Japon balıkları birbirine neden saldirir:(

fidan46Çevrim Dışı

İl: Kahramanmaras
fidan46Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2012 21:52
Yemini biraz artırın, ve büyük japonlar küçüklerin kuyruklarını tırtıklayabilir , büyüğü değiştirin yerine küçük alın, akvaryumda tüm japonlar aynı boyutta olsun , 50 Litre akvaryuma 10 tane japon tamamlayabilirsiniz , 30 litrede kullandığınız filtreyide takın , biraz daha aksesuarla donatırsanız çok güzel olur , 500 Litre diyen arkadaşlara bende katılmıyorum, öyle akvaryum olduktan sonra ben japon beslermiyim hiç ?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Hüseyin AltınsoyÇevrim Dışı

İl: Istanbul
Hüseyin AltınsoyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2012 22:02
[QUOTE=natteri55]Japon balıkları en az 500litrelik tanklarda beslenmelidir uygun hacim budur malesef gunumzude pet shopcular kandırdıkları ıcın alıp 10 lt rede 5ltrede 30litrede  50litrede besliyosunuz sizin sucunuz değil petshoptakı para gözlerin sucu saygılar.[/QUOTE]

Bencede 500 Litre biraz değil bayağı abartılı bir rakam.Uzmanlar her japon balığına 10 Litre düşmesini tavsiye  ediyor.Yani o boyuttaki bir akvaryumda besleyebileceğiniz maksimum japon balığı sayısı 3.

BarisAkkayaÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
BarisAkkayaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2012 21:05
[QUOTE=AliAlp]Balığın ne kadar çok alanı olursa okadar iyi olunacağını biliyoruzda 8 japona 500 litre olacağını hiç düşünmezdim.500 litre ne demek bir düşünün yahu yarrrrıııım toon demek.Ozaman discusları 1 tonda besleyelim.Troplar 2 ton  Çok saçma olur.10 japon balığı için uygun litre max 150 litredir.8 tane irili ufaklıya 60-70 litre yeter iyi günler.[/QUOTE]

Bunu neye göre söylüyorsun ki,japon balığının kaç santime kadar discusun tropheusun kaç santime kadar büyüdüğünü biliyor musun?Japon balığı 40cm e kadar discus 20cm e kadar büyüyebilir.8 tane 40cmlik balığı bir hesap et bakalım.Japon balıkları akvaryumcudan aldığın gibi hep küçük kalmıyorlar maalesef.

MblackÇevrim Dışı

İl: Izmir
MblackÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2012 22:06
Japon balığı için 10 litre diyen arkadaş varsa eğer kaynak gösterebilir mi? Benim bildiğim o 10 litre değil, galon. Yani neredeyse 45 litre.

Tuğra GÜLEÇÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
Tuğra GÜLEÇÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2012 22:28
Arkadaslar sunuda unutmamak gerekir sizin petshoptan aldiginiz bir japon kolonisinin ort 5-6. cm lik bir japonun gelebilecegi max boy 20 cm .Ben akvaryumda olupta 40 cm lik bir japon daha once hic gormedim koiler haric. -500 litre diyorsunuz yarim ton eder :)) az cik mantikli konusun lutfen abartmayi seven bir milletiz bellide bu kadar olmaz.500 litrelik bir akvaryumda 50 tane japon bakarim ben cok abartiyorsunuz. 30 litre ye uygun dusecek japon sayisin 4 oldugu kanatindeyim.Hayir yani 500 litre bizim arabanin yarisi eder hemde metal cama vursak cok fark ettirir kafayida o kadar bozmamak gerek hele Turkiye de yasiyorsan bunun dinlendirilmis suyu var bide 150 lt eder haftada bir :) 7-8 damacana su alip koyarsiniz artik 5 tane japon icin .

+1: [T]215859,Japon İdris[/T]

BarisAkkayaÇevrim Dışı

Özel Üye
BarisAkkayaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2012 23:02
[QUOTE=tgulec]Arkadaslar sunuda unutmamak gerekir sizin petshoptan aldiginiz bir japon kolonisinin ort 5-6. cm lik bir japonun gelebilecegi max boy 20 cm .Ben akvaryumda olupta 40 cm lik bir japon daha once hic gormedim koiler haric. -500 litre diyorsunuz yarim ton eder :)) az cik mantikli konusun lutfen abartmayi seven bir milletiz bellide bu kadar olmaz.500 litrelik bir akvaryumda 50 tane japon bakarim ben cok abartiyorsunuz. 30 litre ye uygun dusecek japon sayisin 4 oldugu kanatindeyim.Hayir yani 500 litre bizim arabanin yarisi eder hemde metal cama vursak cok fark ettirir kafayida o kadar bozmamak gerek hele Turkiye de yasiyorsan bunun dinlendirilmis suyu var bide 150 lt eder haftada bir :) 7-8 damacana su alip koyarsiniz artik 5 tane japon icin .[/QUOTE]

500 litrede beslersen 40cm e gelir,30 litrede 4 japon beslersen tabiki 40cm e gelme ihtimali sıfır.

Tuğra GÜLEÇÇevrim Dışı

Tuğra GÜLEÇÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2012 23:05
[QUOTE=BarisAkkaya] [QUOTE=tgulec]Arkadaslar sunuda unutmamak gerekir sizin petshoptan aldiginiz bir japon kolonisinin ort 5-6. cm lik bir japonun gelebilecegi max boy 20 cm .Ben akvaryumda olupta 40 cm lik bir japon daha once hic gormedim koiler haric. -500 litre diyorsunuz yarim ton eder :)) az cik mantikli konusun lutfen abartmayi seven bir milletiz bellide bu kadar olmaz.500 litrelik bir akvaryumda 50 tane japon bakarim ben cok abartiyorsunuz. 30 litre ye uygun dusecek japon sayisin 4 oldugu kanatindeyim.Hayir yani 500 litre bizim arabanin yarisi eder hemde metal cama vursak cok fark ettirir kafayida o kadar bozmamak gerek hele Turkiye de yasiyorsan bunun dinlendirilmis suyu var bide 150 lt eder haftada bir :) 7-8 damacana su alip koyarsiniz artik 5 tane japon icin .[/QUOTE]

500 litrede beslersen 40cm e gelir,30 litrede 4 japon beslersen tabiki 40cm e gelme ihtimali sıfır.
[/QUOTE]

Sizin seçeneğiniz :) Açıkcası 40 cm lik bir orandam da olsun istemem ne tatlığı kalır nede izleme zevki ki 40 cm olacağına hala inanasım gelmiyor. 

BarisAkkayaÇevrim Dışı

Özel Üye
BarisAkkayaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Aralık 2012 00:46
[QUOTE=tgulec] [QUOTE=BarisAkkaya] [QUOTE=tgulec]Arkadaslar sunuda unutmamak gerekir sizin petshoptan aldiginiz bir japon kolonisinin ort 5-6. cm lik bir japonun gelebilecegi max boy 20 cm .Ben akvaryumda olupta 40 cm lik bir japon daha once hic gormedim koiler haric. -500 litre diyorsunuz yarim ton eder :)) az cik mantikli konusun lutfen abartmayi seven bir milletiz bellide bu kadar olmaz.500 litrelik bir akvaryumda 50 tane japon bakarim ben cok abartiyorsunuz. 30 litre ye uygun dusecek japon sayisin 4 oldugu kanatindeyim.Hayir yani 500 litre bizim arabanin yarisi eder hemde metal cama vursak cok fark ettirir kafayida o kadar bozmamak gerek hele Turkiye de yasiyorsan bunun dinlendirilmis suyu var bide 150 lt eder haftada bir :) 7-8 damacana su alip koyarsiniz artik 5 tane japon icin .[/QUOTE]

[/QUOTE]

Sizin seçeneğiniz :) Açıkcası 40 cm lik bir orandam da olsun istemem ne tatlığı kalır nede izleme zevki ki 40 cm olacağına hala inanasım gelmiyor. 
[/QUOTE]

Balıkları istediğimiz gibi büyütemeyiz,bu sadistlik olur bence,doğrusu neyse o şekilde yapmalıyız veya ona yakın.Buyrun;
https://www.google.com.tr/search?q=big+goldfish&hl=tr&tbo=d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=-GXGUJCuD8jNswbF04G4Cg&ved=0CAcQ_AUoAA&biw=1632&bih=727

Rc orandaÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
Rc orandaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Aralık 2012 15:06
[QUOTE=tgulec]Arkadaslar sunuda unutmamak gerekir sizin petshoptan aldiginiz bir japon kolonisinin ort 5-6. cm lik bir japonun gelebilecegi max boy 20 cm .Ben akvaryumda olupta 40 cm lik bir japon daha once hic gormedim koiler haric. -500 litre diyorsunuz yarim ton eder :)) az cik mantikli konusun lutfen abartmayi seven bir milletiz bellide bu kadar olmaz.500 litrelik bir akvaryumda 50 tane japon bakarim ben cok abartiyorsunuz. 30 litre ye uygun dusecek japon sayisin 4 oldugu kanatindeyim.Hayir yani 500 litre bizim arabanin yarisi eder hemde metal cama vursak cok fark ettirir kafayida o kadar bozmamak gerek hele Turkiye de yasiyorsan bunun dinlendirilmis suyu var bide 150 lt eder haftada bir :) 7-8 damacana su alip koyarsiniz artik 5 tane japon icin .[/QUOTE]

Asıl siz çok abartıyorsunuz. 500 litreye 50 japon olur mu? Başkalarını da yanıltmayın 500 litreye 500 japon balığı, 20 pengasus, 10 lepistes bir kaçtane de çöpçü ve vatoz sığar!!!!!!!!!!!!

Konulara yazmadan önce açıp bir iki şey okuyun. Önce şunu düşünün balıklar sadece yaşasın mı yoksa yaşarken mutlu mu olsun? Japon balığınız mutlu olsun, güzelce büyüsün size yavru da versin isterseniz nette ki büyük hacimlere uyun.

adige42Çevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Istanbul
adige42Çevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 11 Aralık 2012 23:40
Arkadaşlar boş yere hacim tartışmalarına girmeyelim,bu işin bizse göresi yoktur.Bu işin ehilleri bunu zaten belirtmişler.İnternetten arama yaparak dahi bu bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.En basiti üyesi olduğumuz bu sitede japon balıklarının tanıtımı olan konuya bakarsanız kaç litre gerekli olduğunu görebilirsiniz.

Tuğra GÜLEÇÇevrim Dışı

Tuğra GÜLEÇÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 07:33
Haklisiniz. da ben japon baligima tamemen bilgisiz ve amatorce bir bicimde kucuk bir fanus icinde 4 sene baktim.Suan ise 8 tane japon baligina 500 litre onerilmesi sasirtici .Sunu da biliyorum birakin bu formu Turkiye de boyle bir tanka zor raslarsiniz

Bide ideal 10 galon ((45 lt )) demissiniz.Balik basina..
8*45=360 litre eder . Fazlasiyla fazlasiyla fazlasiyla yeterli olacaktir.

+1: [T]215859,Japon İdris[/T]

MblackÇevrim Dışı

MblackÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 11:46

Japon başına 45 litre ilk duyduğum zaman bana da çok fazla gelmişti. Ben de sizin gibi 10 balık baksam 450 litre lazım neredeyse yarım ton diye düşünerek abartılı bulmuştum. İşim gereği çok sık yurtdışına çıkıyorum ve gittiğim her yerde ilk aradığım mekan bir akvaryumcu. Şimdi burada yabancı özentiliği yapmak istemiyorum lütfen yanlış anlaşılmasın ama adamlar gerçekten bu işi çok çok daha bilimsel yapıyor. Ben de dahil bize abartı gelen bu litreler onlar için çok sıradan. Orada 4-5 tonluk akvaryumlar satılıyor. Hatta sadece bu akvaryumların bakımını yapmak için özel akvaryum temizleme şirketleri var. Yani şurası açık ki biz çok ayrı bir frekanstayız. 45 litre konusunda aldığım bir cevabı sizinle paylaşmak istiyorum. "Sağlıklı ve erişkin (25-30cm.) bir japon balığı hacimsel olarak yaklaşık 2-3 litre yer kaplar ve 24 saat içinde sahip olduğu hacmin 2-3 katı kadar su kirletir. 48 saat içinde aynı hacimdeki suyu yaşayamayacağı denli kirletir. 5-7 günde bir %25-30 su değişimi ile bu balıkları sağlıklı tutmak için en az 10 galon(45litre) su gerekir. Su hacmi azaldıkça su değişimi sıklaşmalı filtrasyon hızlanmalıdır." Tekrar altını çizeyim, burada sadece duyduklarımı ve edindiğim fikirleri paylaşıyorum. Saygılar...

Rc orandaÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
Rc orandaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 15:39
 Murat bey, sizi tebrik ediyor ve gördüklerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

MblackÇevrim Dışı

MblackÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 16:50
Ben teşekkür ederim, faydalı olabildiysem mutlu olurum.