Kötü Bir Gün Balıklarım Öldü

cihankoyuerÇevrim Dışı

İl: Nevsehir
cihankoyuerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Ocak 2013 11:15
Merhabalar Arkadaşlar bugün kötü bir olay karşilaştim ilk defa. 15 tane yeni balık şiparişi vermiştim ve balıklarim geldi. 13 tanesi yaşiyordu, poşetlerini kesmeden tank koydum 30dk bekledim sonra bir kovaya balıklarımı aldım. İşte ne olduysa burda oldu, balıklarım hepsi şoka girdi birden. Anlam veremedim kendi sularıydı. 12 saatlik yolculuk sonrası yaşayan 5 balık kaldı. Arkadaşlar sebebi ne olabilir şoka girmelerinin nedeni nedir sizce?

BALIK POLİT   
unotim1232013-01-07 07:26:48

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

artgyÇevrim Dışı

İl: Ankara
artgyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Ocak 2013 11:25
Bir ara forumda okumuştum bi abi sarı prenses satıyordu çıkmadan yem vermiş sonra yakalayıp paketlemiş götürdüğünde ölenler olmuş arasında sebebi bu olabilir kargoya vermeden önce yemlenmiş olabilirler.

ELDESÇevrim Dışı

İl: Balikesir
ELDESÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Ocak 2013 12:17
Eğer o kadar saatlik yerden geldilerse ve ölmedilerse yemlemeden dolayı değil tamamen kovadan dolayıdır.Kovanın temiz olduğuna eminmisiniz?Acaba kovada daha önce çamaşır suyu felan kullanılmışmıdır?Ki muhtemelen bundan dolayıdır.Temizlik maddeleri kalmıştır dibinde köşesinde ondan dolayıda balıkları kovaya su tutup içine koyuyoruz sonra anlam veremiyoruz.İşte sebebi budur bence Cihan Bey.

cihankoyuerÇevrim Dışı

cihankoyuerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Ocak 2013 18:11
Arkadaşlar 1.cisi yemleme 2 gün önce kesip gönderildi 2.cisi ise kova temizdi şöyle anlatayım poşeti açıp içine akvaryum sununu katınca şoka girdiler bundan sonra akıllandım boş bi akvaryum balıklarımı atıp şoktan kurtaraçam

ELDESÇevrim Dışı

İl: Balikesir
ELDESÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Ocak 2013 18:36
Tekrardan geçiş olsun hocam inşallah hakkınızda hayırlısı olur.Ders alabildiysek diğer arkadaşlarımızı bu duruma düşürmemeye çalışalım en azından.

AliAlpÇevrim Dışı

İl: Denizli
AliAlpÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Ocak 2013 18:39
Damlama yöntemiyle akvaryumun suyuna alıştırmayı denemiş miydiniz?

cihankoyuerÇevrim Dışı

cihankoyuerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ocak 2013 13:52
[QUOTE=AliAlp]Damlama yöntemiyle akvaryumun suyuna alıştırmayı denemiş miydiniz?[/QUOTE] Hayır denemedim ama bu olay benim için çok güzel bi tecrube oldu hiç bir işte acele etmememiz lazım 2 ci bir konuda bana göre en güzeli boş bi tank akvaryumcudan aldıgınız balıkları ona koymanızdır 1 gun kaldıktan sonra asıl tank almak kanatindayım ben

BARBARÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Çorum
BARBARÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Ocak 2013 14:23
Öncelikle geçmiş olsun ancak yeni gelen balıkların suya adaptasyonu konusunda ikinci bir akvaryuma gerek yok,yine bir kova işinizi görecektir.Yeni gelen balıklarınız zaten onca saatlik yolda uygun olmayan sıcaklık ve oksijen miktarında hayatta kalmaya çalışmış ve daha hassas hale gelmişler.Siz balıkların bulunduğu suya akvaryumunuzdan fazlaca su alıp eklemekle,balıkları bir anda akvaryuma bırakmakla ya da bir kovaya koyup üstene akvaryumdan ani bir şekilde su eklemekle onların bunca saat adapte olmaya çalıştığı ortamı birden değiştirmiş oluyorsunuz.Üstüne kötü koşullarda hırpalanmış bir bünye de eklenince sonuç bu şekilde şok halinde ortaya çıkıyor.Bünye bir anda bu ani değişime adağte olamıyor.
Kendinizden pay biçin,örneğin elleriniz çok üşüdü ve ellerinizi yıkamanız gerekiyor.Eğer sıcak suyla yıkamayı denerseniz sıcaktan çok acı hissedersiniz.Çünkü o sırada ellerinizdeki hücreler soğuk ortama uyum sağlamaya çalışırken aniden aksi bir ortama giriyorlar.Bu durumla tüm bünye ve hayat fonksiyonları karşılaşınca sonu şok ve ölüm olabiliyor.
Dışarıdan gelen balıklarınızı önce sadece kendi sularıyla bir kovaya koyup ardından akvaryumdaki suyu kademeli olarak kovaya yavaş yavaş eklerseniz bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Tekrar geçmiş olsun.

cihankoyuerÇevrim Dışı

cihankoyuerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ocak 2013 14:40
[QUOTE=BARBAR]Öncelikle geçmiş olsun ancak yeni gelen balıkların suya adaptasyonu konusunda ikinci bir akvaryuma gerek yok,yine bir kova işinizi görecektir.Yeni gelen balıklarınız zaten onca saatlik yolda uygun olmayan sıcaklık ve oksijen miktarında hayatta kalmaya çalışmış ve daha hassas hale gelmişler.Siz balıkların bulunduğu suya akvaryumunuzdan fazlaca su alıp eklemekle,balıkları bir anda akvaryuma bırakmakla ya da bir kovaya koyup üstene akvaryumdan ani bir şekilde su eklemekle onların bunca saat adapte olmaya çalıştığı ortamı birden değiştirmiş oluyorsunuz.Üstüne kötü koşullarda hırpalanmış bir bünye de eklenince sonuç bu şekilde şok halinde ortaya çıkıyor.Bünye bir anda bu ani değişime adağte olamıyor.
Kendinizden pay biçin,örneğin elleriniz çok üşüdü ve ellerinizi yıkamanız gerekiyor.Eğer sıcak suyla yıkamayı denerseniz sıcaktan çok acı hissedersiniz.Çünkü o sırada ellerinizdeki hücreler soğuk ortama uyum sağlamaya çalışırken aniden aksi bir ortama giriyorlar.Bu durumla tüm bünye ve hayat fonksiyonları karşılaşınca sonu şok ve ölüm olabiliyor.
Dışarıdan gelen balıklarınızı önce sadece kendi sularıyla bir kovaya koyup ardından akvaryumdaki suyu kademeli olarak kovaya yavaş yavaş eklerseniz bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Tekrar geçmiş olsun.
[/QUOTE] çok tşk ederim benim anlatmak istediğim herşeyi siz anlattınız benim amacım bunu okusunlar diğer arkadaşlarımızda bu hataları yapmasınlar diye böyle bi konu actim size çok teşekkur ederim anlatımınızdan dolayı ben dersimi aldım inşallah diğer arkadaşlarımızda alır bu dersden

DarkyÇevrim Dışı

İl: Izmir
DarkyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ocak 2013 15:02
Uzun bir yolculuksa, Hava verip poşeti oldugu gibi tanka bırakabilirdiniz. Tankta ki suyla poşetteki su dengelenebilirdi. Ben 4 ocakta yavru trop aldım. yer yakındı. Kovaya bıraktım. Elbette tankımın suyu vardı kovada. (Lakin ben yinede poşette ki su ile tank suyunu dengeledim) Kovaya hava bile vermedim.(Pet hemen binamın yanındaydı)

oscarusÇevrimiçi

Özel Üye
İl: Sivas
oscarusÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Ocak 2013 15:10
Çoğunlukla bilinçsiz hobicilerce uygulanan bir yöntem vardır. Balık akvaryumcudan alınır, eve gelinir direk akvaryuma salınır. Hal bu ki bu yöntem oldukça yanlış ve risklidir. Bazen balık ölümlerinin bir numaralı nedeni olarak bile ele alınabilmektedir.
Yeni alınan balığın, yeni ortamına bırakılmadan önce yapılması gereken birkaç işlem vardır.

Öncelikle bu işlemlerin amacını söyleyelim. Burada amaç: Yapacağımız bu uygulamada, yeni alınmış olan balığın farklı bir akvaryum ortamındna diğer bir akvaryum ortamına geçişi olduğundan, gerek su değerlerini, gerekse ortam özelliklerini balığa alıştırmak ve sağlıklı bir şekilde geçişi sağlamaktır. Bu işlemde balığın yeni ortamındaki su değerlerine alışması ön planda tutulmalıdır. Örneğin; 30 derecelik bir sıcaklıkta yaşayan bir balığı bir anda 22 derece sıcaklığı olan bir akvaryuma koymak balıkta beyaz benek, şok gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Burada yaptığımız işlemde balığın yeni akvaryumdaki sıcaklık, ph, kh, gh vb. su değerlerine ve akvaryum ortamına alışmasına yardımcı olmaktır.

Yapacağımız işlemi fotoğraflarla daha iyi bir şekilde aktarmaya çalışacağım.
Öncelikle bize yardımcı olacak araç ve gereçleri temin etmeliyiz. Bunlar;

*Yeni alınan balık

*Kova

*Bardak yada hova hortumu

*Akvaryum

İlk olarak balıkları poşetini açmadan akvaryum içine koyup akvaryum sıcaklığına dış etkiyle alıştırmaya çalışıyoruz.

Sonradan paketi açıp balıkları suyuyla birlikte kovaya aktarıyoruz

Balıkların sakinleşmesi için 5–10 dk bu şekilde bekletiyoruz.

Daha sonra akvaryumdan 1 bardak dolusu suyu alıp yavaş yavaş kovaya boşaltıyoruz. İsteğe bağlı olarak bardak kullanmak yerine azar azar akvaryumdna hava hortumuyla birlikte doldurulup, boşalltmalı su değişimide yapılabilir.

Önceki işlemden 15 dk geçtikten sonra tekrardan akvaryumdan su alıp, kovaya yavaşça balıkları strese sokmadan boşaltıyoruz. Kovadaki su doldukça kovadan su çekilip akvaryumdna eklemeler yapılmalıdır.

Bu işlemi 5–6 kez 15 dk aralıkla tekrarlıyoruz.

Aradan yaklaşık 45–60 dk gibi bir süre geçmiş olacak ki bu süre balıkların yeni ortamlarındaki su değerlerine adapte olmalarına yetecektir.

Balıkların renkleri yavaş yavaş yerine geldiğini gördüğünüz zaman akvaryuma salmaya başlayabilirsiniz. Salma işlemini kovadaki suyu akvaryuma dökmeden yapmalıyız. Bu işlemi yapmak için balıkları strese sokmadan bir kepçe kullarak yavaşça balıkalrı akvaryuma atabiliriz.

Yine bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bir notta var: Balıklar akvaryuma salındığında ışıklar kapatılmalıdır. Çünkü akvaryumda bulunan diğer balıklar tarafından dışlanmalar ve kavgalar oluşabilir. Bunu engellemek ve balıkları uyku moduna sokmak için bu işlemi gece ve saldıktan sonra ışıkları kapamak gerekir.

Önemli ayrıntılardan biri olan; balıklar akvaryuma salındıktan sonra 1 gün yem verilmemeli ve 1 günün sonrasında sindirimi zorlamayacak bitkisel besinler verilmelidir. Bu olay nakliye öncesi ve sonrası yapılması gereken işlemlerde de geçerlidir.

Yararlı olması dileğiyle…

alıntıdır..

turan007Çevrim Dışı

İl: Adana
turan007Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ocak 2013 19:03
Balıklar çok hırpalanmış ve sitirese girmiş birde poşette 30dakika bekletilmez