik ortam yoktu ve balıklardan çoğu yanık kaldı. Diğer tankımda ise orta derecede hızlı geliştiler ve siyah kumdan dolayı renk alamadılar. "

Profesyonel anlamda amerikan cichlid tankları ile uğraşan bu arkadaşımızın tecrübeleri de gösteriyor ki dip çekimi olan tanklar görünürde temiz ama içerikte yetersiz kaldıklarından dolayı sağlıklı boylandırma anlamında zayıf kalıyorlar. Doğallık herşeyin başında geliyor. Dipteki tortunun içerisinde çokça faydalı bakteri besleniyor. Bunlar akvaryumda olması gereken canlılar. Kaldı ki doğal ürünlerin eklenmesi ile de biyotop veya yakın özellikte tanklarda canlıların doğal özelliklerini sergilemesi daha olası bir durum.

RüzgardegirmeniÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2010 21:17
[QUOTE=Mab07]

Madem bu konu bukadar tartışıldı aynı batım yavrudan 2 akvaryuma ayırarak 1 tanesine düzenli dip çekimi yaparak geliştireceğim diğerini kendi haline bırakıcağım boylanma hızlarını ölçüp bu konu hala burda mevcut olursa buraya ekliyeceğim saygılar deney balıgım frontosa brundi.

[/QUOTE]

Hala karıştırıyorsunuz,kimse kendi haline bırakın demiyor.Su değişimi ile dip çekimi ayrı düşünülmesi gereken iki olgu.

bassoÇevrim Dışı

bassoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2010 17:27
Ben de dip çekimi yaparken kayaları kaldırıp aynı yerine koyuyorum şimdiye kadar da bi zararını görmedim

filozoofÇevrim Dışı

filozoofÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2010 17:57
[QUOTE=filozoof]Selamlar,
Başlığın tamamını okuyamasam da ilk 13-14 sayfasını okudum. Akvaryumumu yeni kurdum. doğrusu biraz kafam karıştı.
80*40*50 ebatlarında bir akvaryumum var. içinde bol miktarda kaya var. bunları yerinden kaldırmam gibi bir şey söz konusu bile değil. dibinde (cinsini bilmiyorum) beyaz renkli ufak taş parçalarından oluşan bir zemini var. eheim marka saatte 440 litre su devir-daimi olan bir dış filtrem var. akvaryumumda bitki yok. vatoz da yok. sadece 3-5 cmlik arası 10 tane demasoni var. şimdilik 15 gündür yosunlanma da olmadı. yaklaşık 1 ay içinde bir kaç balık daha eklenecek. akvaryumdan dip çekimi  (dip çekiminden kastım, dipteki yem artığı ya da dışkılardan bahsediyorum) yapmalımıyım, yapmalı isem ne sıklıkta yapmalıyım. yapmama gibi bir imkanımız varsa akvaryumda döngüyü sağlamak için ne tür önlemler almalı ya da canlı ilavesi yapmalıyım?

şimdiden teşekkürler.
[/QUOTE]
Sabırsızlığım için kusura bakmayın tekrardan soruyorum.  

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2010 23:53
Umut Bey,konuyu okursanız sorduğunuz sorunun cevabını bulursunuz.

f.torresÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
f.torresÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mayıs 2010 00:12
Balık salyangoz dışkıları tanklarımda bol miktarda mevcut kum yüzeyinin az üstündeki bir seviyede herhangi bir dalgalanma yaptığımda gören kişiler bu pislikte bu balıkar nasıl yaşıyor diyor ve hayret ediyorlar o bol miktardaki salyangozlar artık yemleri süratle tüketiyorlarda o şekilde sağlıklı kalıyor tanklar dışkının zararı yok yenmeyen artık yemlerin zararı çok.Sağolsun çürükçül bakteriler dışkılarıda yok ediyorlar bana kalan herhangibir seviyeden suyu çekip dinlenmiş suyu eklemek kalıyor.

AykanYavuzÇevrim Dışı

İl: Bursa
AykanYavuzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Mayıs 2010 00:54
Yorumları okudum'da 1 Haftada 1 dip çekmek konusu biraz abartılmış buldum :S Eyer titizlik bakımından yapılıyorsa bir şey diyemeyeceğim o hobi'cinin zevki ve vaktine kalmış bir şey fakat Bu motorlara o kadar,paralar harcıyoruz 1 haftada 1 dip çekmek için'mi peki ? Bence biraz dediğim gibi abartı Sağlık açısından bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum balıklara 2-3 haftada bir ideal bence 

enginceÇevrim Dışı

enginceÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Mayıs 2010 17:51
Ne malawi tankımda neden yeni kurduğum Tanganyika tankımda dip çekimi yapmıyorum.

2 sebebi var aslında bana göre 1. Tankımın kaya dekoru bana göre muhteşem ve ben bu dekoru dip çekimine heba edemem. Çünkü straforla orta alanlara yükseklik kazandırıp üstüne silis kum ve kaya koydum.

2. ve en büyük sebebi gece yarılarına kadar bu forumdan okuduğum bilimsel çalışmalar. Nedir bu çalışmalar: "Sıklıkla dip çekimi yapmak akvaryuma kardan çok zarar getirmektedir."

Ben üstadların bilgisine saygı duyuyorum. Ve kesinlikle dip çekimi yapmıyorum. Aslında dış motorun emiş hortumunu düzgün bir yere yerleştirirseniz o pislikleri çektiğini çok rahat göreceksiniz.

Saygılar sunuyorum.

ahbeabiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
ahbeabiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Mayıs 2010 10:11
 Peki bir de düşünülmesi gereken şöyle bir konu var.

Artık Afrika cichlidleri besleyenler de dahil olmak üzere birçok hobicinin dip çekimi yapmadığını görüyoruz. Fakat sıklıkla bu tortuyu havalandırıp dış filtrenin içine gönderme gibi bir çaba içindeyiz.
Bu tortuyu tankta tutmamızdaki amaç bakteri ve çürükçül mikroorganizma kolonizasyonu sağlamak olduğuna göre, dış filtre içindeki elyaf, sünger vb medya içine gönderip yüksek akıma maruz bırakmak mı daha faydalı, yoksa özenle tankın tabanında tutup hafif akıntı altında mı daha işlevsel olacaklardır?

Bu konuda yanlışlar yapıldığını düşünüyorum.