AKVARYUMUM SU KAÇIRIYOR.

eskişehirleeÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
eskişehirleeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Mart 2009 13:14

Boyut (cm):150 X 50 X 70 CM.
Kapasite (litre):525 LT.

Malzemeler:10 mm CAM + ALUMİNYUM KÖŞEBENT

ARKADAŞLAR MERHABA ...
KÜÇÜK BİR AKVARYUMLA BAŞLADIĞIM HOBİME , BÜYÜK AKVARYUMLA DEVAM ETMEK İSTEDİM VE KENDİM BİR AKVARYUM YAPMAK İSTEDİM .
AKVARYUM BOYUTLARI YUKARIDA YAZDIĞIM GİBİ 150 X 50 ( GENİŞLİK) X 70 CM. CAMLAR 10 mm.
CAMLARI KESTİRDİM. AKVARYUM İÇİN ÖZEL SİLİKON ( SİSTA MARKAYDI GALİBA) İLE CAMLARI BİRBİRİNE TUTTURDUM . KOLİ BANTIYLA KÖŞELERDEN AÇMAYACAK ŞEKİLDE BANTLADIM .
VAKİT GEÇİRMEDEN  30X30 mm. ALUMNİYUM KÖŞEBENTİ AKVARYUMUN TÜM KÖŞELERİNİ KAPLAYACAK ŞEKİLDE KESTİM.
TÜM KÖŞELERİ ( DIŞARDAN )AYNI SİLİKON YARDIMIYLA KÖŞEBENTLERLE KAPLADIM.BİR TANEDE AKVARYUMUN TAM ORTASINDAN, AKVARYUMUN ÜSTÜNDEN KARŞIDAN KARŞIYA ALUMİNYUMDAN BİR ATKI ATTIM. VE YİNE KOLİ BANTI İLE KÖŞELERİ BANTLADIM.
36 SAAT SİLİKONLARIN KURUMASINI BEKLEDİM.
DAHA SONRA SU İLE DOLDURDUM .
24 SAAT GEÇTİ HALA BİRŞEY YOK DERKEN NAZAR DEĞİRDİK GALİBA 25. SAATTE ,AKVARYUM 150 CM OLAN YÜZEYDEN EN ALTTAN SU VERMEYE BAŞLADI.
ÖNCE 1 NOKTAYKEN KAÇAKLAR 3-4 NOKTA OLDU.
SU BAYA Bİ AKTI. ŞU AN İÇİNDE 150 LT. KADAR SU VAR . KAÇAK AZALDI. DAMLAMA ŞEKLİNDE BİR KAÇ NOKTADA VAR.
BEN NEREDE HATA YAPTIM.
O KAÇIRAN YÜZEYDE , CAMDA ÇOK AZ CAMDA KAYIKLIK OLABİLİR YAPIŞTIRIKEN GÖZLEMLEMİŞTİM... AMA 1-2 MM GİBİYDİ.
HATAM BURADA MIDIR.
VEYA NEYİ YANLIŞ YAPTIM ?
TECRÜBELİ ARKADAŞLARDAN ACİLEN YORUM BEKLİYORUM.
ZAMAN AYIRIP OKUYUP YARDIMCI OLAN ARKADAŞLARA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...

murad2009-03-14 14:21:46

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

herakliaÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]3956,1[/B] [B]4284,2[/B]
İl: Kocaeli
herakliaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Mart 2009 14:44

Geçmiş olsun Cüneyt Bey,tecrübe kazanmak için oldukça büyük bir boyut seçmişsiniz.Kayıt kuşak atılmamış zannedersem,bahsi geçmiyor,bu kadarla kurtulması bile oldukça iyi bir şans yüzdesi.Silikonun kuruma süresi de yetersiz.

Öncelikle istediğiniz ölçülere göre cam kalınlığı uygun değil,camları komple söküp yüksekliği 10  cm daha düşürerek yeniden kestiriniz.Kayıt kuşak mutlaka olsun.Silikonun kuruma süresi kabaca içten ve dıştan 24 saatte 1er mm olarak hesap ediliyor.Tecrübeli bir arkadaşınızın yardımıyla yapmanızı tavsiye ederim,yoksa linkteki bilgilerde işinizi oldukça kolaylaştırır.

eskişehirleeÇevrim Dışı

eskişehirleeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Mart 2009 14:52
Heraklia arkadaşım ilgin teşekkür ederim ...
Bende şu anda resimleri inceliyordum ki senin mesajın geldi...
Seninde dediğin gibi akvaryum içine kayıt ve kuşak atmadık.Hatanın burda olabileceğini düşünüyorum bende.
Tabana atkı ve kuşak atmayı düşünüyorum. Bunu nasıl yapacağımı anlatan bir link var mı ?
Yine teşekkür ederim

herakliaÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]3956,1[/B] [B]4284,2[/B]
herakliaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Mart 2009 14:55
Sorun sadece kayıt ve kuşakta değil,diğer etkenleride göz önünde bulundurursanız daha iyi olur,sonra keyfiniz kaçmasın.
Resimden yararlanabilirsiniz.

eskişehirleeÇevrim Dışı

eskişehirleeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Mart 2009 15:01
Kayıt ve kuşakların hem altta hem üstte olması şartmıdır?.Sadece alta atsam yetmez mi...
Bir de kayıtlar için cam kalınlığının önemi var mıdır. 4 lük cam var elimde onu kullanabilirmiyim .
Ayrıca başka etkenlerden bahsettiniz,bunlar ne olabilir ?

özhanÇevrim Dışı

özhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Mart 2009 17:13
Murat arkadaşımızın göndermiş olduğu resimdeki gibi akvaryum yapımı daha sağlıklı olacaktır.Kayıt ve kuşaklar için kullanılan cam kalınlığı,akvaryum cam kalınlığıyla aynı olmaktadır.

ökenliÇevrim Dışı

İl: Istanbul
ökenliÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Mart 2009 09:12
köşebentleri takmakta acele etmişsiniz öncelikle cama cam yapıp su kaçağı varmı diye 1-2 gün içi su dolu bekletmeniz lazım dı baktınızki kaçak yok ondan sora köşebentleri gönül rahatlığıyla takabilirdiniz madem şuan herşeyi yaptınız bana sorarsanız iç taraflara tekrar silikon çekin ve o 1 gün içi boş bi şekilde dursun silikon iyice sertlşip kurusun görüceksinizki o zmn su kaçırmıacak şimdiden iyi hobiler 

eskişehirleeÇevrim Dışı

eskişehirleeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Mart 2009 13:05
Arkadaşlar
Kullandığım silikon sista marka
Bu normalde ne kadar sürede kurur.
Akvaryumun taban camını çıkarttık , kayıt kuşak yapmak için . Baktığımızda bazı silikonların daha kurumadığını gördük. Silikonlar elimize yapıştı. Silikonda sista marka ama...36-40 saat bekletmiştim su doldurmadan...
Tarihine baktım 2009/10 ayına kadar son kullanma tarihi var .
Acaba dıştan yaptığım aluminyum köşebent mi kurumasını engelledi diye düşündüm ?
Şimdi tabana kayıt kuşak atacağım .
Aluminyum köşebentleri de çıkartsam mı diye düşünmeye başladım ...

enisteinÇevrim Dışı

enisteinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Mart 2009 13:51
Cüneyt bey öncelikle tebrik ederim. Daha öncedende belirtilmiş ama bencede alüminyum köşebentler için acaleci davranmışsınız silikonların kurumasını bekleyip su dolu deneme yaptıktan sonra köşebentleri takmanız daha iyi olucaktır. Kayıt kuşagında çok güzel örnegi verilmiş bunları uyguladıktan sonra sorunsuz kullanacagınız kanaatindeyim.
Saygılar.