Lepistes Önemli

mueziÇevrim Dışı

İl: Sakarya
mueziÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Nisan 2010 21:27
Arkadaşlar yavrulukta iki hamile lepistesim var birtanesin karnı şiş bir şekilde mos mor ölmüş ama butun yavrular onun bölümde ve karnı cok şiş öteki lepistesim de doğurmuş ama onun bolumde 1 yavru var ve cok bitkin halsiz tek yuzgecı hareket etmıoyor beyaz benek olmus ve acayıp zayıf egik durumda.. hamıle sekılde ölen balıgı napayım yavrular kurtulmaz dımı ole bı sans yok. ve halsız olan lepıstes ıcın napabılırım tek yuzgecı hareket etmıyor ana tanka mı alayım

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
İl: Istanbul
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 20 Nisan 2010 21:46
Ölü balığı atın, diğer balık da büyük ihtimal ölecektir. Yavruluk kullanmamaya çalışın.

thunch84Çevrim Dışı

İl: Ankara
thunch84Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Nisan 2010 21:52
[QUOTE=muezi]Arkadaşlar yavrulukta iki hamile lepistesim var birtanesin karnı şiş bir şekilde mos mor ölmüş ama butun yavrular onun bölümde ve karnı cok şiş öteki lepistesim de doğurmuş ama onun bolumde 1 yavru var ve cok bitkin halsiz tek yuzgecı hareket etmıoyor beyaz benek olmus ve acayıp zayıf egik durumda.. hamıle sekılde ölen balıgı napayım yavrular kurtulmaz dımı ole bı sans yok. ve halsız olan lepıstes ıcın napabılırım tek yuzgecı hareket etmıyor ana tanka mı alayım[/QUOTE]

Öncelikle geçmiş olsun. Morarıp ölen lepistesiniz muhtemelen stresten ölmüştür ve yavrularını doğuramamıştır. Onu akvaryumun içinde ameliyat etmenizi öneririm. Yavrulukta bir jiletle, ölen lepistesinizin karnını dikkatlice açıp eğer başka yavru varsa onları kurtarabilirsiniz. Yada belki ölen balığınız hiç doğurmamıştır. Elinizi çabuk tutun. Anladığım kadarıyla yavruluğunuz iki bölmeli. Aradaki bölmeyi çıkararak diğer hamile balığınıza daha fazla yer açabilirsiniz. Yada daha iyisi onu akvaryuma salın, eğer bitkileriniz varsa yavrular kurtulur. Eğer içiniz rahat etmezse akvaryumda doğan yavruları takip edip yavruluğa alabilirsiniz. Sağlıklı balıklar.

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
İl: Istanbul
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 20 Nisan 2010 21:56
Ölü balığın karnından canlı kurtarma ihtimaliniz evet var. Dikkatli olun.

Ölmek üzere olan balığı akvaryuma salarsanız muhtemelen rahat bırakmayarak öldüreceklerdir!

mueziÇevrim Dışı

İl: Sakarya
mueziÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Nisan 2010 22:15
Ameliyat ettim ama sanırım bıraz geç olmus eve geldıgımde ölü bulmustum.. karnını actım yavrular gozukuyordu ama nafile hepsi tam gelişememiş gözlerı kafaları vardı ama hareket edecek kadar değil yavrularla annesini kaybettim öteki dişi lepistesi de saldım ana tank a dogum yapanı suan cok halsız mavı sudan kattım bırazdaha akvaryuma umarım ıyı olur tek yüzgeci beneklenmiş hareket ettıremıyor tesekkurler yorumlar ıcın..

okuluptusÇevrim Dışı

İl: Balikesir
okuluptusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Nisan 2010 22:52
Bugün 2 lepistes aldım ve yaklaşık 1 haftaları var doğurmaya balıklarınızı hamile diye hemen yavruluğa almayın. Bu balığı strese sokar. Balığı iyi gözlemleyin hareketleri değişir kendine tenha yer bakar zaten. O zaman yavruluğa alın. Gündüz ise eğer hemen motoru kapayın ısı kesinlikle 26 nın altına düşmesin. Ve karanlık ortam olsun. Balık rahatlasın doğumu sakince yapsın. Eğer yavrulukda sürekli tutarsanız eğer. Balık strese girer ya doğurmadan ölür ya da doğumdan sonra ölür.

Ölen balık içinden yavruları çıkartamassınız. Anne doğum anında zarından kurtuluyor yavrular siz yavruların zarını el ile alamassınız.

Beyaz benekli balık var ise akvaryumunuzda. Bu hastalığa işarettir. Çok dkkat edilmesi gerekir. suyun kalitesinin bozuk olmasından suyun soğuk olmasından dolayı balıklar beyaz benek hastalığına yakalanır.