kum kadar ince hava kabarcıkları?

baydarogluÇevrim Dışı

İl: Istanbul
baydarogluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2009 14:29
      Arkadaşlar akvaryumda hava motoru ile hava kabarcıkları elde ediyoruz.Hem görünüş için hemde balıkların ihtiyaçları için.Ben şahsen akvaryumun içinde hava kabarcıklarının yapmacık ve doğal görüntüsünü bozdugunu düşünüyorum.Tabi bu zevk işi;sormak istediğim konu şu motorla elde ettiğimiz havayi nasıl bi aparatla kum tanesi kadar inceltebiliriz.Bu şekilde olan aparatlar satılıyor ama çok pahalı.Ne kadar ince olursa o kadar doğal olacağı kanaatindeyim.Fikri olan arkadasım varsa bu konuyu tartışalım.
Saygılar..

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

mustafayıldırımÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]4289,1[/B]
mustafayıldırımÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2009 14:35
         Tahta hava taşları vardır ondan daha incelten yoktur.

domokunÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
domokunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2009 15:01
Ahmet Bey,

o kadar incelikte havayı tatlı suda çıkartmak zor olabilir, tuzlu suda protein toplayıcılarda kullandıkları, Mustafa Bey'in dediği tahta hava taşları olabilir markası yanılmıyorsam "Sander" idi, ben de böyle bir şey bir ara istedim ama o ağaç hava taşlarının kuvvetli bir motor istediğini söylemişti akvaryumcu. Bir de diffüzörle belki olabilir gibi geliyor ama ona o da basınç gerekecek denemek lazım aslında. Difüzör mevcut evde akşam deneyip sonucu yazarım.

Az önce Atec marka (Çin malı, altında başka bir bilgi yazmıyor, 3 senelik bir hava motoru) 2 çıkışlı hava motorunu bağlayıp denedim ama kabarcık çıkmadı, ya motorun körükleri eski, ya da yeteri kadar güçlü değil. Denediğim difüzör resimdekinin aynısıdır. Bir tane de 6 çıkışlı mavi Atman var fırsat bulunca onu da denemeye çalışacağım.

domokun2009-10-08 21:03:52

UĞURBABÜRÇevrim Dışı

İl: Bursa
UĞURBABÜRÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2009 22:29
Bu resmini verdiğiniz karbondioksit difüzörüdür.Bitki akvaryumlarında CO2 çözdürmekte kullanlır.Hava taşı yerine kullanımı uygun değildir.
Normal tatlı su akvaryumlarında ince taneli kabarcık yapamazsınız.Tahta hava taşı ile de yapamazsınız.Gördüğünüz çok ince taneli kabarcıklar tuzlu su akvaryumlarında  oluşur.Su tuzlu olduğu için   kabarcıklar ince olur.Tatlı suda hiç bir hava taşı ile tuzlu sudaki ince kabarcığı yapamazsınız.

domokunÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
domokunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2009 02:49
Uğur Bey, zaten önceki mesajı okusanız"difüzör" olduğunu yazmıştım yani ne olduğunu biliyorum ve kullanıyorum hali hazırda, hava taşı yerine alternatif değil, ince kabarcık burada amaç. Tuzlu suda da yoğunluğundan dolayı yapılabildiğini de biliyorum, zaten bu sebepten tatlı su için protein skimmer yok (var dünya para ve işe yaraması tartışılır, ayrıca olanlar da havuzlar vs için). Sanırım direk fotoğrafa bakıp yazdınız, mesajları okumadan.

Saygılar.

XXX€Çevrim Dışı

XXX€Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2009 06:52
Mustafa bey'in de dediği gibi tahtalarından kullanabilirsiniz. Yalnız hava taşı ile elde ettiğimiz kabarcıkları doğal bulmuyorsunuz (buna bende katılıyorum) ince olunca nasıl doğal olacak bunu anlamadım. Yada bunu sormanızdan kasıt nedir ?

Saygılar,

acemibalıkÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bolu
acemibalıkÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2009 09:16

İnce kabarcıklar yüzeye kadar yükselip bazen çok geç patlama yapabiliyorlar ve yüzeyde tabaka oluşturabiliyorlar. bence kabarcıkları fazla göz önünde olmayan bir yerinden verirseniz akvaryumun belki istediğinizi elde etmiş olursunuz. Kolay gelsin.

baydarogluÇevrim Dışı

baydarogluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2009 12:15
Öncelikle Uğur bey; yapamazsınız diye bir şey yok.Mevcut satilan hava taşlarıyla yapmam mümkün.Ancak maliyet açısından alternatif yollar bulmayı düşünerek açtım konuyu.Evet doğal bulmuyorum kabarcıkları ama bu kabarcıklar ince olursa ve akvaryumun bi köşesinsen güzel bi görüntü yakalayarak kullanabiliriz. Tşk ederim.. Saygılar..

JumbokılıçÇevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
İl: Yurtdisi
JumbokılıçÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 19 Mayıs 2018 11:25
Uğur Babür güzelce özetlemiş. evet tatlı su akvaryumlarında tahta hava taşı da dahil olmak üzere çok ince hava kabarcığı elde edilemiyor belki çok güçlü hava motoruyla kabarcıklar biraz daha küçültülebiliyor hepsi bu.