Topheus Tecrübelerinizden y.ardım almak istiyorum

YaKaMoZÇevrim Dışı

İl: Istanbul
YaKaMoZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2011 01:34
Herkese  iyi  akşamlar arkadaşlar. Yıllardır Chiclid türü bakmış biri olarak  artık daha zor  bir tür  olduğunu düşündüğüm Tropheus a geçmek  istedim. (renkleri Beni hasta  ediyorTebessüm) arkadaşlar  ama hiç Tropheus tecrübem  olmadı. İstanbulda oturduğum  için hafta sonu iyi .ir  araştırma yapmak  istiyorum ama sizin tecrübelerinizi almak istedim ilk başta. En  çok hoşuma giden Kriza GOLD oldu Ben direk krizamı  araştırıp bulayım  veya  bana önereceğiniz ilk başlarda Duboisi ile mi başlayayım  daha sonra farklı türlerine geçeyim Tropheus un. Akvaryumuma gelince 540 Lt + 100 Lt SUMP var. Yani yer  sorunum  yok Lütfen Tavsiyelerinizi bekliyorum
yakamoz592011-02-05 21:13:43

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

F_erdem_BÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
F_erdem_BÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2011 04:00
 Hamit Bey; İmkanınız varsa bence direk ya ilangi ile ya da red rainbow kasanga ile başlayınız. Sonuçta tropheusların hemen hemen hepsinin bakımları ve su ihtiyaçları aynı olduğu için şu veya bu tür pek faketmiyecektir. Yazdığım türler ise benim beğendiğim türler olduğu için yazdım ama tercih yinede sizindir.

uozgulÇevrim Dışı

İl: Afyon
uozgulÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2011 11:01
Beslemek istediğiniz tür ne ise onla başlayın benim tavsiyemde onunla başlamanız

meto2mÇevrim Dışı

Özel Üye
meto2mÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2011 12:22
Hamit bey sonuçta balık beslemek bir zevk tir.Siz  hangi türden hoşlanacak ve zevkle bakacaksanız o türü beslemenizi tavsiye ederim.Tabiki birazda maddiyatla alakalı bir durum.Akvaryum şartları,balık bakımı,kısacası tropheus konusunda tecrübem çercevesinde yardımcı olurum seve seve.Fakat ilk önce siz tür konusunda karar verin.Ayrıca Kriza Yellow diye bir tür yok malesef:).Black Kriza veya Kriza Gold var tür olarak.

Erdem SekerÇevrim Dışı

Özel Üye
Erdem SekerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2011 12:40

Hamit bey arkadaşların soylediği gibi bu iş zevk işi bazısı bemba dan hoşlanır bazısı Krizadan ama bence bu işe uygun fiyatlı olanla başlamanızı tavsiye ederim tecrübe edersiniz.   Hamit beyin büyük bir ihtimalle soylemek istediği Kriza gold galiba.

RESİM ALINTIDIR

Yalçın DELİBAŞÇevrim Dışı

İl: Kayseri
Yalçın DELİBAŞÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2011 12:41
Bütün tropheus uzmanlarının yeni başlayacaklara tek bir tavsiyesi vardır.O da black türlerinden başlamak.Onlarda duboisi,bemba,ikoladır.Bunlar diğer türlere göre daha dayanıklı balıklar olduğu için bakımı daha kolay ve hastalıklara karşı daha dirençlidirler.Bu balıklarda tecrübe kazandıktan sonra diğer türlere geçmek bence daha mantıklıdır.

aldemirimÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Denizli
aldemirimÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2011 12:57
 Duboisi black gurubu değildir.Duboisi gurubuna ait balıklar vardır.(maswa,karilani,halembe,kigoma vs...)Sadece bilgi vermek amaçlı yazdım.
Yalçın beyinde dediği gibi,yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem maliyet olarak daha uygun türlerle başlamaları olacaktır.Çünkü olası balık kayıplarında pahalı türler hobiciyi maddi olarak sarsabiliyor.Ama illaki tür konusunda tavsiye isterseniz beğendiğiniz bir türü edinmeniz olacaktır.

YaKaMoZÇevrim Dışı

YaKaMoZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Şubat 2011 21:47
Valla arkadaşlar ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.Galiba ilangi almayı düşünüyorum ama ilk başta elimdeki malawilerden kurtulmam lazım.

citronxÇevrim Dışı

Özel Üye
citronxÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Şubat 2011 19:43
Daha önce beslenen bir tür'ün beslemeyi düşündüğümüz aynı tür veya farklı varyetelerine referans olması gibi bir durum söz konusu olmamalı bence. Yani ben ciklet besledim,acaba discus beslemek için yeterlimidir,gibi bir soru bana göre çok anlamsız. Belki ülkemizde uzun süredir beslenen duboisi ile başlamanın bir avantaj olduğu sanılabilir ama ben bunada inanmıyorum. Sonuçta aldığınız sağlıklı bir türü ,uygun şartları ve bakımı sağladığınız sürece beslemek çok abartılmamalı. Forumda zaten bu anlamda yeteri kadar paylaşım ve fikir ,bilgi sahibi insanlar var. Önemli olan hazır hissetmek değil,hazırlığı düzgün yapmak olmalı bence. Sağlıklı ve sorunsuz balıklar. Saygılar...

MatadorÇevrim Dışı

MatadorÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Şubat 2011 19:53
Tropheus beslemeye karar vermişsiniz size tavsiyem Hamit Bey sevdiğiniz tropheus yavrularından edinip kendi koloninizi oluşturmaktır. Sizin akvaryumunuz için ideal yavru sayısının 35-40 adet olduğunu söyleyebilirim ve en ucuz tropheus yavrusunun fiyatının pekte değil. Kriza GOLD'un yetişkininin tanesinin 100'tl den forumda satıldığı şu günlerde öyle bir yavru kolonisine sahip olmak sizin için külfetli olacağını düşünüyorum. Ama balık işi zevk işidir maddi açıdan bir sorunum yok diyorsanız şimdiden size hayırlı olsun diyorum tür tercihiniz gayet hoş benimde hoşlandığım bir tür.
Sağlıklı balıklar.
Saygılarımla

YaKaMoZÇevrim Dışı

YaKaMoZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2011 13:45
Faruk  bey  tavsiyeniz için teşekkür  ederim. Bende şuan  alt yapıyı hazırlamaya çalışıyorum. Elimde malawiler  var.  Onlardan kurtulup akvaryumumu iyice temizleyip kurduktan  sonra Tropheuslarımı aramaya başlıyacağım.  Benimde düşüncem  yavru almak. Hem  daha ucuza mal  olur  hemde balıklarımı tanımış olurum.
Musa bey sizinde tavsiyeniz benim  için fikir  sahibi olmamda yardımcı oluyor. Yavru almayı düşünüyorum. Acelem yok.  Yavaş yavaş büyüsünler. Onlar  büyürken bende tecrübe kazanayım.özkoçak2011-02-08 13:50:16