Dış Filtre

taha23Çevrim Dışı

İl: Elazig
taha23Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ağustos 2009 00:45
Biraz düşündüm ve daha iyi bir performans alabileceğimiz bir dış filtre kafamda kurguladım.Mantık aynı fakat tek farklı yan alt kısıma doğru bir ızgara koyacaz üst taraftan temizlenerek gelecek olan suyu ızgaranın alt tarafında bulunan kafa motorunun bulunduğu yere gelecek kafa motoruda suyu direk akvaryuma basacak.Bu projenin amacı devir dayımda daha iyi bir sonuç almaktır yorumlarınızı bekliyorum ona göre belki yapabilirim kaba taslak bir çizim yaptım görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
taha232009-08-25 00:47:19

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

bkbkÇevrim Dışı

İl: Istanbul
bkbkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Eylül 2009 15:13
Bu yukarida bahsi gecen projenizi hayata gecirdiniz mi?
Gecirdiyseniz durumu nasil, istediginiz verimi aldiniz mi?
Ben de buna benzer birsey yapmayi planliyorum da :)
Tesekkurler.

IronMaidenÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Konya
IronMaidenÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Eylül 2009 19:01
Peki kafa motoru siz yokken yada gece bozuldu ne yapacaksınız ?
Su gelmeye devam edecek sonucunda taşma olacak

Eğer filtre yapacaksanız şöle bir şey öneriyim.
Suyu kaba kafa motoru bassın kab akvaryumdan yüksek bir yerde dursun ve altı delinerek bir hortum yardımıyla akvaryuma geri boşalsın
sky0072009-09-13 19:03:36

kaptan58Çevrim Dışı

kaptan58Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Eylül 2009 21:26

Bu proje bence hayata geçebilir ama motoru alt tarafa değilde üst tarafa koyarsanız daha iyi verim alacağınızın kanaatindeyim..

osiosbornÇevrim Dışı

İl: Ankara
osiosbornÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Eylül 2009 22:36
Bence filtreyi ters çevirin yani motor üstte, kirli su girişi altta kalsın.

Ahmet KURUÇAYÇevrim Dışı

Özel Üye
Ahmet KURUÇAYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Eylül 2009 23:47

Taha bey,dış filtrede kirli su ya üstden yada aldan girip temizleme için filtre içerisine konan malzemelerden geçerek temiz suyun tekrar motor sayesinde akvaryuma verilmesidir,mantık budur.Kirli suyun üsten degilde altdan filtreye girmesi daha dogru olandır,bu şekilde yapılan filtreden daha çok verim alınır.Yapacagınız filtreyi kaç litrelik tankda kullanacagınızı belirtmemişsiniz,egerki ufak bir tankta kullanacaksınız mesela 300 litrenin altında bir tanksa hiç tavsiye etmem bence başlamayın bile,nedeni ise,bakın ben 500lt'relik tankımda 5  6 yıldır kendi yaptıgım filtreyi kullanmaktayım,diger tanklarımda biri 150 lt digeri 200lt onlarda tetratec 1200 filtre ve lifetech filtre kullanmaktayım.Unutulmamalıki hiç bir kendi yapım dış filtrenin malzemeleri filtre için dizayn edilmemiştir onun için sürekli sorun çıkartırlar ve sıkıntı yaratıp ya hava yapar ya su kaçırır yani sonuç hüsranla sonuçlanır,çünkü ben çok yaşadım başıma geldigi için söylüyorum.

Yapacagınız filtrenin dış kabını ne gibi bir malzemeden yapacagınızı nasıl bir motor kullanacagınızı belirtmemişsiniz,bence bunlarla hiç ugraşıp masraf etmeden egerki yukardada bahsetdiğim gibi tankınız ufaksa araştırma sonucu tankınıza uygun tank için yapılıp dizayn edilmiş ucuz bir dış filtre almanızdır.Sağlıklı akvaryum dileklerimle.

Ahmet KURUÇAY2009-09-13 23:51:23

Ahmet KURUÇAYÇevrim Dışı

Özel Üye
Ahmet KURUÇAYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Kasım 2009 23:51
[QUOTE=Ahmet KURUÇAY]

Taha bey,dış filtrede kirli su ya üstden yada aldan girip temizleme için filtre içerisine konan malzemelerden geçerek temiz suyun tekrar motor sayesinde akvaryuma verilmesidir,mantık budur.Kirli suyun üsten degilde altdan filtreye girmesi daha dogru olandır,bu şekilde yapılan filtreden daha çok verim alınır.Yapacagınız filtreyi kaç litrelik tankda kullanacagınızı belirtmemişsiniz,egerki ufak bir tankta kullanacaksınız mesela 300 litrenin altında bir tanksa hiç tavsiye etmem bence başlamayın bile,nedeni ise,bakın ben 500lt'relik tankımda 5  6 yıldır kendi yaptıgım filtreyi kullanmaktayım,diger tanklarımda biri 150 lt digeri 200lt onlarda tetratec 1200 filtre ve lifetech filtre kullanmaktayım.Unutulmamalıki hiç bir kendi yapım dış filtrenin malzemeleri filtre için dizayn edilmemiştir onun için sürekli sorun çıkartırlar ve sıkıntı yaratıp ya hava yapar ya su kaçırır yani sonuç hüsranla sonuçlanır,çünkü ben çok yaşadım başıma geldigi için söylüyorum.

Yapacagınız filtrenin dış kabını ne gibi bir malzemeden yapacagınızı nasıl bir motor kullanacagınızı belirtmemişsiniz,bence bunlarla hiç ugraşıp masraf etmeden egerki yukardada bahsetdiğim gibi tankınız ufaksa araştırma sonucu tankınıza uygun tank için yapılıp dizayn edilmiş ucuz bir dış filtre almanızdır.Sağlıklı akvaryum dileklerimle.

[/QUOTE]
Arkadaşlar,yukarıdada belirtmiş olduğum gibi,el yapım filtre malzemeleri bu iş için dizayn edilmemiştir.
550 LT Tankımda uzun yıllar kullanmakta olduğum kendi yapım filtrem yaklaşık bir ay önce gece su kaçırması ile  son bulmuştur.
Allahtan küçük kızımın suyu fark edip baba sel bastı demesiyle müdehale ettim fakat yaklaşık 100 lt su odaya akmıştı.İnanın buna şükrediyorum,550litreyi düşünüyorumda facia veyahut afet olurdu.
Sonuç olarak sistemi tamamen bir daha kullanmamak üzere çıkardım 550 litrelik tankıma ehaim 2217 ve ekol 17 olmak üzere 2 adet filtre aldımda şimdi kafam rahat.Mevla kimsenin başına vermesin.
Bu yazıdıklarımdan sonra DIY FİLTRE yapacak arkadaşların bir kere ( az oldu 10 kere ) düşünmelerinde fayda oldugunu hatırlatır,sağlıklı ve emniyetli hobiler dilerim.