3 discusumu kaybettim

samet kabilÇevrim Dışı

İl: Istanbul
samet kabilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Aralık 2009 15:34

Merhaba arkadaşlar 2 gün önce aldığım 8 discustan 3 tanesini kaybettim 3 nünde rengi baya bir atmıştı su değerleriminde iyi olduğunu düşünüyorum su değerlerim;

İletkenlik:60ms

Ph:6,50

Sertlik:0,4ppm

Klor:yok

Bu değerlerin bir discus için iyi olcağını düşünüyorum birde şunu eklemek istiyorum ölen discuslarım çok hızlı nefes alıp veriyordu acaba neden ölmüş olabilirler yardımcı olursanız çok sevinirim.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Kaan ERDALÇevrim Dışı

Kaan ERDALÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Aralık 2009 16:18
Akvaryumdaki nitrit-nitrat değerleriniz hakkında bilginiz var mı? suyunuz bulanıklaşmış mıydı? Akvaryumda başka balık var mıydı? Balıklarınızı eve getirdiğinizde nasıl bir alıştırma yaptınız?

Bunları cevaplayabilirseniz daha net fikir verecektir arkadaşlar. Geçmiş olsun, umarım diğer balıklarınız iyidir...

samet kabilÇevrim Dışı

samet kabilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Aralık 2009 16:28
Suda herhangi bir bulanıklık yoktu balıkları kovanın içinde getyirdim kendi akvaryumum suyundan azar azar koydum kovanın içine akvaryum daha yeni nitrat falan olucanı zannetmem balıkları koyalı 3 gün oldu kesinlikle sudan ama ne sorun olabilir.Balıkların rengi baya bir açılmıştı ölenler.

Kaan ERDALÇevrim Dışı

Kaan ERDALÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Aralık 2009 16:50
Su çok yeniyse, yani suda herhangi bir bakteri kültürü oluşmamış çiğ su ise, 3 gün içerisindeki yemlemeleriniz ile belki amonyak değeri artmış olabilir? Diğer balıklarda herhangi bir anormallik var mı?

aycouldÇevrim Dışı

İl: Izmir
aycouldÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Aralık 2009 16:55

Merhaba Samet

Balıklar besin artıklarını solungaçlarıyla ya da dışkılarıyla dışarı atarlar. Balıklar tarafından yenilen ya da akvaryumda çürüyen besinler amonyağa dönüşür. Amonyak tüm canlılar için çok zehirli bir moleküldür. Bu yüzden sudaki seviyesinin kontrol altında tutulması gerekir (sıfır olmalı).

Yeni kurulan akvaryumlarda balıkların akvaryumda amonyak (NH3) ve nitrit (NO2-) fazlalığından zehirlenmeleri çok sık rastlanılan bir konudur. Amonyak (NH3) ve nitrit (NO2-) zehirlenmesinin önüne geçmek için, akvaryuma balık koymadan önce akvaryumda ki "azot çevrimini" tamamlamak gerekir. 

Discus akvaryumları genelde cama cam tercih edildiğinden içerisinde taban malzemesi vs.de olmadığından bakteri üreyemez ve tutunamaz. Bu işlemi(azot döngüsünü) sadece dış filtreyle sağlarız. 

Şimdi bence asıl sorulması gereken sorulara gelelim;

Balıkların yaşı? akvaryumunda kum var mı? filtreleme nasıl? 3 gün içinde su değişimi yapıldıysa, oranı ve sıklığı nedir?

Eğer evdeki balıklarının solumaları hala hızlıysa ACİL en az %50 dinlenmiş su ile su değişimi yapmanı öneririm.

Not:Hasta olan Discusun rengi açılmaz, genelde  kararır, mutemelen öldükten sonra renkleri açılmıştır. Eğer kararan Discusun varsa acil önlem alman gerekiyor demektir.

Şimdiden geçmiş olsun, umarım diğerlerini kurtarabilirsin. 

samet kabilÇevrim Dışı

samet kabilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Aralık 2009 16:56
Sadece bir tanesi biraz halsiz ve saklanıyor ama diğerleri iyi.Ne yapıcamı şaşırdım.

Balıklarımda kararma yok su değişimi yapmadım çünkü balıklar suya gireli daha 3 gün oldu filtreleme tetra 1200 kullanıyorum balıkların bazıları hızlı nefes alıyordu şuan hızlı nefes alan yok ama bir tanesi diplerde hep saklanıyor hatta eve gittiğimde ölmüş bile olabilir.Akvaryum bitkili kumda var mango kökleri falan suyun değerleriyle ilgili bir sorun olucanı sanmam ama bilmiyorum çok üzülüyorum inş biran önce düzelirler buarada akvaryumcum su değişimi yapam dedi.(akvaryumcuma bu balıklar 7 gün önce gelmişti yani 4 gün akvaryumcuda akvaryumunda bekledikten sonra aldım erkenmi aldım sizce)

Kaan ERDALÇevrim Dışı

Kaan ERDALÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Aralık 2009 19:45
Balıklar ithal edildiyse, çok erken malesef. Kısa süre içerisinde iki farklı suya alışmaya çalıştılar, su bir de oturmamış ise böyle bir sonuç çıkabilir... Hızlı soluma da ya oksijensizliğin ya da su kirliliğinin (amonyak, nitrat vs) sebep olduğu bir durum olma olasılığı yüksek.