Tropheus'a geçiş?

yaya2012Çevrim Dışı

İl: Denizli
yaya2012Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Nisan 2012 10:32
Arkadaşlar fikirlerinize ihtiyacım var. 200 lit'lik malawi tankım ve 3 tane 30-35-40 litrelik yavru tanklarım var.
5-6 çeşit (sp, bp, auratus, iceman, yunus) balıklarımdan yunus hariç hepsinden yavru alıyorum. Yavruluklar yavaş yavaş sorun olmaya başladı.
Su değişimi, artemia hazırlama falan çok zamanımı alıyor.

Aklımda 1-2 aydır tropheusa geçme fikri var. 200 litre troplar için küçük biliyorum ama 1e3d şeklinde bakılır diye tahmin ediyorum. Tüm balıklarımı satıp aynı sistemle tropheusa geçeceğim.

Bu siyah ortasında sarı çizgisi olan bemba sanırım onu çok beğeniyorum. Başka tür tavsiyesi veya bu konu hakkında tavsiyesi olan varmı? Fikirlerinizi bekliyorum. Saygılar...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

k@dir38imÇevrim Dışı

İl: Kayseri
k@dir38imÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Nisan 2012 10:54
1E 3D şeklinde beslenebilir ama resimdeki gördüğünüz balık bemba değil ikola benim size tavsiyem ilk önce akvaryumunuzu büyütmeye bakın mesela elinizdeki bütün akvaryumları satın 1 tane 120cm lik yada 150 cmlik akvaryum edinin sonuçta yavru bile alsanız aynı akvaryumda kalabilir tropheuslar kendi  yavrularını yemezler zarar vermezler ikola tropheus için güzel başlangıç tavsiye ederim...

GOLFMK2Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
GOLFMK2Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Nisan 2012 11:02
200lt'den ziyade akvaryum ölçüleriniz daha önemli;her iki yazacağım ölçüde 200lt ama birisi daha ideal; 80x50x50 ise zor olur,120x40x40 ise olabilir.Tahminimce sizinki 100x40x50h ve bu ölçülerde de kesin olmaz diyemeyiz ama benim minimum ideal ölçülerim 120x50x50 olması yönündedir.İmkanlar dahilinde ilerde bu ölçülere geçerseniz güzel olur.Beslemek istediğiniz tür;Tropheus Sp.Black Kriza;güzel bir türdür.Kolay gelsin.

yaya2012Çevrim Dışı

yaya2012Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Nisan 2012 11:14
[QUOTE=k@dir38im]1E 3D şeklinde beslenebilir ama resimdeki gördüğünüz balık bemba değil ikola benim size tavsiyem ilk önce akvaryumunuzu büyütmeye bakın mesela elinizdeki bütün akvaryumları satın 1 tane 120cm lik yada 150 cmlik akvaryum edinin sonuçta yavru bile alsanız aynı akvaryumda kalabilir tropheuslar kendi  yavrularını yemezler zarar vermezler ikola tropheus için güzel başlangıç tavsiye ederim...[/QUOTE]

Dediğiniz yapacağım ama alıştırma olsun diye denemek istiyorum tropheusu. Amaç yavru almak değil sadee bakımına alışmak. Bakımı biraz zor araştırdığıma göre. Ph dengesi önemli. Yavru alacağım zaten şimdilik. 4-5 cm'lik. Eğer bakabilirsem zaten 1 sene içinde 400 yada 600 lt lik tanka geçiş yapacağım. Yorum için teşekkürler...

[QUOTE=GOLFMK2]200lt'den ziyade akvaryum ölçüleriniz daha önemli;her iki yazacağım ölçüde 200lt ama birisi daha ideal; 80x50x50 ise zor olur,120x40x40 ise olabilir.Tahminimce sizinki 100x40x50h ve bu ölçülerde de kesin olmaz diyemeyiz ama benim minimum ideal ölçülerim 120x50x50 olması yönündedir.İmkanlar dahilinde ilerde bu ölçülere geçerseniz güzel olur.Beslemek istediğiniz tür;Tropheus Sp.Black Kriza;güzel bir türdür.Kolay gelsin.[/QUOTE]

Tahmin ettiğiniz gibi 100*40*50 ölçüler. Zaten dediğim gibi öncelikli amacım yavru almak değil. Onları yaşatabilmek. Yani benim ölçülerde olabilir diyorsunuz tabi şimdilik. Eğer hoşuma giderse bu tür muhakkak büyütürüm 400 yada 600 e. O zaman üretime geçerim. Bu 200'lük akvaryumuda yavru tankı yaparım diye düşünüyorum. Tşk ederim yorum için.

AritoÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
AritoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Nisan 2012 11:22
İlangiyi kesinlikle öneririm favori tropheus türüm.

yaya2012Çevrim Dışı

yaya2012Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Nisan 2012 23:03
[QUOTE=Justice Ju-On]İlangiyi kesinlikle öneririm favori tropheus türüm.[/QUOTE]
Galatasaraylıyım aslında benimde bunu sevmem lazım ama ama o sarı çizgili siyahı daha çok sevdim.

mehmet yılmazÇevrim Dışı

mehmet yılmazÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Nisan 2012 23:51
Yukarıdaki tür Black Kriza,tropheus türlerinde gözünüze hangi tür güzel gelirse onu alın tavsiyem.Ama iyi araştırıp öyle alın,aldığınız bir türü belli bir süre sonra değiştirmek isteyebilirsiniz.Mesela bende kasakalawe var çok beğenerek aldım,ama  şimdi Tropheus brichardi canary check diye bir tür çok hoşuma gidiyor.Tropheusun bütün türlerini,bulunabilirliğini araştırıp alın derim.sygılar...

yaya2012Çevrim Dışı

yaya2012Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Nisan 2012 00:06
[QUOTE=mehmet yılmaz]Yukarıdaki tür Black Kriza,tropheus türlerinde gözünüze hangi tür güzel gelirse onu alın tavsiyem.Ama iyi araştırıp öyle alın,aldığınız bir türü belli bir süre sonra değiştirmek isteyebilirsiniz.Mesela bende kasakalawe var çok beğenerek aldım,ama  şimdi Tropheus brichardi canary check diye bir tür çok hoşuma gidiyor.Tropheusun bütün türlerini,bulunabilirliğini araştırıp alın derim.sygılar...[/QUOTE]
Tşk ederim. Sanırım ikola son kararım. Silis kum ve mercan kırığı alacağım. Ph dengesi için önerisi olan varmı? Ph için ne kullanıyorsunuz acaba tropheus besleyenler? Çeşme suyunu 2 gün dinlendirip o şekilde %30 su değişimi yapıyordum malawiler için.

sahlan67Çevrim Dışı

İl: Zonguldak
sahlan67Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Nisan 2012 00:07
EĞER DEKORU TROPLARA UYGUN AYARLARSAN 2 BOLGE SEKLINDE YUVARLAK HATLI KAYALAR ARKA FON AÇIK MAVİ AGİRLIKLI 3D 1E UYGUN OLABILIR BENIM 1 M BOMBELI AKVARYUMUMDA 5 ADET TROP 3 ADET FRONTOZA 4 ADET LELEUPİ 3 KALVUS BESLIYORUM MAAŞALLAHLARI VAR TROPLAR SUREKLI CALIŞIYOR SİZEDE SAĞLIKLI BALIKLAR 

Koray ÇendikÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
Koray ÇendikÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Nisan 2012 00:34
Resimdeki balık Sp.Black Kriza.Belli bir süre beslenebilir ama mutlaka bir süre sonra daha yüksek hacimli bir akvaryuma geçmenizi öneririm.Şimdilik ufak bir koloni 1 e 3 d şeklinde besleyebilirsiniz.

Cyberx26Çevrim Dışı

İl: Eskisehir
Cyberx26Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Nisan 2012 15:31
[QUOTE=yaya2012]Tşk ederim. Sanırım ikola son kararım. Silis kum ve mercan kırığı alacağım. Ph dengesi için önerisi olan varmı? Ph için ne kullanıyorsunuz acaba tropheus besleyenler? Çeşme suyunu 2 gün dinlendirip o şekilde %30 su değişimi yapıyordum malawiler için.[/QUOTE]
Resmini koyduğun tür Black Kriza ama ikolada çok güzeldir tavsiye ederim. Ancak piyasada özellikle akvaryumcularda hep yerli üretim balıklar var. Onlardan alırsanız kendine has renklerini ve çizgilerini fotoğraftaki gibi göremezsiniz sonra hayal kırıklığına uğrarsınız.  Yetişkin alırsanız renklerine dikkat edin yavru alırsanız anaçları mutlaka görün. Ben ph için Seachem lake salt ve seachem tanganyika buffer kullanıyorum. Forumda bu ürünleri gereksiz bulanlar olsada bence çok faydalı ürünlerdir. Ama şu unutulmamalı sabit bi ph değeri sürekli değişen ph değerinden iyidir. Ben akvaryumda Ph monitor kullanıyorum. Sürekli suyun içinde durduğu için istediğim her an ph seviyesini görebiliyorum. Bu yüzden bu ürünleri stabil bi biçimde kullanabiliyorum. Ama sürekli ph ölçümü yapamazsanız buffer kullanarak sabit tutmnız çok zor olur. Su değişimini aynı malawideki gibi yapabilirsin.

yaya2012Çevrim Dışı

yaya2012Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Nisan 2012 12:32
Akvarist bir arkadaştan alacağım kısmetse. Sürekli yavru alan üretim hanesi olan bir arkadaştan. 3-4 cm lik yavrulardan 10-15 arası alıp cinsiyetleri belli olunca koloni haline getirip 6 ay sonra felanda akvaryumu 400 yada 600 litreye çıkarmayı düşünüyorum. Yavrular sanırım 200 lt lik tankta 6 ay kadar sorun olmaz. Ph için önerilerinizi dikkate alacağım.

2 bölge şeklinde ayarlamak derken sağına ve soluna yuvarlak hatlı taşları yığıp ortsını boş bırakmayı kastediyorsunuz sanırım. Arka plan mavi tonları. Sobo iç filtre ve fluval 205 dış filtre var. Sanrım bunlar yeter.

engiNDefaceÇevrim Dışı

İl: Kayseri
engiNDefaceÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Nisan 2012 17:36
Lütfen yanlış bilgi vermeyin resimdeki balık kriza black.Akvaryum ölçüleriniz 250 Lt den yüksek olsun fakat en uygunu 300+ Lt akvaryumlardır.ph değeri 8.0 ın altına düşmemelidir.