0,5 Litre Mi ?

D064NÇevrim Dışı

İl: Konya
D064NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Haziran 2018 07:31
Geçen gün youtubeda videolar izlerken yorumlara bakayım dedim ve şöyle bir yorum gördüm:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206552/200620180703371.jpg[/IMG]
Arkadaşın söylediğine göre beta balığı için 0,5 litre yeterliymiş.
Ve yorum atılan videonun 4 milyona yakın izlenmesi var,çocuk videosu tarzı bir şey yorum ise en üstlerde.Bunu gören kaç acemi hobici daha fanus almıştır kim bilir...Aslında bunu yazan kişiyi de suçlamamak lazım muhtemel senaryo şu şekilde oldu:

Araştırma yapmadan akvaryumcuya gitti ve balık alacağını söyledi,akvaryumcu ne alacaksın sorusuna net bir cevap alamayınca müşterinin bilgisizliğini anlayıp beta,Japon gibi türleri tavsiye etti ve arkadaş betaya yöneldi,kaç litre akvaryum alacağız sorusunada satıcı "fanus alın 0,5 litre yeter beta balığı için"dedi bunu duyan müşteri fanus aldı ki fanusun fiyatına 20-25 litre akvaryum alabilirdi. Yanınada büyük ihtimalle renkli,taşlar,plastik bitki ve olmazsa olmaz her derde deva metilen mavisi sattı[:D]Maalesef ülkemizdeki çoğu petshop,akvaryumcu böyle yapmakta müşterinin balığı çabuk ölsün ve bir tane daha satayım diye düşünüyorlar. Bu yüzden lütfen petshop,akvaryumculara gitmeden önce ufak da olsa araştırma yapın,bakın alacağım balık alacağım akvaryuma uygun mu ? Bu balık en az kaç litrede yaşar ? Hangi tür hangi türle yaşar/yaşamaz gibi araştırın ki almaya gittiğinizde kötü niyetli bir satıcı saçma sapan şeyler satıp hobiden soğumanıza sebep olmasın.
Buraya kadar okuduysanız ne mutlu bana[:3]İyi hobiler.

+1: [T]206865,aquarehber[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

dkmamyÇevrim Dışı

[B]14841,3[/B]
İl: Istanbul
dkmamyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Haziran 2018 07:53
[QUOTE=D064N]Geçen gün youtubeda videolar izlerken yorumlara bakayım dedim ve şöyle bir yorum gördüm:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206552/200620180703371.jpg[/IMG]
Arkadaşın söylediğine göre beta balığı için 0,5 litre yeterliymiş.
Ve yorum atılan videonun 4 milyona yakın izlenmesi var,çocuk videosu tarzı bir şey yorum ise en üstlerde.Bunu gören kaç acemi hobici daha fanus almıştır kim bilir...Aslında bunu yazan kişiyi de suçlamamak lazım muhtemel senaryo şu şekilde oldu:

Araştırma yapmadan akvaryumcuya gitti ve balık alacağını söyledi,akvaryumcu ne alacaksın sorusuna net bir cevap alamayınca müşterinin bilgisizliğini anlayıp beta,Japon gibi türleri tavsiye etti ve arkadaş betaya yöneldi,kaç litre akvaryum alacağız sorusunada satıcı "fanus alın 0,5 litre yeter beta balığı için"dedi bunu duyan müşteri fanus aldı ki fanusun fiyatına 20-25 litre akvaryum alabilirdi. Yanınada büyük ihtimalle renkli,taşlar,plastik bitki ve olmazsa olmaz her derde deva metilen mavisi sattı[:D]Maalesef ülkemizdeki çoğu petshop,akvaryumcu böyle yapmakta müşterinin balığı çabuk ölsün ve bir tane daha satayım diye düşünüyorlar. Bu yüzden lütfen petshop,akvaryumculara gitmeden önce ufak da olsa araştırma yapın,bakın alacağım balık alacağım akvaryuma uygun mu ? Bu balık en az kaç litrede yaşar ? Hangi tür hangi türle yaşar/yaşamaz gibi araştırın ki almaya gittiğinizde kötü niyetli bir satıcı saçma sapan şeyler satıp hobiden soğumanıza sebep olmasın.
Buraya kadar okuduysanız ne mutlu bana[:3]İyi hobiler.[/QUOTE]

Allah ıslah etsin böyle satıcıları.

Bilgilendirmeniz için de Allah razı olsun sizden acemi arkadaşlarımız da okur bilgilenir inşallah [:)][:iyi:]

Teşekkür Edenler: [T]206552,D064N[/T]

hah0Çevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
İl: Yurtdisi
hah0Çevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 20 Haziran 2018 09:42
[EDIT]aquarehber,2020-12-22 17:31:32[/EDIT]

Teşekkür Edenler: [T]206552,D064N[/T]

D064NÇevrim Dışı

İl: Konya
D064NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Haziran 2018 10:07
[QUOTE=aquarehber]Ülkemizde muhabbet kuşu bakım videoları milyonlarca izleniyor çünkü o adamlara bilgi verecek birisi yok petshop'un dediklerini yapınca da bir sonuç alamıyorlar. Balık videolarına bakıyorum mesela aynı kanalda kuş videosu 130 Bin izlenirken balık videosu 30 bin bile izlenmiyor. Toplum araştırmıyor maalesef.[/QUOTE]
maalesef.