Lepistes avım (Şaşıracaksınız)

HititÇevrim Dışı

İl: Samsun
HititÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2007 01:00
Gittim, gördüm ve geldim.

Bu kış tatilinde biraz değişik bir şeyler yapayım dedim.

Hava oldukça soğuktu ama mekana gittiğimde suyun sıcak olduğunu gördük. Suyun üzerinden buhar tütüyordu ve oldukça sıcaktı. (Su ısısını ve özelliklerini ölçemedim)

Yazın sadece birkaç lepistes görmüştüm burada. Ama şu anda yüzlerce var. İçlerinden 15-20 tanesini aldık. Ve "Cobitis" türü balıklar bulduk, onlarında 6-7 tanesini aldık. Biraz çöpçüye, biraz da vatozlara benziyorlar. Ve su mercimeği de aldık tabi.

Burası dere:

Bu derede pek bir şey yoktu. Yazın sürüyle Aphanius vardı ama şu anda hiç balık yok ve su soğuk. Burada aradığımızı bulamayınca ve asıl aradığımız orijinal form lepistesler olduğundan sıcak su kaynağına doğru yöneldik.

Asıl hedefimiz olan sıcak su kaynağında Aphanius killifishlerinden lepisteslere, Cobitidae ailesinden balıklara kadar birçok güzellik var.

Sıcak su kaynağına varınca hemen hazırlığa başladım, suyun üzerinden buharlar çıkmaktaydı. Yüzeydeki yosunları araladığımda suda binlerce lepistesin olduğunu gördüm.

Rastgele deyip kepçeyi salladım, Aphanius villwocki dişisi yakaladım. Aslında ender bulunan bir tür bu ama evde Aphanius villvocki sürüm var olduğundan bu balığı suya geri bıraktım:

Ve bir erkek lepistes, kepçemizden içeri daldı. Elimden kurtuldu bir ara ve resmini çektim:

Bu sırada çok güzel bir Aphanius villwocki erkeği de kepçemize girdi. Onu Samsun'a götürmek isterdim, resimdekinden çok daha güzeldi bu genç. Ama açgözlülüğe gerek olmadığını düşünüp resmini çekmekle yetindim ve suya geri bıraktım onu:

Şu arkadaşla da bilek güreşi yaptık biraz, çok güçlü kerata:

Babamlarda bulunan, bu durumlar için sakladığım 3-5 lt.lik dandik tanka yerleştirdim balıkları. Burada zaten fazla kalmayacaklardı, ertesi gün yola çıkacaktım Samsun'a doğru. Yanımda taşıdığım Sera Aqutan baya işe yarıyor. Bu akvaryuma, yine yanımda taşıdığım küçük hava pompası ile hava veriyordum.

Şu bıyıklı arkadaş sanırım Cobitidae ailesinden ve çok sevimli. Çöpçülere benziyor ve yurdumun sularına ait:

Nedir lepistes? Şu resmin tam ortasında olan şeydir işte, budur, aradığım lepistes tam olarak budur:

Diğer resimler:

Dikkatimi çeken şey, bu lepisteslerin evcil örneklerine göre çok minyon yapılı olmaları.

Uyum aşamasında kayıplarım oldu. Fazla balık almadım o sulak alandan. Şu anda 7 adet, canavar gibi yabani lepistesim var ve hepsi erkek. Yanlarına evcil dişiler saldım.

Saygılarımla...
Hitit2007-04-12 02:14:34

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2007 09:03

Şaşırdım açıkçası böyle rengarenk lepistesler ülkemiz sularında da yaşayabiliyor demekki...

Aslında yerli lepistes diye ben buna derim

koraxiyÇevrim Dışı

İl: Istanbul
koraxiyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2007 09:11
Harika bi avcısınız öncelikle orası ne gölü beraber gidelim avlıyalım...

HititÇevrim Dışı

HititÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2007 09:17
Sağolun arkadaşlar.

Bu balıkları yakaladığım yer bir sıcak su kaynağı. Buraya bu lepistesler (daha doğrusu ataları diyelim) 15-20 sene önce bırakılmış. Kendi aralarında çiftleşerek, zaman içinde orijinal formlarına dönmüşler. Bizlerin beğendiği ama doğada bir dezavantaj olan rengarenk ve iri kuyruklar, zaman içinde (nesilden nesile) yitirilmiş ve safkan forma dönmüşler.

Buranın adını vermeyeyim. Çünkü bu bölgede lepistesten çok daha önemli bir balık var: Aphanius villwocki. Bu Aphanius willwocki killifishleri dünyada sadece bu suda ve yakınlarda sayılabilecek birkaç noktada var. Bu yüzden çok hassas bir konu.

Saygılarımla...
Hitit2007-04-12 02:13:36

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2007 09:19
Yakaladığınız lepistesler çok güzel.Suya adaptasyonda sorun yaşamadılar mı?

HititÇevrim Dışı

HititÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2007 09:28
[QUOTE=cotter]Yakaladığınız lepistesler çok güzel.Suya adaptasyonda sorun yaşamadılar mı?[/QUOTE]

Adaptasyon yaşadılar. Yaşadıkları yerden su da getirmiştim yanımda ama uyum sorunu oldu. Bu uyum sürecinde kayıplarım da oldu tabi. Şu anda geriye kalanlar çok sağlıklı.

Saygılarımla...

burakÇevrim Dışı

Özel Üye
burakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2007 12:01
Sanırım balıklarınız fo gerçek vahşi lepistes sizde bunların yavrularını f1 diyerek satarsınız

HititÇevrim Dışı

HititÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2007 12:22
İşin açıkçası, ticareti düşünmüyorum. Düşünseydim zaten 5-10 lepistesle yetinmeyip en azından 50-100 tane yakalardım. 

Ama toplamış olduğum 7 lepistes ile üretim yapıp hobicilere hediye etmek çok iyi bir fikir gibi.

Ayrıca belirtmem gerekir ki bu balıklar gambusya ve endler balıklarıyla karıştırılmakta. Bu balıklar %100 lepistes.

Bunlara F0 diyemem. Çünkü bunlar bir şekilde insan eli ile o alana bırakılan balıkların soyundan geliyorlar. Ama şunu söyleyebilirim, bahçede ve havuzda 3-5 lepistes salınıp aradan 1-2 yıl geçince orijinal formlarına biraz benzemeye başlayan bireyler elde ediliyor ve bazı arkadaşlar onlara F0 diyebiliyorsa, benim yakaladığım ve bölgede en azından 15-20 senelik geçmişi bulunan bu lepistesler F0 sayılabilir.

Saygılarımla...
Hitit2007-2-26 12:49:30

mustafakısacıkÇevrim Dışı

Özel Üye
mustafakısacıkÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2007 12:49
Sizi kutluyorum Sayın Onur Bey;güzel bir çalışma olmuş.

HititÇevrim Dışı

HititÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2007 13:23
Teşekkür ederim.

Saygılarımla...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2007 13:28
Süper yaa bir an dedim gerçek mi ...Tebrik ediyorum...

BURSA AkvaryumÇevrim Dışı

İl: Bursa
BURSA AkvaryumÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2007 14:17
Her yerde göremeyeceğimiz görüntüler,tebrikler.

HititÇevrim Dışı

HititÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2007 15:22
Sağolun arkadaşlar. Tamamen gerçek.

Bunların dişilerini kaybetmiştim. (Az sayıda almıştım zaten) Ve aralarında daha önce hiç çiftleşmemiş evcil, genç dişiler saldım. Tahminime göre 1-1,5 ay içinde ufaklıklara kavuşmuş olurum.

Saygılarımla...

firatsezginÇevrim Dışı

İl: Izmir
firatsezginÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2007 15:39
Onur bey emeğinize sağlık bizimle bu resimleri paylaştığınız için teşekkürler. Aphanius ların Türkiyede birçok türü var hatta bu tür o adla değil yakaladığınız şehrin adının sonuna bi ek alarak ismini almıştır 2 tane Aphanius türü Türkiyenin 2 farklı şehrinin ismini almıştır ve genel olarak kabul edilmiştir. Bunların haricinde Türkiyede chantrei asquamatus mento doğu şehrimizde danfordii türleri ve daha başka türlerde var gezmek, görmek, araştırmak güzel bir duygu olsa gerek bu tür paylaşımlarlar çok faydalı tekrar emeğinize sağlık.