Karideslerim Ölmeye Başladı ( Planarya Sorunu )

NeptunÇevrim Dışı

İl: Istanbul
NeptunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2012 15:57
Fotoğraf:

Canlıdaki Belirtiler: Karideslerde Ölüm

Akvaryum Kapasitesi (litre): 20 LT
Akvaryumdaki Diğer Canlılar: 10 Adet anaç kiraz karides, 20-30 yavru karides.
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):

Filitrasyon: Sünger Filtre

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: Andazol şurup 20Lt'reye 10 ml

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişikliklervb.) :Haftada 1 %20 degişim.

Karides akvaryumumda planaryalar ortaya çıkmaya başlamıştı, araştırmalardan sonra Andazol şurup kullandım. Gözle görülür şekilde yok oldular, ertesi gün su degisimi yaptim. Ama limon bitkisine dokundugumda yaprakları dökülmeye ve delikler oluşmaya başladığını gördüm. Su üzerindeki su mercimekleri ve pistia'lar zemine düşmeye başladı. Flame moss larin üzeri örümcek ağı tutmuş gibi olmaya başladı. Ertesi gün biraz düzelme görüldü. Ama 2 anaç karidesim ölmüş ve yanlarında da 5-6 tane ölü yavru vardı.

Akvaryuma dikkatli baktığımda kıl gibi kahverengi ufacık kurtlar gördüm ve planaryadan sonra bunlarda artış olmaya başladı. Aynı ilacı tekrar kullanmalımıyım.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Eray GurdoganÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
Eray GurdoganÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2012 16:08
Ali bey kardeşim merhaba,

Öncelikle ölen karidesleriniz için çok üzüldüğümü söyleyeyim. Bizlerin en son isteyeceğimiz şeydir, beslediğimiz canlıların ölmesi. İnşallah diğer bireylere birşey olmadan kurtarabilirsiniz tankınızı.

Planarya ve hydra için Andazol şurup kullanıyoruz evet fakat oranı çok önemli. Siz 20 litreye 10ml kullanmışsınız ki bu oran suyu resmen sapsarı yapmıştır. Çok yüksek bir oranda kullanmışsınız.

Bir de ugulamayı nasıl yaptığınız da önemli. Örneğin 10ml andazol şurubu olduğu gibi tanka kaşıkla mı döktünüz yoksa sulandırarak mı uyguladınız bu da çok önemli.

Ben karides tanklarımda hydra veya planarya gördüğümde 10 litreye 0,1ml litreyi uyguluyorum, bunu da insulin iğnesi ile yapıyorum. Öncesinde andazol şurubu su ile seyreltmeniz lazım. bunun için kullanacağınız kadar andazolu ufak bir pet şişe içinde su ile çalkalayarak inceltiniz. bu işlemde 1ml şurubu 100ml su ile inceltiniz. Daha sonra bu dozajı tankınızda bulunan su hacmine göre uygun bir şırınga ile alınız. diyelim tankınız 20 litre ise bir adet 1ml'lik insulin şiringası uygun olacaktır. bu şurubu uygularken tankın camlarına doğru ve planarya ve hidraları gördüğünüz noktalara sıkmaya çalışın. Suyu çok bulandırmayın. dış filitre varsa çıkartın sadece sünger pipo filitre ile filtirasyon ve havalandırma yapın. Aşırı doz her canlıya zarar verebilir.

ilk gün sabah ve akşam olmak üzere dediğim uygulamayı yapın. ilk uygulamadan tam 24 saat sonra %30 su değişimi yapın. yeni suyu ekledikten sonra tekrar andazol eriyikinden uygulayın. Bunu 3 gün üst üste uygulayın. Planaryaların ortadan yavaş yavaş kaybolduğunu göreceksiniz. Uygulamanın 3'üncü gününde hala planarya ve hydra ile karşılaşıyorsanız dozu 2 katına çıkartın. fakat daha fazlasını uygulamayın çünkü karideslere de zarar verirsiniz. uygulamanın yapıldığı hergün %30 su değişimi yapılması şart. uygulama sonrası hem planarya hem de hydralar yok olmuş gibi görebilirsiniz fakat onlar yumurtalarını toprağa bırakmış olabilirler, bu nedenle dip çekimi yapmanızı da öneririm. 1 hafta sonra ortada hiç planarya görmeseniz bile 1 gün daha andazol uygulayın, dipte kalmış olabilecek yeni larvaları da yok etmiş olacaksınız.

Umarım bu yöntem bende olduğu kadar sizde de işe yarar.

Kahverengi kurtçuk dediğiniz canlılar suda spiral çizerek mi hareket ediyorlar. ince ve uzun 1cm uzunluğunda olabilir mi bu kurtçuklar. Eğer öyle ise onlar bek andazoldan etkilenmiyorlar gibi. bazılarını öldürdü ama hala çıkıyorlar. Ona kesin bir çözüm ben de bulamadım :(

Sevgiler saygılar

Eray

NeptunÇevrim Dışı

NeptunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2012 16:30
Evet benim sıkıntım oranla alakalı oldu sanırım, 40ltreye 22ml okuyunca forumda düz mantıkla bende 10ml uyguladim. Dediğiniz gibi sapsarı oldu akvaryum  Cay bardagina su koyarak seyreltmeye calistim sırıngayla cekip ama sanırım basaramadim.

Planarya'lar tamamen yok oldu galiba akvaryumda ama kahverengi kurtlarin sayisinda cok az miktarda azalma var.Dediginiz gibi spiral cizerek hareket ediyorlar.

Bugun tekrar andazol surup ekleyeyim ve dediginiz gibi uygulayayim.

Teşekkürler.

Eray GurdoganÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
Eray GurdoganÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Eylül 2012 18:00
Son uygulamanız nasıl oldu? Gözlemerinizi paylaşır mısınız lütfen?

sevgiler saygılar

Eray

TropikalbalıkÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
TropikalbalıkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Eylül 2012 18:05
Bu kadar çok andozal şurubu eklemeyin.Gerek yok çünkü başta kullandıgınız 10ml andozal şurubu sayesinde hepsi ölücekdi.

Planaryalar ve solucanlar 2günde suyun üstüne çııkıyorlar.Sizde sanıyorsunuz bunlar daha çogaldı.Hayır suyun üstüne çıkıp can çekişiyolar denebilir.3gün ise 1tane bile kalmaz.

Fazla kullandıgınız ilaç yüzünden bitkilere zar verebilirsiniz.Benim moss saçılmaya başladı ama şuan bir sorunu yok.

NeptunÇevrim Dışı

NeptunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Eylül 2012 10:24
Son durum karideslerimden 4 tane kayip verdim ama ne planarya nede kahverengi kurtlardan eser yok.