Lepistes su sıcaklığı

deamodÇevrim Dışı

İl: Ankara
deamodÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mart 2010 17:12
Arkadaşlar Lepistesler için uygun sıcaklık kaç derece olmalıdır ben 28 derecede tutuyorum yanlışmı yapıyorum bi makalede 23-25 derece olması uygun olur yazıyorda ?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

koray tekmenÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
koray tekmenÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Mart 2010 17:13
Isı 22 ile 29 arası olması lazım. Ama en ideali 24 ile 28 arası sanırım.

-Saygılar.

Barış ERÇevrim Dışı

[B]5387,3[/B]
İl: Izmir
Barış ERÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mart 2010 17:45
23-25 derece arası bana göre idealdir. Bazı hastalıklar ısı yükseltilerek tedavi edilir. 28 derecelerde bakarsan lepisteslere gerekli durumlarda sıcaklığı yükselttiğinde 31-32lere çıkman gerekir ki uygun olmaz.

deamodÇevrim Dışı

deamodÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mart 2010 19:54
Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim ısıyı 25 dereceye çekiyorum...

Beğenenler: [T]219538,Emre Demir11111[/T]
Teşekkür Edenler: [T]219538,Emre Demir11111[/T]

okuluptusÇevrim Dışı

İl: Balikesir
okuluptusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Mart 2010 11:18
25 den aşağı 30'dan yukarı olmasın. Ama bu 5 derecelik ısı farkıda sürekli olmamak şartı ile. Yani birgün 25 birgün 30 olursa hayvanlar hasta olur strese girerler.

_Mehmet06_Çevrim Dışı

_Mehmet06_Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Mart 2010 11:46
26 derece yapmanı öneririm.

kendowwÇevrim Dışı

kendowwÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Mart 2010 11:59
Uzun seneler lepistes besledim.Genelde ısı 24-26 derce arası oluyordu tankımda.Sadece yavru alacağım zamanlarda 28-29 dereceye yükseltiyordum tankın ısısını.Kanımca 25-26 derece olması en ideali.En azından ben bu sıcaklıklarda hiç sorun yaşamadım balıklarımda.

+1: [T]173182,rcytek[/T]

radenkoÇevrim Dışı

Özel Üye
radenkoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mart 2010 12:28

Yavru tanklarında 26 derece büyklerde 24 derece olarak ayarlıyorum ben ama karma tanklarda her ikisi derecede sorun yasamadan besleyebılırsınız ama 28 derece bıraz yuksek olur .

ertanturkerÇevrim Dışı

ertanturkerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2010 10:03
Hocam 28 en uygunudur, hatta aralık şu şekil diyebilirim 26-29 bu aralıklarda akvaryumda beyaz benek olma olasılığı iyice düşüyor. Mantar içinde 2 haftada bir tuzlama ve her hafta bir dip çekme bak o zaman lepisteslerine. Akvaryumda bitki varsa çıkar küyük sayısını fazlalaştır, oksijen motorun kuvvetli olsun. Otur akvaryumun karşısına aç biranı lepisteslerin kıvrılışını güzelliğini kur yapmalarını izle, bitki oldu mu hiçbir şey izleyemiyorsun. Akvaryum çığlak olsun. Bitki olacaksa da kütüğe sarılı bitki olsun. Gereksiz paralar verme. Bu arada sen ısıyı sordun ben resmen lepistes deyince kendimi kaybedip sana neler anlatıyorum.  Hımmm özet şu 28 derece ideal. :)

Beğenenler: [T]136196,vergillius[/T][T]220933,basarir54[/T]
Teşekkür Edenler: [T]119148,tekila09[/T]

deamodÇevrim Dışı

deamodÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2010 17:13
Ertan bey çok teşekkür ederim yanlız ben ısıyı normalde 28 derecedeyken hayvanlar çok pasif duruyorlardıo yüzden bu bilgileri sordum zaten...

MeleZzÇevrim Dışı

MeleZzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2010 17:22
26 derecede bırak ama balıklarının çabuk yavrulamasını istiyorsan 28 derece ideal..

Barış ERÇevrim Dışı

[B]5387,3[/B]
Barış ERÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2010 17:29
[QUOTE=ertanturker]Hocam 28 en uygunudur, hatta aralık şu şekil diyebilirim 26-29 bu aralıklarda akvaryumda beyaz benek olma olasılığı iyice düşüyor. Mantar içinde 2 haftada bir tuzlama ve her hafta bir dip çekme bak o zaman lepisteslerine. Akvaryumda bitki varsa çıkar küyük sayısını fazlalaştır, oksijen motorun kuvvetli olsun. Otur akvaryumun karşısına aç biranı lepisteslerin kıvrılışını güzelliğini kur yapmalarını izle, bitki oldu mu hiçbir şey izleyemiyorsun. Akvaryum çığlak olsun. Bitki olacaksa da kütüğe sarılı bitki olsun. Gereksiz paralar verme. Bu arada sen ısıyı sordun ben resmen lepistes deyince kendimi kaybedip sana neler anlatıyorum.  Hımmm özet şu 28 derece ideal. :)[/QUOTE]

Sizinle farklı düşündüğümüz noktalar fazla. Bitkilerin bulundukları tanklara katkıları tartışılmaz. Sizin önerinizi dünyaya uyarlarsak her taraf dağ taş olsun hiç ağaç olmasın.

26 VE 29 Derecelerde beyaz benek olma olasılığı düşük demişsiniz. Bilindiği üzere zararlı patojenler  sizin , benim ve hepimizin tanknda var. Bu zararlı patojenler ne zaman ortaya çıkıyor ? Tabiki balık zayıf düştüğünde streslendiğinde, yaralandığında mukus tabakası üzerinde uygun yer bulup yerleşiyor. Isıyı yüksek tutmak yerine balığı ideal derecesinde bakmak daha az stres yaratır. Bu dereceleri her bilim adamı , her üstad , her hobici tedavi modunda tavsiye eder. Yani sizin önerinizdeki uygulamaya göre balık sürekli tedavi sıcaklığında kalmalı. Yanlış bir uygulamadır bu.

Herşey bir yana lepistes sevdamız ortak.

Beğenenler: [T]236754,ErenKAYa[/T]
+1: [T]110924,İlkerAyas[/T][T]236754,ErenKAYa[/T]

mustafayıldırımÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]4289,1[/B]
mustafayıldırımÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2010 17:47
[QUOTE=Barış ER] [QUOTE=ertanturker]Hocam 28 en uygunudur, hatta aralık şu şekil diyebilirim 26-29 bu aralıklarda akvaryumda beyaz benek olma olasılığı iyice düşüyor. Mantar içinde 2 haftada bir tuzlama ve her hafta bir dip çekme bak o zaman lepisteslerine. Akvaryumda bitki varsa çıkar küyük sayısını fazlalaştır, oksijen motorun kuvvetli olsun. Otur akvaryumun karşısına aç biranı lepisteslerin kıvrılışını güzelliğini kur yapmalarını izle, bitki oldu mu hiçbir şey izleyemiyorsun. Akvaryum çığlak olsun. Bitki olacaksa da kütüğe sarılı bitki olsun. Gereksiz paralar verme. Bu arada sen ısıyı sordun ben resmen lepistes deyince kendimi kaybedip sana neler anlatıyorum.  Hımmm özet şu 28 derece ideal. :)[/QUOTE]

Sizinle farklı düşündüğümüz noktalar fazla. Bitkilerin bulundukları tanklara katkıları tartışılmaz. Sizin önerinizi dünyaya uyarlarsak her taraf dağ taş olsun hiç ağaç olmasın.

26 VE 29 Derecelerde beyaz benek olma olasılığı düşük demişsiniz. Bilindiği üzere zararlı patojenler  sizin , benim ve hepimizin tanknda var. Bu zararlı patojenler ne zaman ortaya çıkıyor ? Tabiki balık zayıf düştüğünde streslendiğinde, yaralandığında mukus tabakası üzerinde uygun yer bulup yerleşiyor. Isıyı yüksek tutmak yerine balığı ideal derecesinde bakmak daha az stres yaratır. Bu dereceleri her bilim adamı , her üstad , her hobici tedavi modunda tavsiye eder. Yani sizin önerinizdeki uygulamaya göre balık sürekli tedavi sıcaklığında kalmalı. Yanlış bir uygulamadır bu.

Herşey bir yana lepistes sevdamız ortak.
[/QUOTE]
Barış Bey musadenle bir iki şey ilave temek istiyorum,yüksek ısılarda sudaki çözünen o2 az olacağından normalin üzerinde havalandırma yapmak gerekecektir bu görüntü ve ses kirliliği olarak bize geri döner,oysaki düşük ısıda ,hele birazda bitkiniz varsa hava motoru bile kullanmanıza gerek kalmaz,buda daha doğal bir görüntü oluşturur,değinmeden edemeyeceğim, eğer akvaryumda bir yaprak bitki bile varsa tuz kullanılmaz.Herkese saygılar.
mustafayıldırım2010-03-09 17:48:31

radenkoÇevrim Dışı

Özel Üye
radenkoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2010 13:37
Sıcaklık aynı zamanda metabolizma hızını da etkiler. Yüksek sıcaklık yani 28-30 derece lepistesler için çok uygun sıcaklıklar değildir. Normali 24-26 dereceler arasında olmasıdır.

Teşekkür Edenler: [T]219538,Emre Demir11111[/T]