Su piresi tecrübesi olanlar

cagdas90Çevrim Dışı

İl: Mugla
cagdas90Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2014 13:42
Arkadaşlar astronot balıklarım için su piresi üretmek istiyorum internetten 150-200 adet alıp evde üretmek istiyorum. bilgisi olanlar bilgi verebilir mi genelde spurina denilen mavi yeşil alglerle besliolar ancak o çok maliyetli bir yöntem daha kolay bir yolu var mı. sanırım kültür denilen yeşil su hazırlıcam önce. 20ltlik bir bidonu bugün balkona koydum yeşillensin diye ancak üretimi küçük akvaryumda yapıcam bidonda sadece suyu hazırlıyorum. akvaryuma hava için iç motor koymalımıyım ısıtıcı olucak mı neyle beslicem lütfen yardım edin

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

serkan83Çevrim Dışı

İl: Izmir
serkan83Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2014 13:54
Hava motoru kullanmana gerek yok balkonda yapacaksan bu işi ısıtıcı koy malum kış şartlarındayız.  Spirulina çok ta pahalı bişey değil,sormak istediğin başka şeyler varsa bildiğim kadarıyla yardımcı olurum

yunus_canÇevrim Dışı

İl: Kayseri
yunus_canÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ocak 2014 09:08
Kardeş bende yaklaşık 1 aydır su piresi ile uğraşıyorum.Kültürü aldıktan sonra (20 tane pire ile bile olur) yaptığım ilk iş 5 litrelik plastik su damacanasının ağız kısmını kesip genişletmek oldu.Sonra akvaryumdan çektiğim suyu damacanaya boşalttım.Dikkat edilecek husus çeşme suyu olmaması.Yoksa kültür çöker.Zira su pireleri klora karşı hassastır.Isıtıcı falan da yok.Oda sıcaklığımız yaz-kış iyi olduğu için ona gerek duymuyorum ben.Sonra zaten geriye pirelerin beslenmesi kalıyor.Onu da sadece 3-4 günde bir bildiğimiz kuru mayayı, çay bardağına koyduğumuz su içinde eritip kültüre döküyoruz.Onların yemi de bu oluyor.Güneş ışığı alan bir yere koy damacanayı yeterli.Son iş olarak da 10 günde bir diplerde biriken pislik ve ölü pireleri çekip temizlemek kalıyor.Zaten onlar çoğalıyorlar bir süre sonra bol miktarda.Yapılacak iş bu kadar.Ha bazı arkadaşlar şimdi hava vermek lazım,yem olarak şunu vermek bunu vermek lazım, ışıklandırma da gerekli falan diyebilirler.Onlarında görüşüme saygım sonsuz.Ama ben bu şekilde yapıyorum ve hiçbir sıkıntı yaşamadan pireler çoğalıyor devamlı.Ne hava veriyorum ne güneş ışığı haricinde ışık veriyorum ne de maya haricinde yem veriyorum.Kültürüm de sorunsuz.Bu şekilde basit bir halde üretebilirsin devamlı.Saygılarımla...
yunus_can2014-01-10 09:10:40

huseyn75Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Denizli
huseyn75Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ocak 2014 10:26
   Hıı!! birisi su piresi mi dedi.  
   Usta benim spiriluna ile tanışma fırsatım olmadı ama su piresi ile yaklaşık 2 yıldır içli dışlıyım.  Su piresi akvaryumunu odada cam kenarına koydunuz mu ışığı onlar ucuz yoldan hallederler.

Isıtıcıya gerek yok çünkü onlar siz üşümedikten sonra hiç üşümezler merak etmeyin. Keretalar 1 parmak buzun altında bile oynaşıp dururlar. Zaten onlar istedikleri ideal ısıtıcı 18-19 derece. sizin bulunduğunuz odanın sıcaklığı zaten bu dereceden yüksektir.

Hava olayına gelince ben kullanmıyorum. Kullanmak isterseniz de hava taşı olmadan sadece hortumdan vermeniz yeterli. 

Yem olayına gelince kuru maya olabilir. Ben bir kovada sonbahar yapraklarını, muz kabuğunu koyup o suyu + yeşilsu + kurumaya veriyorum arasıra..

Daha ayrıntılı bilgi isterseniz "su piresi üretiminde farklı bir hikaye " adlı konun 27. sayfasına veya tamamına bakabilirsiniz.