fayansdan akvaryum yapılırmı

yasir19Çevrim Dışı

İl: Çorum
yasir19Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Haziran 2010 18:34
http://www.kendinyapsitesi.com/proje.asp?id=567&isim=Eski+yada+elde+kalm%FD%FE+fazla+fayanslardan+saks%FD+yap%FDm%FD

Zafer Bey in ağaçlar.net deki bu projesi ile elinizdeki fazla fayans parçalarını dekoratif ve bahçecilik amacıyla geri dönüştürebileceksiniz. Projeyi yayınlamamız konusundaki izninden dolayı Zafer bey e teşekkür ederiz.

Proje için gerekenler;
+ Eski yada kullanılmayan fayans,
+ Epoksi yada silikon benzeri yapıştırıcı malzemeler,

Öncelikle yapıştırılacak olan kısımlar zımpara ile zımparalanıyor. Sonra gönye ile dik olacak şekilde tutup yapıştırıyoruz. Yapıştırıcı olarak hızlı yapışan yapıştırıcılar yada epoksi tarzı yapıştırıcılar kullanmakta fayda var.

Yapıştırdığımız parçaları bir arada tutmak için sert bir lastik yada benzeri elastik malzeme ile belli bir süre sıkıştırarak kurumasını bekliyoruz.

Kuruduktan sonra ise içerisini suya karşı yalıtmak için silikon ile kenarlarını sıvıyoruz.

Silikon da kuruduktan sonra saksılarınız kullanıma hazır hale gelecektir. Dilerseniz bu saksıların taban kısımlarını delebilirsiniz, hatta bu deliklere ayak monte ederek daha iyi bir görüntü oluşturabilirsiniz.

sizce bunun sadece ön tarafına cam koysak nasıl olur

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Serhat38Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kayseri
Serhat38Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Haziran 2010 18:51

Fayanslar kolay kolay esneme yapmayacaktir fakat esneme yapmadiklari icin butun kuvvet esneme yapabilecek olan yani bu durumda zayif halka olarak kalan camlara binecektir bu yuzden olasi bir patlama yasanabilir ama yinede cok emin degilim.Sikkin
Serhat382010-06-13 18:51:33

zhortÇevrim Dışı

İl: Mugla
zhortÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Haziran 2010 11:37
Çok ama çok kücük olacaktir.Cami yerlestirken fayanslara aynı hizadan matkapla camin sığacak sekilde cizersiniz o zmn patlama olmaz

Umut KatipoğluÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Umut KatipoğluÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Haziran 2010 17:38
Eski çalıştığım işyerinin yanında ünlü bir fayansçı vardı. Bir gün akvaryum muhabbeti açıldı. Sen bizim akvaryumu gördün mü falan dedi. Bende daha önce onların numune bahçelerinde 30cm x 60cm fayansları görmüştüm kendim çok düşündüm ama bu konudaki bilgi yetersizliğimden uygulayamamaıştım. Akvaryumu gösterince tıpkı hayl ettiğim gibiydi. Sağ-sol-arka-taban seramik, ön taraf ise 8 mm camdan üretilmişti. Akvaryum silikonu kullanılmadığı için içerisine balık koyunca öldüğünü söyledi. Ama o arada içerisinde bir tane kırmızı yanaklı su kaplumbağası vardı. Bir ara yolum düşerse fotoğraflayıp buraya ekleyebilirim.

Serhat38Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kayseri
Serhat38Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Haziran 2010 17:49
[QUOTE=Shadow designer]Eski çalıştığım işyerinin yanında ünlü bir fayansçı vardı. Bir gün akvaryum muhabbeti açıldı. Sen bizim akvaryumu gördün mü falan dedi. Bende daha önce onların numune bahçelerinde 30cm x 60cm fayansları görmüştüm kendim çok düşündüm ama bu konudaki bilgi yetersizliğimden uygulayamamaıştım. Akvaryumu gösterince tıpkı hayl ettiğim gibiydi. Sağ-sol-arka-taban seramik, ön taraf ise 8 mm camdan üretilmişti. Akvaryum silikonu kullanılmadığı için içerisine balık koyunca öldüğünü söyledi. Ama o arada içerisinde bir tane kırmızı yanaklı su kaplumbağası vardı. Bir ara yolum düşerse fotoğraflayıp buraya ekleyebilirim. [/QUOTE]

Eger fayanstan akvaryum isi olursa akvaryum dunyasinda yeni bir cigir acilir ilk yaptiracak kisilerden biri ben olurum.Big%20smile Ama dedigim gibi pek sanmiyorum cama asiri yuk binecektir.

zhortÇevrim Dışı

İl: Mugla
zhortÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Haziran 2010 15:07
İlk olarak arkadasimin su balıklari öldü dedi yha keske yardim etseydi abimize cünkü o akvaryuma tuzlu suda bekletir ve durlarsaniz balık ölümü gerceklesmez.
Fayans akvaryum bnim düsüncem yap yaptığı akvaryum gömme olacak yada ahsapla etrafini cevirecek.Eğer dikkatli bir kullanıcı iseniz bi hobicinin ahsapdan akvaryum yaptığını veb ic izalazyon icin derz kullandı bunun yerine fayans olabilirdi yani yeni birsey değil.

Beğenenler: [T]184661,Ertugrul1999[/T]

Deniz35Çevrim Dışı

İl: Izmir
Deniz35Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Haziran 2010 19:05
Yapılamayacak diye birşey yok fakat ne maliyet ne güzellik açısından camın yerini tutmayacak bişey ki zaten cam dururken fayanstan yapmak çok mantıklı değil. Kaldıki bana fazla fayanslarımızı değerlendirmek için iyi bir fikir bu diyeceksiniz ama camcılara gidin o fazla fayansların boyutundaki camları ücretsiz verecektir. Tabaka halinde olmayan camları benim bildiğim geri dönüşüm için topluyorlar camcılar bir yerde.

chiklet1Çevrim Dışı

İl: Istanbul
chiklet1Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Haziran 2010 23:32
Güzel bir yavru Akvaryumu olabilir. Tebessüm