El Yapımı Saklanma Yeri (Basit) Bilen var mı?

yasar456456Çevrim Dışı

İl: Osmaniye
yasar456456Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2011 18:48
Arkadaşlar benim 50*20*30 akvaryumum var. Galiba 2 lepistesim hamile. Saklanma yeri olarak Yüzeyde bol miktarda rafya - 2 salyangoz kabuğundan saklanma yeri var. Acaba bana önerebileceğiniz el yapımı basit saklanma yeri bilen varmı?.  Mağara vs...
Malzemeler: Jebo-ap iç filtre - roxin 25watt pembe floresan - roxin 25watt ısıtıcı
    Dekor: Yüzeyde bol miktarda rafya - 2 salyangoz kabuğundan saklanma yeri
    Akvaryum bakımı: Haftada bir %25 su değişimi + Dip çekimi
    Kullanılan yemler: Pul yem (Poşette satılanlardan)

Saygılar

50*20*30: 1e 3d Lepistes

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

fatihbozdagÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Adana
fatihbozdagÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2011 23:48
Lepistesin mağaradan çok bitkiye ihtiyacı vardır. Bitki yoksa rafya da işini görür (doğum için).
Yaptıklarınız şimdilik yeterli, bundan sonrası balıklara kalmış.

yasar456456Çevrim Dışı

yasar456456Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ekim 2011 09:50
Hindistan cevizindinden  mağara nasıl olur.  Hem suyu yumşatıyormuş.

fatihbozdagÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Adana
fatihbozdagÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Ekim 2011 11:20
Hindistan cevizi olabilir. Ben olsam moss sarardım hindistan cevizine, yapan bir kaç arkadaş gördüm gerçekten çok güzel oluyor.

IşılÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
IşılÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Ekim 2011 12:22
Hindistan cevizinden mağara yapıp, üstüne java moss sarabilirsiniz. Ancak rafyalar da kalsın şimdilik...

yasar456456Çevrim Dışı

yasar456456Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ekim 2011 18:03
Ama bende testere yok :( nasıl kesebilirim kapıyı vs...
Ve yapay bitki var 2 tane geniş.Akvaryumda kalsa bişey olur mu? Yavrular saklansın diye yaptım. Hindistan cevizi gelince çıkartırım. Ve acaba balıklar mağaraya girer mi?

baraccooÇevrim Dışı

baraccooÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ekim 2011 18:14
Biz frontoza için arka fon calışmalarında derz kullandıgımızdan kayalarıda derzle yaptık  kalıp sıze kalmıs her hangı hosunuza gıden bır objeyi kullanbılırsınız kalıp oalrak bizdeki balıklar buyuk oldugundan pvc 100 luk 3 dırsegı bırbırne gecırerek guzel bır sey yapmıs uzerınıde dezle kaplamıs  onun ustunede derz dolgu boyası kullanmıstık tuzlu suda 1 gun bekllettıkden sonra hıc bır sıkıntı kalmıor malıyet olarakda cok dusuk evde dıkkat ceken basıt veya hos durcak seylerı kullanbılırsın yada daha basit bir sey soluyum .Yutong kullanbilirsin farklı bır tugla modelı ıstedıgın gıbı oyabılır ıstedıgın seklıde verebılırsın derzde vurmak istersen yine onun yuzune vurabılırsın 

yasar456456Çevrim Dışı

yasar456456Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ekim 2011 18:57
Lepistes akvaryumumda 2 adet geniş yapraklı bitki bulunuyor. Yavruların saklanması açısından sizce bişey olurmu?  Ve Lepistes akvaryumunda kaya bulundurulur mu? Bulundurulsa kayaları nerden  toplayailirim ve delikleri nasıl açacağım? Bende öyle testere silikon vs... bunlardan yok. sadece çekiç-çivi-tornavida gibi malzemeler var.

IşılÇevrim Dışı

Özel Üye
IşılÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Ekim 2011 20:37
[QUOTE=yasar456456]Lepistes akvaryumumda 2 adet geniş yapraklı bitki bulunuyor. Yavruların saklanması açısından sizce bişey olurmu?  Ve Lepistes akvaryumunda kaya bulundurulur mu? Bulundurulsa kayaları nerden  toplayailirim ve delikleri nasıl açacağım? Bende öyle testere silikon vs... bunlardan yok. sadece çekiç-çivi-tornavida gibi malzemeler var.[/QUOTE]

Yani yavrulara kesinlikle bir şey olur veya kesinlikle bir şey olmaz diyemeyiz.  Ama akvaryumunuzda ne kadar çok bitki ve saklanma yeri olursa, yavruların yaşama şansı o kadar fazla olur. Kayadan ziyade, mangrow kökü koymanızı öneririm, üstüne de java moss sardırabilirsiniz. Bilmediğiniz kayaları akvaryumunuza koymayınız, suyun pH'ını arttırırsınız...

bora usluoğluÇevrim Dışı

İl: Istanbul
bora usluoğluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2012 17:37
BENCE SALYONGOZ KABUKLARINI ÇIKARMALISINIZ ÇÜNKÜ YAVRULAR İÇİNE GİRİYOR VE BİR DAHA ÇIKAMIYORLAR... VE OLUYORLAR O YUZDEN CIKARMANIZI TAVSİYE EDERİM...

A.MeteÇevrim Dışı

İl: Karabük
A.MeteÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Haziran 2012 15:48
[QUOTE=yasar456456]Arkadaşlar benim 50*20*30 akvaryumum var. Galiba 2 lepistesim hamile. Saklanma yeri olarak Yüzeyde bol miktarda rafya - 2 salyangoz kabuğundan saklanma yeri var. Acaba bana önerebileceğiniz el yapımı basit saklanma yeri bilen varmı?.  Mağara vs...
Malzemeler: Jebo-ap iç filtre - roxin 25watt pembe floresan - roxin 25watt ısıtıcı
    Dekor: Yüzeyde bol miktarda rafya - 2 salyangoz kabuğundan saklanma yeri
    Akvaryum bakımı: Haftada bir %25 su değişimi + Dip çekimi
    Kullanılan yemler: Pul yem (Poşette satılanlardan)

Saygılar

50*20*30: 1e 3d Lepistes

[/QUOTE]

Hindistan cevizinden mağara:

Bir adet hindistan cevizi alın 2ye kırın beyaz kısmını kazıyın ortaya çıkan kabuğu 1 saat kaynatın sonra kapı açın (kırarak) kırdığınız parçanın üzerine 1-2 damla tuz ruhu damlatın eğer köpürüyorsa daha fazla kaynatmanız gerekiyor demektir eğer köpürmüyorsa gönül rahatlığıyla akvaryuma koyabilirsiniz bu arada hindistan cevizinin kullanacağınız parçasının sivri yerlerinin kırın ki ölümlere yol açmasın bir de ısıtıcınız yetersiz 

berke1912Çevrim Dışı

İl: Izmir
berke1912Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Haziran 2012 15:58

italycook35Çevrim Dışı

İl: Izmir
italycook35Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2012 00:27

benimde böyle bir düşüncem vardı ve hayata gecirdim teremyağ kutusunu biraz ön taraftan kestim akvaryum silikonu ile kum yapıştırdım ve kuruduktan sonra 2 gün tuzlu suda beklettim ve akvaryuma koydum çook doğal bir görüntü oluştu kutunun ağzını istediğin gibi kesebilirsin ve böylece büyük balıklar giremez...