Pratik Kuluçka Makinesi(Güncellendi)

emiirÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
emiirÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2006 00:08

Arkadaşlar merhaba,

Sitede birçok arkadaşın yapmış olduğu kuluçka makinesi diye tabir ettiğim projeyi inceledikten sonra ben de kendiminkini yapmaya karar verdim.

1 litre pet meşrubat şişesini ortadan ikiye kesip üzerine küçük delikler açtım. Deliklerin boyutu içindeki yumurtaların dışarı çıkmasına imkan vermeyecek büyüklükte olmaması gerekiyor. Daha sonra şişenin kapağını delip içerisine yuvarlak bir hava taşı yerleştirip kapağı kapattım. Bir vantuz yardımıyla akvaryumun yan camına sabitledim. Ve içerisine yumurtaları koyup havayı çok fazla olmayacak şekilde açarak yumurtaların sürekli hareket halinde olmasını sağladım. Şişe şefaf olduğundan gelişimlerini izlemek de ayrı bir avantaj. Örnek resimden daha net anlaşılacağını umuyorum.
Saygılar...

emiir2006-9-30 19:56:46

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

M_R_TÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
M_R_TÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2006 01:01
     Emrah Bey öncelikle paylaşımınız için çok teşekkürler, böyle bir yöntem şuana kadar kullanmadım fakat okuduğum kadarıyla hava verilirken çok dikkat edilmesi ve bu havanın fazla geldiği taktirde yumurtalara zarar vereceğini biliyorum..
     Merak ettiğim konu bu yöntemin havayı fazla verip yumurtaları kaybetme riskimizin yanında tahmin ediyorum az verildiğinde de bir sorunla karşılaşabiliriz! Acaba bunun yanında sizin düşündüğünüz farklı riskleri varmı?
     İlk parti yavrularınızı ve gelişim süreçlerini merakla bekliyorum bizlerle paylaşırsanız çok sevinirim..

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2006 01:10
Çalışmanız envantere eklendi, paylaşımınız için çok teşekkürler.
Saygılarımla.
Linkten görebilirsiniz.
Yeni Konu Y Konu Yöneticisi Akvaryum.com Üyelerinin Diy Projeleri
Sayfa 1 2 3
tearaway2006-9-30 12:48:52

emiirÇevrim Dışı

Özel Üye
emiirÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2006 01:11

Murat bey, aslında buradaki esas amaç yumurtaların hareketsiz kalmamasını sağlamak. Bunu sağlarken aynı zamanda da yumurtaları fazla karıştırıp gelişimlerini engelememeliyiz. Ben sisteme hava veren hortuma bir vana koydum ve ağır ağır hareket verecek ama sabit kalmasını engelleyecek şiddette havayı ayarlıyorum.

Resimden saydığım kadarıyla 95 ile 100 arasında bir yumurta mevcut. İçlerinde 30-35 kadarı kırmızı prenses ( paslı cichlid ) gerisi de snow prensese ait. Bir başlık açıp buradan çıkacak yavruların gelişimlerini 2-3 cm olana kadar resimleriyle yayınlamak gibi bir planım var. Bunun içerisinde artemianın hazırlanışından verilişine kadar her ayrıntıyı resimleyip göstereceğim.

Saygılar.

ömer atakavÇevrim Dışı

ömer atakavÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2006 01:15

bu sistemde kayıp varmı onu merak ediyorum bilgi verirseniz sevinirim

saygılar

M_R_TÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
M_R_TÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2006 01:20

Emrah Bey açıklamalarınız için çok teşekkürler, paylaşımızınızı merakla bekliyoruz..

Kolay gelsin!

emiirÇevrim Dışı

Özel Üye
emiirÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2006 01:20

Ömer bey , ben de daha yeni tecrübe ediyorum ancak daha önce de buna benzer bir çalışma yapmıştım. Yavruluğun içerisinde hava taşıyla bir sirkulasyon sağlıyordum ve bir kayıp yaşamamıştım. Bu sistem daha derlitoplu oldu ve en azından arada bir havayı kesip yumurtaların gelişimini inceleme şansım olacak. Böylece bozulan yumurta varsa hemen ortamdan uzaklaştırıp diğerlerini de bozmasını engellemek gibi bir şansım var.

Gelişmeleri bir başlık altında resimlerle paylaşacağım.

Saygılar.

bjkalleyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
bjkalleyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2006 02:18

Güzel bir çalışma elinize sağlık. Beni 2 şey düşündürüyor;
1-Hava kabarcığının direk yumurta ile temasının zararı olabilir mi?
2-Hava taşının orada yumurta kalırsa ne gibi problem olur?

Saygılar,

emiirÇevrim Dışı

Özel Üye
emiirÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2006 02:28

Refet bey, hava kabarcığının direk yumurtayla temas etmesi sonucu olumsuz bir sonuç doğacağını sanmıyorum ama gözlemlemekte fayda var. Hava taşının arasına yumurta sıkışması hadisesini ben de düşünmüştüm ancak yaptıktan sonra baktım taş öyle bir oturmuş ki ( oraya sığdırmak için yuvarlak hava taşının kenarlarından biraz kırpmam gerekti ) araya yumurta girmiyor. Yarın ufak bir video çekip yayınlamayı düşünüyorum.

Saygılar.

hbicerÇevrim Dışı

İl: Bursa
hbicerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2006 02:51

Elinize sağlık Emrah bey,Emrah bey pet şişenin üstü kesik değilmi,kesikse kapak tarafına doğru daralan kısıma silikonla file yapıştırsak bence daha sağlıklı olur gibi yumurtaların taşa kadar inmesi önlenmiş olur.

Saygılar...

hakanbicer2006-9-30 2:58:57

emiirÇevrim Dışı

Özel Üye
emiirÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2006 03:13
Hakan bey, yumurtaların içerisinden geçmemesi için küçük delikli bir file koymamız gerekir. Bu sefer de hava hemen geçmeyeceğinden büyük halde toplanıp birden çıkar ve pek faydalı olmaz. Aslında hava taşının üzerine pek yumurta düşmüyor, yukarıda hareket ediyorlar.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2006 11:19
Benim aklımdaydı hep ama sanmıyorum başarılı olacağını ama inşallah olur Emrah bey gerçi yavrulukta hava taşı ile başarıya ulaşmışsanız bu çok daha iyi olacaktır.Kolay gelsin...

emiirÇevrim Dışı

Özel Üye
emiirÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2006 11:27
Bu amaca hizmet eden çeşitli yöntemler var. Mesela bir arkadaşımız hava vererek değil de su vererek yumurtaların hareketli olmasını sağlamıştı. Başarılı olacağına kesinlikle inanıyorum. Hatta biraz önce baktığımda bazı yumurtalarda gözlerin belirdiğini bile söyleyebilirim

emiirÇevrim Dışı

Özel Üye
emiirÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2006 19:54

Hani bulmaca kitaplarında vardır ya " İki resim arasındaki 5 farkı bulun " diye bir bölüm, işte ben de sizlere şimdi " Yumurtalardan kendilerini göstermeye başlayan yavruları bulun" oyununu taktim ediyorum  Şaka bir yana resimlerden de görüleceği gibi yavrular kendilerini göstermeye başladılar  Gelişmeleri bu başlık altında sık sık sizlerle paylaşıcam.

emiir2006-9-30 19:55:17