hamile balık nasıl anlaşılır?

thunch84Çevrim Dışı

İl: Ankara
thunch84Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2009 14:48

saygıdeğer akvaristler. site içinde araştırma yapmama rağmen bu konuda bir başlık bulamadım.eğer var da ben göremediysem lütfen beni bağışlar ve yönlendirirseniz çok sevinirim. ben akvaryum hobisinde yeniyimUtangaç. herhangi bir balığın (ör:kılıçkuyruk) hamile olduğunu ve ya doğuma yakın olduğunu nasıl anlarız? doğuma yaklaşınca durum ve görünüşleri değişir mi? ve balıklar çiftleşicekleri eşleri konusunda seçicimidirler? boyları falan mı önemli? değerli ustalarımız içlerinden "sen önce 10lt'lik akvaryumunu temiz tutmayı öğren de sonra yavruları düşün" demesinler sadece merak ettim. ayrıca forumdan okuduklarımla akvaryumumu temiz tutmayı da öğrenicem. değerli bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim. saygılar.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Mustaf4Çevrim Dışı

Mustaf4Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2009 14:59
Hocam akvaryum 10 lt su alıyorsa o akvaryumda yavru alcanızı sanmıyorum. Hamile oldugunu anüs bölgesindeki siyahlıktan anlarız. Eger siyahlık çok belirgin hale gelmişse ve balığın karnı üstten bakınca yanlara dogru şişmiş ise balıgınız yakında doguracak demektir. Sıcaklığı yüksek tutarsanız bu süre azalır. Saygılar

simarioÇevrim Dışı

İl: Bursa
simarioÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2009 15:08
Canlı doğuranlarda(kılıçkuyruk,moli,lepistes,plati,velifera...) balığın hamile olup olmadığı karnına bakılarak anlaşılır. Karnının anüs kısmına yakın olan yerlerinde belirgin bir siyahlık özellikle de şişkinlik olur. Şişkinlik bazen fazla yem atılmasından da kaynaklanabilir ama siyahlık kontrolü işinizi garantiye alır. Balıklar genelde insanlar gibi kız arkadaş veya erkek arkadaş seçer gibi değilde üreme içgüdüsüyle hareket ettiklerinden mümkün olduğunca çok sayıda döllenme gerçekleştirerek nesillerin devamını sağlarlar. Daha ayrıntılı bir şekilde forumda var.  http://www.akvaryum.com/Forum/baligim_ne_zaman_dogurur_(canli_doguran)_k101276.asp

thunch84Çevrim Dışı

thunch84Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2009 15:09
Çok teşekkür ederim 1mposs1ble kardeşim. Zaten dedim ya benimki sadece merak. Yavru alsam bile bu akvaryumun neresine sığdırıcam ben onları. Yavruluk alsam akvaryumun yarısını kaplıcak. Saygılar. .

thunch84Çevrim Dışı

thunch84Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2009 15:12
Çok teşekkür ederim simario kardeşim. Yönlendirdiğin linke bakıcam. Saygılar.

EdizSenyurtÇevrim Dışı

İl: Istanbul
EdizSenyurtÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ocak 2014 12:08
Benim balığım hamile ne zaman doğurur
Vede nasıl resim koyuluyor