iceman ve sarı prenses koloni

ramisÇevrim Dışı

İl: Bursa
ramisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2009 03:56
Merhaba arkadaslar bende 80*35*40 akvaryum var. Bu akvaryumda 4d-1e sp, 4d 1e aysman(iceman) beslemek istiyorum. Sarı prenseslerim var. Boyları 9-10 cm, aysmande o boylarda alacağım. Bunlardan düzenli yavru almam için ne kadar sürer? Akvaryum yeterlimidir? Saygı değer hobicilerimizin yorumları cok önemli benim için...halongan2009-12-30 13:53:35

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

0nurÇevrim Dışı

İl: Ankara
0nurÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2009 04:14
Akvaryumunuz 112 litre.112lt de bu türlerin olacağını sanmıyorum..

58GüvenÇevrim Dışı

İl: Aksaray
58GüvenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2009 11:51
Akvaryumunuz kısa bir süre sonra yetersiz kalacaktır.

ramisÇevrim Dışı

ramisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2009 12:20
Abartıyorsunuz nasıl yeterli degıl bundan daha kucuk akvaryumda bıle besleyenler ve ıyı sonuc alanlar var eki tavsıyenız nedır 3d 1e sp 3d 1e aysman mı yapayım?

58GüvenÇevrim Dışı

İl: Aksaray
58GüvenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2009 12:24
Hakan Bey 112 litrede 10 balık besleyeceğim diyorsunuz.Hemde 9-10 cm boylarında.Sizce yetecek mi?

Küçük akvaryumlarda besleyip yavru alanlar iyi sonuç elde etmiş olmuyorlar.Balıklarına işkence etmiş oluyorlar.Bu konu için aşşağıdaki linki incelemenizi tavsiye ederim.

112 litrede 1e 3d sarı prenses 1e 3d ıceman yavru olarak (4-4,5 cm) alıp beslemenizi öneririm.Ancak kısa süre sonra o da yetmeyecektir.

reisÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
reisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2009 12:25
[QUOTE=ramis] bundan daha kucuk akvaryumda bıle besleyenler ve ıyı sonuc alanlar var [/QUOTE]

İyi sonuç? Neye göre iyi sonuç? Sizce balıkların sağlıklı ve mutlu olduklarının göstergesi nedir?

ali876Çevrim Dışı

ali876Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2009 12:51
Küçük hacimlerde beslenir ama balıklar mutsuz olur. Hİçbir hobicide balılarının mutsuz olmasını istemez.

dark_shadowÇevrim Dışı

İl: Istanbul
dark_shadowÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2009 13:16

Anladığım kadarıyla burada ne konuşulursa konuşulsun sen yine besleyeceksin Göz%20Kirpma.Ozaman 2d 1e olarak beslede fazla kalabalık olmasın bari.Şunu unutma ki onlar o hacimde yavru verirler,yaşarlar ,yüzerler ,yem yerler AMA ASLA MUTLU DEĞİLLER.

SAYGILAR

ramisÇevrim Dışı

ramisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2009 13:33
1e 3d sp 1e 3d aysman yapıcam arkdaslar ozaman :)

0nurÇevrim Dışı

0nurÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Aralık 2009 12:04
[QUOTE=ramis]1e 3d sp 1e 3d aysman yapıcam arkdaslar ozaman :)[/QUOTE]

Sadece tek bi tür beslemenizi öneririm ki daha büyük haz alırsınız...1e3d ya sp ya da iceman yapın lütfen..ama 2sinden 1ini seçin derim..

darXisÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
darXisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Aralık 2009 14:45
[QUOTE=dark_shadow]

Anladığım kadarıyla burada ne konuşulursa konuşulsun sen yine besleyeceksin Göz%20Kirpma.Ozaman 2d 1e olarak beslede fazla kalabalık olmasın bari.Şunu unutma ki onlar o hacimde yavru verirler,yaşarlar ,yüzerler ,yem yerler AMA ASLA MUTLU DEĞİLLER.

SAYGILAR
[/QUOTE]
Dişiler sille tokat dayak yerler.Bu konuyu açan ramis isimli üyemiz de "ben yaptım oldu" mantığıyla gitmesinin sonucunu iceman erkeğinin o akvaryumda nasıl terör estirdiğini elleri başının arasında seyrederek alacak ne yazık ki.Ben böyle söyleyeceğinize o akvaryumda o balıklar olmaz,madem olur diyorsunuz niye danışıyorsunuz demenizi tercih ederdim.Fakat sağlıksız olacağını söylemişsiniz,dilinize sağlk.
[QUOTE=ramis]Abartıyorsunuz nasıl yeterli degıl bundan daha kucuk akvaryumda bıle besleyenler ve ıyı sonuc alanlar var eki tavsıyenız nedır 3d 1e sp 3d 1e aysman mı yapayım?[/QUOTE]
Bir canlının hayatının,eziyet çekmesinin,dayak yemesinin,kafasının gözünün yarılmasının "abartılacak" bir yanı yoktur haklısınız.Ne de olsa canlı atıverelim damızlık malawileri 80cmye parçalasınlar birbirlerini değil mi üstadım?Elalem eziyeti çektiriyor nasılsa siz niye çektirmeyesiniz?Millet pitbull dövüştürüyor;siz iceman erkeğini sarı prenses dayak attırmışsınız,dar hacimde kaçamayan dişiler erkeklerden sille tokat dayak yemiş çok mu?Hem zaten bu sitede balık tanıtımlarında tek sarı prenses kolonisine bile 120litre lazım diyen arkadaşların hepsi abartmış.60litrede "iyi sonuç alan var ne 120sinden bahsediyoruz.Değil mi?Benim size tavsiyem akvaryumunuza bir de auratus kolonisi ekleyin,1erkek 2dişi alın onları,"iyi sonuç" alacaksınız.Zaten bunlar balık değil makine,50cmde bile çiftleşiyor,80de mi "iyi sonuç" vermeyecek?E bunların sağlığı?Amaan sağlığı napacağız,çiftleşsin yeter yarsınlar yoksa birbirlerinin kafasını gözünü "iyi sonuç" önemli.Kör de olsa zaten "iyi sonuç" verir benim balığım aslan gibi hayvandır.Değil mi arkadaşlar?Hazır balıklarımızın sağlığı verecekleri iyi sonuca bağlı,mandıradaki ineğin süt verimini tartışıyoruz ya hani,neden olmasın?Değil mi üstadım?
Yarın öbürgün burada akvaryumda terör esiyor napmalıyım,balığımın gözü kör oldu,yüzgeci parçalandı,alırken size meydan okudum"abartmayın yapıcam" dedim,şimdi bana o tavsiyeleri veren arkadaşlar da balığı almıyor,dereyemi atayım ne yapayım?  diye konu açınca da altına cevap ekleriz "kusura bakmayın biz abarttık bunca araştırmacı balık besleyen hobici abarttı siz biliyorsunuz bu hobiyi" diye.
[QUOTE=ramis]1e 3d sp 1e 3d aysman yapıcam arkdaslar ozaman :)[/QUOTE]
Son olarak,bunca lafımdan birşeyler çıkarıp o eziyetten vazgeçeceğinizi umarak;Akvaryum hobisi,sizin "yapıcam" ınızla icra edilecek birşey değildir,çünkü akvaryumun içerisinde bulunanlar lego oyuncakları değil canlı balıklardır.Onları da sizi-bizi yaradan yaratmıştır.Nasıl ki sokakta tekmelenen bir köpeği gördüğümüzde içimiz acıyorsa,akvaryumda dayak yiyen bir balığı görünce de aynı şekilde içimiz acır.Ha içi acımayan vicdanı olmayan var mı?Ne yazık ki VARAglamaUmarım siz de o gruba dahil olmazsınız.Size bu "ben yaptım oldu" mantaliteniz doğrultusunda  karşı çıkan yönetici-üye herkese teşekkürlerimi sunarım.
Saygılarımla.
darXis2009-12-29 15:02:50

Hanite07Çevrim Dışı

İl: Antalya
Hanite07Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Aralık 2009 18:46
112 lt akvaryumda benim şahsi görüşüm tek tür iceman besle.1e 4d çok güzel balıklar.Bende istiyorum 5 veya 6 tür balık beslemeyi.Ama olmuyor kavgalar hastalıkar falan filan derken balık ölümleri birbiri ardına.Bütün hevesin kursağında kalır bence.240 ltlik akvaryumumda 1e 3d sarıprenses 1e 3d ıceman var.

tusegeÇevrim Dışı

İl: Izmir
tusegeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Aralık 2009 10:43
Arkadaşlar yorumlar yapmışlar çoğuna katılıyorum.Ama 2 tür 1 e 2 e ye katılmıyorum.Bence tek tür iceman yada sp. oranıda 1 e 4 den az (dişi sayısı 5  yada 6) yapmak 1e 2d yada 1e 3 d den çok daha sağlıklı olur.Biraz da kayalık yada saklanacak yer yapmanız lazım.İleride imkanınız olursa büyük bir akvaryum (300) litre gibi yapabilirsiniz.Elinizdeki akvaryumu da küçük balıklarınızı büyütmek için kullanabilirsiniz.Balıklar çoğaldıkça büyükleri elden çıkarırsınız(takas yada satarak)Çok balık isitiyorsanız 30 40 tane sp yada iceman (0,5   1cm ) 50 kuruşa rahatlıkla bulabilirsini.2   yada 2.5 balıklara bakıp (hem yavru büyütmenin zevkine varırsınız) daha sonra balıkları malzeme akvaryum büyük boy balıklarla takas yada satabilirsiniz.Bir süre böyle idare edip imkanınız olduğunda akvaryumu büyütebilirsiniz.Şimdi bu akvaryumda 30 40 balık olur mu diyeceksiniz.Ama en fazla 3 cm oldugunda elden çıkarırsanız olur.Yavru akvaryumuna dekor olmasa da olur.Saygılarımla...