Ne yaptıysam su berraklaşmadı:(

ozgur81Çevrim Dışı

İl: Düzce
ozgur81Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2008 02:37
Merhabalar herkese!
Uzun zamandır sitenizi takip ediyorum ve eski hobimi tekrar canlandırıp bir akvaryum yaptım kendime. 90*40*40 boyutlarındaki akvaryumuma canlı doğruranlar bıraktım. Fakat anlamadığım husus; akvaryumum bir türlü berraklaştıramadım. Su hep bulanık. Dip çekimi yaptım, suyu berraklaştırmak için ilaç aldım, karbon kullandım olmadı. Bende suyun 3/4 ünü boşaltıp üzerine taze su ekledim yine sonuç başarısız. bir kaç arkadaşımız bu hobiden bu yüzden soğuduklarından bahsediyorlar. Aynı sorun bende de başladı. Akvaryumcuma sorduğumda suyun en az 3-4 ay beklemesi gerektiği, bu sürede suda bakterilerin oluşacağı ve suyu netleştireceğini söyledi. Aradan 2,5 hafta geçti akvaryumumu kuralı. Oysaki önceden zevk alarak yaptığım bu hobide böyle bi sorunla karşılaşmamıştım. ayda ya da 2 ayda bir su bulanıyordu ve ben de değiştiriyordum. Bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

kadirizm_1903Çevrim Dışı

İl: Bursa
kadirizm_1903Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2008 06:20
Tam olarak emin değilim ama kumunuzdan kaynaklanıyor olmasın bu bulanıklık. Eğer kumu iyi yıkamadıysanız veya akvaryuma suyu koyduktan sonra kumu ilave ettiyseniz bulanıklık olması normal. Bence kumunuzu bir daha gözden geçirin.

fahriyesÇevrim Dışı

İl: Isparta
fahriyesÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2008 06:44
Filtreleme sisteminiz hakkında bilgi verirmisiniz...

furferÇevrim Dışı

İl: Istanbul
furferÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2008 07:44
Bence bir dış filitre alın derim . ben akvaryumu kurduktan 1 saat içinde cam gibi oldu ..

ozgur81Çevrim Dışı

ozgur81Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2008 11:09
Önerileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Kumu kullanmadan önce iyice yıkamıştım. Kumun üzerine dinlenmiş suyu boşalttım. Kumdan olabileceği aklıma geldi ama yıkadığım göz önüne alınırsa bulanıklığa neden olmayacağını düşündüm. Kullandığım filtre iç filtre MINJIANG-NSF880. Saatte 1200 litre suyu temizliyormuş. Akvaryumcum özellikle bunu tavsiye etti. Gerçi çalıştığı süre içersinde balıklar biraz zorluk çekiyorlar ama onlar da alıştıSmileArkadaşlar suyu tamamen değiştireyim mi? Gerekli temizliğini yapıp tekrar mı denesem?

Forum kuralları 5.madde:

Türkçeye önem veriyoruz.

Lütfen,  mesajlarınızda yazım ve noktalama  kurallarına dikkat edin. 

Saygılar,

acemi412008-04-17 10:12:50

murat_kurtÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
murat_kurtÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2008 11:18

Suyu tamamen değiştirmek sorunu daha da büyütür.. Aynı durumu ben de yaşadım.. Yaklaşık 20-25 günde sorunu çözdüm.. Akvaryumunuzdaki sorun bakteri kültürünün oluşmamasıdır.. Sizin yapmanız gereken 2 günde bir %30 su değişimi, akvaryum ışıklarının kapalı olmasıdır.. Ayrıca filtrenizi yıkarken çeşme suyu ile değil, akvaryumdan aldığınız su ile yıkamalısınız.. Çeşme suyu filtre içinde oluşan bakterileri öldürür.. Zaten suyun temizliğini de bunlar sağlıyor.. Filtrenizi de su değişimi yapmadığınız diğer günlerde temizlemelisiniz.. Tüm bunlara ek olarak biraz da sabretmeniz gerekli..

pıstacıÇevrim Dışı

İl: Istanbul
pıstacıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2008 15:20
Yazılarınıza bakılırsa sorun baya bir büyük çünkü her iki kelimenizden biri akvaryumcum şunu dedi bunu dedi.!Akvaryumcular asla benim malım kötü demez.Bu hobiye başladığımda aynı akvaryumcu ve bulanık su sorununu bende yaşadım.Aldığım kumu yıkamış olmama rağmen ne yazıkki bulanıklık bitmedi.Verdiği filitrede iş görmedi gidip dış filitre aldım.Maalesef sorunu hala çözemedim ve sonunda kumu değiştirip bir dostumun daha önce kullandığı kuvraz kumu aldım,yıkadım ve tanka su doldurdum.Yaklaşık 4-5 saat sonra cam gibi berrak bir tankım oldu.Yani bunun bence kesin sebebi size verdiği kum ve filitre.Filitreniz bir iç filitre ve akvaryumcunun dediği gibi saatte 1200lt su temizlemez sadece döndürür ve ancak bir kısmını temizler.Ayrıca suyunuz oturmadan size balık verip tanka koydurduğu için onun nekadar sahtekar biri olduğunu ve her lafına inanmamanız gerektiğinide sanırım kolayca anlayabilirsiniz.Bence forumlarda yeni tank kurulum ları ile ilgili makaleleri bir inceleyin ve sahtekar bir akvaryumcu yüzünden hobiden soğmayın.Hayatta hiç birşey için geç kalınmış sayılmaz.Kolay gelsin..

Saygılarımla...
pıstacı2008-04-16 15:22:25

RüzgardegirmeniÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
RüzgardegirmeniÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2008 16:28
Dengesi oturmuş bitkili bir akvaryumdan bir miktar su bulabilirseniz iyi olur.Bunu da akvaryumunuzun suyunu %30 değiştirirken aldığınız suyu akvaryumunuzun içine boşaltarak gerçekleştirebilirsiniz.
Saygılar...

BvarisliÇevrimiçi

Özel Üye
BvarisliÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2008 17:11
 Onur beyin dediği gibi suyunuza aşılama yapabilirsiniz. Yada tankı oturmuş bir arkadaşınızın filtresinin süngerini akvaryumunuza sıkarak ta aşılama yapabilirsiniz. Kullandığınız kumun cinsi nedir acaba siz ne kadar iyi yıkamış olsanızda belki zamanla salınım yapıyordur. Ayrıca 2.5 hafta bir tankın oturması için henüz çok erken bir süre. O boyuttaki bir tankta iç filtre yetersiz kalacaktır en iyisi debisi uygun bir dış filtre almak. Kapasiteleri göz önüne alındığında debisi yarı orandaki bir dış fitre bile içindeki malzemenin çokluğu sayesinde suyu daha iyi temizleyecektir.

KronossÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
KronossÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2008 17:15
Belki daha az akvaryumla uğraşırsanız sudaki bulanıklığı yaratacak sirkülasyon oluşabilir.

ozgur81Çevrim Dışı

ozgur81Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2008 03:12
Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim.Sanırım sorunu çözdüm. Kumdan kaynaklanan bir bulantıydı benim sorunum. Komple boşaltıp kumunu tekrar yıkadım. Tekrar dinlendirilmiş suyla doldurdum ve uygun derecede balıklarımı naklettim ve şu an hiçbir sorun gözükmüyor ve su çok berrakSmile Tekrar neşem yerine geldi.Bakmaya doyamıyorum ve bakarken zamanın nasıl geçtiğini anlayamadımSmileBir miktar bitki de var akvaryumumda. Su bulanıkken her gün 4-5 balığımın ölmesi sonucu suyunu komple değiştirmeye karar verdim ve şu an balıklarım sanki daha bir neşeyle yüzüyorlar ya da bana öyle geliyorBig%20smile

Hepinize tekrar teşekkürler.İnşallah bir daha böyle bir sorun ile karşı karşıya kalmam.

Forum kuralları 5.madde:

Türkçeye önem veriyoruz.

Lütfen,  mesajlarınızda yazım ve noktalama  kurallarına dikkat edin. 

Saygılar,

acemi412008-04-17 10:15:18

bgursoyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
bgursoyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2008 08:46
Her su değişiminde bir miktar metilen mavisi eklemeniz dezenfektan olması açısından balıklarınız için fayda sağlayacağı gibi suyunuzun da berraklığını korumasında etkili olacaktır.

Saygılar,

arda oskayÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
arda oskayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2008 11:39
Size basit bir şekilde anlatmaya çalışıyım. Gerçi daha önce defalarca anlatılmış. Kumunuzdan kaynaklanmıyor sorununuz. İsterseniz akvaryuma bahçeden toprak alın koyun, 2-3 gün sonra oturucak ve suyunuz berrak olacaktır. Sorununuz akvaryuma çok fazla müdahale etmiş olmanız. Yeni kurulan akvaryumlarda beyaz sis benzeri oluşum normaldir. Bu biyolojik döngünün başladığına işarettir. Bakın öenmli nokta başlama kısmı. Oturmuş değil kesinlikle. Yemlemeyi mümkün olan en az düzeye indirerek ve bir süre su değişimi veya eklemesi yapmayarak, döngüyü oturtmaya çalışın. Metilen mavisi konusunda ise katılamıyorum. Dezenfektan olan bu madde zararlı bakterileri öldürdüğü gibi, yararlıları da öldürür. Bir süre kendi haline bırakın akvaryumu. Su akar yol bulur.

Koi-keeperÇevrim Dışı

Özel Üye
Koi-keeperÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2008 11:55
Selamlar her nekadar sorun çözülmüş isede yazılanların aksi gerçekleştirilmiş.

Yeni kurduğunuzdan dolayı süngerinizinde yeni olmasından dolayı suyunuz siz ne yapsanızda zaten berraklaşmayacaktı. (süngerin kalitesine bağlı)Sadece biraz sabredecektiniz. Balık dışkıları , yem artıkları filtre yardımıyla çekilmeye başladığında önce büyük gözenekler dolar ve ardındanda ince gözenekler dolar ve bu esnada suyunuz berrak olur.

Akvaryuma ilaç attınız, dip çekimi yaptınız, suyu değiştirdiniz , habire balıklarınızı rahatsız etmişte olabilirsiniz ve sonunda komple suyu değiştirdiniz. Bence vitaminli yemlere haketti balıklar.

Balıkları bu şekilde yorduğunuzu unutmayın.