Bilinçsizce alınan balıklar...

papaganÇevrim Dışı

İl: Istanbul
papaganÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2006 17:19

Bugün akvaryumcuya tavşan için yem almaya gitmiştim. Bir adam vardı, baktım canlı doğuran alıyordu. Poşette de kılıçkuyruk, platy, velifera vardı. Sonra adam dedi ki; "abi bana şu balıklardan versene" Sonra da 2 tane birichardi 1 tane siyah üstüne beyaz noktalı bir balık istedi. Akvaryumcu da hiç "bu balıklar bu balıklarla yaşamaz" demedi. Bazı akvaryumcular bu işi sadece para için yapıyorlar heraldeSadece paylaşmak istedim. Saygılar

Raven2006-11-21 12:47:30

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

feyzalÇevrim Dışı

Özel Üye
feyzalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2006 17:33
Belki de adamın 2 tane akvaryumu vardır.Malesef birçok akvaryumcu böyle yapıyor.Ama suç sadece akvaryumcuda da değil, ben mesela yeni başladığımda herzaman akvaryumcuya sormuşumdr abi bu balıklar bunlarla yaşar mı....?

erciyesÇevrim Dışı

İl: Kayseri
erciyesÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2006 18:00

Maalesef akvaryumcuların vicdanına kalmış bir konu...

Mr.PiranhaÇevrim Dışı

Mr.PiranhaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2006 18:39
Örnek olarak piranhaların oscarla yaşayacağını söylerler ama oscarların piranhalarla yaşayamayacağını söylemezler!! Örnekler çoğaltılabilir.

DimebaGÇevrim Dışı

İl: Adana
DimebaGÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2006 19:19
Bence araştırmaya,bilgi edinmeye üşenen insanlar böyle şeyler yaşamalı.Ben akvaryumcuya hiç kızmıyorum.Yani tabi ki zorla kandırmaya çalışanlar beni çok sinirlendiriyor ama böyle her rengini beğendiği balığı akvaryuma atan ısrarla bilinçsiz kalan insanların paraları çöpe gitmeli.

ahmetfeyziÇevrim Dışı

İl: Kastamonu
ahmetfeyziÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2006 19:26
Serhat Bey,iş bence para meselesi değil sonuçta balıkların ölmesi daha kötü bir olay.Herkes araştırma yapacak imkanı olmayabilir.Akvaryumcunun insanları uyarması lazım.Ama maalesef para için uyarmamış olabilir.Buda onun vicdanı artık.Zamanı gelince yüzleşir.Saygılar..

papaganÇevrim Dışı

papaganÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2006 19:42

Arkadaşlar bir de bir genç kız ve bir kadın çiklet alıyordu akvaryumu ilk defa kuruyorlarmış.snow prenses,zebra,sarı prenses,vatoz,yaşayan kaya falan aldılar akvaryumcudan ısıtıcıda aldılar akvaryumcu dediki şimdi eve gidince ısıtıcıyı akvaruma tak ama fişlerini hemen takma 10 dk sonra tak dedi sonra akvaryumdan 1 kova su al yerine 1 kova çeşme suyu koy dedi.Niye çeşme suyu koy diyo içme suyu koysa olmuyormu sanki

Saygılar..

omererbasÇevrim Dışı

İl: Ankara
omererbasÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2006 21:07

Geçenlerde burda samsunda bir akvaryumcuya girdim balıklara bakıyordum istediğim varmı diye o sırada bir bayan geldi ya betam öldü çok üzüldüm dedi. Akvaryumcunun verdiği cevap aynen şu: Olsun bizde çok var. Şok oldum demekki adamın bütün mentalitesi para üzerine kurulu. Vicdan meselesi bazı insanlarda olmuyor herhalde.

CrackByÇevrim Dışı

CrackByÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2006 21:28
Bu insanların (akvaryumcuların) bence bu işi yaparlarken,bir esnaf olarak düşünmemesi(İyi bir esnaf bile müşterisini kaybetmemek adına onu kandırmaz.)ve bu işi sadece sevdiği ve sevdirmek istediği için yapması gerekmektedir.Daha sonra zaten kendi müşterileri ona bu dürüstlüğünün ödülünü en adil şekilde vereceklerdir.Zannımca ...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2006 21:57
Akvaryum kurarken içme suyu önerilmez. Hani su 19 lıtrelık damacanalarla satılan sulardan önerilmez yani. Onların çoğu işlenmiş sudur. Bildiğimiz çeşme suyunu dinlendirip akvaryumda bunları kullanmamız daha doğru olur. Balıklar diğer türlü ölür mü? Hayır Gelin biz iyi olanı yapalım. Raven2006-11-21 12:49:30

aspava69Çevrim Dışı

aspava69Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2006 22:40

Selam,

ben gecengün akvaryum dükkaninda cok güzel Kilickuyruklar gördüm,i clerinden 3 tanesini gözüme kestirip almaya karar verdim ve görevliyi cagirdim!

Görevli geldiginde istedigim baliklari bana satmadi ve uyarida bulundu.

Aynen söyle dedi; Baliklar bugün geldi ve 2 gün karantina altinda kalmali aksi takdirde size sattigim baliklar yarin ölürse buraya gelip tartismaya sebebiyet vermemelisiniz cünkü sagliksiz baliksa diger baliklariniza etkiler diye konustu.

Bende ona bir Türk akli olarak ona tamam bende ona yarin sabah ilk isim buraya gelmek ve öbür vardiyedeki arkadastan alirim dedim (sansimi denerim).Oda bana diger arkadasta kesinlikle satmaz cünkü kural bu dedi. O da kesinlikle hakli.

Sonunda nemi oldu; 3. gün gittim ve benim begendiklerim satilmisti.  

M_R_T2006-11-21 1:40:55

erencbulutÇevrim Dışı

erencbulutÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Kasım 2006 01:36

Bende 2 adet kuhli aldım geçen gün,balıkların o gün yeni geldiğini öğrendim,uzun zamandır yoktu sorunca söyledi,en sağlıklı görünenlerin arasından seçmeye çalıştım fakat bütün önlemleri almama rağmen o gece 1 tanesini kaybettim,adam satarken yeni geldiği için bunlar şoktalar stresliler hastalar hustalar demedi,karantinaya almak lazım falanda yok,sadece bişey olmaz dedi,keşke almasaydım diycem (gerçi orda kalsada ölecekti) ama tek tesellim en azından hayvan başında biri umutla beklerken canını verdi.

Saygılar sevgiler...