Ana Sayfa Ana Sayfa
  Favorilerim Favorilerim   Cevapsız Konular Cevapsız Konular   Favori Forumlardaki Aktif Konular Favori Forumlarım
Yönetime Mesaj  Yardım Yardım  Bilgi Agaci Bilgi Ağacı
  Aktif Konular Aktif Konular  Arama   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 Akvaryum.com Forum : Balık Forumları : Tüm Tatlı Su Canlıları : Canlı Doğuranlar
Kolay Ve Hızlı Lepistes Üretimi
  Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Bu Forumdaki: Önceki Konu - Sonraki KonuSayfa  <1 456
Yazar
bitkici1
Forum Özel Üyesi
Simge
Yorumlarim
Durumu: Çevrim İçi

Alıntı bitkici1 Alıntıbullet Konu: Kolay Ve Hızlı Lepistes Üretimi
    Gönderim Zamanı: 23 Temmuz 2010 01:55 IP
Nehir Bey paylaşımınız ve çabanız için teşekkürler. Ancak forumumuzda zaten fazlasıyla olan bilgileri doğrularıyla yanlışlarıyla paylaşmışsınız ve forumda yanlış bilgiler olduğunu söylemişsiniz. Forumda maalesef yanlış bilgi çok ama makaleler, bir çok önemli konularda çok değerli bilgiler mevcut. 

Sizin yöntemlerinizle çakışan bana göre de yanlış yönlendirme olacağını düşündüğüm bir iki fikrimi söylersem umarım yanlış anlamazsınız. Sonuç olarak niyetiniz önemli olan ve çabalarınızı taktir ediyorum ve paylaşımlarınızın devamını bekliyorum.

İlk önce lepisteslerde en büyük eksiğimiz olan varyete kavramını atladığınızı düşünüyorum. Akvaryumcudan her hangi bir lepistes almaktansa saf, türünün özelliğini taşıyan bir varyete almak en önemli konu olsa gerek. Son bir senedir özel varyetelerin yaygınlaşması sayesinde Allah'tan bu kavram yavaş yavaş anlaşılmaya başladı.

İkinci düşüncem 3 senedir hiç taze kan erkek balık ilave etmeden türün güzelliğini nasıl koruyorsunuz. Bu, güzel besleme, sağlıklı su değerleri ile korunacak bir şey değil, zamanla bozulmalar olur.

Artemianın önemini tartışamam ama olmazsa olmaz demek de doğru değil. Her şeyden önce başlangıç yazınızdan da profesyonel bir üretimi anlatmadığınız belli. Şunu da belirtmeliyim, bol yosun, bitki ve su mercümeği olan 20lt'lik olan ama 15lt den az su olan tankımda red grass yavrularım sadece bitkisel yemle günde iki kere yemleme ile şaşırtacak hızda büyüyorlar. Bu tanktan 100 kadar yavruyu 120lt'lik tanka aldım, bu tankta bitkisel ağırlıklı yemler kullandım. 3 hafta civarı bir zaman sonucunda geri kalan 100 balığı yakaladım, ilk aldığım balıkların neredeyse iki misliydiler. Benim yaptığım yöntem mecburiyetten oldu, ama burada önemli konu küçücük tankta sadece bitkisel yemle beslenen balıklar bol bitkili ortamda sürekli besleniyorlardı. Tükenmek üzere olan su mercümekleri ilk parti yavruları çıkardıktan sonra kendine geldi. Bu tankta 2 senedir dip çekimi yapmadığımı, tabanda bolca kum olduğunu özellikle belirtmek isterim.

Yapay bitkileri kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ya bol bitkili tanka fazla müdahale edilmemeli, ya da sadece cama cam tankta bol rafya kullanılmalı. Yapa bitkiyi iyi bilirim. Saklanan bir kaç balık ta bir tanesini yakalarken, diğerlerinin ortaya kaçmasına neden olacaktır. Tek dişide sorun olmasa da ileride büyük balık sayısı çoğalınca diğer korkan yavrular yem olacaktır.

Bu kadar sık ve güçlü beslenen balıklar 3 ay boyunca yavrulukta bekletilmemeli. Ya ana tanka konulmalı, ya da genç balıklarla yetişkinlerin çiftleşmemesi için ayrı tanka konulmalı ki en doğru yol budur.

Daha fazla uzatmadan burada yazımın sonuna geleyim :) Şunu özellikle belirtmek isterim, ana tanka konulan yavrulukları temizleme yönteminiz çok mantıklı bir yöntem.

Not: İlk iki mesajınızdan sonraki yazıları okuyamadım, benim demek istediklerim tartışılmışsa kusuruma bakmayın.

Yukarı Dön
Akvaryum.Com
Reklam
Simge

Alıntı MiSoSiKiaNbullet Akvaryum.Com Reklam
    Gönderim Zamanı: 24/07/2014 23:03:48
Akvaryum.Com Reklam
Reklamı Kaldır

Yukarı Dön
nehirabur
Forum Üyesi
Simge
Yorumlarim
Durumu: Çevrim Dışı

Alıntı nehirabur Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 23 Temmuz 2010 13:42 IP
Orjinalini yazan: bitkici1
Nehir Bey paylaşımınız ve çabanız için teşekkürler. Ancak forumumuzda zaten fazlasıyla olan bilgileri doğrularıyla yanlışlarıyla paylaşmışsınız ve forumda yanlış bilgiler olduğunu söylemişsiniz. Forumda maalesef yanlış bilgi çok ama makaleler, bir çok önemli konularda çok değerli bilgiler mevcut. 

Sizin yöntemlerinizle çakışan bana göre de yanlış yönlendirme olacağını düşündüğüm bir iki fikrimi söylersem umarım yanlış anlamazsınız. Sonuç olarak niyetiniz önemli olan ve çabalarınızı taktir ediyorum ve paylaşımlarınızın devamını bekliyorum.

İlk önce lepisteslerde en büyük eksiğimiz olan varyete kavramını atladığınızı düşünüyorum. Akvaryumcudan her hangi bir lepistes almaktansa saf, türünün özelliğini taşıyan bir varyete almak en önemli konu olsa gerek. Son bir senedir özel varyetelerin yaygınlaşması sayesinde Allah'tan bu kavram yavaş yavaş anlaşılmaya başladı.

İkinci düşüncem 3 senedir hiç taze kan erkek balık ilave etmeden türün güzelliğini nasıl koruyorsunuz. Bu, güzel besleme, sağlıklı su değerleri ile korunacak bir şey değil, zamanla bozulmalar olur.

Artemianın önemini tartışamam ama olmazsa olmaz demek de doğru değil. Her şeyden önce başlangıç yazınızdan da profesyonel bir üretimi anlatmadığınız belli. Şunu da belirtmeliyim, bol yosun, bitki ve su mercümeği olan 20lt'lik olan ama 15lt den az su olan tankımda red grass yavrularım sadece bitkisel yemle günde iki kere yemleme ile şaşırtacak hızda büyüyorlar. Bu tanktan 100 kadar yavruyu 120lt'lik tanka aldım, bu tankta bitkisel ağırlıklı yemler kullandım. 3 hafta civarı bir zaman sonucunda geri kalan 100 balığı yakaladım, ilk aldığım balıkların neredeyse iki misliydiler. Benim yaptığım yöntem mecburiyetten oldu, ama burada önemli konu küçücük tankta sadece bitkisel yemle beslenen balıklar bol bitkili ortamda sürekli besleniyorlardı. Tükenmek üzere olan su mercümekleri ilk parti yavruları çıkardıktan sonra kendine geldi. Bu tankta 2 senedir dip çekimi yapmadığımı, tabanda bolca kum olduğunu özellikle belirtmek isterim.

Yapay bitkileri kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ya bol bitkili tanka fazla müdahale edilmemeli, ya da sadece cama cam tankta bol rafya kullanılmalı. Yapa bitkiyi iyi bilirim. Saklanan bir kaç balık ta bir tanesini yakalarken, diğerlerinin ortaya kaçmasına neden olacaktır. Tek dişide sorun olmasa da ileride büyük balık sayısı çoğalınca diğer korkan yavrular yem olacaktır.

Bu kadar sık ve güçlü beslenen balıklar 3 ay boyunca yavrulukta bekletilmemeli. Ya ana tanka konulmalı, ya da genç balıklarla yetişkinlerin çiftleşmemesi için ayrı tanka konulmalı ki en doğru yol budur.

Daha fazla uzatmadan burada yazımın sonuna geleyim :) Şunu özellikle belirtmek isterim, ana tanka konulan yavrulukları temizleme yönteminiz çok mantıklı bir yöntem.

Not: İlk iki mesajınızdan sonraki yazıları okuyamadım, benim demek istediklerim tartışılmışsa kusuruma bakmayın.
     Balıklarımda ırk ilerledikçe bozulmalar olmuyor.Erkek ve dişilerim ayrı tanklarda bulunuyor.Ben de akvaryumumda gördüğüm en güzel erkeğimi dişilerin tankına alıp hepsini döllemesini sağlıyorum.Yani bu işi de değişik bir yöntemle yapıyorum.Kanın bozulmamasının nedeni de bu olsa gerek.
      Ben yazımı yeni başlayan amatörler için yazmıştım.Siz de bana saf türlere yönlendirin diyorsunuz.Bunu yazarken bir şeyi atladığınızı düşünüyorum.Amatörlerin saf türlerle başlaması doğru mu acaba?Zaman geçtikçe aldıkları yeni balıklarla türün bozulmalarına neden olacaklardır.Öncelikle melez türlerden başlayıp tecrübe edinmeleri daha sonra profesyonelliğe bir adım atmaları gerekmektedir.
      Yapay bitkiyi akvaryumun içinde çok balık olan akvaryuma önermedim zaten.Bir tek dişiyle başlanırken yapay bitki önerdim.Bir tek dişinin akvaryum boş iken bile yavrularını yemesi çok zor iken yapay bitkiler de işin içine girince balığın yavrularını yemesi neredeyse imkansız olur.Ama tabii ki isteğe göre rafya da kullanılabilir.Ama ben görselliği de bozmamak açısından yapay bitki önermiştim.
       Yazıyı tam doğru okuyamadınız galiba.Yavrular 3 ay boyunca yavrulukta tutulmalı yazmıyor.2 hafta sonra yavrular ana tanka dişi ise yavruluğa alınmalıdır yazıyor.

İyi Forumlar...
Nehir Abur

Yukarı Dön
bitkici1
Forum Özel Üyesi
Simge
Yorumlarim

Alıntı bitkici1 Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 23 Temmuz 2010 16:47 IP
En iyi erkeğin alınıp dişilerle çiftleştirilmesi zaten yapılması gereken tek doğru harekettir. Yani değişik değil, bilinen yapılan bir uygulamadır.

Saf derken kırma olmayan lepisteslerden bahsettim. Saf lepistesler sadece özel varyeteler değil piyasada 2-3tl'ye satılan eskiden beri bildiğimiz lepisteslerdir. Yurt dışında lepisteslerin bunca yıldır bu kadar popüler olmasının nedeni görselliklerinden daha önemlisi,  canlı doğuran türü olan lepistesin yüzlerce varyetesi olması ve amatör hobicilerin bile varyete çalışmaları yapabilir olmasıdır. Ne kadar çok kırma lepistes ülkemizden uzaklaştırırsak, lepistes besleyenlerin bu bilince kavuşmasını sağlarsak, yurt dışında seneler önce anlaşılmış  olan lepistes hobisinin temeli sağlamlaştırırız. 

Yazınız bana daha çok yeni başlayanların yavru alma yöntemlerinden çok, daha çok üretim yapma ve bu yavruların çabuk büyümesini anlatmışsınız gibi geldi, her halde ben yanlış anladım.

Evet yavruluk kısmı gözümden kaçmış, ama anaç balığı da 2,5 ay boyunca içinde 2-2,5lt su oln 5lt pet şişede tutmak bana pek doğru gelmiyor. Sonuç olarak amatör hobicilere hitaben bir yazı yazmışsınız.

Lütfen beni yanlış anlamayın, yazılarınızda doğru olan şeyler var ve sunumunuz çok güzel. Ama yazılarınızdan bu işi bildiğiniz anlaşılıyor, yani pek çok yeni başlayan hobici sizin yazılarınıza güvenle itibar edecektir ve başlangıç yazınız da yanlışları düzeltmek adına diye baya iddialı bir giriş olmuş. Ben de bu durumda yanlış olduğunu düşündüğüm  bir iki bilgiyi düzeltme gereği buldum. Benim bildiğim doğrudur değil de ben böyle biliyorum diyelim.

Yukarı Dön
tlgtck
Forum Üyesi
Simge
Yorumlarim

Alıntı tlgtck Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 24 Temmuz 2010 20:26 IP
Selam,
 bol yosun, bitki ve su mercümeği ..
Bol yosun derken camlarda  oluşan dogal yosunlardan mı bahsediyoruz.
Bitkileri yavruların yemesi için mi kullanıyorsunuz yoksa dogal ortam oluşturmak için mi..
Hangi bitkisel yemi kullanıyorsunuz?
Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

tolga cinoğlu

Yukarı Dön
bitkici1
Forum Özel Üyesi
Simge
Yorumlarim

Alıntı bitkici1 Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 25 Temmuz 2010 00:01 IP
Tolga Bey tamamiyle ihmalden kaynaklanan bir ortam oluşmuştu. Ben çok fazla gözlemleyemedim, ama su mercümeğini çok iyi tükettiklerini biliyorum. Kesin olmamakla birlikte su mercümeğinin etkisinin çok fazla olduğunu düşünüyorum. Çünkü dünyaca ünlü üstatların da belirttiği gibi yavru tanklarında fazla ışık yanması ve buna bağlı olarak suda sürekli beslenecek bir şeyler bulmaları balıkların hızlı gelişmesinde çok etkili oluyor. Benim tankım da öğleye kadar az da olsa güneş ışığı alıyor, öğleden sonra ise gece saat 1-1,5'a kadar ışık yanıyor. Yani senede 17 ile 19 saat arasında ışık oluyor. Akvaryuma ne atarsanız atın sürekli tanklarda bulunan yosun su mercümeği gibi suyu kirletmeyen açık büfe gibi olamaz. Yem çeşidim de gayet iyidir.

Yukarı Dön
tamer07
Ticari Üye
Simge
Yorumlarim

Alıntı tamer07 Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2010 00:14 IP
Yeni doğan lepisteslere sadece 5-7 gün artemia ve artemia verdiğiniz aşamada da, su pirelerini eklerseniz ve yeşil su ile su pirelerini (veya sprullina) desteklerseniz lepistes üretiminde ve boylandırmada en etkin verimi alırsınız diye düşünüyorum.

-En iyi protein değerine sahip tubifex'in ( % 8 ); Su piresi( % 7,5) en iyi altarnatifi olması.
-El yapımı yem kadar(dana yüreği)etkili olmaksızın,yavruların moral ve reflexi açısından çok önemli bir yere sahiptir Su Piresi.

TAMER AYGÜNDÜZ

Yukarı Dön

Alıntı liveiguana Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 18 Aralık 2011 11:54 IP
  Ben içme suyu koydum bir şey olur mu ?
Engelli Üye 
Yukarı Dön
ERHAN YILDIZ
Forum Üyesi
Simge
Yorumlarim

Alıntı ERHAN YILDIZ Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 21 Aralık 2011 16:53 IP
Nehir bey bir şey sormak istiyorum
Lepistes akvaryumumda ıstıcı yok akvaryum ısısı 18 19 derece yavru alabilirmiyim acaba
teşekkürler
50 litrelik Lepistes Tank
1 Erkek 3 Dişi lepistes
1 vatoz

Yukarı Dön

-   Konuyu Paylas    Sayfa  <1 456