Küçük hacimli akvaryumlarda farklı tür üretimi

emre90Çevrim Dışı

İl: Bursa
emre90Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2010 16:34
Arkadaş şimdiye kadar beni düşündüren bir durum var.Her kim 20-30-40-50 litre akvaryumum var ne beslemeliyim diye forumumuza konu açsa ya canlı doğuran besle ya küçük tetra türleri besle ya da beta besle diye cevaplar geliyor.Mesela bende 40 litre bir akvaryum var bunda bu 3 öneriden farklı olarak ne besleyebilirim?Bazı gençler öğrenciler aileleri nedeniyle ya da maddi sıkıntılar yüzünden büyük akvaryumlar alamıyorlar bende bunlardan biriyim yanlız bu küçük hacimli akvaryumlarda bazı türleri üretmeyi başarırsak daha büyük akvaryumlara geçiş yapabiliriz.Örneğin 40-50 litre bir akvaryumda kribensis,ramirezi veya kribensis eş olarak bakılamaz mı?Böyle farklı önerileriniz var mı?Bu konuyu açarken ki düşüncem şuydu:Bence bu konu forumumuz için oldukça gerekli ve geriden gelen genç akvaristler için yol gösterici olacaktır en azından ben bu kanıdayım herkese şimdiden teşekkür ediyorum vereceği cevaplar için ve ayıracağı zaman için.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

darXisÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
darXisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2010 17:10
Biz canlıdoğuranların tetraların akvaryumu bitkisiz olmaz derken "bitki bakamam sahte bitki var" karşılığı veren bir üyeye kribensisi ramireziyi nasıl besleteceğiz işin o kısmını düşünmek lazım bence Emre kardeşim.Yoksa kim istemez senin söylediğin şeyi.

bayMKÇevrim Dışı

İl: Balikesir
bayMKÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2010 17:12
    Diyelimki istediğin şekilde maddi gelir sağlayacağın XXX türü balığın üretimi yaptın...40 litreye dahi gerek maddi gerek yer sıkıntısı gibi konulardan doğan yavruları hangi yavruluğa koymayı düşünüyorsun,o yavrulukta evde uygun bir yer isteyecek, yeni filtreleme sistemi isteyecek, ısıtıcı isteyecek,yavruların boylanması zaman isteyecek,yavrular özel yem isteyecek... bunlarda ekstra masraf getirecek...
    Bence şimdilik zevk alarak besleyebileceğin türlere yönelip tecrübe kazan.Ve emin ol ilerde maddi-manevi ilk fırsatta akvaryumu büyütürsün...
    Biraz içini kararttım ümidini kırdım ama gerçekler böyle.O fırsat gününü bekle...

KocaKÇevrim Dışı

İl: Manisa
KocaKÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2010 01:27
[QUOTE=emre90]Arkadaş şimdiye kadar beni düşündüren bir durum var.Her kim 20-30-40-50 litre akvaryumum var ne beslemeliyim diye forumumuza konu açsa ya canlı doğuran besle ya küçük tetra türleri besle ya da beta besle diye cevaplar geliyor.Mesela bende 40 litre bir akvaryum var bunda bu 3 öneriden farklı olarak ne besleyebilirim?Bazı gençler öğrenciler aileleri nedeniyle ya da maddi sıkıntılar yüzünden büyük akvaryumlar alamıyorlar bende bunlardan biriyim yanlız bu küçük hacimli akvaryumlarda bazı türleri üretmeyi başarırsak daha büyük akvaryumlara geçiş yapabiliriz.Örneğin 40-50 litre bir akvaryumda kribensis,ramirezi veya kribensis eş olarak bakılamaz mı?Böyle farklı önerileriniz var mı?Bu konuyu açarken ki düşüncem şuydu:Bence bu konu forumumuz için oldukça gerekli ve geriden gelen genç akvaristler için yol gösterici olacaktır en azından ben bu kanıdayım herkese şimdiden teşekkür ediyorum vereceği cevaplar için ve ayıracağı zaman için.[/QUOTE]

Valla abi bende sana aynen katılıyorum.Benim 100 litre akvaryumum ve 40 litre  karantina tankım olduğu halde şu hobiden insanlar ne kadar para kazanıyor ve biz hala kazanamadık.Aslında adı hobi para kazanmak için yapmıyoruz ama 2 senedir bu hobiyle uğraşıyorum artık para kazanmak istiyorum bende hobiyide daha zevkli hale getirmek için.Bu hobiye 2 senedir para yatırıyorum ve su anda gercekten paraya ihtiyacım artık var. 100 litrede lepistes besleyip yavrusunu satabilirmiyim diye düşünmeye başladım ama herkes bitkili olacak diyor.Manisadaki akvaryumcularda da bitki yok veya bir iki yerde var onlardan gercekten cok pahalı.Bu hobi sürekli insana para harcattırıyor ama para kazanamadık hala.Böyle devam ederse akvaryumu satabilirm maddi sıkıntıdan dolayı ve üzülerek ve istemeyerek maddi sıkıntıdan hobimden ayrılmak zorunda kalacağım ustalar bize bir çözüm bulun bizde kurtulalalım.Yazı uzun oldu kusura bakmayın.Ayrıca lepistes akvaryumu illa bitkili olmak zorunda mı ?
kocak1572010-10-10 01:28:44

emre90Çevrim Dışı

emre90Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2010 02:13

Mehmet kardeşim üretmek istediğini söylemişsin üremek için rahat bir ortama ihtiyaç duyarlar bunun içinde bitki olursa çok iyi olur birde yavruların saklanması için ama sana yavruların saklanması için oluşturabileceğin bir şey söyleyebilirim rafya kullan çok ama çok işe yarıyor ben lepisteslerimden ve veliferalarımdan 50 yavru alıyorsam 20 si burada saklanıyordu çok pislik tutuyor o ayrıTebessüm100 litre akvaryumuna 1 çift kakadu,ramirezi,kribensis,mücevher ya da ateş ağız alıp onlardan aldığın yavruları bir süreliğine 40 litrelik akvaryuma koyabilirsin.Daha sonra yavruları satıp 70-80 litrelik bir akvaryum alırsın yeni doğmuş yavruları 40 litrelik akvaryuma biraz boylanmışları ise 80 litreliğe koyarsın anlatması çok güzel ama uygulaması zor bir durum.

akiFÇevrim Dışı

İl: Istanbul
akiFÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2010 09:57
Açıkçası adı üstünde hobi. Şuan deniz akvaryumum var. Bundan önce 325 litrelik bir akvaryumum ondan öncede yanlış hatırlamıyorsam 180 litrelik bir akvaryumum ve ondan daha önceki ise 30 litrelik bir akvaryumdu.

30 litrelik akvaryumu naptım hatırlamıyorum. 180 litrelik akvaryumu bütün malzemeleri ile ki buna eheim dış filtrede dahil yanlış hatırlamıyorsam 100 TL'ye arkadaşa vermiştim. Dış filtreye sadece 150 TL vermiştim. 325 litrelik akvaryumu ise yine aynı arkadaşa 300 TL ye vermiştim. Bu fiyata atman dış filtre, 2 adet uv filtre ve 40 ın üzerinde sarı prenses dahildi. Yapılan masrafları az çok tahmin edebilirsiniz. Fakat kazanca bakarsak sanırım en masraflı hobilerden biri bizim hobimiz.

Şuan deniz akvaryumu mu satıyorum. Kazanacağım miktarla yaptığım harcama arasında en az 2500 liralık bir fark olacak. 4 yıldır bu hobi ile uğraşıyorum ve hiç kar ettiğimi hatırlamıyorum. Açıkçası akvaryumun bana verdiği görsellik ve huzur yetiyor da artıyor. Sanırım bunu da maddi bir değerle ölçmek pek mümkün değil. Eğer ölçülebiliyorsa gerçekten ben daha karlıyımdır.

Fakat dediğim gibi bu hobi masraflı bir hobi. En azından ülkemizde masraflı maalesef. Ufak bir örnek vermem gerekirse bir metal halide lambayı yurt dışından kargosu ile birlikte 30 TL'ye getirirken ve aynı lamba Türkiye'de 120 TL ye satılıyorsa diyecek fazla bir şeyim yok. Aynı paraya 4 tane getirtirim. 

emre90Çevrim Dışı

emre90Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2010 14:06
Arkadaşlar tür önerilerinizi bekliyorum mesela benim aklıma cüce gurami geldi 40 litre akvaryumda üretilebilir.

berkan16Çevrim Dışı

berkan16Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2010 18:30
Merhaba arkadaşlar güzel bir konu açmışsınız benimde 40 litre bir akvaryumum var bende o akvaryumda ya 1 çift mücevher üretmek istiyorum ya da 6 tane 3-4 cm boyunda mücevher alıp 2 balığın eş tutmasını bekliyeceğim acaba bu sağlıklı olur mu?Balıklar eş tuttuktan sonra diğer balıklar akvaryumdan çıkarılacaktır ve sadece çift mücevherler kalacaktır akvaryumda.berkan162010-10-10 18:30:39