Akvaryumun yeni Hali (Bitkili Karma)

PAVESEÇevrim Dışı

İl: Istanbul
PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2006 10:06

Fotoğraf:

Boyut (cm): 70 x 25 x 30 (h)
Kapasite (litre): 52,5
Canlılar: Canlı Doğuranlar (Moli, Velifera, Plati, Kılıçkuyruk) + kardinal neon + kuhli + çöpçüler + elma salyangozu

Malzemeler: GAP II iç filtre, ısıtıcı, çift çıkışlı hava motoru, pembe grolux floresan

Akvaryum Bakımı: 3-4 haftada bir % 25 dip çekimi ile su değişimi + filtre temizliği

Kullanılan Yemler: tetra pul yem, champion pul + pond yem, toz yavru yemi ve dip yemi

Kullanılan İlaçlar ve/veya Katkılar: contra itcyho + mikofish

Akvaryumumun bitkilendirilip arka fon yapıştırıldıktan sonraki hali. Daha bitkilendireceğim. Bu bitkileri bulmakta bile çok zorlandım, hele düz mavi arka fonu bulana kadar canım çıktı, sonunda bir tane elma salyangozu da buldum,

Elodea ları tutturmak çok zor oluyor, çıkıp duruyorlar, acaba kum seviyesini biraz arttırsam mı?

Bunlara ilaveten bir anubias daha, gül ve saz almak istiyorum.

Resimde görüldüğü gibi, su mercimeği de koymuştum,ama su mercimeğinin saçak şeklindeki kökleri o kadar çok koparak kirlilik yaptı ki, neredeyse filtrem bozuluyordu, ben de hepsini çıkardım.

Bu arada, benim pembe grolux lamba, bitkiler için yeterli olacak mıdır?

Mevcut durumum, yavruların saklanması için yeterli ortam oluşturmuyor.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

encort2006-12-5 13:25:11

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

PAVESEÇevrim Dışı

PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2006 10:11

Olgay Bey,

Şimdilik kablosu uzanmadığı için ısıtıcıyı sola çekemedim, zamanla yeni bitkilerle, filtre ve ısıtıcıyı saklamaya çalışacağım.

AtlanticÇevrim Dışı

Özel Üye
AtlanticÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2006 13:01

Sertaç Bey,

Daha güzel olmuş bu hali. Elinize sağlık. Mesajı buraya yazmışsınız, tesadüfen gördüm. Özelden de mesaj atabilirsiniz bu durumlarda

Yalnız, anubiası komple kuma gömmüşsünüz. Yapraklarının çıktığı bölümü kumun üstünde olması gerekiyor. Sadece kökleri kuma gömün. O şekilde bitki yaşayamaz ve çürüyecektir.

Saygılar,

PAVESEÇevrim Dışı

PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2006 13:24

Teşekkür ederim Olgay Bey,

Eğer kökü, bütün dalların birleştiği en alttaki sopa gibi kalın sap ise, onu gömdüm kumun içine, biraz daha çıkarırsam bu sefer anubias yüzmeye başlıyor, elodea ları gömmekte zorluk çekiyorum zaten, ufacık müdahelede çıkıp yüzmeye başlıyorlar,

Yaprakların çıktığı bölüm nerede bulunuyor?

Bu arada bitki bulmak ta ne kadar zor. Bütün hafta sonu bu kadar bitki bulabildim.

Ümraniye, üsküdar, kadıköy, altunizade civarında tabii.

Sizce, bunların yanına ne tür bitkiler eklesem güzel olur (öne, arkaya)?

Bir de sizin akvaryumlarınızın resimleri var mı bir yerlerde?

Peki, akvaryuma kabuk, küp, kaya vb. şeyler eklesem doğallığı bozar mı sizce? Bu haliyle çok çıplak görünüyor çünkü, bir de pek çok kişi bu tarz şeyler de kullanmış bitkili akvaryumlarında, herhalde bir zararı yoktur (belki biraz suyu serteştirirler) ne dersiniz?

PAVESEÇevrim Dışı

PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2006 13:29

Bu arada dayanamayıp yeni balıklar alıyorum...

yeni aldığım neon, kuhli ve çöpçülerle balık populasyonum 50 yi buldu.

O kadar uyarmanıza rağmen yine de dayanamadım Olgay Bey, bakalım sonu ne olacak?

Herhalde daha büyük bir akvaryuma geçirmek durumunda kalacağım bunları, o zaman bu akvaryumda sadece tetra türleri ve neonları barındırmayı düşünüyorum (ya da sadece japon).

Şimdilik en büyük sorunum yeni akvaryumlar için yer.

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2006 14:39
Akvaryumunuz biraz boş duruyor sanki. Biraz daha bitki takviyesi yapabilirsiniz. Elodealar da zamanla çoğalacaktır.

Köklerin hem boyutları hem de yerleşimleri çok hoş olmuş. O köklerin arkasını ileride bitki döşerseniz mükemmel bir görüntü elde edersiniz.

Arka köşelere saz ve crypto türleri iyi gider. Arka ortaya cabomba, micranthemum umbrosum ve çınar güzel durur. Köklerin önüne de kısa boylu bitkiler kullanırsınız. Mesela az miktarda java moss, anubias barteri x barteri mesela.
encort2006-12-5 14:40:8

AtlanticÇevrim Dışı

Özel Üye
AtlanticÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2006 14:47

Sertaç Bey,

Yaprakların çıktığı bölüm hemen kum üstünde duracak. Sadece kökler kuma gömülecek. Yoksa dediğim gibi çürümeye başlar bir süre sonra.

Bitki her yerde olmuyor ama Avrupa Yakasında birçok akvaryumcu biliyorum çeşitli bitkiler satan. Ancak Anadolu Yakası hakkında hiç bir bilgim yok malesef.

Elodea' ların tamamını arkaya ekebilirsiniz. Anubias' ın yeri de güzel. Bunların yanına alacağınız bitkinin boyuna göre nereye ekeceğinize siz karar verebilirsiniz. Uzun boylular arkaya, kısa boylu bodurlar öne

Benim akvaryumun resimlerini sitede bir zamanlar yayınlamıştım ama çok zaman geçti ve bir hayli değişiklik oldu. Resim çekip maillerim veya bir ara tanıtımını yaparım sitede. Halen eksiklerim var o yüzden tanıtım yapmıyor. Uzun boy arka plan bitkileri almam lazım. Ondan sonra tanıtımını yapıcam ben de

Deniz kabuğu bence doğal olmuyor. Ama küp ve kaya ekleyerek o boşlukları kapatabilirsiniz. Ayrıca akvaryumunuz daha da güzel görünür...

AtlanticÇevrim Dışı

Özel Üye
AtlanticÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2006 14:50

Ayrıca, bence artık yeni balık almayın. Hem balık sayınız oldukça fazla zaten, hem de yeni alacağınız balıktan hastalık gelirse çok çabuk yayılır ve birçok balığınızı kaybedebilirsiniz. Bilginiz olsun.

PAVESEÇevrim Dışı

PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2006 15:01

Teşekkür ederim Onur Bey ve Olgay Bey,

Ben de uzun kısa mantığını düşünerek yerleştiriyorum, ama asıl sormak istediğim hangi türlerden nereye yerleştirmem uygun olur şeklindeydi. Mesela sazlar uzayan bitkiler arkaya yerleştirmek gerekebilir. Ama daha kısa haldeyken alan birisi bilmezse öne yerleştirir.

Mesela Onur Bey'in yazdığı bitkilerin saz dışında olanlarını bilmiyorum. O yönden nereye yerleştireceğimi yazması çok iyi olmuş.

Ancak tabii asıl mesele şimdi bu bitkileri nasıl bulacağım, ben o Anubias ı bile zor buldum, yoksa daha fazla bitkilendirecektim zaten.

Elodeaların çoğalması derken, elodeaların uzamasını mı kasdediyorsunuz? Uzadıkça koparıp yenilerini mi dikeceğim, yoksa kendi kendilerine mi çoğalıyorlar.

Java Moss'u tutunması için nereye yerleştirmeliyim?

Saygılar

PAVESEÇevrim Dışı

PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2006 15:04

Offf biliyorum, hep yeter bu kadar, zaten yavrular da var, onlar da büyüyecek diyorum, sonra farklı güzel bir şey görünce dayanamayıp alıyorum. Buna nasıl engel olacağım bilemiyorum. Bu huyum beni akvaryumumu büyütmeye zorlayacak çok yakında böyle giderse.

AtlanticÇevrim Dışı

Özel Üye
AtlanticÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2006 15:08

Elodeaların boyu uzadıkça kesip ekersiniz. Ama sazlıklar yerden sürgün vererek çoğalırlar. En arkaya sazlık alıp ekerseniz sürekli yürür ve çoğalırlar. Arka taraf dolduğu zaman da çok güzel bir görüntü elde etmiş olursunuz. Bitki türlerine gelince, en iyisi siz çeşitli bitkiler satan bir akvaryumcu bulun. 26-28 derecede yaşayabilecek türlerden beğendiğinizi alıp ekin akvaryumunuza.

www.onlinebitki.com diye bir site var. Burada da çok çeşitli bitkiler mevcut ama en son baktığımda ellerinde pek bişey kalmamıştı. Ara sıra bakarım ben de buraya...

PAVESEÇevrim Dışı

PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2006 15:39

Bilyap sitesinde de var, ama kargo ile 2-3 günde gönderildiğinden ve de alacağımız bitkiyi göremediğimizden internetten sipariş vermek istemiyorum doğrusu..

Aslında bu hafta sonu akvaryumcum ile epey gezdik, bir toptancıya gittik orada epey bitki vardı, ama akvaryumcum tankları kontrol etti, diri tutabilmek için soğuk suda beklettiklerini, bu yüzden benim akvaryuma koyarsam sorun olabileceğini söyledi ben de almadım, zaten toptancı bir kaç tane verme taraftarı olmuyor.

Sazlığın yürüyüp çoğalmasına çok sevindim. O zaman arkada ortaya birkaç tane dikersem, sağa sola doğru çoğalırlar herhalde.

AtlanticÇevrim Dışı

Özel Üye
AtlanticÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2006 15:45
Evet o şekilde çoğalırlar. Ben onlinebitkiden aldım bikaç kez. Ertesi gün elimde oluyor ve bitki gayet sağlıklı oluyor. Bilyap' tan hiç almadım.

PAVESEÇevrim Dışı

PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2006 15:51
[QUOTE=olgi]

Bitki türlerine gelince, en iyisi siz çeşitli bitkiler satan bir akvaryumcu bulun. 26-28 derecede yaşayabilecek türlerden beğendiğinizi alıp ekin akvaryumunuza.

[/QUOTE]

Keşke, yakınımda böyle bir yer olsa, ben de çok isterdim.